Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Câți kilowati am consumat?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Are un buton dar nu am apăsat pe el.

#38
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Al meu are buton, dar e inaccesibil din cauza cutiei in care se afla [contorul].

#39
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eu am un contor cretin cu lumina verde la ecran. Nu se vede nimic de aproape, adica doar linii fara sa iti dai seama de cifre. Dar daca ma dau vreo 2m in spate si ma uit la el de jos in sus, se vede foarte bine indexul Posted Image

Edited by aeon, 27 September 2022 - 21:43.


#40
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022
Asa zis acel "opt", nu este altceva decat matricea de tip 7-segmente,  de formare a tuturor combinatiilor posibile de cifre.
https://www.electron...y-tutorial.html
https://en.wikipedia...iziff-rot90.jpg

In cazul tau , chestia aia este dezactivata din firmare.Acea cifra nu va fi folosita niciodata.
In schimb celelalte cifre de la stanga, toate folosesc o matrice 7-segmente insa active din firmware.

#41
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Referitor la cutia in care se afla contorul (cele din exteriorul locuintei) , matuirea plasticului (facand sa fie foarte greoaie citirea) se poate remedia cu pasta de polish (folosita la farurile masinilor si nu numai) . La nevoie merge si cu pasta de dinti ...cum se folosea la  lustruirea nasturilor metalici la  manta,  in armata :)  .
***
Am avut aceasta problema ,  a venit  echipa de interventie , a dat o  gaura cu carota , montat un vizor  super transparent.... dar la o luna , au schimbat contorul cu un al model , iar afisajul acestuia  (din cauza distemului de prindere), nu mai este pozitionat , in dreptul vizorului transparent  :) .  Polish-ul a rezolvat problema facand posibila citirea foarte bine .

#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Posteiffel, on 27 septembrie 2022 - 20:42, said:

Intrebare, ca nu stiu modelul ala de contor - n-are cumva si un buton de apasat pe el ?

La mine se schimba afisajul la cateva secunde, sau pot schimba manual apasand pe buton.
Una din pozitii arata 00000000 in permanenta - dar consumul apare dupa ce mai apas de vreo 2 ori - mai arata si alte valori care nu stiu ce sunt.
butonul pe care apesi e sa tai curentu, si pt rearmare.


afisajul e derulant, arata cateva secunde fiecare ecran.

#43
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View Postcetces, on 27 septembrie 2022 - 19:32, said:

Nu inregistreaza mai precis ci inregistreaza mai mult, dar zic ei ca e din cauza ca inregistreaza mai precis. :D
Naiv e cel ce crede contrariul.

#44
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View Postarg, on 28 septembrie 2022 - 09:08, said:

butonul pe care apesi e sa tai curentu, si pt rearmare.
afisajul e derulant, arata cateva secunde fiecare ecran.
Nu in cazul meu. E un buton chiar langa afisaj. Deruleaza mai rapid, altfel ai sta de te-ai plictisi pana ar parcurge toate ecranele - cam 10 secunde afiseaza unul.

#45
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View Postcetces, on 27 septembrie 2022 - 19:32, said:

Nu inregistreaza mai precis ci inregistreaza mai mult, dar zic ei ca e din cauza ca inregistreaza mai precis. Posted Image
Ok, eu n-am utilzat in viata mea un Wattmetru si habar n-am ce e ala un osciloscop, dar fie cum spui tu, Astia de la "lumina" inregistraza fantome.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate