Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...
 Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...
 

Somaj Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
robertbv1414

robertbv1414

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.08.2021
Va salut, am citit pe internet ca pentru a lua somaj in Germania, trebuie sa ai muncite 12 luni in ultimele 30 de luni, sau ceva de genu. Am inteles si ca somajul o sa fie undeva la 60% daca nu ma insel din salariul pe care l ai avut. Intrebarea mea e urmatoarea, daca eu am lucrat 9 luni pe salariul x, dupa care mi am dat demisia de la respectivul loc de munca, si de 5 luni lucrez la alta firma pe salariul y, somajul imi va da 60% din banii pe care ii luam la locul de munca unde am stat 9 luni sau de la ultimul loc de munca?

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,858
  • Înscris: 13.03.2005
https://romde.eu/ind...rbeitslosengeld

De verificat daca demisia nu anulează dreptul la șomaj. In Romania nu ai drept de șomaj daca îți dai demisia sau dacă pleci cu acordul părților.

#3
robertbv1414

robertbv1414

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.08.2021

 wertyck, on 25 septembrie 2022 - 13:15, said:

https://romde.eu/ind...rbeitslosengeld

De verificat daca demisia nu anulează dreptul la șomaj. In Romania nu ai drept de șomaj daca îți dai demisia sau dacă pleci cu acordul părților.

Angajatorul de acolo a facut in asa fel incat sa nu apara ca demisie, ci ca si cum as fii fost dat afara, deci cred ca e ok. Am stat si in kundigung 2 sapt.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
din ce stiu eu, este vorba de procent din venitul net din ultimele 6 luni lucrate.
deci iei 10% din x  +  50% din y

#5
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,132
  • Înscris: 24.06.2006

 wertyck, on 25 septembrie 2022 - 13:15, said:

De verificat daca demisia nu anulează dreptul la șomaj
irelevant pentru cazul prezentat, omu lucreaza in prezent, demisia a fost de la alt loc de munca

#6
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 15.04.2007
I-ti dai demisia de aici,te inscrii la o scoala ieftina,usoara,fara nicio perspectiva de angajare si la terminare ceri somaj.

#7
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022
Somajul va fi 60% din salarul brut pe ultimele 6 luni lucrate.Daca iti dai demisia nu vei primi prima luna somaj numai din luna a 2-a.

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,329
  • Înscris: 20.10.2015
Demisia nu duce la somaj

#9
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 Tsunnnami, on 25 septembrie 2022 - 16:51, said:

Demisia nu duce la somaj

Da la ce?

#10
Anton_Daniel86

Anton_Daniel86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 12.09.2021

 robertbv1414, on 25 septembrie 2022 - 13:06, said:

Va salut, am citit pe internet ca pentru a lua somaj in Germania, trebuie sa ai muncite 12 luni in ultimele 30 de luni, sau ceva de genu. Am inteles si ca somajul o sa fie undeva la 60% daca nu ma insel din salariul pe care l ai avut. Intrebarea mea e urmatoarea, daca eu am lucrat 9 luni pe salariul x, dupa care mi am dat demisia de la respectivul loc de munca, si de 5 luni lucrez la alta firma pe salariul y, somajul imi va da 60% din banii pe care ii luam la locul de munca unde am stat 9 luni sau de la ultimul loc de munca?
Cel mai bine suna la Arbeitsagentur. Acolo primesti informatiile corecte. Oricim, slabe sanse sa mai primesti ceva somaj din moment ce tu lucrezi in momentul de fata.

#11
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 Tsunnnami, on 25 septembrie 2022 - 16:51, said:

Demisia nu duce la somaj
ba da . In Germania da .

 Natural4living, on 25 septembrie 2022 - 16:34, said:

Somajul va fi 60% din salarul brut pe ultimele 6 luni lucrate.Daca iti dai demisia nu vei primi prima luna somaj numai din luna a 2-a.
ai primele 3 luni penalizare . Primesti din luna 4

 wertyck, on 25 septembrie 2022 - 13:15, said:

https://romde.eu/ind...rbeitslosengeld

De verificat daca demisia nu anulează dreptul la șomaj. In Romania nu ai drept de șomaj daca îți dai demisia sau dacă pleci cu acordul părților.
am verificat eu si nu e asa si in Germania.

 robertbv1414, on 25 septembrie 2022 - 13:06, said:

Va salut, am citit pe internet ca pentru a lua somaj in Germania, trebuie sa ai muncite 12 luni in ultimele 30 de luni, sau ceva de genu.
muncite minim 12 luni din ultimele 30 de luni.

 robertbv1414, on 25 septembrie 2022 - 13:06, said:

Am inteles si ca somajul o sa fie undeva la 60% daca nu ma insel din salariul pe care l ai avut. Intrebarea mea e urmatoarea, daca eu am lucrat 9 luni pe salariul x, dupa care mi am dat demisia de la respectivul loc de munca, si de 5 luni lucrez la alta firma pe salariul y, somajul imi va da 60% din banii pe care ii luam la locul de munca unde am stat 9 luni sau de la ultimul loc de munca?
https://www.arbeitsa...uch-hoehe-dauer
Die Grundlage, auf der Ihr Arbeitslosengeld berechnet wird, ist Ihr Brutto-Arbeitsentgelt (Gehalt) der vergangenen 12 Monate.
Deci se considera salariul din ultimele 12 luni. Probabil media ultimelor 12 luni.
Poti calcula singur aici : https://www.pub.arbe...r.de/start.html

 robertbv1414, on 25 septembrie 2022 - 13:21, said:

Angajatorul de acolo a facut in asa fel incat sa nu apara ca demisie, ci ca si cum as fii fost dat afara, deci cred ca e ok. Am stat si in kundigung 2 sapt.
Ai semnat un Aufhebungsvertrag ? Si in cazul asta se aplica un Sperrzeit de 12 saptamani.
Trebuie sa anunti Bundesagentur fuer Arbeit imediat ce afli ca vei fi somer.

Nu inteleg daca inca lucrezi sau care angajator "a facut in asa fel incat sa nu para demisie".

Edited by quantico2708, 25 September 2022 - 20:44.


#12
robertbv1414

robertbv1414

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.08.2021
Primul angajator a facut in asa fel incat sa para demisie, adica in acte apare ca am fost dat afara nu ca mi am dat demisia, ma intelegeam ok cu el si a facut un gest pentru mine. Si pt colegul de mai sus, nu vreau sa primesc somaj din urma, sau ceva de genul. Am niste treburi de rezolvat in tara, 3-4 luni, si decat sa stau pe sec fac o "romaneasca" si imi mai intra ceva bani, iar dupa aceste 3-4 luni inapoi la munca:)). Cam asta era ideea, doar ca voiam sa vad daca merita romaneasca sau nu, pt ca primul salariu este cu mult mai mic fata de salariul actual. Dar multumesc pt raspunsuri, o sa mai lucrez o luna ca sa imi dea 60% din actul salariu.

#13
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022
Vezi ca in alea 3-4 luni de „romaneasca“ s-ar putea sa-ti dea niste firme de la arbeitsamt sa te prezinti la ele pentru interviu.Si daca nu ai stampila de la ele iti taie somajul.

#14
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Atata timp cat primesti somaj nu ai voie sa parasesti tara si declari pe semnatura ca esti la discretia lor sa mergi la orice interviu iti recomanda.

Vei primi constant oferte de la diferite firme , cu cat esti mai putin calificat cu atat ai mai putine sanse sa justifici neprezentarea la acele interviuri. Primirea banilor de somaj e conditionata de prezentarea la acele interviuri recomante de Job Center sau Agentur fuer Arbeit.

Edited by giuliani, 11 October 2022 - 22:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate