Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Scartait/sunet de greieri la denivelari - BMW F34

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
zzc

zzc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.09.2022
Salut. De aprox. 2 luni a inceput sa se auda un scartait/zgomot de greieri pe spate la denivelari sau drum mai prost. Am schimbat discurile si placutele de frana (asa cum mi-a recomandat mecanicul) insa problema nu s-a rezolvat. Care ar putea fi cauza?

Am atasat si un videoclip in care am inregistrat zgomotul.

#2
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2020
Nu s-a atasat videoclipul

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pivoti Posted Image

#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
Ia urca in spate in masina si loveste cu pumnul podeaua in zona inaltata dintre coada cotierei si muchia banchetei.

#5
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

View Postzzc, on 26 septembrie 2022 - 01:04, said:

Am schimbat discurile si placutele de frana (asa cum mi-a recomandat mecanicul
Schimbă mecanicul. E din ăla care lucreaza la ghici.

Edited by serban57, 26 September 2022 - 09:11.


#6
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Scartaitul se aude din masina sau doar din exterior?

#7
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Scartait/zgomot de greieri e zgomot de interior. Imbinari de plastice, elemente constructive metalice  care-si slabesc contactul.
Scartaitul exterior, placute, bucse, pivoti, arcuri, elemente metalice cuplate prin suruburi, poate sa nu fie auzit in interior la masinile insonorizate bine.

Fara o identificare macar aproximativa a zonei de zgomot e imposibila o solutie.

#8
zzc

zzc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.09.2022
Am uploadat videoclipul aici: https://imgur.com/8T63iEL
Sunetul se aude din exterior 100%, mai exact roata spate dreapta, asa mi se pare.

#9
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Eliminarea unui scartait la puntea spate e destul de dificila. Cunosc cazul unui tip cu Insignia care exasperat de un scartait care n-a disparut nici dupa schimbarea bucselor, amortizoarelor, placutelor, a desfacut-gresat-strans la loc fiecare surub gasit la puntea spate. A disparut scartaitul dar nu stie nici acum exact care a fost vinovatul.

#10
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 06.01.2014
Da' ce, nu avea muzica în mașină?

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
faci o soluție de apă și săpun în genul celei de la verificarea instalației de gaz și pulverizezi toată bucșăraia de cauciuc,arcul telescopului și ce mai mișcă pe acolo etc

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005

View Postzzc, on 26 septembrie 2022 - 15:04, said:

Am uploadat videoclipul aici: https://imgur.com/8T63iEL
Sunetul se aude din exterior 100%, mai exact roata spate dreapta, asa mi se pare.

Sunt cablurile de la frana de mana care se mai slabesc pentru ca mecanismul ala de autoreglaj mai da si rateuri. Mai ales valabil la automate, unde frana de mana nu prea vede folosinta.

Daca faceai ce ti-am zis mai sus ai fi reprodus exact sunetul asta. Ceea ce auzi e legatura care conecteaza o frana de mana la doua cabluri venind de la fiecare roata si care-i in consola. Cand e slab loveste in caroserie din interior.

Daca mergi cu frana de mana trasa la 1-2 dinti, printre sunetele de avertizare probabil ai sa reusesti sa auzi ca zgomotul dispare.


Ca sa rezolvi problema te duci si ceri sa fie reglata frana de mana pe fiecare parte. Teoretic se poate doar demontand un singur prezon de la fiecare roata si cautand reglajul, undeva la ora 11, respectiv 1 (spre coada masinii). In practica, nu vei putea reusi asta decat dupa ce il gasesti prima data cu roata (sau discul) dat jos si te familiarizezi cu clickul pe care il face.

#13
zzc

zzc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.09.2022
Salut, va multumesc pentru raspunsuri.

Din pacate, am stat un minut si am luat toata zona aia la pumni, insa nu s-a auzit absolut nimic. Valabil si pentru frana de mana..am mers cu ea in 2 dinti si se aude exact la fel..

Edited by Dany_Darke, 28 September 2022 - 02:26.


#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
Continua sa investighezi. Mie cablurile alea de frana mi se pare a fi, dar daca nu-s alea dinauntru, uita-te si sub masina (elevator)  tot la cablurile de frana de mana si ce mai vezi elemente subtiri metalice pe acolo. Eventual verifica sa nu fie corpuri straine agatate.

Doar ca sa fim siguri, iti atasez sa vezi cum suna cea la care am avut eu problema asta. Ca idee, frana de mana e stransa suficient cand o poti trage maxim 6 dinti. Asta mergea cam 8 dupa ce n-o folosisem nici de 5 ori in 2 ani.

Attached Files



#15
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu inca mai sustin ca f34 nu e masina de patria noastra.

#16
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
Daca mergi cu ea pe drumuri civilizate nu are treaba. Daca o iei pe camp prin residence-uri, habar n-am, stau in oras. Eu am avut 4 cabrio si n-am avut probleme deosebite cu zgomotele in ea. Si aia are o groaza de tivuri in plus fata de orice berlina sau coupe si usi mult mai mari si grele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate