Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

procedura dare in judecata ANAF?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020

 mm777, on 22 septembrie 2022 - 15:50, said:

Daca ANAF a avut disfunctionalitati, gen nu a avut dipsponibila baza de date pentru a scoate o fisa... :

Baza de date de la ANAF Sector 4 nu poate fi accesată zilele astea. Se lucrează la rezolvarea problemelor

, pot dati in judecata ANAF cumva, sau macar trasi la raspundere cumva?
Daca eu din cauza lor nu am putut functiona cum trebuie din tot felul de motive (imposibilitate raportare la actionariat, imposibilitate verificare propriri, si alte si alte impedimente... ) ce pot face?
Am inteles ca nu prea. Si culmea cica nu exista nici procedura juridica pentru asa ceva... (sau exista .... ?)
In strainatate cum e cand fiscul greseste, sau nu are serviciile disponibile si tu ajungi sa fii afectat in firma ta din caza asta... ?

LE. din ce am inteles disfunctionalitatile bazei de date si acum sunt...
de la verificari popriri ai ajuns la cont blocat.... vezi daca nu dai detalii ? BAza de date a fost busita vreo 2 saptamani... Acum merge fara probleme. Daca ai avut pierderi din cauza lor da-i in judecata, ai tot dreptul !

#20
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013

 Adm, on 22 septembrie 2022 - 20:11, said:

Doamne fereste sa faca un sistem centralizat de facturare pt toate firmele, ca vor pune toata tara pe butuci geniile mioritice.
Pai facturarea electronica sau "RO E-factura" cum i se mai zice se afla deja in etape de implementare (anul asta marii contribuabili si firmele cu produse "speciale" sau susceptibile de evaziune, gen alcool etc), si de la anul am impresia ca intra cam toti in sistemul asta, sau o mare parte... .
In iulie deja a dat chiks cand s-a lansat propriu zis. Ba chiar s-au facut modificari ...din mers. (adica se publicase un standard, si s-a schimbat peste noapte... ).

Asa cum au impus ca orice bon fiscal sa fie transmis si la ANAF, adica sa aiba casele de marcat posibilitatea asta, la fel acum impun si Ro E-factura.

Teoretic din 1 octombrie intra in penalizare (pana acum, incepand de la 1 iulie... a fost obligatoriu dar nepenalizabil) si Ro E-Transport.
Am impresia ca undeva din 2024 (sau 2025 nu mai stiu exact...) nu se va mai putea emite factura chiar si catre persoana fizica fara sa fie factura electronica ...prin Anaf. Si destinatarul tot de la Anaf o primeste... .

Ba mai mult va fi si declaratia SAF-T (aici e si mai complicat... ), si nu stiu cum fa fi cand va fi obligatorie pentru toate firmele... va fi jale!

Ce se intampla daca din cauza nefunctionarii sistemului nu reusesc sa emit o factura ...sau sa o primesc... ?
Din ce am inteles nu exista nicaieri stipulat in vreo lege ceva ...ce se intampla in astfel de cazuri...
Deci statul vrea, dar daca el nu functioneaza ca sa-i oferi ce vrea (ca si-a inchis "poarta" intre timp, sau i s-a blocat "poarta"... )... nu conteaza!

Edited by mm777, 23 September 2022 - 10:04.


#21
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
In RO Factura nu facturezi. Incarci o factura emisa deja, e noaptea mintii.
E inca o dovada ca statul nu vrea ordine in finante.

#22
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013

 strongsss, on 23 septembrie 2022 - 10:04, said:

In RO Factura nu facturezi. Incarci o factura emisa deja, e noaptea mintii.
E inca o dovada ca statul nu vrea ordine in finante.
Da, dar la e-transport nu vei putea emite Aviz fara sa aiba UIT (numar unic de indentificare tranport alocat de ANAF) pe ea...
Am inteles ca vor putea verifica camioanele si prin camerele de rovignete, si daca tu transporti ceva si nu ai UIT alocat tranportului ...s-ar putea sa primesti amenda.... prin posta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate