Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

NASA loveste un asteroid azi/DART...

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#73
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View PostFane, on 03 octombrie 2022 - 18:14, said:

n-am facut-o?

întrebarea/afirmația era retorică!
nu vezi că ne tot împiedicăm în șireturi?
aruncăm de 70 de ani sateliți pe orbită (ba chiar mai departe), tehnologia/materialele s-au dezvoltat (puțin spus) exponențial, iar de 10 ani suflă o garnitură... Posted Image

Edited by gushpi, 04 October 2022 - 09:13.


#74
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
https://www.digi24.r...morphos-2114047


NASA a reușit să schimbe traiectoria asteroidului Dimorphos.

https://www.bbc.com/...-Br1JzYqh4eXbjU

Edited by drgroza, 11 October 2022 - 21:45.


#75
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
nu mă aștept să-mi confirme cineva bănuielile (ar fi contrar marketingului), dar ar fi de urmărit, dacă nu cumva după un an de rotiri pe noua orbită, asteroidul să revină la traiectoria inițială, datorită, în special, forțelor gravitaționale implicate
pt a rămâne pe o nouă traiectorie, ar trebui să se modifice ceva în sistemul respectiv: mase, atracții, viteze

#76
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postgushpi, on 12 octombrie 2022 - 08:24, said:

nu mă aștept să-mi confirme cineva bănuielile (ar fi contrar marketingului), dar ar fi de urmărit, dacă nu cumva după un an de rotiri pe noua orbită, asteroidul să revină la traiectoria inițială, datorită, în special, forțelor gravitaționale implicate

Nu ar fi contrar "marketingului" ci legilor fizicii. Odata mutat pe noua traiectorie (eliptica, cu centrul de masa al sistemului intr-unul dintre focare apud Kepler & Newton), asteroidul ar trebui sa o conserve esentialmente invariata in absenta unor perturbatii exterioare. In alte cuvinte, fenomenul este ireversibil.

Quote

pt a rămâne pe o nouă traiectorie, ar trebui să se modifice ceva în sistemul respectiv: mase, atracții, viteze

Tout au contraire: pentru a nu ramane pe noua traiectorie ar trebui sa se modifice ceva in sistem.

#77
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
mare păcat că nu ne va certifica nimeni afirmațiile :P

#78
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postgushpi, on 13 octombrie 2022 - 07:25, said:

mare păcat că nu ne va certifica nimeni afirmațiile Posted Image

In ce sens?
Pentru ceea ce am afirmat eu exista material berechet, atat calcule teoretice cat si observatii practice, nu exista motive sa banuim ca un asteroid oarecare ar putea sa se comporte fundamental si inexplicabil diferit de restul corpurilor din universul noua cunoscut numai ca sa ne faca in ciuda. In esenta, este aceeasi problema dezbatuta in acest topic iar solutia ei este de aceeasi factura. In definitiv, orice satelit pe care il plasam in orbita si orice misiune spatiala in spatiul extraterestru constituie tot atatea verificari ale functionalitatii legilor Kepler: daca ar fi ceva nelalocul lui in abordare, nu am putea planifica nimic iar comportamentul obiectelor spatiale artificiale ar fi unul haotic.
Fireste, daca vrem sa facem un roman SF in care un asteroid ne ia peste picior si se intoarce la vechea traiectorie liber si nesilit de nimeni, nu ne impiedica nimeni sa o facem, traim intr-o lume libera (speram), insa textul nu e de publicat pe o arie de stiinta ci pe cea de literatura.

#79
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

View Postbenis, on 27 septembrie 2022 - 15:20, said:

Măcar ăia din Emirate o zic pe față: Ei pe Marte caută petrol Posted Image
Sigur...
https://www.youtube....rts/h-ocDY59-o8

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate