Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Ciocan rotopercutor pareri si sugestii

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
MarYaNM972

MarYaNM972

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 30.09.2016
Salut, as dori sa achizitionez un ciocan rotopercutor pentru sarcini grele (beton armat) pentru folosire foarte rar de 4-5 ori pe an timp scurt.

Doresc ceva calitativ de durata (sa nu se strice butoane sau mandrina dupa a 2-a folosire, etc.

Am de ales intre cele 3 modele:

1) Ciocan rotopercutor EINHELL TC-RH 800 E, 800W, 2.5J, 1000RPM, 5180BPM, SDS Plus + cutie plastic

2) VERTICAL Ciocan rotopercutor EINHELL TC-RH 900/1, 900W, 3J, 850RPM, 4000BPM, SDS Plus + cutie plastic

3) Ceva Bosch de 550W, 1.7J SDS Plus etc.

Care ar fi de cea mai buna calitate si puternic si rapid?

De ce este 2) ciocan rotopercutor vertical?

Mersi


#2
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
Cred ca denumirea vertical semnifica pozitia motorului de actionare, nu e coaxial cu burghiul.

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Ai uitat sa specifici ce era mai important, diametrul gaurilor de care ai nevoie.

E o relatie intre diametrul gaurilor si puterea in J.

Daca dai cu mai multi juli decat e cazul, se macina betonul si ies gaurile mai largi decat burghiul.
Din cauza asta Hilti si Festool au de 1,8J pt. gauri normale de 6, 6,5, 8 si 10mm.
Dau mai incet de 10mm cu 1,8J, dar dau si mai mari daca e nevoie, dau si 12, 14 pana pe la 20.

Uzual se folosesc si rotopercutoare de 2,3J - 2,4J si din pacate si 2,7- 3+ J care dau mai repede de 10mm si merg pana la 24-26, insa gaurile de 6 - 10 ies mai largi decat burghiul.
La Makita este de 2,4J si modelul curent recomandat HR 2630 si modele anterioare, HR 2470, HR 2450.
La Bosch au avut acum 14 ani la GBH 2-24 2,3J dar la revizia curenta au marit la 2,7J si la GBH 240, 2-24, 2-26, iar 2-28 curent dezvolta 3,2J.
Si cu 2,4J ies gaurile mai largi.

O alta recomandare ar fi sa nu dai in fier-beton cu nicio scula.
Exista burghie cu 4 taisuri, nesimtit de scumpe, care sunt facute pt a da in fier-beton, dar e o prostie oricum, pierzi foarte mult timp, si uzezi nu doar burghiul ci si scula aiurea.
Si daca dai fara percutie cand dai de armatura, poate nu o nimeresti in mijloc cu burghiu mai mic decat ea, si atunci se opreste si in beton si in fier...
Recomandarea e fie sa dai oblic ca sa ocolesti, fie sa dai alta gaura.

Pt. gauri de diametru mai mare se folosesc alte scule, fie rotopercutante SDS MAX de la 4J pana la zeci de juli in f de nevoi, fie se folosesc bormasini speciale si carote.

Edited by loock, 26 September 2022 - 05:30.


#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,704
  • Înscris: 01.12.2018

 MarYaNM972, on 26 septembrie 2022 - 04:29, said:

Salut, as dori sa achizitionez un ciocan rotopercutor pentru sarcini grele (beton armat)
Defineste "sarcini grele".
Trebuie sa dai 3.000 de gauri cu diametrul de 20 mm.?
Sau 40 de 6 ?

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
Strict dintrea primul e bun doar pentru gaurit ( are si functie de dalktuire, dar nu prea are forta ), iar a doilea e bun si pentru spart, dar e greu in mana. Alegi ce vrei, sa fie usor si mai slab sau mai greu si mai puternic.

Orice ai lua, daca abuzezi de daltuire se strica mandrina, se ovalizeaza si nu prea mai merge cum trebuie pe gaurit, va merge oblic.

#6
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 24.11.2019

 MarYaNM972, on 26 septembrie 2022 - 04:29, said:

Salut, as dori sa achizitionez un ciocan rotopercutor pentru sarcini grele (beton armat) pentru folosire foarte rar de 4-5 ori pe an timp scurt.

...
Intamplarea face ca acum doua zile am dat la tara o gaura pentru hota.
Am scos de la naftalina un Einhell cumparat acum cativa ani (mai mult de 5) si pe care pana acum l-am utilizat doar la gauri cu ciocan rotopercutor. Acum am folosit si dalta si functia de daltuire. Eram speriat si nu credeam ca o sa reusesc. Carotare in varf de munte - nici nu se pune problema! N-am gasit pe nimeni. Dar in mai putin de doua ore gaura era gata si teava de evacuare montata in spuma.

Acum doar imi tratez febra muschiulara... La oras!

Pe scurt eu sunt foarte multumit de acest aparat. Mai am si Bosch 650w si altele. Dar asta este "arma nucleara". Sunt amator si arareori le utilizez. Dar totusi, de cateva ori pe an.

Si ca o nota. Boschul verde de 650 w (20 ani) avea regulatorul de turatie de 2 A! Regulatorul din buton s-a defectat iar la service Bosch cereau pentru reparatie cat ar fi costat toata masina. Asa ca am luat din piata (Obor -talcioc) un regulator rusesc - inclusiv cu schimbator de sens de 10 A, si l-am carpit romaneste in Bosch. De atunci merge masina (de cateva ori pe an) fara probleme.

#7
MarYaNM972

MarYaNM972

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 30.09.2016
Am intrebat pt ca nu ma pricep la bormasini / ciocane rotopercutoare.

Cat despre ce vreau sa fac: sa strapung peretele interior al unui bloc pentru un cablu cat dejetu' de gros. Bloc din '88.
=
Sarcini grele

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
Daca nu fac alea fatan ia unul din asta:
https://mathaus.ro/p...000000011112885

Desi eu as lua un ciocan din asta ca-i mai ieftin:
https://mathaus.ro/p...000000011110093

Am unul cu alt nume, merge si in ziua de azi, desi a ajuns vai de el.

#9
MarYaNM972

MarYaNM972

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 30.09.2016
Cu siguranta alea fac fata - la demolari.
Dar eu vreau sa dau o simpla gaura cat degetu de gros si lunga cam de 10-15cm.
Ceva uniform, frumos, nu cu demolare.

Am uitat sa zic: Si am de ales dintre produsele de la magazinul Alt3x cu buget pana in 400 lei sa zicem.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
https://www.leroymer...0-w-2.9-j/87112

#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005

 MarYaNM972, on 26 septembrie 2022 - 09:03, said:

Dar eu vreau sa dau o simpla gaura cat degetu de gros si lunga cam de 10-15cm.
Ceva uniform, frumos, nu cu demolare.

Am uitat sa zic: Si am de ales dintre produsele de la magazinul Alt3x cu buget pana in 400 lei sa zicem.
2) VERTICAL Ciocan rotopercutor EINHELL TC-RH 900/1, 900W, 3J, 850RPM, 4000BPM, SDS Plus + cutie plastic

Asta e recomandarea mea. Motorul vertical mi se pare ca are percutia mai puternica decat cel orizontal.

Si o observatie personala: daca vrei sa dai gaura aia, cumpara un burghiu de calitate. 3 sferturi din treaba aia tine de calitatea burghiului. Alege un burghiu de calitate de la DeWalt.

#12
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 04.10.2007
Ai dreptate asa e! Burghiul conteaza cel mai mult. Altfel poti avea cea mai performanta masina de gaurit,daca nu ai burghiu potrivit, degeaba.

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 07.12.2014
Eu folosesc de vreo 3 ani un dexter cu mandrina schimbabilă. Se descurcă bine al meu e folosit mai mult decât de 2-3 ori/an. Îl folosesc la montaje, deci cam de 2-3ori/ lună. În mare parte dă făuri de 6-12mm dar ocazional am dat si de 25. Ocazional îl folosesc si la dăltuire. Pentru găuri de 5-8mm am un hobbyst din Dedeman, cu 100 și ceva de lei, de vreo câțiva ani, îl folosesc că e foarte ușor deși are doar 500w. La găuri mai mari de 10mm trebuie să stai bine cu răbdarea plus că nu are dăltuire.

Cred că modelul mai vechi a ăstuia îl am

https://www.leroymer...0-w-2.9-j/87112

Edited by PoeOvidiu, 26 September 2022 - 09:37.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
pe ala il am si eu.
e ok, si am tras ceva de el.

Edited by arg, 26 September 2022 - 09:45.


#15
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 19.05.2002
Nu stiu daca are revers...eu am taiat vreo 3 burghie ca nu am mai putut sa le scot.
Ia-ti cu revers.

#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 07.12.2014
Dexter are dublu sens si variator de turație.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
dexterul ala are revers

#18
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Eu am Bosch Professional GBH 2-24/240 DRE (sau o versiune a acestui produs) de cativa ani si m-a servit foarte bine.
Inainte am avut Bosch verde si un Einhell pe care nu le recomand.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate