Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Ce se intampla la Pasajul Unirii?

- - - - -
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#1
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Tot vad accidente dupa redeschiderea pasajului. Cel din link este al cincilea din ultimele trei saptamani. Dupa cum se vede in filmare, camionul a ramas blocat in pasaj, nu la intrarea acestuia. Autoritatile sustin ca nu s-a schimbat inaltimea. Totusi, cum raman camioanele blocate?

#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 Puferiu_, on 22 septembrie 2022 - 06:34, said:

Autoritatile sustin ca nu s-a schimbat inaltimea


Si cine le crede ???

Era prea frumos sa fie adevarat. Si facut cum trebuie si gata la timp. Ei uite ca ambele nu se poate .....  Gata la timp  a fost insa e facut cu curul.

#3
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

 Puferiu_, on 22 septembrie 2022 - 06:34, said:

Tot vad accidente dupa redeschiderea pasajului. Cel din link este al cincilea din ultimele trei saptamani. Dupa cum se vede in filmare, camionul a ramas blocat in pasaj, nu la intrarea acestuia. Autoritatile sustin ca nu s-a schimbat inaltimea. Totusi, cum raman camioanele blocate?
O gramada cacaciosi care cred ca regulile nu li se aplica. De aia vezi margini de scuaruri indoite , spatii verzi calcate. Am o raca fantastica pe camioanele care merg prin oras in special tiruri. Nu inteleg ce cauta fix acolo, cum se dau autorizatiile astea. Cat a fost Unirea in renovare erau frecvente cazurile cand pe viraj  inspre hanul lui Manuc si  inspre patriarhie coada unui tir bloca intersectia

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Nu conteaza daca autoritatile au modificat inaltimea. Conteaza daca inaltimea corespunde cu panoul de informare. Daca inaltimea portii e 3,50 m nu mai e nimic de discutat.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,621
  • Înscris: 07.02.2003

 Puferiu_, on 22 septembrie 2022 - 06:34, said:

Tot vad accidente dupa redeschiderea pasajului. Cel din link este al cincilea din ultimele trei saptamani. Dupa cum se vede in filmare, camionul a ramas blocat in pasaj, nu la intrarea acestuia. Autoritatile sustin ca nu s-a schimbat inaltimea. Totusi, cum raman camioanele blocate?
Nu prespecta regulamentele rutiere, semnele de inaltime maxima. Pasajul are inaltimea corecta, Politia l-a masurat de la primele incidente si e oricum mai inalt decat bariera de la intrare. Eu nu inteleg cum de a trecut de limitator...
Pasajul e cu cel putin 15cm mai inalt decat limitatorul de 3.54m deci ar fi trebuit sa fie spatiu berechet pentru siguranta...

Edited by andreic, 22 September 2022 - 07:18.


#6
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
De cate accidente de genul asta ai auzit sa se fi intamplat inaintea renovarii?

Edited by Puferiu_, 22 September 2022 - 07:15.


#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Din câte am înțeles eu, așa ca părerolog fără studii de specialitate, a fost înălțat covorul asfaltic din cauză de motive.
Nu mult, suficient. Ca atare s-a redus înălțimea utilă a pasajului.

Eu cred că ăia care rămân înțepeniți acolo sunt cei care treceau lejer înainte de renovare și nu se mai stresează să vadă și să înțeleagă noua semnalizare.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

Quote

Șoferul a susținut că nu a văzut limitatorul de înălțime. Polițiștii spun că depășea cu aproximativ 30 de centimetri limita maximă admisă de trei metri și jumătate.

cred ca situatia e destul de clara, altfel, vorbim vorbe si atat

pe principiul: daca nu incape, ia un ciocan mai mare, in cazul de fata, un tir mai inalt

Edited by Dany_Darke, 22 September 2022 - 07:16.


#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017

 Puferiu_, on 22 septembrie 2022 - 06:34, said:

Totusi, cum raman camioanele blocate?

Cand se apropie de acele limitatoare de inaltime, camioanele se fac mici, ca sa treaca pe sub ele, apoi revin la inaltimea initiala.

 andreic, on 22 septembrie 2022 - 07:12, said:

Eu nu inteleg cum de a trecut de limitator...
Pasajul e cu cel putin 15cm mai inalt decat limitatorul de 3.54m deci ar fi trebuit sa fie spatiu berechet pentru siguranta...

Pai fix asta e intrebarea la care initiatorul vrea sa afle raspunsul.

Edited by george_alexandru, 22 September 2022 - 07:25.


#10
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Hai sa punem problema altfel: ce scrie la intrare corespunde cu ce este inauntru?

#11
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

 Puferiu_, on 22 septembrie 2022 - 07:14, said:

De cate accidente de genul asta ai auzit sa se fi intamplat inaintea renovarii?
Gmaps pastreaza imaginile de dinainte de renovare. Uita-te pe tavan, remarci ceva ?
https://www.google.c...!7i16384!8i8192

#12
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Da, nu exista tavan fals.

Trebuia sa pui poze cu inainte si dupa. Si cu semnele de la intrare.

#13
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

 Puferiu_, on 22 septembrie 2022 - 07:33, said:

Da, nu exista tavan fals.

Trebuia sa pui poze cu inainte si dupa. Si cu semnele de la intrare.
Ai vazut zgarieturile alea ? Erau o gramada care nu dadeau doi bani pe semnalizare nici inainte

#14
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,210
  • Înscris: 26.06.2009
Se intampla ca niste idioti vor sa "se bage" pe unde nu au voie - ca multi altii in Romania!

Da - probabil ca s-a schimbat si a scazut putin inaltimea. Asta se intampla si in alte tari nu doar la noi. De aia sunt semnele de circulatie si trebuie respectate! Sper ca autoritatile sa ceara de la RCA-urile acelor masini despagubire pentru led-urile sparte si costurile de "deblocare".

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
O problema ar fi si ca cauta aia pe-acolo cu TIR-urile.
Ca nu au voie in centru decat cu autorizatie speciala.

Si daca primesc autorizatia aia ar trebui sa stie deja a e buba cu pasajul.

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Puferiu_, on 22 septembrie 2022 - 06:34, said:

Totusi, cum raman camioanele blocate?

De la frig s-a strâmtat pasajul. Ce naiba, nu știai ?

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003

 DaculScoril0, on 22 septembrie 2022 - 07:15, said:

Eu cred că ăia care rămân înțepeniți acolo sunt cei care treceau lejer înainte de renovare și nu se mai stresează să vadă și să înțeleagă noua semnalizare.
E o chestie normala, ca daca tranzitezi des un anumit drum, nu te mai uiti peste semne. E oarecum si vina autoritatilor daca inainte era semn de 3,50 m, dar se putea trece prin tunel cu macaraua, iar acum au modificat. Pana afla toti soferii de modificarea respectiva vor mai fi incidente de genul asta. Consider ca e de datoria autoritatilor sa puna panouri aditionale de informare: "Fraierilor, s-a modificat inaltimea tunelului, aveti grija, nu mai e ca inainte!".

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Totuși, la intrare e un limitator de înălțime... sau era. Rolul lui e fix ăla, să vadă șoferul că e o limită de înălțime și să îl oprească dacă nu vede.

Edited by george_alexandru, 22 September 2022 - 08:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate