Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

The Last Of Us (2023)

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
423 replies to this topic

#181
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,525
  • Înscris: 30.08.2017
La The Walking Dead am vazut doar primul sezon, nu m-a atras atât de mult încât să văd și restul. Însă mi s-a părut foarte diferit de Last of Us, chiar dacă ambele sunt cu zombie.

#182
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009

View Posthellmarvel, on 06 februarie 2023 - 09:36, said:

De unde drek' mai au astia lanterne (baterii la ele) si butelii de propan sa-si faca mincare, cind, dupa 20 de ani de apocalipsa trebuiau sa intoarca de mult la făclii si foc de lemne? Nici macar Bill nu ar mai fi trebuit sa aiba, daca n-avea statie de imbuteliat propan, si de unde lua propan.
Eu m-am amuzat când am văzut că încă aveau hârtie igienică. Sau când Ellie vrea să folosească niște tampoane vechi de două decenii.

View PostMondeo, on 06 februarie 2023 - 19:38, said:

Faza cu revista, tipic netfllix...
Faza cu revista avea sens în joc. Pentru că avea legătură cu un schimb de replici dintre Bill și Ellie (și cu faptul că ea îi fură niște lucruri) și era un indiciu al relației dintre Bill și Frank (care nu era atât de „evidentă”). În serial scena e inutilă, e filmată doar pentru fani - „este exact ca în joc, vă amintiți?”

View PostAncutaD, on 06 februarie 2023 - 20:05, said:

Asta vroiam sa scriu, prea se trateaza serios un serial care este despre un fel de zombie si ciuperca.
Serialul nu este o comedie, dimpotrivă. Acel „suspension of disbelief” are întotdeauna niște limite, nu-l poți folosi ca scuză oricând și oricum. Problema realizatorilor (nu doar în cazul ăsta) e că nu vor să depună efort. Sunt lucruri la care s-au gândit cu atenție și lucruri la care nici măcar n-au încercat să se gândescă.
Un exemplu: dacă benzina se descompune în timp, cum a rezistat Bill timp de 20 de ani? Serialul reușește să se faulteze singur, deși nimic nu-l obligă s-o facă - nu poți fi și realist și fantezist, simultan, în același context. Ar fi trebuit să nu aducă vorba despre așa ceva.

Serialul a ajuns deja la episodul 4 (din 9) și mai are multe de arătat. Iar ei continuă să ocupe timpul cu povești și personaje inventate. Nu înțeleg de ce nu au filmat 15-20 de episoade, dacă tot vor să lungească povestea (sau puteau transforma primul joc într-un serial cu două sezoane). Nu cred că bugetul ar fi fost o problemă atât de mare.
În episodul ăsta vedem un doctor împușcat - nu cred că e doar o coincidență, să vedem încotro se îndreaptă povestea.
Joel și Ellie se împrietenesc prea repede. De la „de fapt, e mai bine să ne păstrăm trecutul pentru noi înșine” (sfârșitul episodului 3), au trecut la „Tommy era așa și pe dincolo, ne-am dus la Boston, am întâlnit-o pe Tess, trebuie să am grijă de el” (începutul episodului 4). Ca să sfârșească cu Joel și Ellie râzând împreună. Totul e mult prea rapid, ar fi trebuit să aibă mai multă răbdare.
Mi-a plăcut detaliul cu urechea lui Joel. Încă din primul episod îl vedem dormind numai pe partea dreaptă, iar când sunt surprinși de cei doi frați, el dormea pe stânga și nu auzise zgomotul. Dar n-am înțeles cum și-a dat seama Ellie că el nu aude bine cu dreapta.

#183
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 12.07.2022

View Postgeorge_alexandru, on 08 februarie 2023 - 08:40, said:

La The Walking Dead am vazut doar primul sezon, nu m-a atras atât de mult încât să văd și restul. Însă mi s-a părut foarte diferit de Last of Us, chiar dacă ambele sunt cu zombie.
The Walking Dead Sezonul 1 este superb.
Apoi au inceput sa omoare din personajele importante.

The Last of Us are potential dar cred ca este prea scurt. Nu stiu de ce dar episodul ar trebui si ar putea sa fie putin mai lung.
Buget pare ca au, nu am observat ceva efecte speciale sau decoruri ieftine.

#184
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View PostBeda_Venerabilis, on 09 februarie 2023 - 22:01, said:

Eu m-am amuzat când am văzut că încă aveau hârtie igienică. Sau când Ellie vrea să folosească niște tampoane vechi de două decenii.


Faza cu revista avea sens în joc. Pentru că avea legătură cu un schimb de replici dintre Bill și Ellie (și cu faptul că ea îi fură niște lucruri) și era un indiciu al relației dintre Bill și Frank (care nu era atât de „evidentă”). În serial scena e inutilă, e filmată doar pentru fani - „este exact ca în joc, vă amintiți?”


Serialul nu este o comedie, dimpotrivă. Acel „suspension of disbelief” are întotdeauna niște limite, nu-l poți folosi ca scuză oricând și oricum. Problema realizatorilor (nu doar în cazul ăsta) e că nu vor să depună efort. Sunt lucruri la care s-au gândit cu atenție și lucruri la care nici măcar n-au încercat să se gândescă.
Un exemplu: dacă benzina se descompune în timp, cum a rezistat Bill timp de 20 de ani? Serialul reușește să se faulteze singur, deși nimic nu-l obligă s-o facă - nu poți fi și realist și fantezist, simultan, în același context. Ar fi trebuit să nu aducă vorba despre așa ceva.

Serialul a ajuns deja la episodul 4 (din 9) și mai are multe de arătat. Iar ei continuă să ocupe timpul cu povești și personaje inventate. Nu înțeleg de ce nu au filmat 15-20 de episoade, dacă tot vor să lungească povestea (sau puteau transforma primul joc într-un serial cu două sezoane). Nu cred că bugetul ar fi fost o problemă atât de mare.
În episodul ăsta vedem un doctor împușcat - nu cred că e doar o coincidență, să vedem încotro se îndreaptă povestea.
Joel și Ellie se împrietenesc prea repede. De la „de fapt, e mai bine să ne păstrăm trecutul pentru noi înșine” (sfârșitul episodului 3), au trecut la „Tommy era așa și pe dincolo, ne-am dus la Boston, am întâlnit-o pe Tess, trebuie să am grijă de el” (începutul episodului 4). Ca să sfârșească cu Joel și Ellie râzând împreună. Totul e mult prea rapid, ar fi trebuit să aibă mai multă răbdare.
Mi-a plăcut detaliul cu urechea lui Joel. Încă din primul episod îl vedem dormind numai pe partea dreaptă, iar când sunt surprinși de cei doi frați, el dormea pe stânga și nu auzise zgomotul. Dar n-am înțeles cum și-a dat seama Ellie că el nu aude bine cu dreapta.

Sunt in mare parte de acord cu tine. Jocul e mult mai bun. Momentan sunt multumit ca nu l-au facut chiar praf, dar mai e pana la final... Partea buna e ca, fata de Game of Thrones, macar aici vom avea mereu jocurile la care sa ne intoarcem. Iar acestea sunt excelente.

#185
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 12.03.2010
In sfirsit un episod misto, is curios daca chiar asta a fost intentia
Spoiler
Dar tot a fost de kakat, la cum trageau ăia de parca luau gloantele de la autoservire si nu era nimeni la casa. Si pina la urma, revolutionarii ăia erau baieti buni, ce-au avut cu ei? Si de unde au luat-o pe gospodina aia, ca nici macar nu juca bine?

#186
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Gospodina e luata din "Two and a Half Men" :)

Foarte bun episodul asta. Inteligent facut (aia care ar trebui sa fie buni se comporta ca niste monstri, aia care sunt personaje negative fac ce fac din motive bune iar eroii sunt inutili in lumea post-apocaliptica), cu momente la care nu ma asteptam si ceva dezvoltare din partea lui Elle.

HBO inca livreaza (mai ales comparat cu porcariile woke de la Disney+ si Netflix).


#187
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 12.07.2022
Cred ca este un film facut cam rapid. Pare ciudat ce zic, dupa cativa ani de filme/seriale care trageau de timp, au lansat un serial care pare grabit.
Chiar si scena cu doctorul a intrat si a omorat doctorul.

Poate asa este si jocul, cred ca trebuie urmarite ceva filmulete despre joc ca imi pare ciudat filmul, modul cum se misca de repede.

#188
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Gospodina o stiu din Yellowjackets si deocamdata mi-a lasat impresia ca e o actrita bunicica. Aici e clar ca asta a fost intentia, sa iasa in evidenta prin faptul ca nu e un lider tipic de militie.

Acum, ma vad nevoit sa accept ca fazele din jocuri nu o sa dispara, sa imi temperez asteptarile legate de realism. Nu am jucat deloc jocul, dar e evident ca scena in care alearga de plug si Joel ii sustine de la distanta e copiata din jocuri, altfel se gandeau sa se dea din calea masinii, ca doar nu erau intr-un tunel.

Apoi grasutul ala care omoara oameni smulgandu-le capul nu e in contradictie cu scopul ciupercilor de a se inmulti?

Inca un episod bun.

[ https://64.media.tumblr.com/f037935a077e7578ecd63faa3aa5dfa4/33e650936324e5e9-bb/s540x810/b50d06d4a50c7bf7aafdb4138261518d6f785aa0.gifv - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#189
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,525
  • Înscris: 30.08.2017
Foarte bun episodul ăsta. Și mie mi s-a părut că faza aia e din joc...o să văd luna viitoare când apare pe PC :D

Sunt curios dacă vom avea vreo fază în care se luptă cu monstruozitate aia.

Edited by george_alexandru, 12 February 2023 - 13:15.


#190
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 12.03.2010

View PostMizu, on 12 februarie 2023 - 11:51, said:

Yellowjackets
OKE, o stiu si eu acuma, acolo n-a jucat nici pe departe asa de prost ca aici (nici la antrenamente nu joci asa), dar asta poate fi si din cauza ca acolo CHIAR ARE rol de gospodina. Dar aici, cine drek' barbos lua ordine de la asa una, mai ales ordine inutile (sa rascoleasca tot orasul) doar din dorinta ei de razbunare?

Si faza cu iesind ca gindacii din musuroi, cica a dat bine pe ecran dar a dat un mesaj prost si fara rost, doar ca sa-i scape pe protagonisti si sa-i pedepseasca pe ăia care s-au luat de ei, desi erau la fel de legiți si cinstiti ca si ei. Prea au aparut de nicaieri si in cantitate mare (erau tuneluri si in suburbii?; si daca erau, nu erau tot alea pe unde venisera si ei?).

Anyway, treaca-împinsa asta, eu tot nu ma pot impaca cu ideea impuscatului de zombi. Care-i rostul, cind aia nu mai au organe vitale si sint miscati de forte exterioare? Bine, americanii au si stilul asta, de a trage in stil America, fuck yeah! in tot ce misca (Godzilla, nave extraterestre) dar in cazul asta, pe linga iroseala fara cap a gloantelor, nici n-ar trebui sa aibe vreun efect.

Ar trebui sa se faca o lege in cazul filmelor astora "in caz de zombi (cu un i, nu va lasati pacaliti) folositi DOAR bombe incendiare si arme dezmembratoare". Se putea face un kino-sabie dintr-un scenariu ca ăsta, care sa-mi placa si mie.

#191
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Barbosul si oamenii lui ii urmeaza ordinele pentru ca impune respect si ia decizii clare si eficiente.
I-ar ajuta daca le aduc un doctor? Nu? Atunci nu am nevoie sa tin doctorul in viata.
Si a facut-o cu mana ei, nu a delegat responsabilitatea.

Banuiesc ca barbosul o mai urmeaza si pentru ca vrea si el sa se razbune pe cel care i-a ucis liderul. Oamenii astia fusesera sclavii FEDRA si in conditiile astea au dezvoltat relatii profunde. Au crescut impreuna de mici, sunt familie.

#192
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Cred ca unii se uita doar la imagini, n-au treaba cu dialogul/povestea; kino-sabie, arme dezmembratoare (?!)...
Zici ca fratele gospodinei era al 2-lea Iisus, atat de mult il lauda. Dar bineinteles ca n-a schimbat absolut nimic in viata alora (potrivit barbosului). In schimb, gospodina-minune este lider de necontestat pt ca... motive obiective.
''I'm a bad guy because I did a bad guy thing". Adica, e de kkt sa faci orice pt a-ti salva fratele (familia). Se pregateste terenul pt Joel...
Serialul seamana din ce in ce mai mult cu o antologie post-apocaliptica, ep. 7 va fi un full flashback cu Ellie si iubita ei. Legatura emotionala dintre Joel si Ellie este diminuata la maxim pt a justifica finalul - Joel devine personaj negativ din cauza alegerii ''dificile'' pe care o face.

Edited by octav727, 12 February 2023 - 14:18.


#193
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Ce iubita putea avea Ellie, ca are 14 ani, deci in flashback cat o fi avand? Cand folosesti cuvinte din astea pentru niste copii imi pare suspect.

#194
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,525
  • Înscris: 30.08.2017
Probabil 12-13 ani...din ce am gasit pe internet, Ellie e lesbiana, avand o relatie cu Riley inainte de a-l intalni pe Joel (descrisa in DLC-ul Left Behind). Tinand cont ce Riley este si negresa, probabil o sa se dea lumea cu cwrul de pamant mai ceva ca la episodul 3. Posted Image

Edited by george_alexandru, 12 February 2023 - 14:50.


#195
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 12.07.2022
Cred ca strica serialul cu tot felul de mesaje.

#196
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,525
  • Înscris: 30.08.2017
Serialul urmărește in mare parte jocul. Jocul e văzut de mulți ca fiind printre cele mai bune din istorie, cu toate aceste faze. Dacă serialul rămâne fidel jocului, cu siguranță va avea succes.

#197
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Avand in vedere ca orientarea sexuala nu e dobandita, e ok sa existe in media si copii homosexuali, dar imi pare pervers sa zici ca doi copii de 13 ani sunt iubiti.

#198
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,525
  • Înscris: 30.08.2017
Probabil într-o lume precum aceea copiii de maturizează mai repede.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate