Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum a fost omorât Tudor Vladimirescu și cine l-a trădat?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006
Te gândești că avea luxul de a alege ? :)
Ipsilanti cum a făcut ?

#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
nu, dar io sunt pt observarea fenomenului fără patimă!
el, tudor, nu dorea alungarea turcilor, că așa era bine pt popor, ci doar pt că, doar așa ar fi putut ajunge domnitor (prin intermediul grecilor, cu ajutorul rușilor)
și am fi fost și noi, precum Basarabia de atunci, o feudă țaristă - încă din 1812... :(

PS: la naiba, dacă citește vreun rusofil comentariul meu își va da seama ce trebe să schimbe un călător în timp, pentru ca Rusia să fie mai mare încă de atunci!!! :)

#21
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006

View Postgushpi, on 29 septembrie 2022 - 14:07, said:

el, tudor, nu dorea alungarea turcilor, că așa era bine pt popor, ci doar pt că, doar așa ar fi putut ajunge domnitor
cum poți demonstra asta, fără patimă ? :)

Și ce legătură are cu cine era în oastea lui ?

#22
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
păi nu scrie-n carte? :o

„...Numai că Tudor și-a depășit condiția. Tudor nu a fost, așa cum l-au vrut eteriștii, o simplă unealtă în mâna lor. Nu a fost o simplă unealtă în mâna marilor boieri, precum Grigore Brâncoveanu, ci s-a autonomizat de la început și i-a jucat pe degete atât pe eteriști, cât și pe boieri, încercând să devină prin propriile forțe  – trebuie să recunoaștem, sursele grecești o spun fără putință tăgadă –  domnul Țărilor Românești....”

„...Toți ceilalți membri ai Eteriei și toți boierii români așteptau dintr-o clipă într-alta marea armată rusă care avea să treacă Prutul și să elibereze Țările Române. Planul care îi fusese adus la cunoștință și lui Tudor Vladimirescu era următorul, extrem de plăcut, pentru a gâdila urechile românilor. Grecii care exploataseră timp de un secol Țările Române aveau să părăsească toate funcțiile din Țările române. Aveau să se întoarcă domnii pământeni. Grecii și-ar fi abandonat posesiunile, s-ar fi repatriat, Țările române ar fi recâștigat orașele ocupate de sute de ani de Turcia și așa-numitele raiale ale Brăilei, Giurgiului și Turnului. Iar rușii cu generozitate și o gentilețe care, din păcate, nu îi caracterizează, aveau să ne elibereze, după care să se întoarcă înapoi, asigurându-ne nouă deplină independență...”

„...De pildă, marele postelnic al Moldovei, Iacovache Rizzo spune că i s-a promis asta lui Tudor, spune textual ca avea să se suie pe tronul lui Decebal...”

„...viziunea lui Tudor Vladimirescu. Ce ce își dorea el cu adevărat? Care era proiectul lui politic?
Proiectul lui politic era, cred, să devină domn al Țării Românești într-o nouă ordine, care să presupună desființarea stăpânirii otomane și trecerea în sfera de influență rusească.

View PostMorosanul, on 29 septembrie 2022 - 14:28, said:

cum poți demonstra asta, fără patimă ? Posted Image

după cum observi, patima nu e a mea! :)

#23
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006
Dar a cui ? :)

Am înțeles că voia să ajungă Domn, dar nu asta era esența întrebării.
Unde scrie că nu voia să fie bine pentru popor ?

Edited by Morosanul, 29 September 2022 - 14:54.


#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
tot judecând la rece :), câți parveniți cunoști să aibă milă de cel de lângă el? :o
toată viața sa a profitat de toți cei din jurul său, a săpat și a tricotat
odată ajuns domn, ar fi avut o mulțime de polițe de răsplătit
cum crezi că s-ar fi putut menține la putere dând pământ și privilegii țăranilor? :o

din păcate nu erau întrunite condiții ca un domnitor să poată face ceva pt popor
ajutorul țarist nu era întru-totul dezinteresat, nici cel al eteriei
boierii erau deja supărați pe el

cam d-aia zic că dpdv popular, nu era nicio diferență-ntre el și fanarioții pe care i-ar fi-nlocuit
doar că era pământean...

#25
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006
Și nu contează dacă era pământean ?
Pentru că în final asta a fost una din realizările acestei revolte.

Faptul că voia să fie Domn, sau protectoratul rusesc nu erau ceva rău în sine, pe atunci rușii erau văzuți ca o salvare pentru Balcani.
Ce mă interesează e dacă voia să fie mai bine pentru țară sau era doar un parvenit în căutare de poziție și avere, cum zici tu.

Mie îmi pare că s-a ridicat în ierarhie așa cum se ridica oricine pe atunci, chiar dacă din perpectiva de azi ne pare imoral.
Dar că, pe lângă partea asta, a început toată revolta asta (și) ca să fie mai bine în țară.

Edited by Morosanul, 29 September 2022 - 15:18.


#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
„...Ce mă interesează e dacă voia să fie mai bine pentru țară sau era doar un parvenit în căutare de poziție și avere,...”

într-adevăr, nu putem afla care era-n mintea sa ținta finală...
ce putem afla din istorie, este că DOAR/NUMAI erudiții au fost conducători buni pt nații
militarii NICIODAT'...

#27
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006
Mna, si asta e drept.
Am citit undeva că Tudor a fost foarte dur cu oamenii, inclusiv cu căpitanii, chiar ar fi spânzurat câțiva pentru indisciplină, și că de asta nu l-au apărat în fața eteriștilor.
Altfel, cum am zis, avea o oaste mai puternică, nu ar fi putut să ajungă la el.

#28
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Exact.
Faptul ca a executat cateva capetenii, unul dintre ei foarte tanar si iubit de panduri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate