Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Pas cu Pas: Cum se poate face o aplicatie pe Magazin Google Play?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 29.04.2007
salut. Poate arata cineva pas cu pas, pe intelesul tuturor, cum se poate face o aplicatie pe Magazin Google Play, de la inceput pana la sfarsit?

Eu am cautta pe google, am vazut ca se poate face cu https://niotron.com/ . Faza este ca pare greoaie aceasta modalitate...

Eu as vrea sa-mi fac o aplicatie pentru matematica, pentru elevi de liceu. Probleme rezolvate zilnic. Cu stiri si noutati. Ceva in genul aplicatiei "Stiri de ultima ora".

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Deci vrei să căutăm pentru tine pe google ?

Păi pasul 1 e să știi ceva programare.
Acele editoare WYSIWYG sunt așa pentru chestii simple.
Pasul 2 e să faci cont de developer.
Știu că trebe să și plătești ceva.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EOfCEhWq8sg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FjrKMcnKahY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C2DBDZKkLss?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Trebuie sa inveti programare in Java, apoi sa urmezi cursuri pentru dezvoltare de aplicatii de Android.
Daca esti la 0, si dupa intrebare, imi da de inteles ca asa este... vei avea un drum destul de lung de parcurs... personal estimez sa inveti macar 6-9 luni de java, si apoi 3-4 luni de Android.
Dupa acest an, sa nu crezi ca vei fi intermediar sau macar middle. Vei avea cunostinte de junior.
Nu vreau sa te descurajez, dar vreau sa fiu realist. Daca iti doresti cu adevarat, vei reusi sa faci aproape orice... daca e o chestie trecatoare, nu vei ajunge la final.

Partea cu publicarea pe Play Store e cea mai simpla chestie... dureaza 5 minute.

PS.
Daca targetul tau sunt jocurile, nu aplicatiile standalone, nu invata Java, ci C#, si apoi nu treci la cursuri despre aplicatii de Android ci cursuri de Unity3D.

#4
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 29.04.2007
Nu ai nevoie de programare neaparat. Daca stii html , sau daca ai un website.

Tot ce trebuie sa faci este sa converteti website-ul tau in .app sau .apk

Pentru asta trebuie sa folosesti un sofware ANDROID STUDIO. Practic, tot ce ai pe website va aparea identic in aplicatie. Iti trebuie doar atat sa stii ce sa scrii:

Requirements:
---------------------
App Name
App Icon
Welcome / Splash Screen Image

Totul este sa ai un website. Restul e floare la ureche. Face Android Studio totul in locul tau.

-------------------
Acum lucrez la un website, eu sunt html designer/ putin developer.

https://neculaifantanaru.com

Edited by me_suzy, 28 September 2022 - 18:17.


#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Aplicatia e una, sa intri pe ce site ai zis tu si dintr-un site sa iti faca aia o aplicatie chipurile, aia e altceva.

Si de ce te-ai chinui, cand ai deja informatia in site ?

#6
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 29.04.2007
dupa ce ti-ai facut aplicatia, in format .jks  o poti uploada pe una din aceste platforme

App stores for Android
From sources across the web
---------------
Amazon Appstore
F-Droid
Aptoide
Samsung Galaxy Store
SlideMe
GetJar
APKPure
Google Play
1Mobile
Yalp Store
Google Play Store
Opera Mobile Store

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate