Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Jacheta softshell sau hardshell

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 12.05.2012
Salut! Am vazut ca se recomanda in general o jacheta softshell ca neaparat sa o ai la tine in drumetiil. Eu am ceva de la Trespass Hardshell care e rezistenta si la ploaie.
Oare ar fi mai ok un softshell?

#2
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 17.09.2022
Cum știi că e hardshell sau softshell?

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Poti sa folosesti softshell si sa o dai cu solutie (spray) de impregnare pentru a o impermeabiliza.

Edited by tehnics, 23 September 2022 - 15:08.


#4
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Foloseste-o sanatos pe aia care o ai.
Nu e nicio diferenta notabila intre cele doua materiale cu exceptia rezistentei la ploaie.Unele sunt doar rezistente, altele-s impermeabile. A ta e ultima. SI cea mai buna.

#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Important e sa nu ajungi sa faci si sauna in ea, dar mai reglezi din aerisiri, fermoare

Edited by vestale, 23 September 2022 - 15:23.


#6
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 12.05.2012
bun, multumesc. din ce am vazut e un fel de polar rezistent la ploaie acest softshell

#7
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006
Nu e chiar un polar rezistent la ploaie. Materialul este mai dur si mai lucios, nu e pufos ca polarul. E mai rezistent la vant si ploaie la temperaturi nu foarte scazute.

#8
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007

 tehnics, on 23 septembrie 2022 - 15:08, said:

Poti sa folosesti softshell si sa o dai cu solutie (spray) de impregnare pentru a o impermeabiliza.

Nu functioneaza ABSOLUT DELOC !

#9
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,863
  • Înscris: 30.11.2021
Depinde.
Urmaresti ceva filmulete pe youtube ca sunt produse si produse.

#10
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Ce spray si pe ce

 ChemTeacher, on 23 septembrie 2022 - 20:18, said:

Nu functioneaza ABSOLUT DELOC !
Ce solutie(spray) ai incercat si pe geaca?
Stratul de "respingere" al apei poate fi imbunatatit si intretinut si functioneaza, cel putin la mine.
Cel mai mult am testat si probat la bocanci.

#11
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007

 vestale, on 23 septembrie 2022 - 21:08, said:

Ce spray si pe ce
Ce solutie(spray) ai incercat si pe geaca?

Gama de produse Nikwax ( detergent, impermeabilizant solutie / spray ), Nano Invulner Protector de la Saphir ( made in France ), Aquastop Nano Technology de la Kiwi.

#12
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Eu folosesc un polar sau o bluza de lana merinos pentru respirablitate maxima si o jacheta de ploaie pe care o iau peste in caz de precipitatii sau de vant intens. E cea mai buna combinatie, si cu softshell si cu hardshell transpiri inevitabil daca depui efort intens. Eventual cauta o jacheta 3 in 1.

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 ChemTeacher, on 23 septembrie 2022 - 22:44, said:

Gama de produse Nikwax ( detergent, impermeabilizant solutie / spray ), Nano Invulner Protector de la Saphir ( made in France ), Aquastop Nano Technology de la Kiwi.
:D
Eu folosesc solutie de impregnare pentru prelate barci de la Jotun. Stiu, miroase un pic dar daca le lasi la aer pe un umeras se aeriseasca, e ok. Solutia aia este mult peste ce fac spray-urile alea enumerate de tine.

#14
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 justice22, on 23 septembrie 2022 - 14:53, said:

Salut! Am vazut ca se recomanda in general o jacheta softshell ca neaparat sa o ai la tine in drumetiil. Eu am ceva de la Trespass Hardshell care e rezistenta si la ploaie.
Oare ar fi mai ok un softshell?
Softshell e in general doar un termen , insemnand o jacheta usoara si subtire . Mai importante sunt caracteristicile tehnice privind rezistenta la ploaie si respirabilitatea !

 arfidx2, on 23 septembrie 2022 - 14:54, said:

Cum știi că e hardshell sau softshell?
Foarte simplu pentru cei care se pricep , hardshell-urile au in general 3 straturi , cu membrane scumpe , mai rigide , mai...multe !!! Se folosesc in conditii grele !

 tehnics, on 23 septembrie 2022 - 15:08, said:

Poti sa folosesti softshell si sa o dai cu solutie (spray) de impregnare pentru a o impermeabiliza.
In teorie pare ok , in practica e mai greu pentru ca maresti putin si pe termen scurt impermeabilitatea dar micsorezi respirabilitatea !

 adip1962, on 23 septembrie 2022 - 15:19, said:

Foloseste-o sanatos pe aia care o ai.
Nu e nicio diferenta notabila intre cele doua materiale cu exceptia rezistentei la ploaie.Unele sunt doar rezistente, altele-s impermeabile. A ta e ultima. SI cea mai buna.
Foarte discutabil in functie ce inseamna o drumetie ! Poate fi o simpla plimbare de cateva ore sau de cateva zile , pe langa localitati sau pe munte si se schimba lucrurile si in functie de temperaturi , daca dormi la cort si multe altele .

 ChemTeacher, on 23 septembrie 2022 - 20:18, said:

Nu functioneaza ABSOLUT DELOC !
Depinde cu ce si mai ales pe ce material dai cu ''spray'' !

 ChemTeacher, on 23 septembrie 2022 - 22:44, said:

Gama de produse Nikwax ( detergent, impermeabilizant solutie / spray )
Foarte bun daca respecti conditiile de aplicare si repet , depinde pe ce dai ca nu merge pe orice geaca sau bocanc !

 Wotan, on 23 septembrie 2022 - 22:55, said:

Eu folosesc un polar sau o bluza de lana merinos pentru respirablitate maxima si o jacheta de ploaie pe care o iau peste in caz de precipitatii sau de vant intens. E cea mai buna combinatie, si cu softshell si cu hardshell transpiri inevitabil daca depui efort intens. Eventual cauta o jacheta 3 in 1.
De aia gecile profesionale au o gramada de fermoare de aerisire si marite in zonele de sub brate si grad marit de respirabilitate .

 tehnics, on 24 septembrie 2022 - 15:19, said:

Posted Image
Eu folosesc solutie de impregnare pentru prelate barci de la Jotun. Stiu, miroase un pic dar daca le lasi la aer pe un umeras se aeriseasca, e ok. Solutia aia este mult peste ce fac spray-urile alea enumerate de tine.
Aia cred ca are respirabilitate care tinde spre 0 , si nu te uda ploaia ci transpiri tu...deci tot ud ramai !!!

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 Alltrack, on 24 septembrie 2022 - 22:10, said:

Aia cred ca are respirabilitate care tinde spre 0 , si nu te uda ploaia ci transpiri tu...deci tot ud ramai !!!
Daca e sa transpriri, transpiri si in aia softshell. Am eu una, da, e usoara, calduroasa, nimic de zis, dar de transpirat tot transpiri daca faci efort pentru ca asta depinde mult de ce ai pe dedesubt. Daca ai maieu, tricou, bluza si hanorac, degeaba ai softshell...ca tot transpiri.
In schimb o combinatie interesanta am obtinut-o printr-un set de lenjerie din lana care se muleaza pe corp si tine cald, desi e a naibii de subtire, tine cald. Da, cu acea lenjerie de corp si geaca softshell, nu transpiri si nici frig nu-ti este.

Respiratia corpului nu se face prin geaca ci prin deschiderile ei (pe la guler, pe la maneci, pe dedesubt).
Produsul ala de care zic eu e pe baza de solventi uleiosi care fac picaturile de ploaie sa alunece pe suprafata materialului. E drept ca dupa cateva spalari trebuie impermeabilizata din nou.

#16
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 tehnics, on 24 septembrie 2022 - 22:39, said:

In schimb o combinatie interesanta am obtinut-o printr-un set de lenjerie din lana care se muleaza pe corp si tine cald, desi e a naibii de subtire, tine cald. Da, cu acea lenjerie de corp si geaca softshell, nu transpiri si nici frig nu-ti este.
Avantajul produselor din lana , tin cald chiar daca sunt ude , esti la fel de transpirat dar nu simti frigul !!!

#17
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 17.09.2022
Lâna are excelenta proprietate de a evacua transpirația super rapid, față de clasicul bumbac.


#18
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Da, dar un set de lenjerie de corp de genul ala de lana costa cateva sute de lei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate