Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Powerbank 20w vs laptop 65w

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,874
  • Înscris: 22.12.2005
nu sunt "Comerciant" - am vazut ca se arunca cu preturi pe aici si am aratat care e cel real, /kwh.

#20
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011

View Postjustice22, on 25 septembrie 2022 - 12:19, said:

Pai nu stiu ce controller trebuie, as vrea ceva cu iesire de macar 65w. de unde iau controller?

Bună întrebare, am găsit pentru litiu https://www.aliexpre...id=h61AOasON0Rj

dar nu și pentru LiFePo4..

Per ansamblu cu tot cu acumulatori  litiu sau li-po nu ieși semnificativ mai ieftin decât dacă ai achiziționa un pack de la Baseus gata făcut, eu am dat pe unul de 20A/65W în jur de 270 de lei parcă. Și ai și de muncă pentru că vrei un produs finit, cu o cutie dintr-un plastic de calitate, nu un gogoloi lipit cu scoci.

LiFePo4 sunt fiabili și ieftini, eu am luat 100 de bucăți de pe Alibaba de 6.5 ah la 450 de dolari. Dar nu găsești controllere PD pentru ei, deci poți face cel mult pack-uri de acumulatori cu ei la 12/24v. Eu plănuiesc să fac pack-uri la 24v și în ele (BMS-uri și charge controllere găsești) și să bag încărcătoare de autoturism, Baseus au astfel de încărcătoare de 160w. Și există PD request module și poți cere de la ele ce tensiune vrei.

USB C cu standardul PD prezintă o combinație excelentă, ultimele specificații permit 240w (48v, 5A). Pentru a preveni arcul electric, pinii de control sunt mai scurți, astfel se întrerupe tensiunea înainte de a exista riscul de producere al unui arc electric.

View PostSerafim606, on 24 septembrie 2022 - 21:13, said:

Intri pe site, cauti acumulatori si calculezi daca e rentabil. Eu cel mai rentabil vad cu li-ion 18650. La astea au frecvent oferte.

Gen cu astea iesi la 0.761 euro/ amper.  Pentur 50 amperi te costa 38 de euro. E parfum fata de jucaria de mai sus la 200 de euro.

Eu v-am zis ca iese la sfert in regim diy Posted Image.
Sună bine însă am mari dubii că e ce trebuie fără să văd oameni care au testat atât capacitatea cât și rezistența internă. La noi pe Emag sunt astfel de acumulatori la 30 de lei de la LG și sunt ce trebuie. Asta ar însemna preț cam dublu.

Dar chiar și în banii ăștia, la exemplul meu cu charge controllerul PD cu tot, plus o carcasă economisești la un pack de 20A cca 100 de lei (în nici un caz la sfert de preț) față de unul consacrat de la Baseus care mai are în plus și un display pe care îți arată curentul de încărcare/descărcare și procentajul de încărcare. Merită? E pentru fiecare să decidă.

PS: Este drept că la pack-uri mai mari deja se simte o diferență mai mare, la 50A deja controllerul reprezintă mai puțin raportat la prețul întregului pachet.

Edited by benis, 26 September 2022 - 08:49.


#21
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Eu utizez acumulatori 18650 la ofertă de pe nkon. De 3 ani in Lampi solare. Le fac întreținere primăvara și toamna și cam aia e. Capacitatea reală de noi e cea scrisă pe site (testat de mine). Prin primăvară testasem niste acumulatori de 2600 mah, vechime 2 ani in canicula și ger. Mai aveau 1900-2000 mah. Destul de bine as Ice.

#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Da, sună bine. Din imagine par a fi recuperați din pack-uri, se văd lamele lipite rupte.

Ai aparat de lipit în puncte?

#23
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022

View Postjustice22, on 25 septembrie 2022 - 12:19, said:

Pai nu stiu ce controller trebuie, as vrea ceva cu iesire de macar 65w. de unde iau controller?
Faci bancul cu ce acumulatori vrei, fie LiFePo4 fie Li-Ion, cu BMS-ul corespunzator samd, si-i pui unul din asta https://www.mobiledi...t213u2r2w2.html pentru diversele protocoale de incarcare.

#24
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Am luat si eu Baseus 65w si de la 17% in jos pica de tot si imi arata 0%... Voua va face la fel?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate