Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ce se intampla la Pasajul Unirii?

- - - - -
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#163
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 15.08.2005

View Postandreic, on 13 ianuarie 2023 - 13:49, said:

Sunt aceleasi cote, placa de beton, pe ea se asfalteaza. Se rascheteaza ala vechi inainte oricum, se recicleaza.

https://www.contribu...pasajul-ucigas/
eu nu inteleg cu a trecut asta cu camioneta de poarta de limitare a inaltimii: ori poarta era rupta de la accidentul din decembrie, ori poarta e pe pozitie dar pasajul e mai scund decat poarta respectiva

#164
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 18.05.2019

View Postrexx, on 14 ianuarie 2023 - 18:35, said:

ori poarta era rupta de la accidentul din decembrie
Asta e explicatia. Poarta in care a intrat autocarul nu mai e acolo deloc, sunt doar chestiile alea care atarna mult mai devreme (dar care pot fi ocolite).

#165
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrexx, on 14 ianuarie 2023 - 18:35, said:

eu nu inteleg cu a trecut asta cu camioneta de poarta de limitare a inaltimii: ori poarta era rupta de la accidentul din decembrie, ori poarta e pe pozitie dar pasajul e mai scund decat poarta respectiva
Da, n-au mai apucat sa puna alta in loc, au lasat politisti cica dar sa fim seriosi, nu e o solutie, trebuie refacut si de data asta corect, sa reziste. Limitatorul are rolul de a bloca orice fara insa sa se culce. Inertia vehicolului a creat o forta mare de turtire intrucat ala nu a stat drept insa a ramas prins partial in baza si asta a dus la tragedie. Daca statea drept racheta doar, nu turtea.

Edited by andreic, 15 January 2023 - 18:47.


#166
Marincos

Marincos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.01.2023
Înainte 3.50m  era limita, n-au nicio scuza.Nu conteaza daca inainte incapeau, atata timp cat stii ca nu te incadrezi in 3.50m, nu intri si inainte au mai fost situatii cu autocare sau tir-uri care au ramas blocate in pasaj.

#167
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Cred că ar ajuta și un scuar care să delimiteze benzile, cum e la intrarea cealaltă, pe la care nu s-a întîmplat nicio istorie din asta (toate s-au întîmplat pe intrarea dinspre sud, dacă nu mă-nșel). Deci ceva efect psihologic are separarea aia, șoferii sînt mai atenți pesemne, e un indiciu puternic că e o diferență între cele 2 „culoare” de circulație. Ești mai atent încă de cînd se divide drumul. Plus că ar trece toți obligatoriu și pe sub primul avertizor (nu ar mai putea schimba banda). Exact ca dinspre nord, cu posibilitatea de a ieși de pe benzile 3 și 4 pe banda 2 dacă vezi că nu ai loc prin pasaj.

#168
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View Postandreic, on 15 ianuarie 2023 - 18:45, said:

Da, n-au mai apucat sa puna alta in loc, au lasat politisti cica dar sa fim seriosi, nu e o solutie, trebuie refacut si de data asta corect, sa reziste. Limitatorul are rolul de a bloca orice fara insa sa se culce. Inertia vehicolului a creat o forta mare de turtire intrucat ala nu a stat drept insa a ramas prins partial in baza si asta a dus la tragedie. Daca statea drept racheta doar, nu turtea.

Cum sa stea drept cand era prins in doar cateva buloane ?
Nici-o ranforsare suplimentara, o contra, ceva...

#169
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Rolul uni limitator este de a… limita! Daca ala cu autocarul se baga in passj poate erau mai multi morti pentru ca “decapota” tot autocarul!

Nu are tost discutia despre ce erau sau nu era inainte! Important este ca acum este o limita pe care multi soferi nu o respecta! Si fiecare isi asuma responsabilitatea pentru nerespectarea limitei.

#170
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 15.08.2005
uite ca s-au adaugat bariere noi, lanturi de presemnalizare, semafoare, marcaje noi si suficiente: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BQ9VZB57OFI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
in orice caz sper ca noile bariere sa reziste la impact, ca prosti cu masini peste 3.5 metri inaltime care o sa incerce sa intre pe acolo sigur o sa mai fie !!!

Edited by rexx, 07 June 2023 - 13:21.


#171
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,319
  • Înscris: 24.02.2017
Pai si masina de politie ce mai pazeste ? Portile de avertizare ??

#172
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010

View PostBogotta, on 07 iunie 2023 - 14:35, said:

Pai si masina de politie LOCALA ce mai pazeste ? Portile de avertizare ??
Vreo batranica sa nu vanda patrunjel in pasaj...

#173
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.06.2023
Nu pazesc nimic Localii acolo, sunt de atentionare. Crezi ca daca au montat alea, o sa tina toata lumea cont ? Inca GPS-urile ii mai baga prin pasaj, insa se va inchide curand pt noi lucrari din cate am inteles...

#174
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Am trecut pe acolo cînd încă era lucrarea... în lucru.
Din mers de mașină, am observat o neregulă, dar nah, am zis că nu văd eu bine, din mers.

Așadar, nu este lăsat spațiu stînga/dreapta, pentru ,,fuga " amețitului care intră totuși în ,,capcană ", în viitor?!

Cel care o să greșească traseul, cu ceva auto peste gabarit, o să fie nevoit să dea cu spatele tot drumul ăla?!  :ewwpu:

#175
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
E lăsată „ieșire de urgență”, și dinspre sud, și dinspre nord. Pe acolo pe unde stă mașina de poliție (care stă cam degeaba, mi se pare risipă de resurse).

#176
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,319
  • Înscris: 24.02.2017

View Postabancor, on 14 iunie 2023 - 07:57, said:

E lăsată „ieșire de urgență”, și dinspre sud, și dinspre nord. Pe acolo pe unde stă mașina de poliție (care stă cam degeaba, mi se pare risipă de resurse).


Ne-a corectat colegul. Nu e politie domnule. E politie Locala.  Mare mare atentie.

Si da, prin 2024-2025 se va inchide toata piata  Unirii pentru refacerea planseului.....   Va fi un santier imens si nu stiu cum va fi suportata toata treaba......  Probabil greu spre imposibil.

#177
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View Postabancor, on 14 iunie 2023 - 07:57, said:

E lăsată „ieșire de urgență”, și dinspre sud, și dinspre nord.
Era.
Acum sînt montați stîlpi galbeni, din cauciuc.
Probabil se gîndesc că la o urgență, se va trece peste ei, că sînt flexibili?!  🤷

#178
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Clar.
Sînt bariere dure pînă la un punct, apoi popicii ăia flexibili, iar unde stă poliția nu-s nici popici.
Iar alături un indicator pe care scrie „ieșire de urgență”.

#179
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
https://www.digi24.r...entului-2661411

#180
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Nu trebuie sa postezi de fiecare data cand niste soferi praf opresc ca prostii sa intre altii in ei... in loc sa se asigure ca o pot face in siguranta fara sa blocheze.

Edited by andreic, 24 January 2024 - 14:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate