Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puncte albe calcai negi?

Recomandare AC 24000 BTU

Cum as putea monta aceasta lustra

Probleme cu garda de mediu.
 Sitemul de operare foloseste prea...

Educatori necalificați

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 

Puseu hipertensiune și puls 140?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
_taeko10

_taeko10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.03.2022
Bună dimineața!
Știe cineva dacă un atac de panică se poate manifesta prin a te trezi din somn cu puls 135-140? Este a treia oară, într-o lună și puțin, când mă trezesc din somn cu pulsul foarte mare (135-140), fără motiv. Prima dată, s-a întâmplat când mama mea m-a trezit foarte brusc, și am zis că poate a fost de la sperietură. A doua oară, m-am trezit brusc direct în panică și cu acel puls + tensiunea 16/9. Acum, la fel, m-am trezit puțin panicată (de foarte mult timp sunt stresată constant că aș avea probleme cu inima, deoarece nu mă simt bine și simt de parcă inima îmi bate ciudat, ba prea lent, ba pare neregulat, etc), mi-am verificat pulsul și bătea foarte repede. Mi-a amorțit mâna stângă și aveam pulsul 138, tensiunea 14/9. Acum, a trecut "punctul culminant" al momentului,m-am mai calmat și pulsul a scăzut la 90-95, tensiunea la 12/8, dar mâna încă mi-o simt puțin amorțită... În toate cele trei dăți, momentul a durat în jur de 30-40 de minute.

Poate fi asta o afecțiune a inimii sau ceva legat de anxietate, un atac de panică? De asemenea, având pulsul atât de mare, amorțindu-mi și mâna, e posibil să pot face ceva la cap sau la inimă (infarct, etc)? Mai pot dormi liniștită sau ar trebui să merg la urgențe? Am mai mers o dată, dar nu mi-au făcut mare lucru...

Știu că doar un doctor îmi poate da un răspuns exact, dar eu sunt diagnosticată cu anxietate generalizată și am fost învățață "de mică" să nu mă duc la doctor din orice rahat, pentru că e de la panică, așa că am zis să caut câteva păreri aici, mai întâi. Mâine mă programez de îndată la cardiolog.

Mulțumesc! O zi frumoasă!
⚠️ Țin să menționez că nu dorm cel mai bine și ora mea de somn, cel mai des, este peste 1-2...

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Post_taeko10, on 25 septembrie 2022 - 09:00, said:

Poate fi asta o afecțiune a inimii sau ceva legat de anxietate, un atac de panică?
Medicul de familie ce a zis?
Ti-a făcut anamneză, examenul clinic, te-a trimis la examene de laborator și la EKG Holter 24?
Ti-a propus ceva anxiolitice, betablocante etc?
Deci cam așa se apuca problema de cap…

#3
_taeko10

_taeko10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.03.2022

View PostKarhu, on 25 septembrie 2022 - 11:18, said:


Medicul de familie ce a zis?
Ti-a făcut anamneză, examenul clinic, te-a trimis la examene de laborator și la EKG Holter 24?
Ti-a propus ceva anxiolitice, betablocante etc?
Deci cam așa se apuca problema de cap…
Medicum meu de familie, din păcate... Nu ar trebui să fie medic de familie sau orice alt tip de medic. Oricând am avut nevoie de el, tot ce a știut să facă a fost să îmi dea trimitere la alți medici, el nu avea habar ce am. De asta, am decis să apelez direct la cardiolog, dar mâine fac programare.

EKG am făcut la ultima vizită la urgențe și mi-au zis că e bine, dar la cardiolog voi cere și alte consultații.

Mulțumesc pentru răspuns!

#4
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Post_taeko10, on 25 septembrie 2022 - 09:00, said:

Bună dimineața!
Știe cineva dacă un atac de panică se poate manifesta prin a te trezi din somn cu puls 135-140? Este a treia oară, într-o lună și puțin, când mă trezesc din somn cu pulsul foarte mare (135-140), fără motiv. Prima dată, s-a întâmplat când mama mea m-a trezit foarte brusc, și am zis că poate a fost de la sperietură. A doua oară, m-am trezit brusc direct în panică și cu acel puls + tensiunea 16/9. Acum, la fel, m-am trezit puțin panicată (de foarte mult timp sunt stresată constant că aș avea probleme cu inima, deoarece nu mă simt bine și simt de parcă inima îmi bate ciudat, ba prea lent, ba pare neregulat, etc), mi-am verificat pulsul și bătea foarte repede. Mi-a amorțit mâna stângă și aveam pulsul 138, tensiunea 14/9. Acum, a trecut "punctul culminant" al momentului,m-am mai calmat și pulsul a scăzut la 90-95, tensiunea la 12/8, dar mâna încă mi-o simt puțin amorțită... În toate cele trei dăți, momentul a durat în jur de 30-40 de minute.

Poate fi asta o afecțiune a inimii sau ceva legat de anxietate, un atac de panică? De asemenea, având pulsul atât de mare, amorțindu-mi și mâna, e posibil să pot face ceva la cap sau la inimă (infarct, etc)? Mai pot dormi liniștită sau ar trebui să merg la urgențe? Am mai mers o dată, dar nu mi-au făcut mare lucru...

Știu că doar un doctor îmi poate da un răspuns exact, dar eu sunt diagnosticată cu anxietate generalizată și am fost învățață "de mică" să nu mă duc la doctor din orice rahat, pentru că e de la panică, așa că am zis să caut câteva păreri aici, mai întâi. Mâine mă programez de îndată la cardiolog.

Mulțumesc! O zi frumoasă!
⚠️ Țin să menționez că nu dorm cel mai bine și ora mea de somn, cel mai des, este peste 1-2...
Karhu este doctor, eu nu. Important de mentionat.

Simptomele par a fi o problema de eletroliti, in special lipsa de potasiu si magneziu.
Potasiu pentru batai iregulate, simtul de "bate inima prea tare" sau ca si cum ai impresia ca a sarit peste o bataie.

maini/picioare reci ar putea fi de la magneziu, lipsa lui adica si probabil D3/oxid nitric.

Lipsa somnului in general duce la atacuri de panica, chiar si in somn.
Renunta la cafea, am o presimtire ca bei 2-3 cani pe zi.

#5
_taeko10

_taeko10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.03.2022

View Postvictor29cr, on 25 septembrie 2022 - 13:12, said:


Karhu este doctor, eu nu. Important de mentionat.

Simptomele par a fi o problema de eletroliti, in special lipsa de potasiu si magneziu.
Potasiu pentru batai iregulate, simtul de "bate inima prea tare" sau ca si cum ai impresia ca a sarit peste o bataie.

maini/picioare reci ar putea fi de la magneziu, lipsa lui adica si probabil D3/oxid nitric.

Lipsa somnului in general duce la atacuri de panica, chiar si in somn.
Renunta la cafea, am o presimtire ca bei 2-3 cani pe zi.
Nu știam că persoana de mai sus este doctor, îmi pare rău.

Acum o lună mi-am făcut analize, printre care și magneziu, și a ieșit la limita normală, la fel și calciu. Vitamina D a ieșit aproape de nivel suboptimal (32 ng/mL). Nu știu cât de repede pot scădea valorile acestora într-o lună... Potasiu nu am făcut, dar cu siguranță voi merge să fac și această analiză.

Cu somnul știu că am o mare problemă, iar cafea nu beau, dar consum Pepsi uneori, ceea ce e aproximativ același lucru, poate mai rău, așa că voi încerca să renunț la el și să îmi creez un program de somn mai bun.

Mulțumesc mult pentru răspuns!!

#6
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Daca crezi ca ai probleme cu inima te duci la ARES-Centrul de Excelenta din cadrul Spitalului Monza. Costa cam mult, dar acolo-s cei mai buni cardiologi. Policlinica este in afara sistemului CNAS, deci nu-ti trebuie trimitere, doar programare
Impresia mea este ca ai un stil de viata care-ti face rau.

#7
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 12.04.2008
Ce relatezi este de o luna si ceva, sau de ani de zile?
Te-ai vaccinat covid?

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Post_taeko10, on 25 septembrie 2022 - 16:08, said:

Acum o lună mi-am făcut analize
EKG ai făcut?

#9
_taeko10

_taeko10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.03.2022

View PostAnca12, on 25 septembrie 2022 - 19:13, said:

Ce relatezi este de o luna si ceva, sau de ani de zile?
Te-ai vaccinat covid?
Acel moment în care mă trezesc brusc, din somn, cu puls 140 s-a întâmplat de trei ori într-o lună, aproape două. Nu, nu m-am vaccinat de covid și nici nu am avut covid.
Mulțumesc pentru răspuns!

View PostKarhu, on 25 septembrie 2022 - 20:11, said:


EKG ai făcut?
Când am fost la urgențe acum două săptămâni, mi s-a făcut și EKG, dar mi-au spus că a ieșit bine. Țin să menționez că EKG-ul nu a fost făcut în timpul acelei "crize" sau ce ar putea fi. Deja mă calmasem până a ajuns ambulanța, iar pulsul revenise la a fi 80-90, de aceea, azi nici nu am mai sunat la salvare și doar am așteptat să treacă, deși îmi amorțise și mâna stângă (nu erau înțepături, ci pur și simplu nu o mai simțeam, nu știu dacă poate fi de la panică). Încă am uneori senzația de "plutire" în piept, parcă e ca un gol, parcă nu mai simt inima, nu știu cum să explic, dar acest fapt mă panichează deseori și stau în continuu stres 😞.
Mulțumesc încă o dată pentru răspuns și pentru timpul acordat!

#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,251
  • Înscris: 24.02.2017

View Post_taeko10, on 25 septembrie 2022 - 21:36, said:

Acel moment în care mă trezesc brusc, din somn, cu puls 140 s-a întâmplat de trei ori într-o lună, aproape două.


Incearca sa iei seara niste tinctura de valeriana dizovata in apa. Are efect linistitor. Ai putea adauga si paducel . Asta e recomandat in special pentru reglarea pulsului.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Post_taeko10, on 25 septembrie 2022 - 21:36, said:

Când am fost la urgențe acum două săptămâni, mi s-a făcut și EKG, dar mi-au spus că a ieșit bine. Țin să menționez că EKG-ul nu a fost făcut în timpul acelei "crize"
Cere de la medicul de familie trimitere pt EKG Holter si reteta pentru  betablocant (sau eventual verapamil/ diltiazem) si spune-i sa te invete manevra Valsava (pt oprirea accesului tahicardic).

#12
_taeko10

_taeko10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.03.2022

View PostKarhu, on 27 septembrie 2022 - 14:08, said:


Cere de la medicul de familie trimitere pt EKG Holter si reteta pentru  betablocant (sau eventual verapamil/ diltiazem) si spune-i sa te invete manevra Valsava (pt oprirea accesului tahicardic).
Așa voi face, mulțumesc mult!

Totuși, până voi ajunge acolo, în afară de acele "puseuri" cu puls 140, pulsul meu a ajuns să fie și 65 stând în pat, deși eu toată viața mea am avut peste 80 și în repaus, și mi-e teamă că s-a întâmplat ceva în corpul meu. Beau chiar și Pepsi sau mănânc ciocolată (nu exagerat), în speranța că voi crește pulsul, dar nimic. La analizele de acum o lună, TSH-ul a ieșit foarte mare (8.47uUl/mL), și nu știu dacă de la asta ar putea fi scăderea asta a pulsului... Eu am tiroidită autoimună cu hipotiroidism sub tratament, dar am fost programată abia pe 20 octombrie la control 😣. Știu că doar un consult la medic îmi poate da răspunsurile pe care le vreau, dar sunt puțin disperată și speriată...

#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,251
  • Înscris: 24.02.2017

View Post_taeko10, on 28 septembrie 2022 - 11:50, said:

mi-e teamă că s-a întâmplat ceva în corpul meu


Sa stii ca episoadele astea de ipohondrie se pot somatiza, adica le poti ulterior chiar resimti ca reale. Imi poate confirma si Karhu ca de multe ori bolile noastre sunt induse de creier.

Un prieten a facut ulcer de la stress in timp ce era student la ASE Cibernetica.  Altul a facut diabet tot de la stress, fiind director de logistica la o multinationala.

Edited by Bogotta, 28 September 2022 - 13:09.


#14
_taeko10

_taeko10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.03.2022

View PostBogotta, on 28 septembrie 2022 - 13:09, said:

Sa stii ca episoadele astea de ipohondrie se pot somatiza, adica le poti ulterior chiar resimti ca reale. Imi poate confirma si Karhu ca de multe ori bolile noastre sunt induse de creier.

Un prieten a facut ulcer de la stress in timp ce era student la ASE Cibernetica.  Altul a facut diabet tot de la stress, fiind director de logistica la o multinationala.
Dar de la ce ar putea începe asemenea episod? Şi cum ar putea asta afecta pulsul, să fie mai scăzut sau mai rapid? Nu spun că nu cred că ar putea fi real, pentru că ştiu cât s-a jucat anxietatea cu mine şi organismul meu, doar că tot nu pot înţelege cum mi-ar putea afecta ritmul cardiac :-?
Mulţumesc pentru răspuns! Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate