Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Casti, DAP-uri, dongles si DAC/AMP portabile

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
jeejack

jeejack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.04.2010
Mai folosiți asa ceva ? Ce aparate aveți?
Las o poza cu DAP-ul Tempotec V6 + o pereche de casti DIY

Attached Files



#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Am un DAP Sony A55 dar il folosesc rar acum...

As vrea un alt DAP care stie Apple Lossless & Hi Res, dar sunt scumpe in draci momentan.

#3
jeejack

jeejack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.04.2010

 Lex404, on 28 septembrie 2022 - 10:56, said:

Am un DAP Sony A55 dar il folosesc rar acum...

As vrea un alt DAP care stie Apple Lossless & Hi Res, dar sunt scumpe in draci momentan.
Asa este. Și eu în mare parte folosesc Tidal și Spotify. Când nu sunt acasă folosesc telefonul cu dongle-ul Tempotec Sonata HD Pro sau cu Fiio BTR5
Ai încercat sa instalezi firmware-ul de la Mr.Walkman  pe A55? Pentru ca nu are putere îl folosesc cu un AMP Fiio E12 Mont Blanc

Attached Files


Edited by jeejack, 28 September 2022 - 11:22.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
L-am instalat.

Problema e ca mi-e chiar lene sa am grija de librarii, sa stau sa caut de unde le cumpar, etc...

Apple Music e super ieftin si vine cu Hi Res, Lossless & Dolby. Caut dongle hi res lightning :lol: sau DAP cu android la pret decent care nu blocheaza hi res in apps 3rd party (de ex pe FiiO cred ca Apple Music sta in 16 bit)

#5
jeejack

jeejack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.04.2010
Fiio M9 + Tidal

Attached Files



#6
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 09.01.2007
Inca am un Fiio X3 si-l folosesc ca DAC USB pentru PC strict pentru casti.
Adica am switch din hotkey intre placa de sunet -> boxe si fiio x3 -> headphone amp -> casti, functioneaza foarte OK, si are ani buni de functionare saracu' x3.

Pentru mobilitate am renuntat de mult la partea de fidelitate audio, am telefon si casti wireless ca-s mult mai practice pentru ce folosec "in mers" (pe strada, la sala, etc.).

#7
jeejack

jeejack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.04.2010

 TehCube, on 28 septembrie 2022 - 12:14, said:

Inca am un Fiio X3 si-l folosesc ca DAC USB pentru PC strict pentru casti.
Adica am switch din hotkey intre placa de sunet -> boxe si fiio x3 -> headphone amp -> casti, functioneaza foarte OK, si are ani buni de functionare saracu' x3.

Pentru mobilitate am renuntat de mult la partea de fidelitate audio, am telefon si casti wireless ca-s mult mai practice pentru ce folosec "in mers" (pe strada, la sala, etc.).
Nice ! Ce amp pentru casti folosești? Eu am o jucărie misto Hiby FD1 și cu ieșire balansata de 2.5mm când stau la birou

#8
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 09.01.2007
Ah, o prostie pe care am luat-o cand am luat castile, acum multi, multi ani, Fiio E09K (am avut combo E09 + E07, dar apoi am schimbat DAC-ul cu X3). Castile sunt HD600 care au impedanta destul de mare (300ohm parca), si se auzea prost pe placa de sunet.
Am vrut la un moment dat sa cumpar un LittleDot MK2 sau 3, si a dat omul produsul cu 5 minute inainte sa-i dau mesaj, iar de comandat din fara mi-a fost putin frica pentru lampi, si in timp am inceput sa ascult din ce in ce mai putin la casti asa ca am renuntat la idee.

Poate daca o sa am bani de aruncat in acest hobby la un moment dat o sa fac un upgrade la HD800 cu ceva amp mai serios, probabil un Schiit ceva...

#9
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 03.12.2007
Nu eram eu ala cu castile dar, de cind cu streaming-ul și cu avalansa de casti apărute pe piata, am zis ca n-ar fi rău sa încerc și eu segmentul asta, sa vad cum e... Am început cu o pereche de casti in-ear Sony mdr-ex650ap (alea cu carcasa din alama) legate la telefonul mobil și acum am trecut la o pereche de Fiio fh3 legate la un amplificator, tot Fiio, btr7. Se auzea bine și pe Sony, nimic de zis, dar combo-ul Fiio e la un cu totul alt nivel. Sincer, nu credeam ca muzica suna atit de bine și prin casti...

Attached Files



#10
jeejack

jeejack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.04.2010

View Postpedros_2005, on 27 octombrie 2022 - 08:07, said:

Nu eram eu ala cu castile dar, de cind cu streaming-ul și cu avalansa de casti apărute pe piata, am zis ca n-ar fi rău sa încerc și eu segmentul asta, sa vad cum e... Am început cu o pereche de casti in-ear Sony mdr-ex650ap (alea cu carcasa din alama) legate la telefonul mobil și acum am trecut la o pereche de Fiio fh3 legate la un amplificator, tot Fiio, btr7. Se auzea bine și pe Sony, nimic de zis, dar combo-ul Fiio e la un cu totul alt nivel. Sincer, nu credeam ca muzica suna atit de bine și prin casti...
Eu am un BTR5 și ma gândeam la un upgrade la BTR7... În legătură cu castile eu am renunțat la IEM uri de vreo 2 ani, folosesc doar earbuds.

Attached Files



#11
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 03.12.2007
Merita BTR7. Care e diferenta dintre IEM-uri si earbuds?

Am gasit un articol pe deplin lamuritor:
https://www.earbudsz...iem-vs-earbuds/

Per ansamblu IEM-urile ies de departe cistigatoare. Asa ca, de ce ai renuntat la IEM-uri?

Edited by pedros_2005, 27 October 2022 - 14:23.


#12
jeejack

jeejack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.04.2010

View Postpedros_2005, on 27 octombrie 2022 - 14:15, said:

Merita BTR7. Care e diferenta dintre IEM-uri si earbuds?

Am gasit un articol pe deplin lamuritor:
https://www.earbudsz...iem-vs-earbuds/

Per ansamblu IEM-urile ies de departe cistigatoare. Asa ca, de ce ai renuntat la IEM-uri?

După doi ani de pauza am zis sa încerc din nou IEM uri asa ca am cumpărat în urma review-uri citite
Tangzu Wan'er ( sunet cald ) și Simgot EA500 ( sunet detaliat, bright dar cu un bas foarte bun).
Pentru prețul plătit sunt incredibil de bune.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate