Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum pot face timpul sa curga mai incet

  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Cu cat avansez in varsta am observat ca timpul nu mai este "relativ" cu ceilalti,  foarte des "simt" cum timpul incepe sa se scurga mai rapid , sa vad cum 15-20 de minute trec intr-o clipita cand sunt la calculator, sa vad cum orele trec instant cand sunt la munca in comparatie cu acum 5 ani cand desi lucram in acelasi domeniu, 12 ore mi se pareau infernal de lungi indiferent daca tura de munca era usoara sau grea, acum trec orele fara sa-mi dau seama.
Cauza sa fie din cauza ca avansand in varsta nu mai esti constient de timp pentru ca  faci sarcinile robotizat ? , in cazul asta cum ar trebui sa procedez sa fiu mai aware incat sa nu simt zilele cum trec ca si cum m-as distra la un carnaval.

Cel mai extrem caz care l-am simtit, a fost acum aproximativ 3 ani, cand m-am trezit si m-am dus in fata la microunde sa vad cat ii ceasul si nu exagerez dar cand ma uitam la ceas, 3 minute au trecut in 3 secunde, sa fi fost ceva mintal? oboseala?,  ati patit si voi asa ceva? .
Voua cum vi se pare ca se scurge timpul avansand in varsta? , mai rapid, mai incet? .

#2
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006
Senzaţiei de curgere tot mai rapidă a timpului odată cu înaintarea în vârstă e de natură subiectivă, a experienţei de viaţă, prin intermediul cronocepţiei, de natură psihologică, neurologică.


Percepţia vitezei trecerii timpului se explică în felul următor: un om aflat în primul an de viaţă, are toată experienţa vieţii sale înglobată într-un singur an. Un om de cinci ani, are toată experienţa sa acumulată în acei ani, care i se par lungi. Un om de 20 de ani, are toată experienţa sa de viaţă cuprinsă în cei 20 de ani. Unul de 50 de ani percepe toată viaţa sa cuprinsă în cei cincizeci de ani. Unul de 80 de ani...la fel.

Prin urmare, 1 an din vârsta unui om "în etate de cinci ani" reprezintă a cincea parte din toată viaţa lui. Mult ! Pentru un om de 20 de ani, un an reprezintă a douăzecea parte din toată viaţa lui, deci, percepe un an ca fiind mai scurt. Un an din vârsta unuia de 50, reprezintă a cincizecea parte din viaţa lui, şi aşa mai departe.

Astfel, cu cât înaintăm în vârstă, 1 an reprezintă o durată tot mai scurtă raportată la întreaga viaţă. Şi, întotdeauna, o durată scurtă curge mai rapid decât una lungă, că deh, vara nu-i ca iarna. :)


Dar există şi cronocepţia, ce are mecanisme neuronale de simţire a timpului. De pildă, în momente de frică şi plictiseală, parcă timpul curge foarte încet. Şi astfel, iată un posibil răspuns la întrebarea topicului: pentru a face să simţim o curgere mai lentă a timpului, trebuie să găsim ceva de ce să ne speriem tot timpul, sau să fim mereu...plictisiţi. :nanana:


A se urmări explicaţia de mai jos:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aIx2N-viNwY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#3
vuratis

vuratis

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.09.2022
Când eram mic anii 1940 mi se păreau foarte îndepărtați, dar astăzi văd diferit, am trăit deja jumătate din distanța dintre nașterea mea și anii respectivi.

Undeva este scris că viața omului este ca un abur, și cred că este adevărat, pentru că și noi vom trece așa cum au trecut cei dinaintea noastră.

Cred că cel mai bun lucru pe care putem să îl facem este să ne pregătim pentru veșnicia care ne așteaptă.

#4
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021
Timpul reprezinta perceptia omului referitor la viteza rulajul vietii, existentei, indiferent daca omul in cauza se raporteaza la viata/evenimentele proprii sau la perceptia sa despre viata/evenimentele altcuiva ori legat de altceva.
Cu varsta, perceptia aceasta a derularii evenimentelor, a trecerii vietii se modifica, intervine un factor perceptiv accelerator ce mareste viteza derularii.
Ceasul nu masoara trecerea timpului, e doar un mecanism setat sa evidentieze pe parcursul functionarii sale anumite marcaje proprii, functionare si marcaje asociate cu cantitatea de evenimente,... ale cuiva, a ceva, ce au loc intre 2 marcaje.
Timpul si existenta in timp - temporalitatea, nu reprezinta ceva independent de perceptia umana, chiar daca se raporteaza la cel in cauza, la altii sau la altceva, decat prin disociere voluntara a omului de univers, de existenta. Adica, umanitatea neaga faptul ca existenta trebuie sa fie neaparat perceptie umana, pentru a fi afirmata, validata, ca si cand nu omul e cel care sustine tot ceea ce se sustine actualmente refritor la orice.

#5
nothingpro

nothingpro

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.09.2022
3 minute in trei secunde.. am trait si eu perceptii asemanatoare, putin scary.

ai incercat sa te uiti la un ceas cu secundar? si eu simt ca secundele trec mai repede decat acum cativa ani, dar nu mult mai repede.

in general ajuta sa fii atent la ce faci si la ce se intampla cu tine si in jur, investesti atentie, nu lasi mintea sa zboare brambura in momente de rutina.
eu scriu si in jurnal zilnic si cand simt ca "parca ieri mergeam in cutare loc", "unde s-a dus anul asta?", etc. e suficient sa citesc din jurnal si timpul se dilata, imi dau seama ca am facut o gramada de lucruri si din nou am senzatia ca am trait si nu am pierdut la propriu timpul

#6
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Am facut un experiment alaltaieri, am stat treaz de la ora 22 pana a doua zi la ora 22 si m-am jucat pe pc practic aproape 24 de ore. Nu exagerez cand zic dar le-am simtit ca pe 12 ore de gaming cand eram adolescent. Nici nu am simtit cand au trecut cele 24 de ore.

Precizez, acum 2 ani am consumat niste psihidelice( lsd + ciuperci ) si m-au schimbat ca mentalitate + am avut ego death si de atunci parca nu mai sunt eu, sa-mi fi schimbat si perceptia timpului  ? .

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
eu cand calatoresc, descoper locuri noi am impresia ca timpul trece mult mai greu, ca ziua e mai lunga. nu stiu exact de ce, dar functioneaza.

#8
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Cand am sa fiu oleaca in bani am sa apelez la un psihiatru, ca mi se pare total anormal ce mi se intampla .

#9
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 06.03.2021
Trecerea timpului este o chestiune de percepție (timpul e relativ), la copii, timpul trece mai încer, la bătrâni, timpul trece mai repede... eu de exemplu, când merg pe un drum necunoscut, mi se pare că-i mai lung ca la întoarcere, când mă întorc (pe același drum), mi se pare că timpul trece mai repede! :)

#10
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021
In alta ordine de idei, se poate sa percepi timpul trecand extrem de incet/greu daca faci ceva ce nu iti place sau care iti provoaca durere fizica/psihica ori, numarand secundele.Posted Image

#11
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,665
  • Înscris: 12.02.2007

View Postlaffin, on 22 octombrie 2022 - 08:56, said:

eu cand calatoresc, descoper locuri noi am impresia ca timpul trece mult mai greu, ca ziua e mai lunga. nu stiu exact de ce, dar functioneaza.

Am vazut la un moment dat un reportaj/documentar in care se exemplifica fix aceasta speta.
Cand calatoresti, faci lucruri noi, experimentezi chestii noi,  iar dupa aia ti se pare ca a trecut timpul mai greu, pentru ca ai asimilat multe informatii/experiente noi si nu ai simtit ca a trecut timpul degeaba.
Cand facem lucruri repetitive si banale, cotidiene, avem impresia ca trece timpul repede pentru ca nu asimilezi nicio informatie noua.
Din aceasta cauza ne este si greu, cateodata, sa ne aducem aminte de lucuri banale ca: Ce ai  mancat ieri, ce ai facut la munca acum 3 zile, etc, pentru ca le facem robotizat mai mult

Deci, cand faci chesti noi/interesante, iti raman in memorie si ramai cu impresia ca ai facut mult mai multe chestii intr-un timp mai scurt decat daca mergeai la munca si faceai acelasi lucru plictisitor si nu retineai nimic in memorie.

#12
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Incet-incet se instaureaza frica de moarte si - cred eu - "accelereaza" fiecare secundar si fiecare minutar.

Ne nastem cu o condamnare la moarte in buzunar. Asta n-ar fi nimic; ce e mai trist, e faptul ca suntem singura vietate constienta de asta.

De-aia nu trebuie sa va vindeti timpul nimanui. De-aia ideea de munca pana la 65-70 de ani e o mizerie de care profita altii, intotdeauna ALTII.

Edited by cattavencu, 16 November 2022 - 17:34.


#13
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,947
  • Înscris: 21.02.2022
Timpul trece repede arunci când ai rutină obișnuită. Că să treacă mai încet trebuie să ai evenimente și activități multe su diverse pe parcursul zilei, chiar neprevăzute, program încărcat...ziua de azi să nu semene cu cea de ieri. Ca în tinerețe/adolescentă...

Edited by echoshoworacle, 13 May 2023 - 15:28.


#14
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023

View Postheartu, on 24 octombrie 2022 - 15:48, said:

când merg pe un drum necunoscut, mi se pare că-i mai lung ca la întoarcere, când mă întorc (pe același drum), mi se pare că timpul trece mai repede! Posted Image
Buna analogia asta cu cararea de intoarcere care pare mai scurta, poate testa oricine, indiferent de varsta.

Ceasul este un etalon comun, pentru a se regla eventualele divergente dintre perceptia accelerata sau deccelerata a opinentilor.

Parerea mea e ca nu putem percepe timpul in mod liniar din cauza gradului nostru de constienta asupra trecerii timpului. Daca iti faci un scop in sine in a observa trecerea timpului, atunci fii sigur ca veai avea nevoie de calm. :)

Cand esti visator, ceasul trece mai repede, cand te bucuri de un anumit moment, parca nu vrei sa se mai termine si atunci timpul zboara ca gandul, cum se spune.

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Un evreu se duce la Rabin si il intreaba ce poate face sa devina nemuritor?
Acesta ii spune: insoara-te! La care evreul intreaba: si asta ma va face nemuritor?
Nu, dat iti va trece dorinta de nemurire....


#16
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
Stiu ca suna ca o lege de-a lui Murphy, dar: daca nu-ti pasa de trecerea timpului, acesta va trece mai repede :D

#17
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014

View PostEvonxxx, on 22 septembrie 2022 - 18:50, said:

sa vad cum orele trec instant cand sunt la munca in comparatie cu acum 5 ani cand desi lucram in acelasi domeniu, 12 ore mi se pareau infernal de lungi indiferent daca tura de munca era usoara sau grea, acum trec orele fara sa-mi dau seama.

View Postlupini, on 23 septembrie 2022 - 18:15, said:

Și astfel, iată un posibil răspuns la întrebarea topicului: pentru a face să simțim o curgere mai lentă a timpului, trebuie să găsim ceva de ce să ne speriem tot timpul, sau să fim mereu...plictisiți. :nanana:


Forte correct.
Schimbi serviciul de acum cu unul dintr-un domeniu pe care îl consideri plictisitor, și ai rezolvat problema cel puțin 8 pe pe zi.

#18
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,947
  • Înscris: 21.02.2022

View Postcattavencu, on 16 noiembrie 2022 - 17:33, said:

De-aia nu trebuie sa va vindeti timpul nimanui. De-aia ideea de munca pana la 65-70 de ani e o mizerie de care profita altii, intotdeauna ALTII.
Și, care ar fi soluția; desființăm sistemele de pensii, să se ocupe copiii ca în secolul 19?! Că din contribuții bine învestite n-ai cum sa iesi la pensie la 55 ani și să vrei înlocuire de genunchi la 80+ ca să poți duce demența pe picioare până la 95!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate