Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Eternul neg de pe deget

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil depinde si de tipul de neg.

Eu aveam ceva la degete aparute in urma unor intepaturi.
Dermatologul a zis ca probabil un virus.
N-am reusit sa le fac sa dispara nici arse nici criogenate...

Au disparut singuri acum vreo 5 ani cand am luat niste vitamine ptr piele de la dm - marca proprie.
Ceva cu vitamina A, zinc, acid hialuronic si altele. Din pacate a disparut produsul din magazine.

Edited by eiffel, 28 September 2022 - 08:56.


#20
nAckatoMy

nAckatoMy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.09.2006
Eu am avut o singura data in viata mea o problema de genul asta si am scapat FOARTE usor ( in 2 saptamani ) luand un complex de vitamine. Nu cred ca e relevant de care ( nu e unul special ). Aparent s-au reglat unele deficiente prin organism si am scapat de belea.

#21
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,447
  • Înscris: 15.11.2003

View PostGalacticul, on 28 septembrie 2022 - 00:02, said:

Coji de lamaie macerate in otet. I shit you not, chiar functioneaza.
adica aceeasi substanta activa ce contine Verolit, acid citric si acid acetic

#22
pilifida

pilifida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.10.2014

View Postcrisstonne, on 27 septembrie 2022 - 23:17, said:

Îl îngheți, nu ai altă șansă.
Mai des, lasă ce zice gigel ăla.
Altfel, cum bine ai intuit, nu scapi de el, crește la loc.
Trebuie să ajungi să poți să îi scoți filamentele negre cu penseta, altfel, nu scapi.

Acum exprimarea "gigel ala" e aiurea, ca am facut terapia la un medic dermatolog foarte bun...dar da, daca mai incerc o data, o sa ma duc la altcineva

View Postradu103, on 27 septembrie 2022 - 23:45, said:

La fica-mea i-am pus Verolit Forte de 3 ori pe zi si peste un pansament ca sa tina/izoleze locul
In 3 sapt a scapat de el, deci 3 sapt non-stop practic a stat substanta continuu
Dcaa te doare inseamna ca n-a murit ce vrei sa indepartezi si nu prea-i ok

Asta nu inteleg. Cum am mai scris, daca abuzez de verolit ma doare degetul si in somn, e imposibil sa nu trebuiască sa fac o pauza de 1-2 zile dupa cateva zile de verolit. Fiica ta e un campion ca a rezistat dpmdv. Si imi place sa cred ca am.o toleranta destul de mare la capitolul durere

View PostGalacticul, on 28 septembrie 2022 - 00:02, said:

Coji de lamaie macerate in otet. I shit you not, chiar functioneaza.

Decojesti o lamaie, si coaja o lasi in otet pentru 24 de ore parca. Pe urma iei bucata din coaja de lamaie si o pui pe neg, cu partea interioara pe neg, si bandajezi, sa stea asa. Cand se usuca, pui alta bucata de coaja. O sa inceapa sa se rupa bucati din neg. Nu e un proces lipsit de durere, dar nu e deloc horror. Doar asa am scapat de niste negi, dintre care unul maricel, si la mine a functionat rapid, in seara in care am inceput tratamentul, am si scapat de el. Nu a mai revenit.

Cred ca asta e prima chestie pe care o sa o incerc

View Postwaterman, on 28 septembrie 2022 - 08:14, said:

Electro - cauterizare.
Altfel nu scapi.

Lămâi, rostopască etc, coji de nucă stropite cu lacrimi de fată mare, sunt semi- băbisme, efective doar în cazuri rare când e la început acel neg.
Dacă nu mă crezi îți arăt cicatricile, mi s-a umplut mâna stângă prin clasa a 8-a după ce mi-a apărut unul și am încercat și eu cu rostopască, coajă verde de nucă, azotat de argint, tăiat cu lama, etc.

Mi-a trecut doar cauterizate, după 2 săptămâni ești fresh cu cicatricea.
Și ia ceva pentru creșterea imunității, dacă nu spun prostii, acești negi sunt cauzați de prezența unui virus în organism, apropiat de cel ce produce HPV, și ai șanse să re-apară când scade imunitatea.
E opinia mea și așa țin minte, dacă sunt medici pe aici și eu am emis tâmpenii, să mă corecteze.

La negi, virusul hpv nu e in organism, e prins intre straturile pielii. Am mai auzit teoria imunitatii, dar, nu stiu daca se aplica aici, n.am mai racit de ani buni, am stat si in casa cu covidu', nu s.a atins de mine. Am si analize facute recent si n.am carente de vitamine

View Postwaterman, on 28 septembrie 2022 - 08:14, said:

Electro - cauterizare.
Altfel nu scapi.

Lămâi, rostopască etc, coji de nucă stropite cu lacrimi de fată mare, sunt semi- băbisme, efective doar în cazuri rare când e la început acel neg.
Dacă nu mă crezi îți arăt cicatricile, mi s-a umplut mâna stângă prin clasa a 8-a după ce mi-a apărut unul și am încercat și eu cu rostopască, coajă verde de nucă, azotat de argint, tăiat cu lama, etc.

Mi-a trecut doar cauterizate, după 2 săptămâni ești fresh cu cicatricea.
Și ia ceva pentru creșterea imunității, dacă nu spun prostii, acești negi sunt cauzați de prezența unui virus în organism, apropiat de cel ce produce HPV, și ai șanse să re-apară când scade imunitatea.
E opinia mea și așa țin minte, dacă sunt medici pe aici și eu am emis tâmpenii, să mă corecteze.

As lasa cauterizarea ca si ultimă soluție, inca mai am nervi sa mai incerc lucruri :)

Edited by pilifida, 28 September 2022 - 09:45.


#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Azotat de argint atunci. Sau creion din ăla pentru criogenarea lui, ceva cu Wart nu știu cum, e prin farmacii.

1

https://www.farmacia...egi-4ml-p-10642

2

https://www.emag.ro/...reviews-section

3

https://www.emag.ro/...OxoCDV0QAvD_BwE

4

https://liki24.ro/p/...wBoCf2MQAvD_BwE

eu personal nu încurajez așa ceva, dar, ai cerut ai primit

View Postpilifida, on 28 septembrie 2022 - 09:45, said:


La negi, virusul hpv nu e in organism, e prins intre straturile pielii.


Se pare că așa e, dar pielea e tot parte din organism, și se poate multiplica acel neg..

Edited by waterman, 28 September 2022 - 09:49.


#24
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 24.07.2022
oare ce s-ar intampla daca ai face o injectie cu vitamina c in el?

#25
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Eu am avut de 2 ori veruca plantara, prima oara prin 2009 si a doua oara in primavara asta.
La prima ocazie, nu stiam ce este si era fix in mijlocul talpii. Am crezut ca e o simpla batatura si dupa ce am zgandarit-o de cateva ori, s-a facut in diametru cam cat o moneda de 50 de bani plus ca era mare si in volum, nu doar diametru. Durere mare si calcam cumva doar pe lateral. Am folosit Verolit si in 3 zile pur si simplu a cazut, a ramas o gaura care s-a vindecat in 2-3 saptamani, Dar da, durerile cand Verolit incepea sa-si faca efectul erau mari. Nu mi-a venit sa cred cat de repede a trecut, totusi.

In primavara asta am patit aceeasi chestie sub degetul mare de la picior. Mult mai mica in diametru, dar stiam ce e. Am folosit din nou Verolit Forte (au schimbat ambalajul si probabil si concentratia, ca parca ustura mai putin). 7 zile a durat si aceeasi vindecare. A durut mai putin, dar tot o durere destul de intensa.

Ce am vazut pe propria piele (la propriu) - Verolit doare tare cand e aplicat langa neg, pe pielea sanatoasa.

Eu nu recomand Verolit, ca nu-s doctor, dar pe propria piele (iar, la propriu) am vazut ca e foarte bun. Dar folosit constant, de 2 ori pe zi. Am citit multe cazuri de oameni care se chinuiau cu anii si concluzia lor era "nu trece niciodata, aia e". La mine nu a fost asa.

#26
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostPunter, on 28 septembrie 2022 - 09:59, said:

oare ce s-ar intampla daca ai face o injectie cu vitamina c in el?
Se face cat o nuca de cocos.

#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdan1980_25, on 28 septembrie 2022 - 06:54, said:

Anestezie locala si excizie chirurgicala apoi arsa gaura.
Unde ai vazut asa ceva? :facepalm:

#28
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022
Eu as face extractie ca Rambo:

https://youtu.be/jTBm0UkSY98?t=33

La sfarsit nu uita sa cauterizezi:

https://youtu.be/jTBm0UkSY98?t=89

IMPORTANT: Nu sunt medic.

Edited by CUCUL, 28 September 2022 - 11:36.


#29
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 22.08.2012
Eu l-am dovedit in cateva zile cu zeama de rostopasca, dar nu am asteptat 2 ani ca sa ma apuc.

#30
pilifida

pilifida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.10.2014

View PostOlteanul_sfios, on 28 septembrie 2022 - 11:57, said:

Eu l-am dovedit in cateva zile cu zeama de rostopasca, dar nu am asteptat 2 ani ca sa ma apuc.

Ai citit greșit. Am așteptat 1 an ;)

#31
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostKarhu, on 28 septembrie 2022 - 11:27, said:


Unde ai vazut asa ceva? :facepalm:
La spitalul la care am fost eu cu asa ceva acum vreo 20 de ani.


#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdan1980_25, on 29 septembrie 2022 - 08:50, said:

...acum vreo 20 de ani.

Aaaaa, ok :)

#33
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
nu stiu ce tip de nev ai dar in general pasii sunt cam asa :
-consult la dermatolog, aici ar trebui sa il verifice in profunzime ( dureaza 15 min) si daca e crescut destul de mult cu radacina adanca
- recomandare de excizie chirurgicala
- se merge la o clinica/sectie de chirurgie plastica si se rezolva : incizie tip lacrima, rezectie, sutura
- in principiu 14 zile recuperare completa

costurile ar trebui sa fie doar consultul la dermatolog, presupunand ca mergi la un cabinet privat.

ce atata pierdere de timp, nervi si bani cu tot felul de metode, fiind pe deget nu vad de ce sa te deranjeze o cicatrice

#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007
Aici la mine doar crioterapie sau aplicare de nitrat argint, nu se excizează.

#35
pilifida

pilifida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.10.2014

View Postrepresor, on 29 septembrie 2022 - 21:35, said:

nu stiu ce tip de nev ai dar in general pasii sunt cam asa :
-consult la dermatolog, aici ar trebui sa il verifice in profunzime ( dureaza 15 min) si daca e crescut destul de mult cu radacina adanca
- recomandare de excizie chirurgicala
- se merge la o clinica/sectie de chirurgie plastica si se rezolva : incizie tip lacrima, rezectie, sutura
- in principiu 14 zile recuperare completa

costurile ar trebui sa fie doar consultul la dermatolog, presupunand ca mergi la un cabinet privat.

ce atata pierdere de timp, nervi si bani cu tot felul de metode, fiind pe deget nu vad de ce sa te deranjeze o cicatrice

Mai insist cu verolitul încă 1-2 sapt, dacă nu, ma duc iar cu scopul de a.l extrage și atat

Desi pe verolit scrie ca, sa fie folosit cam maxim o saptamana sau 10 zile

#36
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
In adolescenta imi aparuse si mie un neg la baza unui deget de la mana. Nu i-am dat mare importanta dar crescuse in inaltime vreo 5 mm. In vara respectiva, ai mei au construit ceva pe la casa (zidarie, tencuieli, etc) si am stat cu mana vreo doua saptamani prin amestec de ciment si zeama de var. La un moment dat, m-am trezit ca negul disparuse, fara sa imi dau seamana, fara durere, fara nimic.... M-am trezit cu mana "curata". Nu stiu care din substante a fost de vina, ciment, var, combinati intre cele 2, dar la mine a functionat fara intentie...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate