Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Cameră infraroșu pentru audit energetic

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Aș vrea să cumpăr o cameră IR de la FLIR, probabil modelul E8 (senzor 320x240 pixeli). M-ar interesa, între altele, cât de complicată e certificarea ca auditor energetic și ce presupune ca autorizări (pentru mine) și calibrări (pentru cameră). Cât de des se cere calibrarea, cât costă (măcar aproximativ) și unde se poate face?

De asemenea, aș vrea sfaturi de la cei care au folosit așa ceva (ca utilizatori direcți), dacă îmi pot recomanda FLIR E8 sau altceva (aș vrea o marcă consacrată, nu chinezării).
Eu am folosit cu ani în urmă o cameră FLIR E65, pentru monitorizare instalații energetice (dacă s-au încălzit conexiunile în posturile de transformare, de exemplu, în timp ce erau sub tensiune). Activitatea era internă, nu presupunea calibrări periodice, nici măcar nu emiteam buletine interne, doar verificam dacă sunt probleme sau nu.
Dar nu am mai lucrat de atunci, bănuiesc că e o diferență destul de mare între E65 și E8.

#2
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Camera termala nu infrarosu.
Infrarosu e altceva, e lumina emisa in spectru infrarosu invizibil pentru om dar vizibil cu anumite camere. Dar nu se compara cu termalele care detecteaza diferente caldura fara sa aiba nevoie de iluminare infrarosie.

Am avut mai multe si din experienta pot sa iti zic cateva chestii.
Avantaje Flir- MSX (suprapunerea cu imaginea termala), soft mai bun, posibil NETD mai bun in functie de model (netd = senzitivitate mai mare, adica vezi dif mai mici de temperatura)
Dezavantaje Flir: Pret astronomic pt ce ofera, frame rate mic in functie de model, de obicei 9hz, baterie integrata care moare dupa 2 ani ca la tel, soft bun dar dubios in sensul ca pe unele modele ei controleaza calitatea imaginii din soft. Pret mic=rezolutie redusa, pret mare=rezolutie nativa, dar hardware e acelasi.

Chinezarii: Hikvision, Infiray. Avantaje: pret ok (4-5x sub flir), frame-rate 25hz
Dezavantaje: NETD neimpresionant (<50mk), soft prost la infiray (dar simplu si ok la hikvision), garantie probabil inexistenta dar depinde de unde le iei, baterii integrate la unele modele dar sunt si modele cu baterii externe
Ca idee, multe branduri care se vand prin europa folosesc senzori Infiray. Cred ca si hikvision tot senzor infiray are.

Mai am Pulsar, dar este pentru vanatoare nu pentru audit energetic. NETD f bun < 25mk, soft super, baterii externe..

Sfatul meu e sa te orientezi pe chinezarii, pentru ca nu castigi mare lucru cu Flir in afara de MSX care nu e neaparat util.

#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Conform DEX, „cameră termală” înseamnă în limba română o încăpere pentru tratament balnear, dar hai să nu mai disecăm subiectul ăsta ca în atâtea alte topicuri.
Cameră de termoviziune, termografie, cameră IR pentru audit energetic, e clar că nu e vorba despre o cameră de supraveghere cu leduri IR.

Mulțumesc pentru detalii.
Aștept info și despre Fluke, dacă a utilizat cineva. Vreau mai degrabă o cameră SH de la o marcă consacrată, decât o chinezărie nouă.

#4
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 02.03.2003
"OP, este foarte posibill să fii pe o pistă greşită. Proabil ai văzut ceva pe internet şi nu ai înţeles prea bine.

Care ar fi legătura între camerele termo, auditurile energetice, frecvenţele de reîmprospătare şi senzori ?
Ce doreşti să faci cu o astfel de cameră dar mai ales ce ştii să faci cu ea ?

Presupun că ai dori să începi cu banalele certificate de performanţă energetică.

Edited by terratec, 27 September 2022 - 12:41.


#5
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Cauta niste magazine locale care te lasa sa testezi, asa alegi ce-i mai bine ptr tine.
Stiu ca pentru vanatoare exista, cel putin in TM la mall.

Pe scurt, eu m-as uita sa aiba netd cat mai mic, macar < 35mk, asta e cea mai importanta caracteristica dupa pararea mea, mai ales daca vrei audit energetic!
Frame-rate eu nu as lua ceva sub 15hz, ca nu suport filmare sacadata. Dar poate ptr tine nu e important.
Rezolutia termala nu conteaza atat de mult pe cat pare la prima vedere, dar e bine sa fie cat mai mare evident ptr claritate, ideal peste 160x120. Peste 320x conteaza prea putin..
Soft-ul e bine sa il poti testa inainte sa alegi. Unele camere au soft oribil (tipic chinezesc) de iti taie cheful sa mai folosesti camera :)
Referitor la calibrare, cam toate isi fac auto-calibrare tot la cateva sec. (se aude acel click), nu stiu daca mai e nevoie de alta calibrare specializata la interval periodic?

#6
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
@Terratec
Da, vreau să pot emite astfel de certificate, și pentru asta îmi trebuie (între altele) o cameră de termoviziune.

Vreau sfaturi atât despre alegerea unui model bun, cât și despre procedura de autorizare, dacă avem aici
membri care au trecut de curând prin asta și sunt dispuși să ne împărtășească experiențele lor.

Edited by Razvan_N, 27 September 2022 - 12:51.


#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019
"Expertul" care mi-a eliberat certificatul energetic necesar in cazul unei donatii (recomandat de notar...) n-a venit cu nici o camera. De fapt a venit doar ca sa-mi dea hartiile stampilate (ii trimisesem prin WA schita apartamentului - in Visio - pe care a copiat-o) si sa ia banii. E, pari mai pro daca ai si camera. ;)

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005
Eu am un FLIR ONE pentru iOS. Si stie si MSX si face si automat si raport in PDF. Pentru ce am eu nevoie e de ajuns. Din ce am observat pretul difera in functie de temperaturile care le poate masura, in rest nu cred ca e mare diferenta.

Am atasat un exemplu (scanare termina la un motor outbord).

 dtd234, on 27 septembrie 2022 - 12:44, said:

Referitor la calibrare, cam toate isi fac auto-calibrare tot la cateva sec. (se aude acel click), nu stiu daca mai e nevoie de alta calibrare specializata la interval periodic?
Corect. A mea isi face calibrare automada daca detecteaza diferente mari de valori (de exemplu daca muti camera de pe o suprafata rece pe una calda sau fierbinte)

 dtd234, on 27 septembrie 2022 - 11:39, said:

Sfatul meu e sa te orientezi pe chinezarii, pentru ca nu castigi mare lucru cu Flir in afara de MSX care nu e neaparat util.
Uita-te la exemplul dat de mine. Cu MSX scoti si imaginea termo si imaginea reala (sincer nu stiu cum naiba face, ca in poze pot salva doar imaginea termo). Daca iau o imagine termo din alt FLIR, culmea imi scoate si imaginea reala. El are nevoie de ambele imagini pentru a da un certificat clar si coerent.

Attached Files


Edited by tehnics, 27 September 2022 - 14:12.


#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018

 terratec, on 27 septembrie 2022 - 12:40, said:

Presupun că ai dori să începi cu banalele certificate de performanţă energetică.
care se fac din pix și pe baza poveștilor spuse de proprietar.asta este o altă lege dată cu dedicație să aibă de luicru logăii de partid

cred că este o cameră din asta pe toată românia și și-o ,,închiriază,, unul altuia

Edited by EMPP, 27 September 2022 - 14:37.


#10
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Flir one e jucarie si e cam depasit deja. Are rezolutie prea mica, de aceea si ajuta MSX, e chiar necesar la rezolutia aia.
Au scos model mai nou Flir one pro cu rezolutie de 4x mai mare dar are tot 9 fps.

Comparativ cu Infiray la aceleasi specificatii, Flir ofera imagine mai buna.
Problema la Flir e ca specificatiile sunt slabe in raport cu pretul..
Daca vrei ceva performant trebuie sa decartezi zeci de mii de $.
Acum 5-10 ani nu prea aveai alternativa la Flir, chinezii scoteau doar prastii cu senzitivitate praf si rezolutie mica.
Dar in ultimii 2 ani au evoluat foarte mult, de aceea si preturile sunt acum accesbile la camerele termale, ca aproape toate au senzori chinezesti.
In afara de americani si chinezi cred ca doar Belarus mai produce senzori termali (Pulsar) si dintre astia ei au cel mai bun raport pret-calitate.

#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005

 dtd234, on 27 septembrie 2022 - 14:42, said:

Flir one e jucarie si e cam depasit deja.
Poate comparativ cu altele da, dar eu am luat-o pentru ca-si face treaba cu succes la ce am eu nevoie (sa urmaresc componentele electronice pentru a detecta rapid cele care sunt cu probleme - gen ambalare termica, scurt-circuit)

#12
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

O parere va rog despre Seek Thermal? Ma uitam la CompactXR.

O voi folosi pentru uz personal. Vreau sa indentific partile casei cu cel mai mare transfer termic, apoi sa incerc diverse metode/materiale pentru a imbunatati situatia.

Ma gandeam sa platesc un audit energetic, insa nu pot sa fac asta de fiecare data cand vreau sa testez/verific ceva.

Multumesc!

#13
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Nu l-am testat dar pare ok asa dupa datele tehnice, e mai ieftin decat Flir Pro.
Cam la aceeasi bani gasesti la chinezi infiray P2, cu netd TEORETIC de < 50mk, 25ps si rezolutie 256x192.
Seek are netd real de < 60mk, 9fps si 206x156.
Chiar si asa cred ca calitatea imaginii e mai buna la Seek.
Problema mea cu camerele americane e ca toate sunt limitate din software la 9 fps.
E ceva legislatie la ei care interzice exportul de camere peste 9fps fara licenta speciala. Practic ei doresc sa aiba avantaj pe plan militar de aceea limiteaza exportul. Mi se pare inutila masura asta ca azi toti au termale de 60 fps datorita chinezilor si belarusior. Mai mult rau isi fac ca vand mai putin :)

#14
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Numarul de fps nu este un inconvenient in cazul meu. De la chinezi, dupa ce mi-am luat teapa de 2 ori nu mai comand nimic asa ca-mi voi lua CompactXR.

Multumesc frumos pentru raspuns!

#15
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Am luat pana la urma Seek Compact (non-XR). Varianta XR are un field of view mai mic dar distanta de detectie mai mare (~550m la Compact XR fata de ~300m la Compact).

Pentru uz personal este un dispozitiv senzational.

Am folosit-o deja sa echilibrez hidraulic instalatia de incalzire (calorifere) si am gasit cateva punti termice la casa.

#16
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Are focalizare manuală? Așa pare din poze. E foarte tare dacă are. Majoritatea camerelor non-profesionale nu au.

#17
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Da, are focalizare manuala.

Singurul neajuns la variantele non-PRO este ca paleta de culori se ajusteaza automat in functie de temperaturile minime si maxime din cadru. Prin urmare albastrul inchis poate indica 23 de grade intr-un cadru si -17 grade in altul. Deci trebuie sa fii tot timpul atent la scala. Din fericire, are modurile de max/min/egal unde poti colora partile din cadru care sunt fie peste/sub/egale cu o anumita temperatura.

#18
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Din pacate nu a rezistat nici macar 1 luna Posted Image. Am scapat-o pe jos (parchet) de la ~1m. Carcasa este (zice producatorul) din aliaj de magneziu, dar suportul lentilei si mecanismul de focus sunt din plastic iar filetul are pasul foarte mic. Cu cat este mai departe de senzor, cu atat focalizeaza mai aproape si tot montajul are un pin (tot din plastic) pentru a limita cursa la o singura tura. Cand am scapat-o, lentila s-a apropiat mai mult de senzor, sarind peste cateva ture ale filetului.

Am reusit sa o repar ca sa fie totusi functionala fixand focusul la infinit. Evident, nu o mai pot folosi pentru close-up-uri.

Am gasit pe eevblog cateva thread-uri despre fix aceeasi problema: mecanismul de focus cedeaza foarte repede si crapa instant la cel mai mic soc.

Deci daca o luati, aveti mare grija cum va purtati cu ea. Categoric nu este ceva ce poate fi folosit in mod profesional.

O sa mai incerc inca o data sa iau de la chinezi. Desi mi-am luat de 2 ori teapa pana acum, nu vreau sa dau mai mult de 2000 lei pe un astfel de dispozitiv. La banii astia, la noi se gasesc numai Seek Compact (si toate au problema cu focusul) sau Flir One LT care are o rezolutie infima (60x80).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate