Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Sfaturi curatare incalzire pardoseala

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 21.04.2009
Buna, am si eu nevoie de cateva sfaturi de la un instalator sau la cineva care se pricepe.

Mai exact am o incalzire pardoseala, in care idiotii, ca nu am cum sa le spun altfel de la cine am cumparat casa mi-au bagat apa forata*(intre timp mi-a venit apa curenta) , nu aveti idee cum arata apa aia, e efectiv neagra, si numa nisip scoateam de la filtrul Y de sub centrala, acuma vad ca nu mai este asa mult, dar m-ar interesa sa curat aceasta incalzire in pardoseala, si eu am zis asa, stiu ca exista o pompa speciala care bagi si solutie chimica sa curete incalzirea, iar apoi sa bag apa curata, mai exact distilata, acuma eu am sunat vreo 10 asa zisi instalatori, si nu stiu ce sa mai cred, unu spunea ca nu e ok sa bagi apa distlianta ca din N motive, nu am inteles de ce, altul zicea ca nu are rost sa bagi apa distilata ca nu e nicio diferenta fata de cea curenta, altul spunea ca nu are rost sa o cureti cu chestii chimice, decat sa scoti apa pe retur cu un furtun si a bagi direct apa curenta, practic scoti si bagi si atat, si fel si fel de pareri ca nu mai stiu, eu voiam sa fac asa: Sa curat instalatia cu ceva solutie cu o pompa speciala, iar apoi sa bag apa distilata si gata.

Voi ce spuneti? Vreau sa curat incalzirea in pardoseala si sa bag o apa mai curata, voi ce spuneti sa fac si cum?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Am vazut la chinezi, pe facebook.
Au deschis instalatia la distribuitor, au bagat pe fiecare bucla (pe rand) cate un burete si au bagat presiune apa.
Buretele a iesit pe celalalt bucla + o groaza de mizerie.

Daca nu ai ce face, la vara te distrezi.

https://m.facebook.c...7&fs=e&s=TIeQ9V

#3
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 21.04.2009
Eu nu cred ca ar fi asa multa mizerie, ci doar niste depuneri de nisip, si sa bagi un asa zis burete printr-o teva atat de mica nu stiu ce sa zic sitrici pompa, si toate cele ca nu exista furtun peste tot, mai exista pompe etc :)) , ideea e ca nu stiu ce sa fac si ce sa mai, cred intr-un final cre'ca am ajuns la concluzia ca o sa fac singura in sensu ca la retur exista un robinet, bag un furtun il pun in toaleta, si sper ca presiunea din apa curenta sa impinga toat apa murdara pe retur,  las ceva timp pana se curata tot si gata...

Edited by Calypsso, 26 September 2022 - 19:29.


#4
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 02.02.2014
Exista firme specializate in curatare circuite IPAT. Daca mai tin minte bine acum un an imi cereau 1500lei pe 2GPA-uri a cate 10 circuite fiecare.

#5
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 06.01.2014
Ce si cum făceau de banii astia?

#6
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 02.02.2014
Daca nu ma insel...aceasta e firma:
https://margas.ro/me...-in-pardoseala/

Si mie mi s-a parut scump. Nu am curatat nicio instalatie pana la urma.
Azi mi-am refacut presiunea in vasul de expansiune al centralei...Anual fac asta si este nevoie la modelul meu sa dau vasul jos...apa e curata dar are mirosul acela de instalatie...dupa 10 ani.

Edited by MKdens24kw, 26 September 2022 - 20:21.


#7
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 01.09.2021
Eu cred ca exagerezi cu apa distilata in instalatie, dar faci cum vrei. Depunerile sunt in mare parte calcar, cel mai bun si ieftin anticalcalcar e otetul. Sau bagi calgon. Dupa ce lasi o zi doua sa actioneze, bagi presiune de la retea pe o parte si deschizi robinetul de golire. Iei circuitele pe rand, nu toate odata, pentru presiune mai mare.

 Adm, on 26 septembrie 2022 - 19:27, said:

Am vazut la chinezi, pe facebook.
Au deschis instalatia la distribuitor, au bagat pe fiecare bucla (pe rand) cate un burete si au bagat presiune apa.
Buretele a iesit pe celalalt bucla + o groaza de mizerie.

Daca nu ai ce face, la vara te distrezi.

https://m.facebook.c...7&fs=e&s=TIeQ9V
hmm...ceva in genul bilelor de burete cu care se curata pompa de beton dupa turnare....nu-i rau...

#8
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 02.02.2014

 MKdens24kw, on 26 septembrie 2022 - 19:41, said:

Exista firme specializate in curatare circuite IPAT. Daca mai tin minte bine acum un an imi cereau 1500lei pe 2GPA-uri a cate 10 circuite fiecare.

Revin cu corectarea de rigoare: oferta de curatare era de 1450 lei din 15 febr 2020. Am verificat mailul.

#9
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 23.09.2010
Daca tevile au bariera de oxigen, atentie ce solutie de curatare alegi!
Spala bine tevile cu apa curata, sa indepartezi nisipul. Apa e cel mai bun solvent in natura. Eventual poti impinge buretei sau bucatele de hartie inmuiate in apa pe tevi...

#10
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 23.02.2007
Eu nu as baga nimic gen bureti sau hartie. Daca ti se blocheaza pa pa circuit.

#11
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Daca ai presiune la apa curenta, leaga un furtun cum ai zis in distribuitor si dai drumul la apa. Inchide robinetii spre centrala si dai drumul la cate un singur circuit de pardoseala odata. Cand iese limpede, inchizi circuitul respectiv si treci la urmatorul. Dupa aia poti sa speli si restul instalatiei (spre centrala) in acelasi fel. Grija, numai ca daca presiunea e prea mare poate curge apa la centrala prin supapa de presiune. Daca apa nu e dura la robinet poti baga apa respectiva in instalatie dupa ce termini operatiunea de curatare. Se gasesc si niste aditivi de pus in apa anti-coroziune si anti tot felul de chestii care se pot dezvolta in apa si care ii dau culoarea aia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate