Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Comunism si democratia?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#55
Wilee_Coyote

Wilee_Coyote

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.08.2021

 Tsunnnami, on 30 septembrie 2022 - 05:08, said:

Cu diferenta ca in capitalism ai sansa sa ajungi la cei care conduc sau doar la cei bogati, pe cand in comunism...
da-mi voie sa rad. Posted Image
In 2007 eram palmas in fabrica pe un salariu considerat de unii bun. am mers la patron si i-am zis: stiu ca pe munca ce o depun in momentul de fata nu pot cere un salar mai mare, dar acest salariu abia-mi acopera cheltuielile( e vorba de aproximativ 400$). In momentul de fata SA a noastra are probleme cu onorarea la timp a unor comenzi, pot rezolva aceasta problema. Pe langa asta societatea are capacitatea de a executa o gramada de alte lucrari care sa-i aduca un profit de minim 20%+. Da-mi posibilitatea sa fac aceste lucruri contra unui salar decent sau pune-ma in somaj". Sper ca-ti dai seama ca am fost pus in somaj. :)
Stiu ca esti obisnuit cu filozofia din USA, intr-adevar acolo e "land of the free", acolo daca faci profit esti dumnezo, esti apreciat la maxim, dar in Romania e mai greu. Aici ca sa ajungi bogat trebuie sa pupi dosuri multe si sa minti la greu. Daca esti dispus sa faci asta e ok, dar daca ai stomacul sensibil ca mine e imposibil.

#56
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 Wilee_Coyote, on 01 octombrie 2022 - 13:29, said:

da-mi voie sa rad. Posted Image
In 2007 eram palmas in fabrica pe un salariu considerat de unii bun. am mers la patron si i-am zis: stiu ca pe munca ce o depun in momentul de fata nu pot cere un salar mai mare, dar acest salariu abia-mi acopera cheltuielile( e vorba de aproximativ 400$). In momentul de fata SA a noastra are probleme cu onorarea la timp a unor comenzi, pot rezolva aceasta problema. Pe langa asta societatea are capacitatea de a executa o gramada de alte lucrari care sa-i aduca un profit de minim 20%+. Da-mi posibilitatea sa fac aceste lucruri contra unui salar decent sau pune-ma in somaj". Sper ca-ti dai seama ca am fost pus in somaj. Posted Image
Stiu ca esti obisnuit cu filozofia din USA, intr-adevar acolo e "land of the free", acolo daca faci profit esti dumnezo, esti apreciat la maxim, dar in Romania e mai greu. Aici ca sa ajungi bogat trebuie sa pupi dosuri multe si sa minti la greu. Daca esti dispus sa faci asta e ok, dar daca ai stomacul sensibil ca mine e imposibil.

Tu poti rade. Nu te opreste nimeni sa-ti dai demisia si sa faci tu lucrurile alea pe care sa castigi 20%\
In comunism nu poti

#57
Wilee_Coyote

Wilee_Coyote

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.08.2021
Evident ca nu ma opreste nimic inafara de cateva milioane de euro investitie. :)
Daca prin comunism te referi la acel sistem ce a fost in Romania inainte de 1990, ai dreptate, dar comunismul teoretic, a la Marx, chiar te incurajeaza sa produci plusvaloare pentru comunitate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate