Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puncte albe calcai negi?

Recomandare AC 24000 BTU

Cum as putea monta aceasta lustra

Probleme cu garda de mediu.
 Sitemul de operare foloseste prea...

Educatori necalificați

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 

Suplimente sau nu?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
2sheyy

2sheyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 10.09.2013
Buna ziua,
Dupa un accident destul de urat si o perioada de recuperare lunga m-am decis sa ma apuc de sala. Am optat sa ma invete un instructor cum se executa corect exercitiile si sa imi faca cunostinta cu aparatele. Mi-a recomandat unele suplimente pe care sa le iau zilnic, intrebarea mea este urmatoarea: suplimentele astea trebuie sa le iau in fiecare zi chiar si in zilele de pauza de la sala(samtaba si duminica)? Sunt putin sceptic. Va multumesc!

In zilele de sala suplimentele pe care le iau sunt:
Dimineata- vitaminda D3 2000iu 1 capsula-gymbeam
                - vitality complex 2 capsule-gymbeam

Inainte de sala cu o ora - o cupa proteina 33g isolate iwhey - geniusnutrition

In timp ce sunt la sala - Intr-un litru de apa combin o cupa cretina+o cupa eaa(sau proamino)+ 3g HMB

Dupa sala- o cupa proteina

Seara - 1 cupa glutamine peptides-gymbeam

Acelasi suplimente iau si in zilele de pauza doar ca creatina cu eaa-ul si hmb-ul il beau in decurs de 3-4 ore pe parcursul zilei.
Este normal sa iau aceste suplimente si in zilele de pauza? Este ok schema de suplimente si modul de administrare pe care mi l-a recomandat instructorul? Va multumesc. Precizez ca am 33ani, 1.71 si 55kg.

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Creatina se ia zilnic. Dupa perioada de incarcare, se mentine cu 5g/zi, sa fie monohidrat.
Este importanta caci iti da mai multa energie, muschii se incarca cu apa, arati altfel mult mai repede.

Vitamina D3 la fel, daca stii ca nu stai destul in soare, e ok sa iei zilnic. Doar ca e mai ok sa o iei de la soare. Dar daca nu se poate, nu se poate.
Mai bine iei 1000ui dimi si 1000 seara

Glutamina in mod normal ar putea fi optionala, luata doar dupa sala, sau dupa un antrenament mai greoi. Il iei din carne si proteine oricum, eu nu l-as pune pe lista zilnica.

Cu proteinele la fel. In mod normal ai nevoie de proteine constant zi de zi, chiar daca e zi de pauza, ca muschii oricum cresc mai repede in repaos.
Depinde cat de mult depinzi de cele 33g.

La 55kg, daca cu cele 33g de proteine adunat cu ce mananci ajungi la 90-100g, este de ajuns.
Iar 100g de proteine nu prea ai nevoie zi de zi. Daca mananci mai multe proteine, muschii nu cresc mai repede. Insa la fel si invers, daca nu mananci destul, tot nu cresc.
Insa repet, la greutatea ta, parere personala, ai scapa si cu un 70-80g.

Subliniez asta pt ca la greutatea ta, cel mai probabil o cantitate mare de proteine / zi o sa te faca sa te simti mai letargic.
Este invers ce auzi din bro science pe la sala, si probabil o sa ma contrazica si aici cativa.

Nu te lua dupa mine, nu sunt doctor.

#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 08.10.2004
prima intrebare ce trebuie pusa e - ce vrei sa obtii ? iei suplimente cand nu poti asimila in mod natural din alimentatie si stil de viata corect, iar tinta ta e sa faci performanta sau ceva ce necesita acele suplimente

#4
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,683
  • Înscris: 29.10.2017

 victor29cr, on 25 septembrie 2022 - 09:37, said:

Creatina se ia zilnic. Dupa perioada de incarcare, se mentine cu 5g/zi, sa fie monohidrat.
Este importanta caci iti da mai multa energie, muschii se incarca cu apa, arati altfel mult mai repede.

Daca mananci mai multe proteine, muschii nu cresc mai repede. Insa la fel si invers, daca nu mananci destul, tot nu cresc.
Subliniez asta pt ca la greutatea ta, cel mai probabil o cantitate mare de proteine / zi o sa te faca sa te simti mai letargic.
Este invers ce auzi din bro science pe la sala, si probabil o sa ma contrazica si aici cativa.

Intotdeauna a fost dilema asta referitor la creatina, daca se face incarcare sau nu ...si daca trebuie luata cu carbohidrati sau nu

Am luat si eu de curand o cutie de creatina dupa multa vreme. Optimum monohidrat micronized, masura are 3.4 grame pe cutie scrie ca fara ester ar rezulta 3 grame de creatina pura dintr-o masura. Cutia pentru USA are 5 grame portia clasica in schimb
Luand o singura masura pe zi in doar cateva zile am tras multa apa in corp, muschii si-au marit vizibil volumul si aratau mai plini... dar cand ii incordam erau moi, pufosi..nu mai erau tari :) Pentru mine e clar ca nu e nevoie de faza de incarcare

E foarte buna observatia asta, consumand o cantitate mai mare de proteine nu cresc mai repede muschii,,,surplusul doar streseaza corpul inutil; si la fel consumand prea putin nu cresc deloc

#5
2sheyy

2sheyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 10.09.2013

 victor29cr, on 25 septembrie 2022 - 09:37, said:

Creatina se ia zilnic. Dupa perioada de incarcare, se mentine cu 5g/zi, sa fie monohidrat.
Este importanta caci iti da mai multa energie, muschii se incarca cu apa, arati altfel mult mai repede.

Vitamina D3 la fel, daca stii ca nu stai destul in soare, e ok sa iei zilnic. Doar ca e mai ok sa o iei de la soare. Dar daca nu se poate, nu se poate.
Mai bine iei 1000ui dimi si 1000 seara

Glutamina in mod normal ar putea fi optionala, luata doar dupa sala, sau dupa un antrenament mai greoi. Il iei din carne si proteine oricum, eu nu l-as pune pe lista zilnica.

Cu proteinele la fel. In mod normal ai nevoie de proteine constant zi de zi, chiar daca e zi de pauza, ca muschii oricum cresc mai repede in repaos.
Depinde cat de mult depinzi de cele 33g.

La 55kg, daca cu cele 33g de proteine adunat cu ce mananci ajungi la 90-100g, este de ajuns.
Iar 100g de proteine nu prea ai nevoie zi de zi. Daca mananci mai multe proteine, muschii nu cresc mai repede. Insa la fel si invers, daca nu mananci destul, tot nu cresc.
Insa repet, la greutatea ta, parere personala, ai scapa si cu un 70-80g.

Subliniez asta pt ca la greutatea ta, cel mai probabil o cantitate mare de proteine / zi o sa te faca sa te simti mai letargic.
Este invers ce auzi din bro science pe la sala, si probabil o sa ma contrazica si aici cativa.

Nu te lua dupa mine, nu sunt doctor.

Iti multumesc pentru raspuns.
Am inteles creatina o iau in fiecare zi, chiar si in zilele de pauza. Dar tot asa o combin cu 1 litru apa si o cupa eaa(sau proamino)+ 3g HMB? Sau o cupa eaa(sau proamino)+ 3g HMB le folosesc doar in timp ce sunt la sala? Multumesc!

Edited by 2sheyy, 25 September 2022 - 10:41.


#6
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,597
  • Înscris: 24.10.2015

 2sheyy, on 25 septembrie 2022 - 09:21, said:

Buna ziua,
Dupa un accident destul de urat si o perioada de recuperare lunga m-am decis sa ma apuc de sala. Am optat sa ma invete un instructor cum se executa corect exercitiile si sa imi faca cunostinta cu aparatele. Mi-a recomandat unele suplimente pe care sa le iau zilnic, intrebarea mea este urmatoarea: suplimentele astea trebuie sa le iau in fiecare zi chiar si in zilele de pauza de la sala(samtaba si duminica)? Sunt putin sceptic. Va multumesc!

In zilele de sala suplimentele pe care le iau sunt:
Dimineata- vitaminda D3 2000iu 1 capsula-gymbeam
                - vitality complex 2 capsule-gymbeam

Inainte de sala cu o ora - o cupa proteina 33g isolate iwhey - geniusnutrition

In timp ce sunt la sala - Intr-un litru de apa combin o cupa cretina+o cupa eaa(sau proamino)+ 3g HMB

Dupa sala- o cupa proteina

Seara - 1 cupa glutamine peptides-gymbeam

Acelasi suplimente iau si in zilele de pauza doar ca creatina cu eaa-ul si hmb-ul il beau in decurs de 3-4 ore pe parcursul zilei.
Este normal sa iau aceste suplimente si in zilele de pauza? Este ok schema de suplimente si modul de administrare pe care mi l-a recomandat instructorul? Va multumesc. Precizez ca am 33ani, 1.71 si 55kg.

Da, ia-le zilnic.

Sunt un milion de pareri, in sportul acesta nimic nu e batut in cuie. Fiecare o sa-ti dea raspunsuri diferite despre proteine, vitamine, dieta, program de antrenamente etc. Pe toate forumurile de fitness sunt dezbateri eternale mereu pe aceleasi teme. Daca ai inceput cu instructor fa cum spune el si gata, altfel o sa sfarsesti alergand ba la dreapta ba la stanga.

Edited by vinciun, 25 September 2022 - 11:28.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,307
  • Înscris: 15.06.2004
Initiator - tu vrei recuperare sau vrei sa faci culturism ?

Ca daca vrei recuperare nu e nevoie de niciun supliment. Doar sa mananci sanatos.

Daca vrei sa pui masa musculara, atunci da, e nevoie si de ceva suplimente, dar mai bine sa fie date de un medic in urma analizelor decat sa te iei dupa unul care o fi el instructor dar sigur nu e medic.

D3 de ex daca obisnuiesti sa mergi la mare si sa stai in aer liber vara nu e nevoie. Poate doar in lunile de iarna - din nou  daca nu stai pe-afara.
Plus ca D3 se ia de obicei cu K2.

Si nu strica sa faci analiza nivelului de D3 in sange inainte.

ma mir ca nu ti-a dat suplimente cu magneziu si zinc...

#8
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,597
  • Înscris: 24.10.2015
Eiffel, cam exagerezi, nu e nevoie de analize si medici ca sa iei vitamina d3 si un multivimamin/minerale acolo. La fel cum exagerezi si cu partea de masa musculara. Crezi ca de la suplimente cresc muschii si te faci culturist? Daca da atunci esti in eroare mare. Suplimentele astea doar te ajuta un pic, obtii ceva energie in plus, poate te ajuta sa recuperezi un pic mai bine. Daca ajungi sa ai deficiente inseamna ca treaba deja e sluta rau, cand faci sport vrei sa fii in cea mai buna forma posibila nu doar "sa nu ai carente". Cand ai o masina si vrei sa fie cat mai performanta posibil cu siguranta bagi combustibil mai bun, bagi ulei mai performant, cauciucuri scumpe etc. Dar daca i-ai pune cauciucuri all seasons de la un brand mediocru, ulei ieftin, frane, amortizoare ieftine ce? Nu ar merge? Controlul tehnic tot il trece..

#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 stalker2142, on 25 septembrie 2022 - 10:28, said:

Intotdeauna a fost dilema asta referitor la creatina, daca se face incarcare sau nu ...si daca trebuie luata cu carbohidrati sau nu

Am luat si eu de curand o cutie de creatina dupa multa vreme. Optimum monohidrat micronized, masura are 3.4 grame pe cutie scrie ca fara ester ar rezulta 3 grame de creatina pura dintr-o masura. Cutia pentru USA are 5 grame portia clasica in schimb
Luand o singura masura pe zi in doar cateva zile am tras multa apa in corp, muschii si-au marit vizibil volumul si aratau mai plini... dar cand ii incordam erau moi, pufosi..nu mai erau tari Posted Image Pentru mine e clar ca nu e nevoie de faza de incarcare

E foarte buna observatia asta, consumand o cantitate mai mare de proteine nu cresc mai repede muschii,,,surplusul doar streseaza corpul inutil; si la fel consumand prea putin nu cresc deloc
Hei, nu am vrut sa mai vorbesc despre tonusul muschilor cu creatina tocmai sa nu-l descurajez. Fiind slab, o sa vada rezultate imense rapid si dupa sta preocupat de alte lucruri "oare o fi bine, degeaba sunt mari daca nu sunt tari" :))
Da, este normal, doar incarci musculatura cu apa.

Dar are efect snowball, ajuta si creierul un pic(mai mult). majoritatea brain stack-urilor au inceput sa adauge si creatina, dupa ce s-a descoperit ca mareste capacitatile cognitive.

De obicei, cand stiu ca am vreo nunta in 3-4 saptamani sau ceva eveniment, iau niste creatina sa cada altfel costumult ))
In rest, in mod normal, dupa 3 luni de sala intervine tonusul natural al muschilor si oricum stau umflati.

Mai ales dupa carbo + grasime cand o ia insulina razna ))

#10
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,841
  • Înscris: 06.10.2008

 victor29cr, on 25 septembrie 2022 - 09:37, said:



Subliniez asta pt ca la greutatea ta, cel mai probabil o cantitate mare de proteine / zi o sa te faca sa te simti mai letargic.
Este invers ce auzi din bro science pe la sala, si probabil o sa ma contrazica si aici cativa.



Nu am mai auzit de ipoteza asta pana acum. Nu contest ca nu e posibil desi n-am remarcat asa ceva. Da ceva detalii despre mecanismul care duce la asta. Sa fie de la digestie? de la rinichi? de la carbohidrati mai putini(avand in vedere proteina mai multa)?

#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,597
  • Înscris: 24.10.2015
Sunt si eu foarte curios. Mai ales daca spune ca ce auzim pe la sala e broscience. Eu as spune ca broscince mult e pe forumuri, de la aia care nu au miscat in viata lor o gantera dar tot scriu teorii.

 sandu222, on 25 septembrie 2022 - 15:51, said:


Nu contest ca nu e posibil desi n-am remarcat asa ceva.

Nu ai remarcat fiindca asa ceva nu exista. De cand e lumea toti stiu ca branza, carnea,  oule, pestele dau forta restul sunt povesti vanatoresti.

#12
2sheyy

2sheyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 10.09.2013
Am inteles creatina o iau in fiecare zi, chiar si in zilele de pauza. Dar tot asa o combin cu 1 litru apa si o cupa eaa(sau proamino)+ 3g HMB? Sau o cupa eaa(sau proamino)+ 3g HMB le folosesc doar in timp ce sunt la sala? Multumesc!


#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,597
  • Înscris: 24.10.2015
Fa cum doresti ca tot aia e. Intre noi fie vorba, eaa si hmb nu ajuta la nimic dar daca tot le ai ia-le zilnic si gata ce atata bataie de cap.



#14
2sheyy

2sheyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 10.09.2013

 vinciun, on 25 septembrie 2022 - 17:35, said:

Fa cum doresti ca tot aia e. Intre noi fie vorba, eaa si hmb nu ajuta la nimic dar daca tot le ai ia-le zilnic si gata ce atata bataie de cap.

Multumesc, raspuns concret :)

#15
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,841
  • Înscris: 06.10.2008

View Post2sheyy, on 25 septembrie 2022 - 17:31, said:

Am inteles creatina o iau in fiecare zi, chiar si in zilele de pauza. Dar tot asa o combin cu 1 litru apa si o cupa eaa(sau proamino)+ 3g HMB? Sau o cupa eaa(sau proamino)+ 3g HMB le folosesc doar in timp ce sunt la sala? Multumesc!

As sugera sa schimbi pe viitor firma Geambim,  trainerul ala care ti-a recomandat firma sigur are ceva de castigat sau sigur e sponsorizat de ei. Ca altfel, orice om cu experienta n-ar  recomanda asa ceva de buna voie. N-am dovezi (decat pretul mic si review-urile de pe site-ul lor) ca sunt suplimente slabe calitativ, am incercat cateva si nu s-au ridicat la nivelul asteptarilor.

Acum cu noul trend au devenit si astea scumpe dar in realitate pretul lor ar trebui sa fie la maxim 70% din cat e acum. Nu mai este  "cat dai atata face"  ci  "cat dai, nu prea face".

#16
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 03.02.2009

View Post2sheyy, on 25 septembrie 2022 - 17:31, said:

Am inteles creatina o iau in fiecare zi, chiar si in zilele de pauza. Dar tot asa o combin cu 1 litru apa si o cupa eaa(sau proamino)+ 3g HMB?
Trebuie apa la creatina pt protectia rinichilor/organismului. Eu vad proteinele pudra, EEA, BCAA, etc ca pe un moft in cazul tau. Asta mi se pare o solutie atunci cand ai nevoie de multa proteina ca sa cresti muschi mari si mancarea deja contine prea multe grasimi/carbohidrati si practic te-ai ingrasa daca ti-ai lua proteina doar din mancare. Nici vorba sa fie cazul tau, la 55kg/171cm.
Vitamite da, probabil iti dau si pofta de mancare. Sportul in sine iti da pofta de mancare, fie ca-i forta/anaerobic sau aerobic. Am auzit ca se recomanda pt slabi sa alerge/sa faca aerobic, caci asta le creste apetitul, si doar cu mancarea vin si rezultatele musculare. Eu am crescut destule kg (~8kg) doar cu mancare zdravana. Plus am luat o cutie de creatina la un moment dat si cred ca functioneaza.

Mi-am zis sa-mi termin cutia de creatina ca mai avea pe fund vreo 3-4 cupe, si am inceput sa iau de vreo 4-5zile cam 0.5 - 1 gram. Ma oprisem s-o mai iau acum vreo 8luni (si atunci o luam subdozata) din cauza zvonurilor ca afecteaza DHT/prostata/calvitia, etc, dar la gramajul asta n-are ce afecta. Coincidenta sau nu.. cam la toate exercitiile am facut vreo 2 repetari in plus fata de ultimele luni. Deci chiar si fara faza de acumulare si mult subdozat s-ar putea sa aiba efect.

Edited by bursucelu_viesel, 01 October 2022 - 13:26.


#17
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,683
  • Înscris: 29.10.2017
Suplimente da sau nu,

Avantaje fara suplimente:
- nu pierzi bani
- nu pierzi timp cu achizitia, administrarea suplimentelor
- nu suferi de efectele negative ale suplimentelor
- nu iti stresezi rinichii, ficatul, sistemul digestiv si alte organe cu prafuri, pastile care trebuie procesate
- nu ingerezi coloranti alimentari, indulcitori articificali chimici, si alti aditivi
- nu-ti scarbesti papilele gustative dand pe gat lichide cu gust nasol
- nu-i nevoie sa mai faci analize care e mai bun, care e fake, subdozat sau care are efect mai bun
- nu esti tepuit de industria suplimentelor
- iti eliberezi mintea de "nevoia" de a administra ceva zilnic

Avantaje suplimente
- poate o sa ai un mic avantaj in rezultate utilizand

#18
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 03.02.2009

View Poststalker2142, on 01 octombrie 2022 - 14:11, said:

Avantaje suplimente
- poate o sa ai un mic avantaj in rezultate utilizand
In cazul lui. Dar daca vrei performanta, cand treci de stadiul de incepator si ai pus deja muschi si ai luat in greutate, nu cred ca mai ai scapare fara proteine cel putin.

Eu cand facusem sala acum hat ani, ma blocasem in crestere la un moment dat, si mi-am luat proteine si aminoacizi, dextrina, parca, imi facusem o lista. Nu mi-au dat niciun rezultat. Am trecut peste blocajul de crestere (si muschi si forta) cand a venit bunicul cu juma de porc de la tara..

Edited by bursucelu_viesel, 01 October 2022 - 14:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate