Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Electrica auto Alarme auto

- - - - -
  • Please log in to reply
879 replies to this topic

#865
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View Postmariusr1976, on 09 aprilie 2020 - 07:46, said:

Care poate fi siguranță pentru luminile de zi?
Posibil aia arsa Posted Image

Pe capac nu e "poza" cu dispunerea sigurantelor ?

#866
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Mulțumesc, am rezolvat.
Problema era la lamelele de contact, erau și oxidare dar se și indepartase-ra una de alta.

Edited by mariusr1976, 11 April 2020 - 05:18.


#867
flo_gsm

flo_gsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.09.2004
Va salut
Am pe masina o alarma Maat 7500 de la care nu mai am telecomenzile,intrebarea mea este cu ce as putea inlocui alarma fara sa mai tai fire si sa leg altele sau exista posibilitatea sa gasesc undeva telecomanda pentru maat 7500?


Va multumesc

#868
Ayame5

Ayame5

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.11.2020
Am o problemă la faruri, faza scurtă merge ok, dar în momentul în care schimb pe faza lungă, cea scurtă (schimb la loc pe faza scurtă cand se apropie o mașină de ex) începe să se stingă repetat, până în momentul în care nu mai am deloc fază scurtă
Bănuiesc că e ceva de la blocul de lumini, la siguranțe m-am uitat și pare totul ok (se sting ambele faruri deodată)

#869
MarYaNM972

MarYaNM972

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 30.09.2016

View PostAyame5, on 19 septembrie 2021 - 12:27, said:

Am o problemă la faruri, faza scurtă merge ok, dar în momentul în care schimb pe faza lungă, cea scurtă (schimb la loc pe faza scurtă cand se apropie o mașină de ex) începe să se stingă repetat, până în momentul în care nu mai am deloc fază scurtă
Bănuiesc că e ceva de la blocul de lumini, la siguranțe m-am uitat și pare totul ok (se sting ambele faruri deodată)
Ai gresit sectiunea!

In schimb problema ta ar putea fi alternatorul/bateria.

#870
feri1979

feri1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 02.10.2012
Salut
Nu stiu daca exista un topic mai potrivit pt alarme auto... daca exista, se poate muta intrebarea acolo.
Asadar, Skoda Octavia 2 FL 2010 cu alarma after market necunoscuta, montata de catre Compexit, dealerul Skoda din Cluj acum 10 ani pe vremea proprietarului anterior, pana acum nu au fost probleme cu ea.
Telecomanda functioneaza in sensul ca masina bipaie si clipeste la inchidere si deschidere, dar nu mai declaseaza inchiderea/deschiderea centralizata. Ledul albastru din parbriz clipeste ca de obicei, alarma se declanseaza cand trebuie in cazul in care e activata (daca deschid manual de exemplu), se si poate opri din telecomanda cand suna. Primesc chiar si avertizarea sonora/vizuala ca usile nu sunt inchise dupa ce incerc sa inchid de pe telecomanda. Masina o pot inchide si deschide manual cu cheia.
Telecomanda e in forma de de clopot, doua butoane in partea de sus (inchidere/deschidere), un buton cu steluta care nu face nimic, si unul care face sa nu bipaie masina cand activez sau dezactivez alarma.
O poza cu telecomanda am pus aici:
[ https://i.postimg.cc/DzFR6QfP/20211025-152013.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Idei/pareri? Am programare cu ea pe saptamana viitoare, pana atunci am invatat ca e bine sa vad mai multe pareri inainte de a da cuvantul meseriasului.
In principiu necesar ar fi sa am inchidere centralizata de pe telecomanda... alarma nu o consider foarte utila.
A, ca idee, am deschis si inchis(trantit) toate usile, dar nu s-a rezolvat.
Ms

Edited by feri1979, 26 October 2021 - 00:47.


#871
feri1979

feri1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 02.10.2012
Rezolvat, fir rupt la intrarea in usa.

#872
hohaele

hohaele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 07.03.2006
Va salut si La multi ani pentru noul an 2022! Am o alarma viper pe un i20 din 2011.A mers fara probleme pana acum cateva zile cand a inceput sirena sa gajaie la armare si dezarmare pana si a dat duhul,nu se mai aude nimic.Alarma functioneaza pe inchidere si deschidere,se aprind becurile de semnalizare dar nu mai are sunet.Am demontat sirena si am incercat o direct pe 12 volti si nu scoate nimic.Atasez poze.As vrea sa o schimb dar sincer nu stiu ce fel de mode s-ar potrivii.Sunt cu un ton si cu 6 tonuri. Aveti un sfat pentru ce model de sirena s ar potrivi,deoarece nu mai gasesc pe net modelul asta vechi?Multumesc!


Attached Files



#873
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Problema cu senzorul de  pe coloana de directie Ford focus varianta cu 6 fire pentru cornering light.

Apare ca fiind defect la diagnoza, se poate sterge erorea, dar nu merge corect, becurile nu vireaza corect, in plus ESP-ul face figuri, probabil in legatura cu acest senzor, nu pot merge decat cu el dezactivat.

Lumea spune ca nu poate fi reparat,  nou este scump, Exista vreo rezolvare?

#874
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am cumpărat de pe olx o alarma folosita.
Are cineva schema si manualul de utilizare de la Eagle Master EM3320T?

Attached Files



#875
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am Logan 1,2 16v  firele din UCH conectorul P1 negru B2 si B4 pentru ce sunt? Am gasit in unele postari ca se leaga alarma firul verde si negru (blocare si deblocare usi). Am legat asa dar nu merge . Am legat la A8 si A17 in conectorul EHI maro si merge. Alarma Hornet 740.

#876
DanielStig12

DanielStig12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.12.2022
Slaut! Ce paere aveti de site-rile astea pentru generarea codului de deblocare unitate radio https://freeradiocodes.co.uk/ si https://radiocodegenerator.com/ ? Am nevoie de code pentru VW si nu stiu cum sa procedez.

#877
defyant

defyant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 09.11.2008
Salut. Nu stiu daca sint in topicul corect dar am si eu o intrebare, am achizitionat o masina Dacia Sandero Stepway 2022 . Modelul ales are Media Control Display, conectivitatea bluthuth functioneza doar in regim apeluri iar navigatia poate fi folosita numai prin conectare cu cablu usb. Acum intrebarea se poate actualiza sau inlocui softul cu cel de la Media Nav . Multumesc, astept un raspuns.

#878
feri1979

feri1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 02.10.2012
Intrebare alarma auto (clipeste dar nu inchide uneori)
E vorba de o alarma auto aftermarket (un model nedeterminat de Scytek Astra, dupa cum merg pasii de imperecheat telecomenzile) montata acum vreo 10 ani de dealer (Compexit Cluj) pe o Skoda Octavia 2 FL 2011. In general functioneaza bine (inchide, deschide), dar de ceva vreme manifesta aleator urmatorul comportament:
- inchidere telecomanda -> farurile clipesc, motorasele inchid usile
- deschidere telecomanda-> farurile clipesc, motorasele deschid usile
- inchidere telecomanda -> farurile clipesc, motorasele NU inchid usile (nu se aude sunetul lor)
- deschidere telecomanda-> farurile clipesc, motorasele deschid usile
- inchidere telecomanda -> farurile clipesc, motorasele NU inchid usile (nu se aude sunetul lor)
- deschidere telecomanda-> farurile clipesc, motorasele deschid usile
...........
- inchidere telecomanda -> farurile clipesc, motorasele inchid usile
- deschidere telecomanda-> farurile clipesc, motorasele deschid usile
Care ar fi cauza? modulul sau firele sau motorasele?
[a. Nu sunt sigur daca problema nu se manifesta si invers, adica sa mearga inchiderea si sa nu mearga deschiderea, dar inchiderea nu merge frecvent in ultima vreme.
b. Am testat inchiderea si deschiderea usilor cu butoanele originale din masina, de langa schimbator, si nu am reusit sa reproduc situatia... e drept ca dupa un numar de apasari se activeaza un fel de protectie si nu mai pot testa decat dupa ceva vreme]
Demult a mai fost o problema cu un fir intrerupt la trecerea in usa soferului, atunci farurile clipeau, dar usile nici nu se inchideau, nici nu se deschideau.
Din cauza ca nu pot reproduce problema, serviceurile nu ma pot ajuta decat cu "Schimbam tot!" (si pentru firul intreupt data trecuta mi s-a oferit aceeasi solutie, nu sta nimeni sa cerceteze).
Pun si o poza cu telecomanda de la alarma (buton lock, unlock, mute, star), desi nu cred ca conteaza.

#879
feri1979

feri1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 02.10.2012
[Si ca o completare la cele de mai sus, inchiderea/deschiderea cu cheia functioneaza.]

#880
nmc2006

nmc2006

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 11.03.2016
Am o Dacia Sandero Stepway din 2018, cu alarma montata de reprezentanta Dacia atunci cand am luat masina de noua. Alarma este Maat. De cateva luni nu mai pot arma alarma de pe telecomanda, apas si degeaba. Problema e ca nu face mereu asa, uneori merge, alteori nu. Am dus-o in service la Meridian Vest, m-au sunat ca defectul nu s-a mai manifestat si ca oricum ei nu au ce sa-i faca, ca nu repara alarme, si ca singura optiune e montarea unei alarme noi, care m-ar costa in jur de 900 de lei. Am spus "pas" si asta e. Oricum vreau sa vand masina in curand si nu mai vreau sa bag bani in ea.

Edited by nmc2006, 18 January 2024 - 09:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate