Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Transfer intern - munca

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

 fab1an, on 21 septembrie 2022 - 09:15, said:

Si ideea e ca ei vor sa-mi schimbe ''locul de munca'' nu sa ma delege pentru o perioada la o alta locatie

Bre, n-auzi ca aia e delegare?

Quote

1. Delegarea presupune modificarea locului muncii cu pastrarea neschimbata a celorlalte elemente ale contractului de munca.

https://www.codulmun...3/art_43_1.html

Edited by crocko.dilul, 21 September 2022 - 09:26.


#20
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,985
  • Înscris: 13.03.2005
Probabil te vei trezi in decursul celor 60 de zile, cu o Anexa CIM la semnat, cu actualizarea locului de munca.

#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 fab1an, on 21 septembrie 2022 - 09:15, said:

Ce inteleg eu din acel articol e ca poate face acest lucru, unilateral, pentru cel mult 60 de zile. Am inteles corect?
Si nu trebuie sa primesc un act inainte de a incepe delegarea?

Si ideea e ca ei vor sa-mi schimbe ''locul de munca'' nu sa ma delege pentru o perioada la o alta locatie

Mai citește încă o data, cu atenție, în varianta completa a codului muncii. Prima delegare se poate face pentru o perioada de cel mult 60 zile calendaristice în 12 luni. Cu alte cuvinte angajatorul te poate trimite și pe perioade mai scurte, care adunate sa nu depășească 60 zile calendaristice într-un an.
Tu poți sa refuzi delegarea initiala, dar ți se poate desface contractul de munca.
https://rcp-legal.ro...ra-acordul-sau/

#22
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.12.2010
Da, din câte înțeleg și am mai vb și cu  persoane în domeniu, nu am scăpare decât dacă îmi dau demisia. Urata situație... :(

#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Dar de ce nu vrei sa te duci unde te trimite angajatorul? Ai spus ca e o unitate noua care se deschide, distanta pana acolo nu e mai mare decât cea la locul actual de munca.
Te temi de responsabilități noi, nu vrei sa ieși din rutina de zi cu zi, ce anume nu îți convine?

#24
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.12.2010
Pai imagineaza-ti ca esti la un loc de munca unde te simți foarte bine și vii cu plăcere la munca și vine cineva și îți zice ca de mâine pleci pe alta locație, nu iti da tot universul peste cap?
Nu îmi doresc schimbarea asta...

#25
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Am citit cu interes articolele legate de detașare și delegare. Treabă e clară, legea este făcută în favoarea angajatorului, in acest caz nu ai altceva de făcut decât să îți cauți de lucru dacă nu ești de acord cu delegarea.

#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 fab1an, on 21 septembrie 2022 - 10:53, said:

Pai imagineaza-ti ca esti la un loc de munca unde te simți foarte bine și vii cu plăcere la munca și vine cineva și îți zice ca de mâine pleci pe alta locație, nu iti da tot universul peste cap?
Nu îmi doresc schimbarea asta...

Dar e o schimbare pentru maxim 2 luni, pe urma te intorci. Dai o mana de ajutor colegilor noi, tu având deja experienta. Angajatorul poate chiar te apreciază și are încredere în tine, dacă te trimite acolo, sa fii printre cei care pune umărul la deschiderea cu succes a noului magazin.
Pe bune, câți ani ai?
Riști sa dai cu piciorul unui loc de munca, acum în prag de iarna, doar pentru ca timp de maxim 2 luni vei lucra în alta locație, unde poți avea surpriza sa fie la fel de bine ca la actuala locație?

#27
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
o colega a nevestei s-a judecat pe o speta similara si a pierdut (in 2014/2015 ce-i drept). atat tribunalul cat si curtea de apel au apreciat ca nu e vorba de delegare/detasare, atata vreme cat esti pe un post similar, in aceeasi localitate.
mai mult, e rolul/dreptul managementului cum isi organzeaza activitatea.

Edited by strongsss, 21 September 2022 - 12:54.


#28
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.12.2010

 corinadaniela, on 21 septembrie 2022 - 11:34, said:

Dar e o schimbare pentru maxim 2 luni, pe urma te intorci. Dai o mana de ajutor colegilor noi, tu având deja experienta. Angajatorul poate chiar te apreciază și are încredere în tine, dacă te trimite acolo, sa fii printre cei care pune umărul la deschiderea cu succes a noului magazin.
Pe bune, câți ani ai?
Riști sa dai cu piciorul unui loc de munca, acum în prag de iarna, doar pentru ca timp de maxim 2 luni vei lucra în alta locație, unde poți avea surpriza sa fie la fel de bine ca la actuala locație?
Sa cred ca va fi pentru 2 luni as fi prea naiv. :)
Nu am de gand sa renunt la acest loc de munca, nu acum, chiar daca m-am gandit la acest lucru dar deciziile la nervi nu sunt niciodata cele mai bune

#29
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Legal, prima delegare se poate face pe maxim 60 zile calendaristice în 12 luni. Aceasta delegare nu poate fi refuzata de salariat, este o modificare unilaterala a contractului de munca, la inițiativa angajatorului.
Abia când se pune problema prelungirii perioadei inițiale de delegare, atunci tu poți sa fii sau nu de acord, iar dacă nu vrei prelungire delegare, nu pățești nimic dpdv legal, nu ți se poate desface contractul de munca.

#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu prea cred ca e vorba despre delegare, atunci cand nu se schimba localitatea.

#31
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Confunzi delegarea cu delegația.
https://www.avocat-c...ncii/delegarea/

Edited by corinadaniela, 21 September 2022 - 17:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate