Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Info tamplarie PVC / Comparatie intre marci

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009
Salutare,
Vrea sa fac o mica renovare la casa parinteasca (casa relativ veche, construita din paianta cu furci din lemn) si sunt nevoit sa schimb si 3 ferestre exterioare si 3 uso(doua de interior si una de exterior).
Bugetul este... redus, sa fiu realist. Dar totusi nici atat de mic incat sa nu imi pese ce folosesc.
Fiind din paianta, dupa ce am scos pe cele vechi, am pregatit golurile prin zidirea/tencuirea lor dar totusi cred ca ar fi indicat sa montez usi / ferestre nu foarte... grele.
Am primit 2 oferte din partea unor producatori locali, sunt foarte asemanatoare (cca. 300 lei diferenta).
Sticla aleasa este aceeasi, feroneria aceeasi ( Vorne ), glafurile, plase de insecte etc. Numai ca unul din producatori foloseste tamplarie Ramplast Solid 400 (4 camere) iar celalalt foloseste tamplarie GRUNWELT profil 70mm (6 camere).

Va rog sa ma ajutati cunun sfat, care ar fi tamplaria recomandata de voi ca fiind mai buna, cu care dintre cei doi producatori ar trebui sa merg?

Merci

Edited by gavroche83, 20 September 2022 - 22:01.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In principiu, mai lata, mai buna, cu mai multe camere, mai buna.

#3
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009

View Postpasilla, on 20 septembrie 2022 - 22:19, said:

In principiu, mai lata, mai buna, cu mai multe camere, mai buna.
Ma gandesc ca nici sa fie f "grosolane", gramurile sunt relativ mici, 1350 x 1050 mm, sa nu arate "caraghios" ...
Merci pt info

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ok. Poate ca nu m-am exprimat corect. Prin latime ma refeream la grosime. Poate ca asa e mai clar.

#5
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009

View Postpasilla, on 20 septembrie 2022 - 22:42, said:

Ok. Poate ca nu m-am exprimat corect. Prin latime ma refeream la grosime. Poate ca asa e mai clar.
Da da, am inteles.
Nu am auzit pana azi de aceasta marca, GRUNWELT. Ce este drept, imi suna cunoscut Ramplast dar nu stiu care ar fi mai calitativa (prin produsele lor).
Merci

#6
SiC41

SiC41

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.01.2010
Salutare!

Sunt intr-o situatie similara.
Sunt curios daca ai luat in calcul posibilitatea de a monta geamurile/usile pe cadrul din lemn deja existent?

In cazul meu o firma a intervenit in forta si a scos tot, a montat noile usi di "termopan" si au umplut golurile cu spuma.
La cateva luni, trebuiesc reglate. A ramas o anexa de facut si ma gandesc serios sa montez pe cadrul din lemn in speranta ca ar oferi mai multa stabilitate si nu ar mai fi nevoie de ajustari periodice.

O parere?

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
N-are lemnul nicio treabă cu noua tâmplărie. E vorba de calitatea ei slabă. Se vede cam ''de porc'', să păstrezi vechile rame.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate