Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Citirea contorului.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
Bună.
A venit într-o zi, sa citească contorul cei de la eon, sau firma contractuala.
Eu am trimis indexul pe 15 neștiind ca acum vin din 3 în 3 luni la citirea contorului.
Asta nu e o problema, dar mama știind ca trebuie sa vina la 6 luni și știind ca transmit autocitirea, nu a crezut ca e de la eon și nu la lăsat sa între în curte.
Plus ca ploua și avea o pelerina pe el.
Si asa a dispărut cam multe de pe lângă casa, în ultima vreme.
Normal trebuia sa primesc o notificare cum mai primeam când venea sa citească sau regularizarea, precum ca nu se ia în calcul transmitea indexului.
Nu am primit.
Acuma, ce se poate întâmpla?
Pentru ca omul a insistat de doua ori.
A doua oara a întrat direct în curte fără sa strige, sau sa se legitimeze.
Mama a spus sa iasă din curte sau suna la politie.
Am înțeles ca în zona se pun contoare cu aurocitire sau am înțeles ca se poate pune la drum, adică la marginea proprietății.

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
Suna la eon, explica situația și întreabă cum se poate rezolva. Eventual exagerează un pic, spune ca mama ta nici nu mai aude bine, nici nu vede bine la distanta.
E normal și de înțeles ca o persoana în vârstă sa se teama sa primească necunoscuți în curte/casa. Au fost atâtea cazuri de înșelăciune sau tâlhărie cu falși cititori/instalatori/vânzători, care exact asta urmăreau, sa intre în casele celor în vârstă, singuri, neputincioși.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
Ce sa se întâmple? Nimic. În luna aia vor face estimare. Unii nu dau cu anii pe acasă, aia ce îți închipui ca pățesc?

#4
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
Am înțeles, dar în cazul ca cititorul face o plângere către furnizor, în cazul asta eon, poate emite pretenție sau amenda?

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Avînd în vedere că a trimis indexul n-ar trebui să facă nici o estimare. Și oricum - indiferent că vin ăia să citească sau nu, tu trimiți indexul.

Edited by radunic, 23 September 2022 - 10:19.


#6
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Aceeasi problema am si eu, diferenta fiind ca nu e nimeni acasa la mine in zilele lucratoare.

Ii pot lasa indexul pe o hartie pe pragul usii sau trebuie sa fotografieze contorul?

Edited by e_bulu, 23 September 2022 - 10:23.


#7
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,037
  • Înscris: 15.08.2005

View PostPNX, on 23 septembrie 2022 - 10:18, said:

Am înțeles, dar în cazul ca cititorul face o plângere către furnizor, în cazul asta eon, poate emite pretenție sau amenda?
crezi ca ala nu are altceva de facut decat sa depuna plangeri catre furnizor? crezi ca e prima baba care nu il primeste in curte, asta daca chiar e de la firma de gaze?
si cum sa iti dea furnizorul amenda ca doar nu e politia gazelor?! cel mult iti pune un index estimat si gata

Edited by rexx, 23 September 2022 - 10:25.


#8
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.11.2002
Ii faci cont online si o sa vedeti graficele cand vin oamenii distribuitorului sa citeasca indexul.

#9
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
Am cont online, adică am aplicația prin care transmit indexul lunar.
Dar am putut trimite indexul și nici nu m-au informat în prealabil ca vin la citire.
Plus ca estimarea e aproximativa cu indexul trimis.
Dar totuși, cred ca exista undeva o clauza contractuala în caz de refuzul citirii contorului.
Asa poți face consum mare la nesfârșit, iar factura ți-o da pe estimare.
Acuma hai, o data poate nu o fi rau.
Tura viitoare, îl invit la o țuică.

Edited by PNX, 23 September 2022 - 10:43.


#10
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

View Postslai, on 23 septembrie 2022 - 10:16, said:

Ce sa se întâmple? Nimic. În luna aia vor face estimare. Unii nu dau cu anii pe acasă, aia ce îți închipui ca pățesc?

Le vine factură de 6000 de lei, ca lui Sora.

#11
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,037
  • Înscris: 15.08.2005

View PostPNX, on 23 septembrie 2022 - 10:42, said:

Am cont online, adică am aplicația prin care transmit indexul lunar.
Dar am putut trimite indexul și nici nu m-au informat în prealabil ca vin la citire.
Plus ca estimarea e aproximativa cu indexul trimis.
Dar totuși, cred ca exista undeva o clauza contractuala în caz de refuzul citirii contorului.
Asa poți face consum mare la nesfârșit, iar factura ți-o da pe estimare.
Acuma hai, o data poate nu o fi rau.
Tura viitoare, îl invit la o țuică.
poti sa faci asta, nu e problema. doar ca odata si odata tot o sa vina sa citeasca indexul real. si o sa platesti diferenta intre indexul real si indexul declarat la ultima valoare a gazului.
iar cum gazul s-a scumpit foarte mult in ultimul timp iti dai seama ca nu e nici o afacere sa platesti diferenta aia la un pret de 5-6 ori mai mare decat anul trecut.

ok, daca pretul gazului scadea poate ca faceai de o eugenie din diferenta de index, dar cum pretul gazului creste exponenitial tu iesi pe pierdere daca faci asa ceva.

#12
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View PostPNX, on 23 septembrie 2022 - 10:18, said:

Am înțeles, dar în cazul ca cititorul face o plângere către furnizor, în cazul asta eon, poate emite pretenție sau amenda?
Ce amenda ,Posted Image sa nu fie cu arestare preventiva

#13
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.11.2002
Si prin aplicatie acolo nu e si graficul cu trimis indexul? Si cine il citeste si intre ce zile?
O factura de 6-7mii lei si intreruperea energiei electrice are efect mai mare decat petentia sau amenda.

#14
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
eu nu am fost acasa de doua ori cand au venit sa citeasca (munca 9-17), mi-au trimis notificare si prin mail si prin posta sa ma programez eu cand pot. pana la urma le-am trimis poza cu contorul pe e-mail si aia a fost. daca zici ca e de la e-on probabil vine delgaz grid sa citeasca, cel putin la Iasi asa este.

#15
erapav

erapav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 08.09.2010
Nu au decat sa scoata contorii la limita de proprietate sa poata citi cand vor ei

#16
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022

View Postvestale, on 23 septembrie 2022 - 10:58, said:

Si prin aplicatie acolo nu e si graficul cu trimis indexul? Si cine il citeste si intre ce zile?
O factura de 6-7mii lei si intreruperea energiei electrice are efect mai mare decat petentia sau amenda.
După cum spuneam, indexul îl trimit prin aplicație, iar atunci când se citește, îmi scrie ca indexul trimis nu se ia în considerare în luna respectiva, când vine sa citească.
E, luna asta nu a trimis notificare, pentru ca e prima data când vine la trei luni.
Înainte vena o data la 6 luni.
Dacă e sa vina o factura de 6000 de lei, în baza a ce o trimete?
Estimarea de 200 kw, sau ca am trimis indexul de 250?


#17
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,037
  • Înscris: 15.08.2005

View Postflorinellll, on 23 septembrie 2022 - 10:54, said:

Ce amenda ,Posted Image sa nu fie cu arestare preventiva
sau mai rau sa il trimita pe front in Ucraina  Posted Image  Posted Image Posted Image

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostPNX, on 23 septembrie 2022 - 10:09, said:

.
Eu am trimis indexul pe 15 neștiind ca acum vin din 3 în 3 luni la citirea contorului.

View PostPNX, on 23 septembrie 2022 - 10:42, said:

Am cont online, adică am aplicația prin care transmit indexul lunar.
Dar am putut trimite indexul și nici nu m-au informat în prealabil ca vin la citire.

Partea interesanta este ca in contul online facut la Eon perioadele de trimitere a indexului citit, calendarul de transmitere index cat si citirea contorului de catre OD SUNT specificate foarte clar si citet. Cum de n-ai observat acest lucru?
In ceea ce priveste necitirea contoruluii stai linistit nu te lasa Eon fara sa platesti. Iti baga "din burta" (estimeaza) o anume cantitate

Edited by adisz, 23 September 2022 - 12:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate