Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

2 ISPs - parere config - sfat achizitie echipament.

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
N-o sa prinzi 2 Gbps cu modelul ieftin de 300 lei. De unde si intrebarea legata de cat de mult te intereseaza si vitezele mari (pe langa failover), si cat esti dispus sa platesti pentru ele.

#20
androidnoob

androidnoob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 14.07.2011
500 de lei buget maxim. Nu sunt neaparat interesat de 2gb. Dar nici nu vreau urmatorul scenariu:
1 lan care iese spre pcuri daca este incarcat cu downloaduri sau un stream 4k - sa nu afecteze foarte mult a doua iesire lan la timpi de raspuns macar.

Zicea cnv de routerele Asus ca suporta un al doilea lan ca WAN, am un Asus RT-AC66U - poate reusesc sa ii pun un al doilea wan pana cand ma lamuresc cum e cu mikrotik.

#21
androidnoob

androidnoob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 14.07.2011
Si cu ajutorul acestui topic am descoperit ca routerul meu vechi asus are dual WAN. Doar ce l-am pus acum pe load balancing mode cu wifi-ul dezactivat.
Thx all.
O sa ma joc cu el pana cand ma prind cam care sunt avantajele reale si limitarile.
Load balancing face automat fail over cand un ISP moare?

#22
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Nu cred ca Load balancing iti doresti ci failover... https://www.asus.com...ort/FAQ/1011719

LE: Sau daca-ti doresti load balncing totusi, din cate citesc despre acel model, face un failover dar mai greoi... si-atunci iti cam pica conexiunea pana cand routerul face trecerea de pe cea care a picat

Edited by Ravy, 26 September 2022 - 11:11.


#23
androidnoob

androidnoob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 14.07.2011
Thx Ravy. O sa le testez pe amandoua si vad care ma ajuta mai mult. Any real advantages for home use la load balance, fail over este destul de clar. Pica 1 intra altul.

#24
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022
Da, daca load balace este round robin atunci un request se duce printr-un isp iar urmatorul prin altul. Se poate întâmpla sa dea unele site-uri eroare sau să-ți dea sa te autentifici de mai multe ori, etc...

 androidnoob, on 26 septembrie 2022 - 10:03, said:

Dar nici nu vreau urmatorul scenariu:
1 lan care iese spre pcuri daca este incarcat cu downloaduri sau un stream 4k - sa nu afecteze foarte mult a doua iesire lan la timpi de raspuns macar.
Nu e cazul, un stream 4k pe Netflix are un pic peste 15Mbps. Este foarte greu sa generezi acasă trafic ca sa saturezi non stop o conexiune de 1Gbps.

#25
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
avand 2 conexiuni Gbps (una chiar multi) indicat e load-balancing nu fail-over, pt a beneficia de amandoua ISP-urile.
aditional, se poate adauga un SIM LTE/4G/5G pt failover daca se sufla si-n iaurt....
pt multiple ECMP paths se poate configura a.i. source-dest. address / source-dest. port / inclusiv protocolul folosit sa foloseasca acelasi ISP...asa ca nu vor fi probleme cu https-ul.
n-am vrut sa influentez in niciun fel alegerea @initiatorului, dar am exact ce-am descris mai sus folosind  Ubiquiti Edgerouter (in mai multe locatii):
2 x fibra + 1 x LTE (fibrele 50/50, daca cade una din fibra trece tot pe cealalta automat, daca cade si fibra 2 totul trece pe LTE, cand revine o fibra sau amandoua se muta de pe LTE, totul cu minimul de pachete pierdute: intre 3-5 ping-uri "asa" la ochi) / in plus, cativa clienti din reteaua locala din spatele router-ului folosesc doar 1 ISP  (daca cade trec pe celalalt ISP sau pe LTE, in functie de scenariu, evident).

Spoiler

Edited by ogo, 26 September 2022 - 14:19.


#26
androidnoob

androidnoob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 14.07.2011
Multumesc Ogo. Momentan vad ca merge asusul. singura problema pe care o are este setupul conexiunilor.
Trebuie pusa neaparat conexiunea digi pe primul port wan.pt setari ppoe. Conexiunea orange pe al doilea port ca sa o faca automatic - fiind IP dinamic.
Am testat astazi aproape toata ziua si am deconectat pe rand cand digi cand orange.
In ambele moduri load balancing sau fail over, preia conexiunea care ramane imediat , aproximativ 10 secunde.
Deci raman pe mod load balance doarece mai ofera si partea asta cu conexiunea cand pe unu cand pe altul in functie de cat de aglomerata e banda pe unul din operatori.
Oricum e un upgrade masiv de la cateva minute bune cum era inainte.

https://www.cel.ro/r...rRoCdf0QAvD_BwE

De ubiquity doar am auzit, nu prea stiu multe. Pt viitorul apropiat, deoarece bugetul e deja alocat, asa ceva ar face treaba? daca poti sa imi spui cateva modele bune pt home use.

edit: culmea routerul suporta prin usb un stick 4g.
Asa e cand nu cunosti capabilitatile produselor, le descoperi 2 ani mai tarziu :)).

Edited by androidnoob, 26 September 2022 - 15:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate