Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Fond Funciar

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
draghici_g

draghici_g

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.09.2021
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat.
In anul 2006 am cumparat un teren de 8700 mp (1100 mp intravilan si 7600 mp teren agricol). Pe terenul arabil se afla un cap de sonda dezafectata care nu apare in actele cadastrale. La momentul cumpararii nu am fost informata de existenta ei. Acum 2 ani, cerand avize am aflat ca sonda impreuna cu 1700 mp apartine SC Petrom. A trebuit refacut rafacut cadastrul si cei 1700 mp sa imi fie scazuti.
De la cumparare , inclusiv anul acesta am platit impozit la primarie pentru tot terenul (8700 mp).Fostul proprietar nu vrea deloc sa colaboreze. L am instintat ca poate da primaria in judecata fiindca a emis act de propritate fara sa consulte harta cu proprietatile Petrom. crede ca vrem sa obtinem teren de la primarie pe "barba" lui. Daca dau in judecata vanzatorul pentru a obtine de la el cei 1700 mp , in alta locatie sau contravaloarea in bani , am sanse de castig?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu pare a fi vina vanzatorului si oricum raspunderea civila s-a cam prescris.

Eu nu as fi refacut actele cadastrale. Ma judecam eventual cu Petrom.

Articolul 930
Uzucapiunea extratabulară
(1) Dreptul de proprietate asupra unui imobil şi dezmembrămintele sale pot fi înscrise în cartea funciară, în temeiul uzucapiunii, în folosul celui care l-a posedat timp de 10 ani, dacă:
c) imobilul nu era înscris în nicio carte funciară.

Edited by pasilla, 26 September 2022 - 15:51.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006
Acolo-i o manarie crasa.
De cand este Petrom proprietar pe parcela respectiva?
Consulta un avocat, este unica solutie.

#4
draghici_g

draghici_g

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.09.2021
Nu cred ca spetele privind terenurile se prescriu, celor nationalizati le au fost retrocedate terenurile. In orice contract de vanzare cumparare se specifica ca vanzatorul declara ca terenul vandut nu este scos din circuitul civil. O dezafectare de sonda costa sute de mii de euro, Sonda de pe terenul nostru are o adancime de 100m. A fost mai usor statului roman sa impropietrareasca Petrom si sa ramana asa. Rau este ca in jurul acestei sonde nu se poate construi nimic, afectati fiind si vecinii. Noi am facut credit sa cumparam gandindu ne ca il deezmembram si dam cate o bucata si copiilor nostri.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdraghici_g, on 26 septembrie 2022 - 18:23, said:

celor nationalizati le au fost retrocedate terenurile.
Au fost retrocedate prin legi speciale.

#6
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 06.01.2014
Poți încerca sa-l faci pe vânzător sa colaboreze actionand ul în instanta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate