Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Alimentator de 8,4V sau 9V?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Bună

Am un pack extern de acumulatori Li-ion de 8,4V, pentru camera video.
Vă întreb dacă e vreo problemă dacă voi folosi un alimentator de 9V stabilizat la încărcarea acestui acumulator?

Mersi.

#2
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,847
  • Înscris: 24.11.2006

 vgabi, on 26 septembrie 2022 - 09:47, said:

Bună

Am un pack extern de acumulatori Li-ion de 8,4V, pentru camera video.
Vă întreb dacă e vreo problemă dacă voi folosi un alimentator de 9V stabilizat la încărcarea acestui acumulator?

Mersi.

Intrebare: ce camera video mai exact, la model ma refer, ce scrie pe acumulatori? Ce intelegi tu prin alimentator stabilizat de 9V? Acumulatorii Li-Ion necesita un alt tip de incarcare fata de acumulatorii "obisnuiti". Ai un suport special de unde scoti acumulatorul din camera si-l incarci? De cate ori sa ma zic: in momentul in care puneti intrebari veniti cu toate datele pentru a vi se putea raspunde, eventual puneti si niste poze detaliate. Puteti folosi cu incredere si google.

#3
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
E vorba de o cameră Panasonic GH5 la care folosesc un pack extern de baterii 18650. Total voltaj am 8,4V și vreo 7000mAh.
În prezent acumulatorii se încarcă tot de la un alimentator stabilizat dar pe care scrie 8,4V și 1A.
Eu vreau să schimb alimentatorul cu unul de 9V și 3A.

Edited by vgabi, 26 September 2022 - 10:18.


#4
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Adica vrei sa alimentezi incarcatorul cu un alt alimentator?
Sau vrei sa incarci acumulatorii cu un alt incarcator?

#5
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,847
  • Înscris: 24.11.2006

 vgabi, on 26 septembrie 2022 - 10:16, said:

E vorba de o cameră Panasonic GH5 la care folosesc un pack extern de baterii 18650. Total voltaj am 8,4V și vreo 7000mAh.
În prezent acumulatorii se încarcă tot de la un alimentator stabilizat dar pe care scrie 8,4V și 1A.
Eu vreau să schimb alimentatorul cu unul de 9V și 3A.

De ce l-ai schimba? Ai impresia ca daca ii vei pune un altul se vor incarca acumulatorii mai repede? Daca functioneaza foloseste-te de el asa cum este, n-ai sa castigi nimic daca il schimbi, poate doar dureri de cap. Daca nu esti multumit de timpul de incarcare i-ati alti acumulatori sa ai in permanenta unii incarcati. Cum arata incarcatorul? E modelul in care alimentarea de la priza intra direct in el? Detaliile sunt importante.

Edited by un_el, 26 September 2022 - 10:26.


#6
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Alimentatorul e unul normal de la priză cu fir și jack.
Întrebarea era dacă e obligatoriu să fie voltajul ăla fix de 8,4V sau poate fi și de 9V, care se găsește mai ușor în comerț. Sau cei 0.6 V contează în cazul ăsta?
Menționez că acumulatorii au protecții instalate.

Edited by vgabi, 26 September 2022 - 10:56.


#7
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 16.04.2007
merge lejer de 9v ...

#8
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

 vgabi, on 26 septembrie 2022 - 10:53, said:

Alimentatorul e unul normal de la priză cu fir și jack.
Întrebarea era dacă e obligatoriu să fie voltajul ăla fix de 8,4V sau poate fi și de 9V, care se găsește mai ușor în comerț. Sau cei 0.6 V contează în cazul ăsta?
Menționez că acumulatorii au protecții instalate.

 luci_flash, on 26 septembrie 2022 - 10:22, said:

Adica vrei sa alimentezi incarcatorul cu un alt alimentator?
Sau vrei sa incarci acumulatorii cu un alt incarcator?
Întreb dacă un acumulator care scoate 8,4V se poate încărca de la un alimentator de 9V.

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005

 vgabi, on 26 septembrie 2022 - 10:53, said:

Întrebarea era dacă e obligatoriu să fie voltajul ăla fix de 8,4V Sau cei 0.6 V contează în cazul ăsta?
Menționez că acumulatorii au protecții instalate.
Daca au protectii, atunci nu ar fi nevoie, dar nu m-as baza pe ele.
8,4V este maximul care ii poate suporta 2 acumulatori Li-Ion in serie. In cazul in care pica protectia, acumulatorii sunt salvati fix de tensiunea aia fixa de 8,4V

Daca tot vrei sa faci ceva artificial, atunci cumperi un alimentator de 12V si folosesti un LM317 (o schema de referinta) si atunci obtii fix 8,4V.

Edited by tehnics, 26 September 2022 - 11:15.


#10
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,847
  • Înscris: 24.11.2006

 vgabi, on 26 septembrie 2022 - 10:53, said:

Alimentatorul e unul normal de la priză cu fir și jack.
Întrebarea era dacă e obligatoriu să fie voltajul ăla fix de 8,4V sau poate fi și de 9V, care se găsește mai ușor în comerț. Sau cei 0.6 V contează în cazul ăsta?
Menționez că acumulatorii au protecții instalate.

Toate pack-urile de acumulatori de la firmele serioase au au protectii, nu-i nimic nou sub soare. Ce risti daca-i alimentezi la o tensiune mai mare: incalzirea lor si scurtarea duratei de viata, nu vreau sa ma gandesc la altele, daca ar fi sa faca poc nu mi-as dori sa fiu in locul tau. Acumulatorii Li-Ion daca iau foc nu-i stingi cu aproape nimic, sunt destul filmulete pe youtube din care te poti informa. In principiu, da, ar trebui sa functioneze fara prea mari probleme dar iti asumi ce ti-am spus eu. Mare grija la polaritate. Daca s-a ars cel original de ce nu cauti o echivalenta sau altul identic?

#11
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Nu s-a ars nimic, vreau doar un alimentator cu amperaj mai mare de 1A cît am acum dar durează prea mult încărcarea celor 6 celule la amperajul ăsta.

#12
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,847
  • Înscris: 24.11.2006

 vgabi, on 26 septembrie 2022 - 11:45, said:

Nu s-a ars nimic, vreau doar un alimentator cu amperaj mai mare de 1A cît am acum dar durează prea mult încărcarea celor 6 celule la amperajul ăsta.

Exact ce ti-am spus eu la inceput si n-ai vrut sa recunosti. N-ai sa rezolvi absolut nimic, intelege lucrul asta. Poti sa-i pui un alimentator si de 100A, tot la fel va incarca. Solutie? I-ati alti acumulatori de rezerva.

#13
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Incarcatorul ie PROST!
Nu stie carte!
Cat a fost programat din fabrica sa debiteze la incarcare, atat o sa dea!
Daca da mai mult, ori e defect, ori e defect!
Nu incarca direct de la alimentator, ca ti-au spus colegii la ce te expui!
Succese dese!

#14
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

 viceroy56, on 26 septembrie 2022 - 15:39, said:

Incarcatorul ie PROST!
Nu stie carte!
Cat a fost programat din fabrica sa debiteze la incarcare, atat o sa dea!
Daca da mai mult, ori e defect, ori e defect!
Nu incarca direct de la alimentator, ca ti-au spus colegii la ce te expui!
Succese dese!
Nu asta am subliniat. Bateria a venit împreună cu încărcatorul la care nu îi cere nimeni mai mult că nu e reglabil.
De asta vreau alt charger cu amperaj mai mare.

#15
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,847
  • Înscris: 24.11.2006

 vgabi, on 26 septembrie 2022 - 16:17, said:

Nu asta am subliniat. Bateria a venit împreună cu încărcatorul la care nu îi cere nimeni mai mult că nu e reglabil.
De asta vreau alt charger cu amperaj mai mare.

Omule, ca sa intelegi odata pentru totdeauna despre ce este vorba: ai un incarcator pentru telefonul mobil de 5V si 2A, asa a venit din fabrica telefonul, incarca in decurs de o ora. Tu te hotarasti sa-l incarci dintr-un incarcator de 5v si 5A. Iti va incarca mai repede respectivul telefon mobil? Raspunsul este: NU! Daca vrei sa incerci sa-l incarci dintr-un port standard de USB de 0,5A sau un incarcator care livreaza la iesire 1A se va incarca dar mult mai lent.
Asa-i si la tine, degeaba ii pui tu un adaptor de 100A, n-are a face, tot la fel de lent se va incarca. Ce ti-e neclar? Fa analogia de mai sus, cea pe care ti-am dat-o eu cu un incarcator de bricheta pentru domeniul auto. Tu ai impresia ca daca bateria masinii are 100Ah iti va incarca acumulatorul telefonului la o alta valoare fata de cea pe care o are prestabilita incarcatorul si acumulatorul telefonului? Mai pe romaneste acumulatorul va "suge" atat curent cat ii trebuie fiind limitat atat el, din constructia sa avand diverse circuite care sa-l protejeze de supravoltare, incalzire excesiva, etc. cat de respectivul incarcator care trebuie sa-i livreze tensiunea si amperajul care-i sunt necesare.
Banuiesc ca la tine acumulatorul se scoate din camera si se introduce intr-o "cutiuta" care la randul ei este alimentata de celebrul "incarcator" care livreaza la iesire 8,4V si 1A. Te incapatanezi degeaba, din punctul meu de vedere subiectul este incheiat. Mai cerceteaza si incearca sa intelegi anumite lucruri inainte de a posta. Daca-i dai 9V si 3A poate tensiunea va fi mai mare si va fi tolerata de respectiva "cutiuta" regasindu-se intr-un final mai mult sau mai putin la bornele acumulatorului dar cei 3A nu vor fi acolo, va fi doar 1A. Mai clar de atat n-am cum sa-ti explic. Cert este ca in capul tau e un ghiveci total, nu vreau sa te jignesc.

Edited by un_el, 26 September 2022 - 17:13.


#16
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022

 vgabi, on 26 septembrie 2022 - 11:45, said:

Nu s-a ars nimic, vreau doar un alimentator cu amperaj mai mare de 1A cît am acum dar durează prea mult încărcarea celor 6 celule la amperajul ăsta.
E cam amestecata situatia descrisa de initiator. Poate ne lamureste ce vrea sa incarce bateria aparatului care are incarcator dedicat sau 3 celule Li-Ion in paralel inseriate cu altele trei in paralel.


#17
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

 un_el, on 26 septembrie 2022 - 17:09, said:

Cert este ca in capul tau e un ghiveci total, nu vreau sa te jignesc.

Stai liniștit că nu sunt vreun începător în chestiile astea. Era o întrebare simplă pe care ai complicat-o cu un răspuns prea elaborat.
Am spus clar că e un acumulator extern făcut profesionist din 6 elemenți 18650, deci nu e ceva sensibil care să nu ducă la tăvăleală, doar că a venit cu un încărcător cu valorile de mai sus.
Am întrebat doar dacă e vreo problemă dacă schimb încărcătorul cu unul de 9V și 3 A, știind că tipul ăla de acumulator poate fi încărcat la valori mai mari.

#18
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005

 vgabi, on 26 septembrie 2022 - 16:17, said:

Nu asta am subliniat. Bateria a venit împreună cu încărcatorul la care nu îi cere nimeni mai mult că nu e reglabil.
De asta vreau alt charger cu amperaj mai mare.
Tu tot n-ai inteles, ca daca ii pui un charger cu amperaj mai mare tot la fel va incarca ? iar daca ii pui incarcator cu tensiune mai mare risti sa-l distrugi ?

 vgabi, on 27 septembrie 2022 - 08:40, said:

Am întrebat doar dacă e vreo problemă dacă schimb încărcătorul cu unul de 9V și 3 A, știind că tipul ăla de acumulator poate fi încărcat la valori mai mari.
Nu poate fi incarcat la valori mai mari pentru ca BMS-ul nu te va lasa. Da, poti pune incarcator de 9V, dar o sa observi in scurt timp ca defapt acumulatorul de degradeaza rapid, adica se incalzeste la incarcare si nu va mai avea aceiasi capacitate.

Singura chestie care o poti face este sa pui limitator de curent dar sa fie setat/calculat la cat poate duce celulele respective. In general la Li-Ion este 1C, adica ai celula de 1,5Ah, atunci curentul maxim recomandat este de 1,5A. Pentru o durata mai lunga ti-as recomanda 0,7C.
Atunci poti folosi acel incarcator de 9V si 3A, daca iti faci acel limitator de curent. Altfel iti va incarca cu 3A si bulesti celulele, pentru ca BMS-ul intern taie alimentarea doar la tensiune, nu si la curentul de incarcare (depinde de acumulator, unii au si limitare de curent)

Edited by tehnics, 27 September 2022 - 08:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate