Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Este sau nu legala blocarea rotilor masinilor? Vezi film

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#19
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Dreptatea e în mâinile noastre![ https://practik.ro/wp-content/uploads/2020/09/polizor-unghiular-cu-acumulator-bosch-GWS-18-125-V-LI-solo.....jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Mã îndoiesc cã un operator privat poate dispune din proprie voințã sechestrarea unui bun. Autoritatile publice pot face asta dacã li s-a conferit acest drept prin lege. Pentru cele private la fel, dacã au mandat în acest sens de la primãrie (vezi ridicarea mașinilor parcate neregulamentar)

Edited by george_alexandru, 22 September 2022 - 16:57.


#21
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postmirel3003, on 22 septembrie 2022 - 16:37, said:



Flat nu sti ce s-a intamplat acolo, eu cunosc foarte bine situatia si aia nu aveau dreptul sa blocheze nimanui autoturismul...


Pai explicã
De ce au blocat

#22
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,923
  • Înscris: 24.11.2006

View Postmarius2k, on 22 septembrie 2022 - 15:12, said:

Salut!
Tot umbland pe youtube am gasit acest film.
O fi adevarat ce spune acest politist?

Ti-au mai spus colegii, clipul este vechi, s-a mai deschis pe aici un alt topic pe tema asta si a fost inchis. Tine minte urmatoarele notiuni: proprietate privata x 2, spatiu public, lege. Atat, e suficient! Am mai auzit chestii precum ca in unele parcari din mall-uri veneau agentii de paza, le puneau soferilor "caracatita" si apoi ca sa le debloce roata ii trimiteau la informatii unde contra sumei de 100 de lei pe care o achitau li se debloca roata. Nu stiu cat de adevarat este acest lucru, nu pot fi sigur. Oricum este ilegal!

O alta chestie, ca sa vezi ca lumea nu-si cunoaste drepturile iar agentii de paza si angajatii magazinelor exagereaza si nu cunosc legea. Intru in magazinul x cu rucsacul in spate, pur si simplu am uitat sa-l las la cuseta, imi fac cumparaturile, ajung la casa, le pun pe banda si dau sa platesc. Doamna de la casa ma roaga sa deschid rucsacul. Foarte calm o intreb daca este agent de paza si ce drept are drept sa faca asa ceva. Imi raspunde ca e politica magazinului, ii raspund ca nu vreau si n-are decat sa anunte firma de paza, nu-i treaba dumneaie sa vada ce am eu in rucsac, nu-mi place sa fiu considerat hot. I-am si spus cum trebuie procedat: colegul de la paza e la 5 metri, n-are decat sa-l strige, ma opreste, raman in magazin, anunta Politia. Vine Politia, desfac rucsacul, scot ce am prin buzunare, cu alte cuvinte face un control sumar corporal in prezenta unui martor asistent idependent, nu angajat al magazinului, nu al firmei de paza. Facem proces verbal in trei exemplare, din care unul ramane la mine, le solicit si imaginile de pe camerele de luat vederi si de aici incolo ma ocup eu, stiu ce am de facut. Te pot da in judecata pe tine fiind casiera, magazinul si firma de paza, asta a fost toata conversatia. Bineinteles ca a lasat-o balta in secunda doi. A raspuns sec: ei daca nu vreti, nu vreti! Crezi ca m-a mai oprit cineva? Nu, i-a trecut tot cheful s-o faca pe desteapta! Este ilegal ca orice agent de paza sa-ti ceara sa-i arati ce ai in buzunare, rucsac, sacosa, samd, idem si pentru actul de identitate, doar Politia poate face lucrul asta.

Nu pot sa remarc titlul: politisti curajosi! Posted Image

#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011

View PostMarianG, on 22 septembrie 2022 - 16:07, said:

Ce ar fi sa punem bariera la parcarea privata ?
Pontezi la intrare, si platesti la iesire.
Așa au făcut la K pe Bucureștii Noi, dar pînă să pună, era o firmă de pază care bloca roți, la fel peste drum, la Penny, lîngă Marmura, se blocau roți, și nu a fost scandal, nu a apărut nicăieri că uite băi ce fac ăștia.

Vinovații decartau, și le erau eliberate mașinile.
Dar adevărat, au semne care arată că se blochează roțile.

#24
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
Deci pe aici se incurajeaza parcatul anapoda? :)

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu, dar nici sa iti faci dreptate singur.

Edited by pasilla, 22 September 2022 - 17:46.


#26
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,923
  • Înscris: 24.11.2006

View Postionutzitaly, on 22 septembrie 2022 - 17:41, said:

Deci pe aici se incurajeaza parcatul anapoda? Posted Image

Cine a zis sa parchezi aiurea? Doar ca respectivii vajnici aparatori ai parcarilor marketurilor pot doar sa atraga atentia, nu sa blocheze rotile, masina e proprietate privata! Daca-mi zgarii janta o platesti? E ca si cum mi-ai taia pantalonii doar ca sa te distrezi. Au vreo problema cu soferul pot sa apeleze cu incredere la Politie. Topic deschis ca sa fie deschis...

Facem apologia lu' Gica angajat la firma lu' Mircica care-i cel mai tare in parcare la market iar "politistii curajosi" vin sa-i arate lu' Gica cum sta treaba! Posted Image

Edited by un_el, 22 September 2022 - 17:54.


#27
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Inca un topic care parca tine sa demonstreze nivelul de analfabetism functional de care suferim.

In primul rand, remarc prestatia politistilor. De mult n-am mai vazut un asemenea nivel de profesionalism.
Ideile proicipale desprinse din film, sa vin in ajutorul celor care n-au inteles nimic din el, sau au inteles pe dos...:

1. Blocatul rotilor este perfect LEGAL... pana vine politia. A explicat politistul de multe ori in film. Esti pe proprietatea mea, te-am anuntat care sunt conditiile, ai acceptat sa intri, sa te folosesti de ea? Atunci platesti cat pretind eu: 1 leu, 10 lei, 1000 de lei, etc.
2. Blocatul rotilor a devenit ilegal in momentul in care politia a venit la fata locului si l-a identificat pe cel care refuza parcarea. Din acel moment, proprietarul parcarii nu mai are niciun drept sa-l retina pe cel care refuza sa plateasca. De fapt, nici chiar politia nu mai are acest drept
Dreptatea si-o cauta in instanta.

Excelenta atitudinea politistului

Edited by valitudor, 22 September 2022 - 18:41.


#28
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postadisz, on 22 septembrie 2022 - 15:38, said:

Legea nu apara proprietatea individuala? Prin blocarea rotilor, individul este pus in imposibilitatea folosirii unui bun personal.

Deci daca eu intru in curte la tine si-mi las masina acolo, tu sa n-ai voie sa mi-o blochezi deoarece imi incalci proprietatea Posted Image

#29
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postunu999, on 22 septembrie 2022 - 18:39, said:

Deci daca eu intru in curte la tine si-mi las masina acolo, tu sa n-ai voie sa mi-o blochezi deoarece imi incalci proprietatea Posted Image

In general, meltenii, nu discern decat care sunt drepturile lor. Pe ale altora nu le vad. El are dreptul sa opreasca pe banda 1 sa-si ia tigari cand doreste. Nu sesizeaza dreptul altora de a circula pe drum, pe acea banda.

Intr-o seara de vineri, in fata mea, pe o cale de acces intr-o parcare subterana de bloc, opreste o duduie si coboara din masina. Se duce tacticoasa la portbagaj, isi ia plasele si se indreapta spre lift sub privirile mele stupefiate de atata nesimtire. Am dat inapoi, am urcat rampa abrupta cu spatele, fara vizibilitate, si mi-am cautat un loc de parcare public, gandindu-ma ca nu am timp s-o astept pe aia 10 minute pana isi duce plasele sus si se intoarce la masina.
Aiurea. 4 zile a stat masina parcata pe calea de acces, blocand masinile tuturor celor care incercat sa iasa sau si intre in parcare. Nimeni nu stia unde locuieste sau la cine a venit...

#30
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,923
  • Înscris: 24.11.2006
Cu dus si cu intors, totul:

Quote

„Având în vedere cele semnalate somăm public centrele comerciale/supermarket-urile care practică blocarea roţilor autovehiculelor în parcările lor, parcări care nu au acces controlat, ca în termen de 24 de ore să renunţe la aceste practici. În caz de neconformare, Comisia de circulaţie îşi rezervă dreptul de a retrage avizele emise şi a proceda la începerea demersurilor legale pentru închiderea acceselor, precum şi de a sesiza Poliţia Română şi Parchetele competente”, a transmis Culiţă Chiş, vicepreşedintele Comisiei de Circulaţie din Primăria Timişoara.

sursa: https://a1.ro/news/a...a-id937241.html

View Postvalitudor, on 22 septembrie 2022 - 18:37, said:

Inca un topic care parca tine sa demonstreze nivelul de analfabetism functional de care suferim.

In primul rand, remarc prestatia politistilor. De mult n-am mai vazut un asemenea nivel de profesionalism.
Ideile proicipale desprinse din film, sa vin in ajutorul celor care n-au inteles nimic din el, sau au inteles pe dos...:

1. Blocatul rotilor este perfect LEGAL... pana vine politia. A explicat politistul de multe ori in film. Esti pe proprietatea mea, te-am anuntat care sunt conditiile, ai acceptat sa intri, sa te folosesti de ea? Atunci platesti cat pretind eu: 1 leu, 10 lei, 1000 de lei, etc.
2. Blocatul rotilor a devenit ilegal in momentul in care politia a venit la fata locului si l-a identificat pe cel care refuza parcarea. Din acel moment, proprietarul parcarii nu mai are niciun drept sa-l retina pe cel care refuza sa plateasca. De fapt, nici chiar politia nu mai are acest drept
Dreptatea si-o cauta in instanta.

Excelenta atitudinea politistului

Anunti Politia, nu te atingi de proprietatea mea adica masina! Ai alte pretentii poti face poze, urmari imaginile de pe camerele de supraveghere etc. etc.

Edited by un_el, 22 September 2022 - 18:57.


#31
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Nu este nimic cu dus si intors. Daca iti intra unul in curte (a TA, PRIVATA), ai dreptul sa-l retii pana vine politia si-l identifice. La fel este si cu blocatoarele.
Nu ai dreptul sa blochezi rotile, sa pretinzi plata parcarii, iar la refuzul celuilalt sa spui ca nu ii deblochezi rotile pana nu iti plateste. Asta este ilegal

Edited by valitudor, 22 September 2022 - 18:53.


#32
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,923
  • Înscris: 24.11.2006

View Postvalitudor, on 22 septembrie 2022 - 18:53, said:

Nu este nimic cu dus si intors. Daca iti intra unul in curte (a TA, PRIVATA), ai dreptul sa-l retii pana vine politia si-l identifice. La fel este si cu blocatoarele.
Nu ai dreptul sa blochezi rotile, sa pretinzi plata parcarii, iar la refuzul celuilalt sa spui ca nu ii deblochezi rotile pana nu iti plateste. Asta este ilegal

Confunzi mere cu pere, incepi din nou cu acelasi discurs ca de pe celalalt topic?

#33
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Ai vazut filmul? Ai inteles explicatia politistului? O consideri corecta sau nu? De ce nu este corecta, unde greseste?
Care-s merele, care-s perele?

View Postun_el, on 22 septembrie 2022 - 18:51, said:

Anunti Politia, nu te atingi de proprietatea mea adica masina! Ai alte pretentii poti face poze, urmari imaginile de pe camerele de supraveghere etc. etc.

Serios? Unde scrie asta?
Dar daca imi intri in casa, nopatea, am voie sa te tin de mana pana vine politia? Sau tot ce pot face este sa te rog sa stai la o poza?
Nu am voie sa-ti deteriorez masina, nu stiu sa scrie undeva ca nu am voie s-o ATING.

In alta ordine de idei, practica cu blocatul rotilor mi se pare si mie foarte necivilizata.
Daca te respecti, pui bariere, porti, etc.
Vorba aia, am pus noi la bloc, pe care am dat peste 16.000 lei si tot ne luptam cu nesimtitii...

Edited by valitudor, 22 September 2022 - 19:07.


#34
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,923
  • Înscris: 24.11.2006

View Postvalitudor, on 22 septembrie 2022 - 19:01, said:

Ai vazut filmul? Ai inteles explicatia politistului? O consideri corecta sau nu? De ce nu este corecta, unde greseste?
Care-s merele, care-s perele?

Serios? Unde scrie asta?
Dar daca imi intri in casa, nopatea, am voie sa te tin de mana pana vine politia?
Nu am voie sa-ti deteriorez masina, nu stiu sa scrie undeva ca nu am voie s-o ATING.

Las-o balta, am inteles totul perfect! Ce nu ti-e clar? Ai pretentii ca si market? Da! Faci ce ti-am zis eu, ma dai in judecata in baza dovezilor, nu-mi blochezi masina! Punct! Ti-e greu sa intelegi? Ce ai dat ca un alt exemplu e irelevant in contextul de fata. Fii sanatos, daca tot esti asa de justitiar te poti angaja unde vrei tu, firma de paza, Politie, Jandarmerie.
Am mai scris in randurile de mai sus ce mi s-a intamplat intr-un market la casa, ca un exemplu tehnic. Tu accepti ca cineva sa se uite in buzunarul tau, fiind firma de paza? Eventual un mester din asta sa-ti mai ceara si buletinul. Posted Image  S-au mai vazut si specimene din astea!

Edited by un_el, 22 September 2022 - 19:10.


#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvalitudor, on 22 septembrie 2022 - 19:06, said:

Dar daca imi intri in casa, nopatea, am voie sa te tin de mana pana vine politia? Sau tot ce pot face este sa te rog sa stai la o poza?

Sunt de acord cu tine cu privire la ce ai scris pana acum, dar aici nu sunt. Sunt situatii diferite, parcarea aia este deschisa publicului, utilitate publica pana la urma pt ca deserveste clientii care isi fac cumparaturile. Deci comparatie ca intri in casa omului este extrem de fortata, poate absurda. Nu este ca si cum ma duc si imi parchez masina in curtea omului.

Edited by MembruAnonim, 22 September 2022 - 19:09.


#36
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Comparatia a fost o exagerare voita. Noaptea, violarea domiciliului, etc nu se compara cu intratul intr-o parcare deschisa. Insa dreptul tau de a retine persoana cu care ai o problema, pana la venirea politiei, este legitim in ambele situatii.
Exact asta este temeiul pentru care firmele de paza te retin daca te banuiesc de ceva dubios prin magazine...

View Postun_el, on 22 septembrie 2022 - 19:06, said:

Las-o balta, am inteles totul perfect! Ce nu ti-e clar? Ai pretentii ca si market? Da! Faci ce ti-am zis eu, ma dai in judecata in baza dovezilor, nu-mi blochezi masina! Punct! Ti-e greu sa intelegi? Ce ai dat ca un alt exemplu e irelevant in contextul de fata. Fii sanatos, daca tot esti asa de justitiar te poti angaja unde vrei tu, firma de paza, Politie, Jandarmerie.
Am mai scris in randurile de mai sus ce mi s-a intamplat intr-un market la casa, ca un exemplu tehnic. Tu accepti ca cineva sa se uite in buzunarul tau, fiind firma de paza? Eventual un mester din asta sa-ti mai ceara si buletinul. Posted Image  S-au mai vazut si specimene din astea!
Pai inseamna ca nu ai inteles mai nimic din film. Bravo!
Pe ce baza te dau in judecata daca la fata locului nu a fost niciun organ constatator, care sa certifice ca tu ai parcat acolo, incalcand regulamentul meu?
Eu nu sunt justitiar, eu apelez la organe. Asta iti tot explic acum, dupa explicatiile politistului din film...
P.S. Nu, nu accept ca un mester sa-mi ceara buletinul si nici eu nu-l pretind altora. Tocmai din acest motiv solicit prezenta organului.
Tu esti atent la ce spun?

Edited by valitudor, 22 September 2022 - 19:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate