Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce chestii interesante/chilipiruri ați găsit în talcioc/anticariate/outlet-uri?

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Talciocurile/Targurile erau socializare pe vremea cand veneau persoane ok, decente.
Am fost de cateva ori la targul de saptamana din Craiova, cred ca o singura data am vazut pe cineva cu monede vechi, in mod ciudat era pozitionat pe la gaini, iepuri.

Ma gandeam cate produse de trebuiau aruncate la gunoi, de la fierbatoare SH, termosuri, ma gandeam cine naiba ar cumpara fierbatoare SH, farfurie.
Erau ceva dubiosi care aveau o duba deschisa si vindeau bormasine, scule.

Era un nene care vindea nuci, 2 mingi folosite.
Cred ca este o activitate sa pastrezi contactul cu realitatea, sa te gandesti de 10 ori inainte sa cheltuiesti bani aiurea ca cine stie cum ajungi pe acolo sa vinzi.

Despre treburi de cumparat si de vandut pe olx, parerea mea ca cei care vindeau produse in targ erau bisnitari.

#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Bormaşina (pasiune apărută la noi în anii '000), dacă e bună, merită lută la s.h.
Din păcate talciocurile s-au umplut de chinezisme, anticari (mai erau şi în trecut, dar nu aşa de mulţi) şi mai ştiu eu ce.
Publicaţii interesante, greu de găsit. Dacă ştiam să vorbesc acum aveam Enciclopedia României din anii '30 cu 30 Lei - mă interesa partea cu industria. Că nu aveam bani şi nu am vorbit să mi-o păstreze.   :(

#21
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Putem mentiona pe topic si cele mai inutile lucruri vazute in targuri?
Pe mine m-a umit unul care vindea cu 15 lei un termos de-ala vechi din tabla cu oglinda din interior sparta.....
L-am intrebat cine naiba crede ca-l va cumpara, a zis ca daca nu-mi trebuie mie nu inseamna ca altuia nu-i trebuie

#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

 petit_christian, on 23 septembrie 2022 - 15:40, said:

Arunca un ochi in l8nkul de semnatura mea.. postez regulat anunturi noi
da ai niste scoruri la unele chestii.. 65 de euro pentru un brici antic..

 sergiuop, on 25 septembrie 2022 - 08:19, said:

Putem mentiona pe topic si cele mai inutile lucruri vazute in targuri?
Pe mine m-a umit unul care vindea cu 15 lei un termos de-ala vechi din tabla cu oglinda din interior sparta.....
L-am intrebat cine naiba crede ca-l va cumpara, a zis ca daca nu-mi trebuie mie nu inseamna ca altuia nu-i trebuie
capac de buda folosit.. baterie de duș comunista, din aia de care tot invarti, si nu se poate inchide, picura.  Le-am vazut cu multi ani in urma, si nu puteam sa uit.. inclusiv cuie ruginite, strambe.

 djl, on 25 septembrie 2022 - 00:13, said:

Bormașina (pasiune apărută la noi în anii '000), dacă e bună, merită lută la s.h.
Din păcate talciocurile s-au umplut de chinezisme, anticari (mai erau și în trecut, dar nu așa de mulți) și mai știu eu ce.
Publicații interesante, greu de găsit. Dacă știam să vorbesc acum aveam Enciclopedia României din anii '30 cu 30 Lei - mă interesa partea cu industria. Că nu aveam bani și nu am vorbit să mi-o păstreze.   :(
cu vreo 20 de ani in urma cand ma pasionau bicicletele, am fost urat surprins sa vad de vanzare in talcioc piese noi de bicicleta la pret mai mare decat in magazin. Vanzatorul era chiar tipul de la magazin pe care l-am recunoscut. Pur si simplu vindea in talcioc aceeasi marfa la pret mai mare.

#23
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 tfmercedez, on 25 septembrie 2022 - 22:28, said:

da ai niste scoruri la unele chestii.. 65 de euro pentru un brici antic..

Daca ai grija de ele bricele alea antice n-au moarte. Si eu am unu' fabricat inainte de primu' razboi mondial. Si il folosesc.

#24
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
In Brasov la talcioc; multi probabil plang dupa ele:
Attached File  FB_IMG_1664113022783.jpg   179.82K   119 downloads

#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Nebunia de azi... bormaşina.
Robineţi vechi... doar cei de bronz, precum din apartamentul ăsta vechi. Asta dacă ai chef să schimbi garniturile. Şi la cei noi trebuie să fii atent, dacă nu vrei arteziană în baie.

Attached File  apartament-de-vanzare-3-camere-bucuresti-calea-victoriei-138306668.jpg   30.64K   102 downloads

Dacă daţi de apartamente vechi, poate luaţi ieftin chestii că "debarasare".

Edited by djl, 26 September 2022 - 17:05.


#26
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Daca ar trebui sa intru intr-o asemenea baie, primul gand ar fi ce costum de protectie sa port, nu ce "chestii ieftine" sa iau de acolo.

#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011

 djl, on 26 septembrie 2022 - 17:04, said:

Robineți vechi... doar cei de bronz...

@djl!!!
Mîncațzași", mai fă și tu o reparație în baie!
Retro retro, dar nici chiar ca în gheto"  :roflmao:

L.E. Parcă revăd baia, cînd am luat apartamentul.
Faianța era la fel, și cada  🙆
Cred că am postat poze, pe undeva pe forum.

#28
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Ar fi o idee sa se deschida aici o arie de troc...

#29
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Am găsit în talcioc un 1060 cu 50 de lei. Nu l-am luat pentru că deși părea tentat, avea port VGA. Și prietenii știu de ce nu e bine să iei orice seria 1000 cu port VGA.

În rest, o droaie de ThinkPad-uri generația a 4-a. Interesante, n-am ce zice, dar cam scumpe (300-400 de lei).

Edited by miki07, 28 September 2022 - 10:41.


#30
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012
Am cumparat destule chestii, dar cel mai tare mi-a placut una, la Valea Cascadelor. Posted Image

Vad la un nene un frisbee profesional. Ma duc la el si il intreb: cat costa nene asta? (am vazut ca daca nenea vede ca te intereseaza sau te pricepi un pic, se tripleaza pretul instant - te citesc aia mai ceva ca la psiholog). Ala zice: 10 lei. Da' ce e? intreb io. Posted Image  O farfurie de plastic zice el, poti manca din ea seminte cand te uiti la meci, io stiu ce-o fi? Da 5 lei si ia-l! Posted Image Posted Image Posted Image
Am ras pana acasa cu nevasta, evident ca l-am luat si cum chiar imi place sa ma joc cu el, mereu am doritori de joaca la farfuria cu seminte.

#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
La Valea Cascadelor găseai până acum vreo 7-8 ani destule chestii faine...

 Melteanu, on 26 septembrie 2022 - 20:41, said:

Ar fi o idee sa se deschida aici o arie de troc...

A fost pe vremuri pe forum o arie de vânzări. Dar nu mai e şi nu o vor mai redeschide.   :(

#32
vuratis

vuratis

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.09.2022
Ziaruri românești din perioada interbelică, Biblii vechi, monede istorice vechi

#33
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008

 miki07, on 28 septembrie 2022 - 10:39, said:

Am găsit în talcioc un 1060 cu 50 de lei. Nu l-am luat pentru că deși părea tentat, avea port VGA. Și prietenii știu de ce nu e bine să iei orice seria 1000 cu port VGA.

În rest, o droaie de ThinkPad-uri generația a 4-a. Interesante, n-am ce zice, dar cam scumpe (300-400 de lei).

Am prins un Thinkpad ieftin, dar netestat, nu avea RAM. L-am luat pentru un amic, sper sa se bucure de el. X240 - 125 de lei, fara RAM, SSD si alimentator. Merge de rupe.

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Nu folosesc, dar e bun ca obiect de colecţie şi nu e luat din talcioc sau din vreun magazin: telefon public cu disc produs la "Electromagnetica" în 1983. Am dat prin 2008? 2 aparate de radio pe el, cam 100 Lei pe atunci... poate 300-400 în banii de azi, că nu erau aberant de scumpe pe atunci. Îl pot vinde cu cel puţin 900 Lei, dar neh, îl păstrez pentru mine.   :)

#35
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 djl, on 07 octombrie 2022 - 23:31, said:

Îl pot vinde cu cel puţin 900 Lei...

:D Ok.

#36
vuratis

vuratis

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.09.2022
Manuale școlare/de facultate de pe vremea comunismului, detergenți din străinătate, accesorii telefon

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate