Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Importanta geneticului în societate

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020

View PostOlteanul_sfios, on 26 septembrie 2022 - 16:17, said:

Tu ai angaja o secretara cu tatze mari, craci lungi, gura punga si ochi albastri sau pe Sosoaca - ca sa-ti aduca o cafeluta dimineata?

Depinde ce alege nevasta

#20
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,555
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAscodelMarian, on 26 septembrie 2022 - 15:38, said:

Cât de mult considerați ca înălțimea, mărimea fizica per total chiar și frumusețea faciala ajuta la obținerea unui rang /tratament superior în societate comparativ cu cei scunzi/neatractivivi.
Cu siguranță automat în mod subconștient avem o părere mai buna despre cineva frumos sau ne simțim puțin intimidați de cineva masiv comparativ cu cineva fragil.
Patronii și persoanele din politica sunt deobicei foarte inalti, bănuiesc ca corelează cu situația financiara și hrana bună din copilărie.
se spune ca un decolteu adanc deschide multe usi..

View Poststteven, on 26 septembrie 2022 - 16:39, said:

Napoleon Bonaparte, 1.68 cm era cel mai important om de pe pamant dupa Isus Cristos dar sotia lui Josephina il insela cu cine apuca...
.mda.. si el saracu o freca in palme, ca se fereau femeile de el, si marmota invelea ciocolata.

#21
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
io răspund din punctul meu de vedere  de angajator :)
-la interviul de circa 30...40 minute încerc să-mi dau seama dacă persoana din fața mea VREA să muncească; dacă are suficiente motive să se trezească, să bea cafeaua și să se apuce de făcut profit patronului.
-da, îmi plac fețele frumoase, dar dacă tre să muncesc io-n locul lor, mai bine NU!

dacă e să aleg un contract după persoana care-mi prezintă produsul, aș fi ajuns sărac lipit demuuult!

iar cercul de prieteni este extrem de eterogen ca formă fizică, vârstă și preferințe gastronomice (incluzând acilea și beuturile :) )

#22
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,060
  • Înscris: 30.07.2006

View Postambr0zie, on 26 septembrie 2022 - 16:44, said:

Intrebarea e valida.
Estetica (sau ceea ce noi percepem ca fiind estetic/inestetic) joaca un rol foarte important in parerea ce ne-o formam despre o persoana. Si nu doar cand e vorba de latura romantica.
Am vazut multe cazuri de interviuri de angajare, pentru posturi serioase, unde 2 candidati/candidate erau la departajare. Daca la aspectul profesional era egalitate, castiga persoana care arata mai bine. Ba chiar indraznesc sa spun ca daca persoana mai frumoasa era de nota 7-7.5 profesional iar cea mai urata de 8, interviul era castigat de persoana mai frumoasa.

Am patit-o si eu. 1.70, nu sunt un barbat frumos. Am avut un concurs de promovare acum multi ani, iar contracandidatul era un barbat frumos, peste 1.80, dus la sala, avea o alura de actor american. Am pierdut concursul desi tind sa cred ca m-am prezentat mai bine. Dar imi amintesc ca la unul din interviuri, sefa cu mine vorbea oficial, distant asa, cu el era numai un zambet.

Dar vreau sa precizez ca eram destul de aproape unul de altul la nivel profesional. Daca el ar fi fost foarte slab, nu cred ca ar fi luat concursul.

Cred ca aici e problema de perceptie, care e in subconstient. Tindem sa apreciem mai mult un om mai frumos si sa-i acordam calitati pe care poate le are, sau nu, in realitate. Asa cum un om mai urat are (ne)sansa de a fi ignorat.

Dar repet, nu cred ca asta inseamna ca oamenii frumosi au succesul asigurat iar cei mai urati automat au destin de ratat. Doar ca cei frumosi au din start avantajul ca-s mai remarcati.
E foarte gresit insa cum am vazut la multe persoane fara un fizic care sa atraga atentia - nu se ingrijesc nici la exterior nici la interior, nu se dezvolta personal, profesional cu scuza ca "cine ma baga in seama pe mine".


Pentru cine nu a vazut filmul, recomand Posted Image

http://www.anuntulvi...comedie-|37-min

Guglielmo il dentone" este vorba de un tanar ziarist ambitios, foarte bine pregatit, cunoscator a opt limbi straine, care doreste sa ajunga prezentator de stiri la Televiziunea Italiana. Comisia doreste sa-l respinga, in ciuda faptului ca care o voce placuta si cunostinte vaste, deoarece are dintii... prea mari.
Drept pentru care au incercat sa-l incurce in fel si chip. Guglielmo reuseste sa sustina cu brio toate probele. La scris realizeaza o lucrare impresionanta, cu citate in limbile araba, flamanda si germana.
In plus, Guglielmo are o personalitate deosebit de placuta si nu este lipsit de farmec, reusind sa atraga simpatia iubitei concurentului sau. Chiar si Surorile Kessler il considera agreabil si se simt bine in compania lui.
Pana la urma Comisia nu are ce face si ii acorda postul de prezentator al Telejurnalului. Semnificativa este scena din final, in care ne este prezentata o familie italiana care urmareste telejurnalul in sufragerie. Capul familiei rosteste: "Simpatic dintosul asta!"

Edited by marius.bunu, 27 September 2022 - 08:34.


#23
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006

View Postgushpi, on 27 septembrie 2022 - 08:33, said:

io răspund din punctul meu de vedere  de angajator Posted Image
-la interviul de circa 30...40 minute încerc să-mi dau seama dacă persoana din fața mea VREA să muncească; dacă are suficiente motive să se trezească, să bea cafeaua și să se apuce de făcut profit patronului.
-da, îmi plac fețele frumoase, dar dacă tre să muncesc io-n locul lor, mai bine NU!
Este absolut clar ca in posturile serioase, unde e nevoie de cunostinte, experienta, seriozitate (aspectul fizic nefiind un criteriu), fizicul NU primeaza.
Dar fiind angajator, ce ai face in urmatoarea situatie?
Ai un post scos la concurs si sustii interviurile finale. Ai doua candidate. Una e stearsa, ai uitat cum arata la 2 minute dupa ce ai vazut-o. Are nivel tehnic bun, e serioasa, are experienta etc.
A doua arata bine. Nivelul tehnic, seriozitatea si, sa spunem, scorul de profesionalism din prima impresie e la 90% fata de prima candidata. Pe care o angajezi? Pretentiile salariale fiind egale.
Dar daca e la 80%?
Nu spun ca asta e batut in cuie sau ca tu ai proceda asa, dar cred ca un angajator, daca vede ca e cam la 90% din potential (ca la interviu vezi doar potentialul) e tentat in a o alege pe cea mai frumoasa. Daca e la 80%, e in dubii. Daca e la 70% sau mai jos, atunci nu mai sunt dileme. Si asta nu pentru ca seful are planuri necurate, ci doar pentru ca asta e tendinta umana.

Lucrez in corporatii de multi ani si am vazut situatia asta - oameni care profesional sunt buni dar nu exceleaza, dar arata bine si avanseaza ierarhic. Si oameni urati sau banali dpdv fizic, un pic mai buni profesional, dar care bat pasul pe loc.
Am un exemplu clar in minte, un tip care mi-a fost coleg (departamente diferite) in doua  firme. Un om frumos fizic si de treaba, calm, pozitiv, inteligent, muncitor, dar din cate am vazut, tehnic, foarte slab. Si totusi la ambele firme a ajuns manager pe echipe cu profil tehnic. Vorbeste frumos cu oamenii, ajuta cat poate (mai mult "nu ma pricep prea bine, dar du-te si vorbeste cu X sau cu Y"). Parerea mea e ca mare parte din personalitatea lui (placuta) e data si de faptul ca toata lumea il place ... din cauza aspectului fizic. Si mai zic si ca daca ar fi avut un fizic banal, nu ar fi ajuns unde e dpdv profesional.

#24
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostAscodelMarian, on 26 septembrie 2022 - 15:38, said:

Cât de mult considerați ca înălțimea, mărimea fizica per total chiar și frumusețea faciala ajuta la obținerea unui rang /tratament superior în societate comparativ cu cei scunzi/neatractivivi.
Cu siguranță automat în mod subconștient avem o părere mai buna despre cineva frumos sau ne simțim puțin intimidați de cineva masiv comparativ cu cineva fragil.
Patronii și persoanele din politica sunt deobicei foarte inalti, bănuiesc ca corelează cu situația financiara și hrana bună din copilărie.
Danny de Vito. Nimic din aspectul fizic nu îl recomanda ca viitor star. Îs cam multe excepții. Mintea ține de gene? Știi proverbul Înalt ca bradul prost ca gardul?

#25
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 12.10.2005

View Postdjl, on 26 septembrie 2022 - 17:12, said:

... eu am 1,69, deşi aş fi putut avea 1,79.

Huh? Cum adica ai fi putut? Se poate alege, sau cum? :D

#26
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Sunt drogat acum, asa ca trebuie sa recunosc. Persoanele frumoase (indiferent de sex) au avut mereu priza la public. Actorii cu defecte fizice au trebuit sa compenseze cu prezenta scenica. Altfel, ar fi fost niste anonimi pierduti in istorie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate