Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

oprire monitor,boxe,imprimanta...odata cu compul

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Omul nu stie si cauta o solutie, nu e vina lui ca habar n-are de electronica, e vina voastra ca nu-l invatati... preferati sa rideti de el, ca si cum voi v-ati nascut asa...

#20
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002
Cel mai bun e un releu pe paralel si e foarte simplu de facut

#21
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 21.07.2003
A mai reusit careva sa faca "schema" asta cu inchis/deschisul?
Ma mai intereseaza daca a facut cineva prin metoda "simpla". SIGUR nu e nici un risc pentru calculator?
Eu vreau sa fac cu un releu JQX-13F. Voi alimenta monitorul, o veioza de 40w boxe (din alea mici de calculator) si un amplif pentru casti.
Vreau sa stiu daca facand in felul asta , adica sa leg releul la o priza de 12v a compului, iar in momentul cand acesta de deschide sa cupleze releul, astfel alimentandu-mi cele enumerate mai sus, ma expun vreunui risc pentru calculator.
As putea pune "ceva" pe firul ala de 12 v care alimenteaza releul pentru a proteja cumva calculatorul/?
Sper sa imi raspundeti...multumesc!

#22
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003
fiziflash
O dioda 1N4007, montata antiparalel pe bobina releului, este obligatorie, altfel vei avea o tensiune autoindusa de citeva sute de volti pe bara de 12V in momentul in care "tai" alimentarea. Antiparalel inseamna catodul diodei (semnul de pe capsula) la plusul de pe alimentare (firul galben de la sursa PC-ului).
Subscriu la ce s-a spus mai sus, in sensul lasarii in pace a monitorului. In stand by consumul e mic, iar riscul de a arde monitorul din cauza unui releu care se bilbaie mi se pare mare si nejustificat. Imprimanta, la fel...

Edited by softeam, 19 October 2004 - 16:19.


#23
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 21.07.2003

softeam, on Oct 19 2004, 16:15, said:

fiziflash
O dioda 1N4007, montata antiparalel pe bobina releului, este obligatorie, altfel vei avea o tensiune autoindusa de citeva sute de volti pe bara de 12V in momentul in care "tai" alimentarea. Antiparalel inseamna catodul diodei (semnul de pe capsula) la plusul de pe alimentare (firul galben de la sursa PC-ului).
Subscriu la ce s-a spus mai sus, in sensul lasarii in pace a monitorului. In stand by consumul e mic, iar riscul de a arde monitorul din cauza unui releu care se bilbaie mi se pare mare si nejustificat. Imprimanta, la fel...

<{POST_SNAPBACK}>

Din cunostintele mele anodul unei diode vine conectat la + iar katodul la minus. Tu ai zis sa le pun antiparalel adica invers: andoul la - si katodul la +.
Sunt de acord si am sa renunt la ideea cu monitorul. Pentru restul perifericilor mai am nevoie de dioda aia? Daca da (eu oricum o pun daca nu e in plus) ramane aceiasi valoare?. Inteleg de ce trebuie pusa invers, pentru ca daca ar fi pusa "normal" ar face scurt pe 12 v. Totusi pt. cultura mea generala poti sa imi spui cum "scapa" de curentul ala, dioda montata in acest fel?
Eu ma mai gandem, pentru protectie sa pun o siguranta fuzibila de 12 volti si 0,01 A , sa zic...ce parere ai?

#24
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003
Tensiunea autoindusa in bobina releului este inversa fata de tensiunea cu care o alimentezi, de aceea dioda se monteaza antiparalel. Dioda preia acea tensiune, practic o scurtcircuiteaza si nu exista nici un pericol pt. dioda, deoarece este f. scurta (practic, o semialternanta). In acest caz, este montata doar ca precautie
suplimentara, pt. ca tensiunea de 12 V fiind filtrata, viteza ei de variatie la oprirea calculatorului este mica, deci si tensiunea autoindusa va fi mica (e=n*d(fi)/dt, unde e=tensiunea autoindusa, n=nr. de spire al bobinei, fi=intensitatea fluxului magnetic, iar t=timpul), dar... Doamne fereste...

Siguranta pusa pe alimentarea bobinei nu ajuta la nimic, iar 10 mA... sa fim seriosi, nu stiu daca exista asa ceva ca piesa de sine statatoare, poate doar in harddiscuri sau alte montaje superdelicate. Si nu mai spune "siguranta de 12 V" ca nu e corect. Tensiunea (de obicei 250V) pe care o vezi pe sigurantele de sticla tine de alte chestii, constructive.

#25
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 21.07.2003
OFF TOPIC...
Neavand ce face azi m=am gandit sa fac urmatorul experiment:
Am conectat releul in asa fel incat , in momentul in care primea curent sa isi taie propria alimentare. (sper ca am fost clar) Ceva de genul el primeste curent , in momentul acela decupleaza si isi taie propria alimentare, punct in care cupleaza la loc, deci este alimentat, primeste curent si deculeaza.
Dupa cum era de asteptat se auzea un barait si nu se distingea momentul in care bratul cupla/decupla. Ce a fost interesant a fost ca , in momentul in care am atins borna unui fir m-am curentat destul de zdravan! Din cate stiu eu, la 12 volti nu ai cum sa te curentezi decat pe limba. Care este "efectul secundar" in urma "experimentului" meu conform caruia m-am curentat?
P.S. Acesta este "vedeta". Sper sa nu am probleme in 220V cu el. Vanzatorul de la magazin stia mai putine decat mine :)

Attached Files


Edited by fiziflash, 19 October 2004 - 19:48.


#26
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
transformatorul toroidal care ai vrut sa faci  se numeste transformator de curent si se foloseste la protectii la inalta tensiune si pentru masura indirecta a curentilor la joasa si inalta tensiune. Dar trebuie sa fie din miez de fier si nu din ferita (ca e la 50Hz)
Eu as sugera sa incerci cu contacti magnetici folositi in semnalizatoarele auto (la masini mari ). Sunt un fel de tuburi mici din sticla (3-4 cm ) care au inauntru un contact deschis si care se va inchide in momentul cand prin spirele infasurate pe sticla va trece un anumit curent. E facut pt curent continuu , pt alternativ trebuie experimentat (eventual se pot folosi doua diode pt asta ca sa separe alternantele ). de asemenea este conceput pt curenti mai mari decat cele consumate de calc. , dar problema se poate rezolva modificand nr de spire (in sens crescator ).

#27
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003
Fiziflash, ai facut cunostinta cu acea tensiune autoindusa despre care iti vorbeam si care trebuie taiata de dioda. In functie de nr. de spire al bobinei, poate ajunge la sute de volti... Releul din poza suporta lejer consumul tau si este stabil d.p.d.v. al izolatiei la 220 V. A propos, ai si priza de la releu? E nasol daca incepi sa incingi contactele alea cu letconul...

Sir Vaska
Tuburile de care spui sunt releele reed de mai sus si din pacate cimpul magnetic alternativ nu poti sa-l redresezi cu diode, asa ca s-ar putea sa se aleaga cu o mica piriiala in contactul ala...

#28
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
intradevar de relee reed e vb , imi lipsea denumirea lor. Eu am zis ca ar merge sa experimenteze , stiu ca exista electromagneti si la curent alternativ , si functioneaza. Daca merg , ar simplifica mult schema ....

#29
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 21.07.2003
Nu...nu am priza dar nu e nasol daca le incing. Prind o pensa la capatul terminalului ca sa absoarba caldura care ar topi plasticul. Am mai prins ieri unul la un montaj pe o masina si a mers lux. in principiu as putea face si cu papuci.
Am sa pun o dioda din aia ... cu siguranta eu nu stiu ce exista...am zis si eu acolo ce mi-a trecut prin cap pentru protectie.
Off topic: Exista vreo aplicatie in care se "foloseste" curentul autoindus?
El se manifesta intre contactele care le "taie" releul. Are cineva rabdare sa imi explice cum "ajunge" la bobina de alimentare a acestuia?

Sir_Vaska, on Oct 19 2004, 23:28, said:

intradevar de relee reed e vb , imi lipsea denumirea lor. Eu am zis ca ar merge sa experimenteze , stiu ca exista electromagneti si la curent alternativ , si functioneaza. Daca merg , ar simplifica mult schema ....

<{POST_SNAPBACK}>



#30
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003
Aplicatii pt. autoinductie? Aprinderea clasica la masina, cu bobina de inductie, condensator, platine....
"El se manifesta intre contactele care le "taie" releul. Are cineva rabdare sa imi explice cum "ajunge" la bobina de alimentare a acestuia?" Pai unde am zis eu ca se formeaza tensiunea autoindusa? La contacte? Nu, ci la bornele bobinei... Descrierea amanuntita cu scheme si formule, in manualul de fizica, clasa a VI-a.

#31
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 21.07.2003

softeam, on Oct 20 2004, 14:21, said:

Aplicatii pt. autoinductie? Aprinderea clasica la masina, cu bobina de inductie, condensator, platine....
"El se manifesta intre contactele care le "taie" releul. Are cineva rabdare sa imi explice cum "ajunge" la bobina de alimentare a acestuia?" Pai unde am zis eu ca se formeaza tensiunea autoindusa? La contacte? Nu, ci la bornele bobinei... Descrierea amanuntita cu scheme si formule, in manualul de fizica, clasa a VI-a.

<{POST_SNAPBACK}>

Apreciez aluzia dar tin sa iti amintesc ca in clasa a Vi-a nu se face electrica la fizica. Primele notiuni se invata in clasa a Viii si nu se ajunge asa "departe".
Multumesc oricum pentru lamuriri...eu prefer sa invat ceva cand am nevoie de acel lucru si nu pentru ca "Asha trebuie"

#32
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003
Imi pare rau, "pe vremea mea" am facut intr-a VI-a... N-am facut nici o aluzie si imi pare rau daca ai inteles asta. Doream doar sa-ti dau o sursa de informatii si aia mi-a venit prima in minte. Daca pot sa-ti dau si alte lamuriri, cu placere, numa' sa-mi mai aduc si eu aminte, ca nu ma lovesc de ele toata ziua.

#33
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 21.07.2003
curiozitatea mea nu era legata de inductie in general (am auzi si eu "Cate ceva" despre asta" ci de aceasta tensiune autoindusa care apare in momentul intreruperii alimentarii bobinei!

#34
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 21.07.2003
In week end ul asta am reusit sa fac proiectul cu succes. Totul functioneaza perfect ! Sincere multumiri celor care m-au ajutat!

#35
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003
Bravo! (cu dioda sau fara dioda?  ;) )

#36
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
Si cum ai facut pana la urma ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate