Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Philips 3200 Espressor - Probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Salut colegi !

Am nevoie de putin ajutor in rezolvarea unei probleme legata de acest esspressor.

La aproximativ 2 luni dupa achizitie( in acest timp facandu-se intretinerea ca la carte si ~ 3-4 cafele pe zi) a inceput ca la inchiderea acestuia, sa nu mai clateasca cu apa duzele alea pe unde iese cafeaua, efectiv parca mergea in gol pompa de apa si toata apa curgea prin spate cumva, ca se umplea tava.

M-am documentat pe net si nevrand sa il duc in service ,initial, sa l primesc inapoi cu parti lipsa , zgariat etc, am cumparat garnituri noi  pt pipa si ce mai e pe acolo , dar nici asa nu am rezolvat problema.

Dupa  2 intrari in service ul Philips autorizat , fiind in garantie evident, problema in continuare persista, s-au schimvat valve...garnituri ,testat grupul de preparare cafea, etc dar problema e acolo , la inchidere nu clateste deloc duzele si uneori se aude de parca rasufla presiune pe undeva prin spate.

Urmeaza sa fie ridicat a 3-a oara cu aceeasi problema de cei de la service.

Acum , nu sunt chiar complet paralel cu tehnica si fiind deja de 2 ori in service mi-am pierdut increderea in competenta alora de acolo. bun ,acestea fiind zise, simt ca ceva imi scapa, mecanismul de preparat fiind foarte foarte simplu, cateva garnituri si un motoras ce ridica sau coboara acel mecanism .

Daca v-ati lovit vroedata de asa ceva, ce ar putea fi ? la ce sa ma uit ca sincer in afara de garnituri, sa fie bine gresat nu prea am ce sa ii fac acolo, totul pare ca in fabrica.

Ieri de ex , l-am clatit, lubrafieat etc. la prima inchidere a functionat perfect,a curatat duzele de cafea la inchidere, doar o singura data, dupa aia nu a mai vrut !

Pareri, idei ? multumesc.

https://youtube.com/...c?feature=share

#2
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011
Am un an de zile cu aparatul asta si inca n-am intampinat situatia asta.
Tot ce pot sa-ti spun e ca dupa 1 an mi-a murit motorul de rasnitare (2 cafele pe zi), dar s-a rezolvat pe garantie.

#3
Claudiu0909

Claudiu0909

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 12.06.2007
Am un 5400 cu mecanism similar - am mai auzit la altii de problema asta dar nu am intampinat-o. Pana acum am intampinat probleme la paharul LatteGo - scapa presiune pe la partea siliconica si nu mai spuma laptele, si la garnitura mica de la grup - o-ring-ul cam de marimea degetului mic. Pentru pahar mi-au trimis ei altul iar o-ring-ul l-am schimbat eu.

Il am de vreo 2 ani si se fac vreo 7-8 cafele pe zi in fiecare zi.

Ai folosit pastilele de curatare? Ai filtru de apa in rezervor? L-ai schimbat?

#4
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006

 Claudiu0909, on 26 septembrie 2022 - 16:16, said:

Am un 5400 cu mecanism similar - am mai auzit la altii de problema asta dar nu am intampinat-o. Pana acum am intampinat probleme la paharul LatteGo - scapa presiune pe la partea siliconica si nu mai spuma laptele, si la garnitura mica de la grup - o-ring-ul cam de marimea degetului mic. Pentru pahar mi-au trimis ei altul iar o-ring-ul l-am schimbat eu.

Il am de vreo 2 ani si se fac vreo 7-8 cafele pe zi in fiecare zi.

Ai folosit pastilele de curatare? Ai filtru de apa in rezervor? L-ai schimbat?

Pastile de curatare da.

Aqua clean da, la recomandarea celor din service a 20a oara am scos aquan clean si am facut de 2 ori decalcefiere, nimic .

Zici ca am luat cel mai trompeta aparat de cafea de pe piata, facut in china sau ceva..de alea star light si second hand...

#5
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,899
  • Înscris: 02.02.2007
daca dupa 2 servisari e la fel, ai o singura varianta:

retur!

ps: am un saeco, cumparat second(reconditionat, cu garantie) de 3 ani si merge bine!

#6
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 19.04.2010

 Al3csutzul, on 26 septembrie 2022 - 10:59, said:

Salut colegi !

Am nevoie de putin ajutor in rezolvarea unei probleme legata de acest esspressor.

La aproximativ 2 luni dupa achizitie( in acest timp facandu-se intretinerea ca la carte si ~ 3-4 cafele pe zi) a inceput ca la inchiderea acestuia, sa nu mai clateasca cu apa duzele alea pe unde iese cafeaua, efectiv parca mergea in gol pompa de apa si toata apa curgea prin spate cumva, ca se umplea tava.

M-am documentat pe net si nevrand sa il duc in service ,initial, sa l primesc inapoi cu parti lipsa , zgariat etc, am cumparat garnituri noi  pt pipa si ce mai e pe acolo , dar nici asa nu am rezolvat problema.

Dupa  2 intrari in service ul Philips autorizat , fiind in garantie evident, problema in continuare persista, s-au schimvat valve...garnituri ,testat grupul de preparare cafea, etc dar problema e acolo , la inchidere nu clateste deloc duzele si uneori se aude de parca rasufla presiune pe undeva prin spate.

Urmeaza sa fie ridicat a 3-a oara cu aceeasi problema de cei de la service.

Acum , nu sunt chiar complet paralel cu tehnica si fiind deja de 2 ori in service mi-am pierdut increderea in competenta alora de acolo. bun ,acestea fiind zise, simt ca ceva imi scapa, mecanismul de preparat fiind foarte foarte simplu, cateva garnituri si un motoras ce ridica sau coboara acel mecanism .

Daca v-ati lovit vroedata de asa ceva, ce ar putea fi ? la ce sa ma uit ca sincer in afara de garnituri, sa fie bine gresat nu prea am ce sa ii fac acolo, totul pare ca in fabrica.

Ieri de ex , l-am clatit, lubrafieat etc. la prima inchidere a functionat perfect,a curatat duzele de cafea la inchidere, doar o singura data, dupa aia nu a mai vrut !

Pareri, idei ? multumesc.

https://youtube.com/...c?feature=share

Cele mai mizerabile aparate mai ales daca se foloseste apa ceva mai dura [cu continut mediu sau ridicat de calcar].
In cateva luni se v-a infunda aceasta piesa,[atasez imagine] [ https://www.presszogepszerviz.hu/images/996530006383.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]care este plasata undeva in ininma aparatului cu accesare de service foarte grea.
Trebuie desfacut tot aparatul aproape pentru a se schimba de-acea se trag pe coada cei de la service sau nu se pricep.
Mie care sunt de meserie electrician depanor automatizari-industriale mi-a luat aproape 2 zile de lucru.
Aceasta piesa contine o supapa de sens cu arc si o diuza foarte mica de circa 2 milimetrii care se infunda rapid cu piatra si nu mai permite sa intre apa/vaporii de apa in sensul deflux spre preparator si aceasta se varsa in interiorul aparatului de cafea si uda masuta pe care este asezata [ https://www.presszogepszerviz.hu/product_info.php?products_id=1929 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by csoka2002ro, 27 September 2022 - 01:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate