Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Asus Rog Strix G513RC-HN0380

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
fundasul34

fundasul34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.08.2009
Vreau sa va cer ajutorul/sfatul cu privire la urmatoarea problema aparuta, si anume: dat fiind inceput de an scolar-universitar am decis sa achizitionez un laptop pt fiul meu, Asus Rog Strix G513RC - laptop achizitionat fara OS.
Am instalat Win 10 si am achizitionat o licenta - toate bune mai ales ca are o placa video bunicica si mai ruleaza cate un joc dorit.
Driverele s-au actualizat prin update-urile efectutale dupa instalare Win 10.
Problema care apare e ca in orice browser folosesc YouTube laptopul ingheata, dupa vreo cateva secunde, apare black screen(nu BSoD) si asa ramane pana il inchid din buton on/off - numai asa vrea sa se inchida. Mentionez faptul ca Netflix, Facebook Watch, Vimeo, jocuri ...orice functioneaza, mai putin YouTube. Am instalat drivere aferente placilor video, integrata si dedicata, de la producatorul laptopului si apoi de la producatorul placilorvideo... problema ramane la fel.
Am instalat apoi si Win 11( recomandarea Asus) cu toate cele necesare (drivere automat si drivere de la Asus) dar problema cu nefunctionalitatea YouTube ramane.
Ceea ce nu stiu si ma intreb ...care placa e folosita in Youtube ? cea integrata - AMD Radeon 680M sau cea dedicata - Geforce Rtx 3050.
Nu stiu ce as mai putea incerca cu el...in afara sa-l trimit inapoi.
Rog frumos sfaturi, indrumari. Multumesc.

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
cauta in loguri sa vezi de ce da crash.
si de OS si de browser
la BSOD ce zice ? foloseste un viewer pt dump sa vezi clar ce modul are probleme- de ex bluescreenview

Edited by smoke, 24 September 2022 - 10:23.


#3
fundasul34

fundasul34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.08.2009
Am scris ca display ingheata, devine negru si numai cu buton on/off mai pot folosi laptopul -dupa shutdown.
BSoD nu primesc. Nu stiu unde gasesc logouri in Win...am sa caut sa vad cum le gasesc.
Multumesc.

#4
fundasul34

fundasul34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.08.2009
cumva in Event Viewer, ce log ar interesa ?

#5
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 21.07.2011
Da, deschide EventViewer, deschide Youtube si vezi ce se inregistreaza.

Attached Files



#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Alt browser ( firefox ) ca restul sunt oricum "la fel", adica chromium si dezactiveaza accelerarea hardware din setarile lui ( cauti pe net cum exact se face )

#7
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
Posibil sa fie de la browser, incearca cu altul

#8
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
eu suspectez updateul de bios. eu am un G10CE si dupa ce il duc la updateul de aprilie inapoi, nu mai face asa. plus ca BIOS time se duce la normal (6.8s vs 20 acum).

#9
fundasul34

fundasul34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.08.2009
Intradevar update de bios s-a facut, de la 310 la 320 .
Astazi am facut un stick cu fara-pirateriesBootCD PE si Youtube a rulat cu browserele din el(Chrome si Firefox).
S-a instalat si utilitarul Asus... si anume My Asus cu care si-a facut update la cele necesare...se manifesta la fel pe YouTube-ecran negru.
Laptop nou ... batai mari de cap.
Apropo se poate face downgrade de bios...la fel ca si upgrade?
Multumesc.

Edited by fundasul34, 26 September 2022 - 22:00.


#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Eu te-as sfatui sa-l returnezi cat mai repede, daca ai posibilitatea. Cumpara alt laptop cu sistem de operare preinstalat, tot Asus daca preferi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate