Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Consum termosemineu Fornelo 25kw pe peleti

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
letkan

letkan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.10.2020
Asta vara am cumparat acest termosemineu Fornelo 25kw pe peleti in ideia ca arde curat, are randament bun, etc. pentru o casa sub 100mp cu 6 calorifere. Doar ca nu m-am uitat si la pretul peletilor care, cand am facut-o toamna asta mi s-a parut enorm.
Intreb pe cei cu termoseminee/centrale similare ca marime cam ce consum/cat ii costa peletii pe iarna? Daca e peste bugetul meu intentionez sa ma scap de el si sa iau unul pe lemne.

Multumesc

#2
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 10.05.2013
Am fost suficient de prost să nu iau la 25 de lei sacul ăla bun cât era în aprilie, dar m-am orientat la începutul lui iunie și am luat 3 paleți la 30 de lei sacul. Nici nu cumpărasem centrala...prețurile de acum mă sperie și pe mine, 50 de lei sacul ăla bun. Am studiat iarna trecută consumul la doi vecini și, fiind iarna moale, au scos o medie de un sac pe zi, 22 grade pe termostatul de ambient, 7-8 calorifere, din octombrie până la mijlocul lui aprilie, în sudul țării, județul Giurgiu, 35 km sud de București, cam trei paleți a 66 de saci. Dacă iarna e grea sau casa nu este izolată, papă mai mult.

Edited by marianvasile, 26 September 2022 - 14:12.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006
Eu cred ca peletii aia au acelasi pret in toata tara (doar daca nu-s de furat sa aiba pret la jumate), iar consumul este in functie de "cat ii dai". In instructiunile semineului trebuie sa ai anumite caracteristici dupa care sa te ghidezi.
Nu cumva sa crezi ca pretul lemnelor scade sau a scazut.

#4
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Folosesc cativa saci pe an sa aprind mai usor focul intr-un cazan cu gazeificare.
Am vazut recent 50 RON, am zis ca folosesc cartoane.

Ajunge la 0,7RON KWh, mai pui un pic si te incalzesti electric la hidroelectrica, ca e acelasi pret.

#5
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 10.05.2013
@adisz: locul este precizat nu pentru prețul peleților, ci pentru a lega consumul de condițiile de climă locală. Alt consum este la munte, de exemplu.

#6
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,887
  • Înscris: 17.01.2012
cel pe lemne nu-ți va asigura confortul necesar!
suntem în mileniul 3, absolut totul e automatizat, de ce te-ai lega la cap cu spartul și depozitatul lemnelor, cu curățatul zilnic al sobei, cu căratul cenușii? Posted Image
pt 1000 de lei/sezon?

în altă ordine de idei, indiferent cum evoluează prețul la materiile prime ierararhia rămâne aceeași:
-lemne
-gaz
-c.e. cu AC sau PDC
-peleți
-c.e. cu alte alea
-gpl

PS: am uitat - iarnă obișnuită, consum 2,5 t peleți/sezon; iarnă blândă, consum 1,5 t peleți/sezon
casă cu 111 mp, 2 persoane, 19...22*C în casă, ACM la discreție, șes

Edited by gushpi, 26 September 2022 - 14:43.


#7
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 28.11.2017
Daca te-ai incalzit inainte cu GN poti face un calcul destul de aproximativ.
1 m3 de GN are 10.55 kw .
Kg de peleti are 5kw , sau cat scrie pe sac.
Ar mai fi si eficienta centralei sau a termosemineului pe peleti de pus in calcul.

#8
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,887
  • Înscris: 17.01.2012
șes

#9
letkan

letkan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.10.2020
Multumesc pentru incurajari, asta vara la 40 de grade ma gandem mai cu drag la perioada rece :)

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Tot in jud. Giurgiu, Calugareni, semineu simplu, fara termo, 120 mc volum incalzit cu peleti, pe FRIG, 10-12 Kg pe zi pentru 21 grd in cel mai indepartat punc de semineu.
Adevarat, de la 15 lei acu' 5 ani la 50 lei azi sacul de peleti adevarati, pare ca nu ie rentabil, dar versus foc cu lemne in 2 camere si cu 15 grade in baie, nu mai ie chiar asa de dureros.
Automatizarea face toti banii, lipsa reziduurilor de ardere in cantitati mari, cosul de fum curat, fara funingine - astea sunt avantaje ce nu poti sa le treci cu vederea.
Parerea mea!

#11
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View Postvictor29cr, on 26 septembrie 2022 - 14:21, said:

Folosesc cativa saci pe an sa aprind mai usor focul intr-un cazan cu gazeificare.
Am vazut recent 50 RON, am zis ca folosesc cartoane.

Ajunge la 0,7RON KWh, mai pui un pic si te incalzesti electric la hidroelectrica, ca e acelasi pret.
Teoretic 0,7 lei ,la modul real este 1leu sau peste, in functie de ce "paie" au folosit aia la fabrica

View Postgushpi, on 26 septembrie 2022 - 14:42, said:

cel pe lemne nu-ți va asigura confortul necesar!
suntem în mileniul 3, absolut totul e automatizat, de ce te-ai lega la cap cu spartul și depozitatul lemnelor, cu curățatul zilnic al sobei, cu căratul cenușii? Posted Image
pt 1000 de lei/sezon?

în altă ordine de idei, indiferent cum evoluează prețul la materiile prime ierararhia rămâne aceeași:
-lemne
-gaz
-c.e. cu AC sau PDC
-peleți
-c.e. cu alte alea
-gpl

PS: am uitat - iarnă obișnuită, consum 2,5 t peleți/sezon; iarnă blândă, consum 1,5 t peleți/sezon
casă cu 111 mp, 2 persoane, 19...22*C în casă, ACM la discreție, șes
Ierarhia dv trebuie sa inceapa cu carbunii,toti cei care au centrale pe lemne se folosesc de fapt de carbuni sa scoata un pret bun, altfel e jale ,mare jale

View Posttheionutzradu1991, on 26 septembrie 2022 - 14:42, said:

Daca te-ai incalzit inainte cu GN poti face un calcul destul de aproximativ.
1 m3 de GN are 10.55 kw .
Kg de peleti are 5kw , sau cat scrie pe sac.
Ar mai fi si eficienta centralei sau a termosemineului pe peleti de pus in calcul.
Iti spun eu ,este 75% ,unii viseaza la 90%

Edited by florinellll, 26 September 2022 - 15:46.


#12
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postflorinellll, on 26 septembrie 2022 - 15:44, said:

Teoretic 0,7 lei ,la modul real este 1leu sau peste, in functie de ce "paie" au folosit aia la fabrica

Iti spun eu ,este 75% ,unii viseaza la 90%
Nici nu am mai vrut sa intru in asemenea detalii sa nu descurajez pe initiator.
Am facut calculul cu 4,700KWh pe tona.

Un numar foarte generos fata de realitate.

Si eu teoretic consum cam 30MWh pe iarna.
Practic ard lemne de 40mhw.

Anul asta le-am uscat intr-o sera, par a fi uscate ca piatra, sa vedem daca se cunoaste la economie anul asta.

Nici cu lemne nu e asa ieftin. Anul asta am reusit cu chiu cu vai sa cumpar cu 500 ron/mc prin mai.
M-a si anuntat ca la anul cine stie cat o sa fie.

Au tras gazele la poarta. Se pare ca e o mafie mare si cu magistralele de gaz. In zona mea, poti face contract doar cu o firma de gaze (Megaconstruct) si nu vor decat 11 ron/mc.
Nici pt gatit nu ies bine, e mai convenabil cu inductie.

#13
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,306
  • Înscris: 29.05.2004
Trebuie sa nu fii in stare sa intuiesti viitorul de peste 1-2 ani ca sa te conectezi la gaz in ziua de azi, nu mai aruncati banii pe fereastra.

#14
letkan

letkan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.10.2020

View Postvictor29cr, on 26 septembrie 2022 - 16:17, said:

... Nici nu am mai vrut sa intru in asemenea detalii sa nu descurajez pe initiator...
Merci de gandurile bune dar am trecut de descurajare. Dupa toate opiniile de mai sus o sa raman cu termosemineul ce il am si vom vedea...

#15
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 28.11.2017
Pai la 11 lei mc da cam 1 leu per kw, e mai ieftin un ac chiar si la... -20c, sa mearga defapt.Cat timp merge e mai economic
E mai ieftin direct cu curent.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmarianvasile, on 26 septembrie 2022 - 14:25, said:

@adisz: locul este precizat nu pentru prețul peleților, ci pentru a lega consumul de condițiile de climă locală. Alt consum este la munte, de exemplu.

Pai si eu ce am zis in comentariul mea, nu tot acelasi lucru?Posted Image

View Postadisz, on 26 septembrie 2022 - 14:14, said:

iar consumul este in functie de "cat ii dai".


#17
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,554
  • Înscris: 26.01.2007

View Postvictor29cr, on 26 septembrie 2022 - 16:17, said:

Nici nu am mai vrut sa intru in asemenea detalii sa nu descurajez pe initiator.
Am facut calculul cu 4,700KWh pe tona.

Un numar foarte generos fata de realitate.

Si eu teoretic consum cam 30MWh pe iarna.
Practic ard lemne de 40mhw.

Anul asta le-am uscat intr-o sera, par a fi uscate ca piatra, sa vedem daca se cunoaste la economie anul asta.

Nici cu lemne nu e asa ieftin. Anul asta am reusit cu chiu cu vai sa cumpar cu 500 ron/mc prin mai.
M-a si anuntat ca la anul cine stie cat o sa fie.

Au tras gazele la poarta. Se pare ca e o mafie mare si cu magistralele de gaz. In zona mea, poti face contract doar cu o firma de gaze (Megaconstruct) si nu vor decat 11 ron/mc.
Nici pt gatit nu ies bine, e mai convenabil cu inductie.

Am citit undeva ca lemnul e bine sa fie stropit cu saramura ( apa plus sare de bucatarie). Poti cauta pe net si incerca sa vezi daca este adevarat.

#18
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postautom2, on 27 septembrie 2022 - 09:20, said:

Am citit undeva ca lemnul e bine sa fie stropit cu saramura ( apa plus sare de bucatarie). Poti cauta pe net si incerca sa vezi daca este adevarat.
Asta n-o stiam.

Din ce vad, se practica la cei care lucreaza cu lemn pentru mobilier, piese etc.
O sa o incerc pe o gramada de lemne de a ramas afara.

Un pic offtopic, dar tinute in sera 3 luni se pare ca le usuca foarte bine. Am probat cateva de la mijloc in sus si sunt la 10 - 12% RH.
La cele de jos nu pot ajunge, pot doar sa infig testerul in margine unde oricum o sa spuna ca e uscat.

Lemnul era verde taiat proaspat in mai, fag, din padure.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate