Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Pedala ambreiaj moale după schimb ambreiaj

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
DragusPetru

DragusPetru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.10.2019
Salutare.

Am o mică problema la un golf 5 2.0 diesel și m-am gândit sa va cer câteva opinii.

In urma cu 2 luni am schimbat kit-ul de ambreiaj și imediat după schimb am observat 2 probleme.
1. Pedala de ambreiaj destul de moale și uneori după ce merg mult in frâna de motor rămâne blocată la jumate sau revine destul de greu înapoi
2. Un ușor tremurat cât debraiej doar din ambreiaj (asta ma gândesc ca ar putea fi de la tampoanele de la semipunte și cel lung dintre semipunte și cutie deoarece sunt efectiv varza).

Voi care credeți ca ar putea fi problema, in special cu punctul 1?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
O să sune un pic ciudat, dar de ce nu ceri opinii la cel / cei care au schimbat kit-ul ?

#3
DragusPetru

DragusPetru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.10.2019
Spun ca este normal și se rezolva in timp cu uzura ambreiajului

Edited by DragusPetru, 27 September 2022 - 11:54.


#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
evident ca o sa spuna ca e normal. doar nu e prost sa recunoasca buleala

dar tu cate masini noi cu cutie manuala ai vazut sa li se blocheze pedala sau sa nu mai revina la loc?

daca aia nu sunt in stare, macar mergi la un alt mecanic si sa vada ce si cum. in mod normal ar trebui sa ai si o garantie la acea lucrare, se fac reglajele si daca nu e ok, se revine pt a repara

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
e pompa de la pedala, se cere schimbata.

p.s. nu e buleala, a cedat alta piesa (ma rog da semne ca va ceda)

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
poate da, poate nu, dar ca mecanic, sa mergi cu masina defecta, ti se pare normal sa-ti spuna: e ca noua bo$$, asa face toate?

dupa ce ramane in drum si o duce pe platforma la mecanic: bo$$, era buna cand a plecat de la mine, nu stiu ce i-ai facut

Edited by Dany_Darke, 27 September 2022 - 12:09.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Pedala de ambreiaj moale + blocata inseamna ;
placa de presiune bulita
sau
parghia ce apasa placa de presiune bulita
sau
pompa hidraulica bulita

Oricare ar fi problema reala toate drumurile tale duc intr-un singur loc - SERVICE

Spor

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005
Pana acolo asigura-te ca a aerisit corect circuitul de ambreiaj.
Orice bula de aer in circuitul ala iti va da simptomele alea. Aerul e foarte compresibil comparativ cu lichidul de frana.

Edited by tehnics, 27 September 2022 - 12:16.


#9
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,383
  • Înscris: 31.01.2010
La pct 1 am patit exact pe dos, la schimbarea placii de presiune pedala a devenit mai tare, cauza a fost placa de presiune mai "tare" decit originala, a mers placa aia 250Kkm la mine dupa aia masina a plecat.
Pedala de ambreiaj dupa o perioada nu mai revenea, explicatia a fost simpla de tot, arcul de revenire rupt.
Auto era Nissan.

Edited by Ion_Bumbu, 27 September 2022 - 12:16.


#10
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 DragusPetru, on 27 septembrie 2022 - 11:54, said:

Spun ca este normal și se rezolva in timp cu uzura prematură a ambreiajului

Edited by DaculScoril0, 27 September 2022 - 12:59.


#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006

 tehnics, on 27 septembrie 2022 - 12:15, said:

Orice bula de aer in circuitul ala iti va da simptomele alea. Aerul e foarte compresibil comparativ cu lichidul de frana.
Nu ie chiar asa!
Aer in pompa/circuitul de ambreiaj conduce in principal la debraiere incompleta, ca nu apasa suficient pe parghia rulmentului de presiune.
Blocare de la aer nu se gaseste, ca n-are cum.
Si prin constructie, dupa 10-20-30 de actionari ambreiaj se cam purjeaza singur aerul din circuitul pompei de ambreiaj. Se vede la verificarea nivelului in vasul de lichid de frana.
Vorbesc dupa inlocuire pompa hidraulica ambreiaj + rulment presiune la Renault Megane.
Doar rulmentul era "spart", dar pentru ca nu umbli in fiecare an la ambreiaj, am schimbat si pompa. Placa si discul fiind relativ noi, 20K Km si fara urme de uzura evidente.

Edited by viceroy56, 27 September 2022 - 14:49.


#12
DragusPetru

DragusPetru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.10.2019
Ambreiajul l-a aerisit pe la un dop de pe sun filtru de aer. Unul dădea câteva pedale iar celălalt desfăceau puțin acel dop și ieșea lichid. A repetat lucrul asta pana a bag vreo jumătate de bidon de lichid. Bănuiesc ca aerisirea ai făcut-o cum trebuie deoarece frâna tine mai bine de când am schimbat ambreiajul 😀

#13
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 01.12.2007
Schimba pompa de la pedala si cilindrul de pe cutie. Asa se face la VAG cand se schimba ambreiajul.

#14
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Nicio legatura intre frana si ambreiaj.
Chiar daca lichidul este acelasi si se pune in acelasi vas, circuitele sunt independente.
Poti sa pierzi total lichidul din compartimentul ambreiaj, frana va functiona.
Si invers.

#15
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 DragusPetru, on 27 septembrie 2022 - 14:54, said:

Ambreiajul l-a aerisit pe la un dop de pe sun filtru de aer. Unul dădea câteva pedale iar celălalt desfăceau puțin acel dop și ieșea lichid. A repetat lucrul asta pana a bag vreo jumătate de bidon de lichid. Bănuiesc ca aerisirea ai făcut-o cum trebuie deoarece frâna tine mai bine de când am schimbat ambreiajul ��
Nu este aerisita bine ,mergi la unul care se pricepe
Aerisirea nu se face ca la frana

 DragusPetru, on 27 septembrie 2022 - 11:36, said:

Salutare.

Am o mică problema la un golf 5 2.0 diesel și m-am gândit sa va cer câteva opinii.

In urma cu 2 luni am schimbat kit-ul de ambreiaj și imediat după schimb am observat 2 probleme.
1. Pedala de ambreiaj destul de moale și uneori după ce merg mult in frâna de motor rămâne blocată la jumate sau revine destul de greu înapoi
2. Un ușor tremurat cât debraiej doar din ambreiaj (asta ma gândesc ca ar putea fi de la tampoanele de la semipunte și cel lung dintre semipunte și cutie deoarece sunt efectiv varza).

Voi care credeți ca ar putea fi problema, in special cu punctul 1?
Cred ca nu stii ce aia frana de motor

Edited by florinellll, 27 September 2022 - 19:22.


#16
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
incearca sa patinezi ambreiajul sau sa schimbi din 2 miscari (pedala neutru, pedala viteza x) si vezi daca face la fel, ca sa iti confirmi ca e ceva in neregula pana la capat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate