Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce se intampla la Pasajul Unirii?

- - - - -
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#19
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

View PostKokoshmare, on 22 septembrie 2022 - 07:30, said:

Gmaps pastreaza imaginile de dinainte de renovare. Uita-te pe tavan, remarci ceva ?
https://www.google.c...!7i16384!8i8192
si o sa vina unul sa zica ca aia este apa prelinsa ... lateral :D :D

#20
cenzunet

cenzunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.06.2007

View PostPuferiu_, on 22 septembrie 2022 - 07:33, said:

Da, nu exista tavan fals.

Trebuia sa pui poze cu inainte si dupa. Si cu semnele de la intrare.
Si inainte tot 3.50m era limita, n-au nicio scuza.
Nici nu conteaza daca inainte incapeau, atata timp cat stii ca nu te incadrezi in 3.50m, nu intri.
Daca nu ma insel, si inainte au mai fost situatii cu autocare sau tir-uri care au ramas blocate in pasaj.

Attached Files



#21
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nope, eu o sa zic ca sunt light trails de la licuricii ce circula cu viteza pe acolo, pe considerentul ca nu e radar la subsol sa-i prinda

#22
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Totusi, cinci accidente in trei saptamani...

#23
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022

View PostPuferiu_, on 22 septembrie 2022 - 06:34, said:

Tot vad accidente dupa redeschiderea pasajului. Cel din link este al cincilea din ultimele trei saptamani. Dupa cum se vede in filmare, camionul a ramas blocat in pasaj, nu la intrarea acestuia. Autoritatile sustin ca nu s-a schimbat inaltimea. Totusi, cum raman camioanele blocate?
Si totusi unde-i camionul?! Ala din link e o duba.
Numai clickbaituri. Pun pariu ca dubagiul habar n-are care-i inaltimea remorcii si voi vorbiti de tot felul de masuratori, autorizatii.... Aiurea, nu exista chestii dinastea in tara lui "merge si asa" sau "ne descurcam noi"!

#24
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postandreic, on 22 septembrie 2022 - 07:12, said:

Pasajul e cu cel putin 15cm mai inalt decat limitatorul de 3.54m
este dar nu peste tot

#25
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Postgeorge_alexandru, on 22 septembrie 2022 - 07:59, said:

Totuși, la intrare e un limitator de înălțime... sau era. Rolul lui e fix ăla, să vadă șoferul că e o limită de înălțime și să îl oprească dacă nu vede.
Nu contreaza. Gandeste-te la o tablie pe care scrie "Nu calcati iarba" care nu e bagat in seama de nimeni, timp de 20 de ani. La un moment dat vine un politist si aplica regula: "Pai nu ai vaztu semnul?"

Da, era semn, dar se putea trece lejer de zeci de ani. Toti soferii stiau asta. De ce sa nu treci daca era loc?

Edited by Bursul, 22 September 2022 - 08:13.


#26
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostKokoshmare, on 22 septembrie 2022 - 06:44, said:

O gramada cacaciosi care cred ca regulile nu li se aplica. De aia vezi margini de scuaruri indoite , spatii verzi calcate. Am o raca fantastica pe camioanele care merg prin oras in special tiruri. Nu inteleg ce cauta fix acolo, cum se dau autorizatiile astea. Cat a fost Unirea in renovare erau frecvente cazurile cand pe viraj  inspre hanul lui Manuc si  inspre patriarhie coada unui tir bloca intersectia

nici eu nu sunt fan camioane, tiruri prin oras, dar sunt necesare cand vine de vorba de aprovizionare. si in cazul actual nu vorbim de un tir, este totusi un camion, dar este necesar sa aduca marfa si va fi destul de greu sa le scoatem din oras.

View PostDaculScoril0, on 22 septembrie 2022 - 07:15, said:

Din câte am înțeles eu, așa ca părerolog fără studii de specialitate, a fost înălțat covorul asfaltic din cauză de motive.
Nu mult, suficient. Ca atare s-a redus înălțimea utilă a pasajului.

Eu cred că ăia care rămân înțepeniți acolo sunt cei care treceau lejer înainte de renovare și nu se mai stresează să vadă și să înțeleagă noua semnalizare.

exact. si inainte de renovare se atingea tavanul, doar ca era la limita si camioanele zgariau tavanul dar nu ramaneau blocate. dupa renovare s-a turnat un strat foarte subtire de asfalt, care este indeajuns incat sa blocheze camioanele. Daca inainte atingeau, va puteti imagina ca acum cu 2cm in plus raman blocate.

#27
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View PostKokoshmare, on 22 septembrie 2022 - 07:40, said:

Ai vazut zgarieturile alea ? Erau o gramada care nu dadeau doi bani pe semnalizare nici inainte
Zgârieturile arată  că era la limită înainte.acum erte sub

#28
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Postcenzunet, on 22 septembrie 2022 - 08:03, said:

Nici nu conteaza daca inainte incapeau, atata timp cat stii ca nu te incadrezi in 3.50m, nu intri.
Ba conteaza. Ignori comportamentul oamenilor. Daca e loc, te bagi. Asta au facut ani de zile. Rolul autoritatilor e sa evite incidentele astea, nu sa prinda fraierii. Daca se tot gasesc fraieri, iei masuri. Si nu am eu mila de aia care nu respecta legea, ci de ceilalti participanti in trafic care trebuie sa piarda timpul aiurea.

Insa in cazul de fata, se pare ca s-a trecut cu brio de limitator.

#29
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017

View PostBursul, on 22 septembrie 2022 - 08:10, said:


Nu contreaza.

Cum să nu conteze? Faptul că șoferii sunt în culpă nu înseamnă că autoritățile pot pune limitatoare aiurea. De e le mai pun dacă au doar rol decorativ?

Este de altfel și întrebarea inițiatorului.

View PostPuferiu_, on 22 septembrie 2022 - 06:34, said:

Dupa cum se vede in filmare, camionul a ramas blocat in pasaj, nu la intrarea acestuia . Autoritatile sustin ca nu s-a schimbat inaltimea. Totusi, cum raman camioanele blocate?

Edited by george_alexandru, 22 September 2022 - 08:30.


#30
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Acum, dupa renovare, se poate trece la pas prin pasaj? Ca m-as duce eu sa masor din loc in loc.

#31
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Postgeorge_alexandru, on 22 septembrie 2022 - 08:25, said:

Cum să nu conteze? Faptul că șoferii sunt în culpă nu înseamnă că autoritățile pot pune limitatoare aiurea. De e le mai pun dacă au doar rol decorativ?
Pai inainte aveau rol decorativ! :) Acum nu mai au acest rol si nu i-a anuntat nimeni pe soferi.

#32
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
Am impresia că tu nu înțelegi. La intrarea in pasaj este un cadru mare de metal care are rolul de a preveni astfel de situații. La ăla mă refeream.

Adica ăsta din articol:

https://m.digi24.ro/...-noapte-2076927

#33
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

View Postandreic, on 22 septembrie 2022 - 07:12, said:

Nu prespecta regulamentele rutiere, semnele de inaltime maxima. Pasajul are inaltimea corecta, Politia l-a masurat de la primele incidente si e oricum mai inalt decat bariera de la intrare. Eu nu inteleg cum de a trecut de limitator...
Pasajul e cu cel putin 15cm mai inalt decat limitatorul de 3.54m deci ar fi trebuit sa fie spatiu berechet pentru siguranta...
Cel mai probabil înălțimea pasajului variază. Poliția o fi măsurat la intrare, dar sigur nu a măsurat în fiecare punct. Ochiometric, la un moment dat, pasajul are un mic „hop”, dar plafonul este drept, posibil acolo să nu mai aibă 3,7, ci 3,5.

#34
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Construit de Dorei ca la noi, nu mai dați vina pe șoferi.

#35
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Baluta vorbeste dupa ce trage o "biluta" pe nas....

#36
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Ce au inteles doar cativa dintre voi este faptul ca la intrare are o inaltime iar pe parcurs alta .....  lucru pe care numai un idiot de Dorel il putea face.   Dati vina pe soferi insa de cele mai multe ori nu sunt ei de vina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate