Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Transfer intern - munca

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 23.12.2010
Buna seara,

Se da urmatoarea situatie, compania mea de retail deschide in curand o noua filiala si au nevoie pe acel magazin de un om cu experienta (pozitie executorie nu de conducere) si vor sa ma transfere ''fortat'' pe acel nou magazin.
As dori sa stiu daca este legal sa ma transfere fara acordul meu, eu nedorindu-mi sa plec de la actualul magazin si le-am spus foarte clar acest lucru.

Va multumesc

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
cred ca discutia trebuia facuta in functie de multi alti factori. cat de departe, ce conditii ai in contract, ti-au propus ceva in plus...etc

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce scrie in CIM ?
Nu merge fortat, dar nici derularea contractului nu e neaparat obligatorie.

Edited by pasilla, 20 September 2022 - 21:33.


#4
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 23.12.2010

View Postsmoke, on 20 septembrie 2022 - 21:30, said:

cred ca discutia trebuia facuta in functie de multi alti factori. cat de departe, ce conditii ai in contract, ti-au propus ceva in plus...etc
Nu mi-au propus nimic in plus sunt aceleasi drepturi salariale. Si nu ar fi mai departe ca distanta

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Da, ar trebui sa fie prevazut undeva, de obicei compania poate face asta pe o perioada determinata.
La mine scrie in CCM, e 30 de zile, daca nu ma insel.

View Postpasilla, on 20 septembrie 2022 - 21:31, said:

Ce scrie in CIM ?
Nu merge fortat, dar nici derularea contractului nu e neaparat obligatorie.


#6
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 23.12.2010
Pai eu nu sunt nou angajat, de 2 ani lucrez in aceasta firma, contract nedeterminat

Edited by fab1an, 20 September 2022 - 21:43.


#7
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
daca nu e departe nu prea ai ce sa comentezi. tu ai contract cu firma nu cu locatia. daca era dificil sa ajungi mai aveai ceva argument... firma are la indemana mai multe optiuni ca sa te faca sa te muti, inclusiv desfiintare de post.

#8
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Da, contract NEdeterminat.
Detasare, perioada DEterminata.
Firma, are dreptul sa-ti impuna ceva, dar pe o perioada determinata.

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
locatia actuala e trecuta in contractul de munca? scrie explicit ca acolo iti vei desfasura activitatea?

#10
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Nu, legal nu poti fi obligat sa mergi la alt magazin. CIM-ul tau ar trebui sa specifice exact punctul de lucru la care lucrezi, altfel ar fi imposibil sa se faca SSM-ul tinand cont ca drumul de acasa pana la servici si invers, sunt acoperite. Prin urmare orice modificare la cim-ul tau se face prin act aditional, care trebuie semnat de ambele parti ca sa fie legal. Deci, nu, nu poti fi obligat legal, dar poti fi obligat prin diverse sicane, gen nu mai primesti diverse bonusuri, evaluari nasoale, etc etc.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce treaba are SSM cu schimbarea locului de munca, numai tu stii.
Crezi ca o prevedere de genul asta:
g) accidentul de traseu, dacă deplasarea s-a făcut în timpul și pe traseul normal de la domiciliul lucrătorului la locul de muncă organizat de angajator și invers;
are vreo relevanta, daca in CIM e  trecut faptul ca poti fi transferat la alte sedii, sau cu cei care se deplaseaza in interesul serviciului oriunde in tara, sau pe Planeta ?

Edited by pasilla, 21 September 2022 - 01:04.


#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Da, este legal, angajatorul poate dispune unilateral delegarea în interes de serviciu. Citește art 43 și 44 din codul muncii. Tu poți refuza doar prelungirea delegării, după terminarea primelor 60 de zile de delegare.

#13
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,494
  • Înscris: 04.12.2003
Art. 17. - (1) Anterior încheierii sau modificãrii contractului individual de muncã, angajatorul are obligatia de a informa persoana care solicitã angajarea ori, dupã caz, salariatul cu privire la clauzele generale pe care intentioneazã sã le înscrie în contract sau sã le modifice.
(2) Informarea prevãzutã la alin. (1) va cuprinde, dupã caz, cel putin urmãtoarele elemente:
a) identitatea pãrtilor;
b) locul de muncã sau, în lipsa unui loc de muncã fix, posibilitatea ca salariatul sã munceascã în diverse locuri;
c) sediul sau, dupã caz, domiciliul angajatorului;
d) atributiile postului;
e) riscurile specifice postului;
f) data de la care contractul urmeazã sã îsi producã efectele;
g) în cazul unui contract de muncã pe duratã determinatã sau al unui contract de muncã temporarã, durata
acestora;
h) durata concediului de odihnã la care salariatul are dreptul;
i) conditiile de acordare a preavizului de cãtre pãrtile contractante si durata acestuia;
j) salariul pe bazã, alte elemente constitutive ale veniturilor salariale, precum si periodicitatea plãtii salariului la
care salariatul are dreptul;
k) durata normalã a muncii, exprimatã în ore/zi si ore/sãptãmânã;
l) indicarea contractului colectiv de muncã ce reglementeazã conditiile de muncã ale salariatului;
m) durata perioadei de probã.
(3) Elementele din informarea prevãzutã la alin. (2) trebuie sã se regãseascã si în continutul contractului individual de muncã.
(4) Orice modificare a unuia dintre elementele prevãzute la alin. (2) în timpul executãrii contractului individual de muncã impune încheierea unui act aditional la contract, într-un termen de 15 zile de la data încunostintãrii în scris a salariatului, cu exceptia situatiilor în care o asemenea modificare rezultã ca posibilã din lege sau din contractul colectiv de muncã aplicabil.
(5) Cu privire la informatiile furnizate salariatului, prealabil încheierii contractului individual de muncã, între
pãrti poate interveni un contract de confidentialitate.

Edited by geos, 21 September 2022 - 06:16.


#14
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 23.12.2010

View Postborn2lose, on 20 septembrie 2022 - 23:35, said:

locatia actuala e trecuta in contractul de munca? scrie explicit ca acolo iti vei desfasura activitatea?

Sigur, locația e trecuta în CIM, unde lucrez de 2 ani

Nu am primit niciun act legat de "transfer" ieri mi s-a transmis doar verbal ca din data de... voi merge la noua locație.
Acum eu vreau sa stiu daca au dreptul sa facă asa ceva, în condițiile in care eu am refuzat acest lucru

#15
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,494
  • Înscris: 04.12.2003
Art. 42. - (1) Locul muncii poate fi modificat unilateral de cãtre angajator prin delegarea sau detasarea
salariatului într-un alt loc de muncã decât cel prevãzut în contractul individual de muncã.

(2) Pe durata delegãrii, respectiv a detasãrii, salariatul îsi pãstreazã functia si toate celelalte drepturi prevãzute
în contractul individual de muncã.
Art. 43. - Delegarea reprezintã exercitarea temporarã, din dispozitia angajatorului, de cãtre salariat, a unor lucrãri sau sarcini corespunzãtoare atributiilor de serviciu în afara locului sãu de muncã.
Art. 44. - (1) Delegarea poate fi dispusã pentru o perioadã de cel mult 60 de zile si se poate prelungi, cu acordul salariatului, cu cel mult 60 de zile.
(2) Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de
delegare, în conditiile prevãzute de lege sau de contractul colectiv de muncã aplicabil.
Art. 45. - Detasarea este actul prin care se dispune schimbarea temporarã a locului de muncã, din dispozitia angajatorului, la un alt angajator, în scopul executãrii unor lucrãri în interesul acestuia. În mod exceptional, prin detasare se poate modifica si felul muncii, dar numai cu consimtãmântul scris al salariatului.
Art. 46. - (1) Detasarea poate fi dispusã pe o perioadã de cel mult un an.
(2) În mod exceptional, perioada detasãrii poate fi prelungitã pentru motive obiective ce impun prezenta
salariatului la angajatorul la care s-a dispus detasarea, cu acordul ambelor pãrti, din 6 în 6 luni.
(3) Salariatul poate refuza detasarea dispusã de angajatorul sãu numai în mod exceptional si pentru motive personale temeinice.
(4) Salariatul detasat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de
detasare, în conditiile prevãzute de lege sau de contractul colectiv de muncã aplicabil.
Art. 47. - (1) Drepturile cuvenite salariatului detasat se acordã de angajatorul la care s-a dispus detasarea.
(2) Pe durata detasãrii salariatul beneficiazã de drepturile care îi sunt mai favorabile, fie de drepturile de la
angajatorul care a dispus detasarea, fie de drepturile de la angajatorul la care este detasat.
(3) Angajatorul care detaseazã are obligatia de a lua toate mãsurile necesare pentru ca angajatorul la care s-a
dispus detasarea sã îsi îndeplineascã integral si la timp toate obligatiile fatã de salariatul detasat.
(4) Dacã angajatorul la care s-a dispus detasarea nu îsi îndeplineste integral si la timp toate obligatiile fatã de
salariatul detasat, acestea vor fi îndeplinite de angajatorul care a dispus detasarea.
(5) În cazul în care existã divergentã între cei doi angajatori sau nici unul dintre ei nu îsi îndeplineste obligatiile
potrivit prevederilor alin. (1) si (2), salariatul detasat are dreptul de a reveni la locul sãu de muncã de la
angajatorul care l-a detasat, de a se îndrepta împotriva oricãruia dintre cei doi angajatori si de a cere executarea
silitã a obligatiilor neîndeplinite.
Art. 48. - Angajatorul poate modifica temporar locul si felul muncii, fãrã consimtãmântul salariatului, si în cazul
unor situatii de fortã majorã, cu titlu de sanctiune disciplinarã sau ca mãsurã de protectie a salariatului, în cazurile si în conditiile prevãzute de prezentul cod

Edited by geos, 21 September 2022 - 06:28.


#16
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 23.12.2010

View Postcorinadaniela, on 21 septembrie 2022 - 05:47, said:

Da, este legal, angajatorul poate dispune unilateral delegarea în interes de serviciu. Citește art 43 și 44 din codul muncii. Tu poți refuza doar prelungirea delegării, după terminarea primelor 60 de zile de delegare.

Pai nu e vorba de delegare ci de schimbare locație de munca.

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Delegare se numește. Citește cele 2 articole din codul muncii, le găsești mai sus, în mesajul lui geos.

Edited by corinadaniela, 21 September 2022 - 07:13.


#18
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 23.12.2010
Ce inteleg eu din acel articol e ca poate face acest lucru, unilateral, pentru cel mult 60 de zile. Am inteles corect?
Si nu trebuie sa primesc un act inainte de a incepe delegarea?

Si ideea e ca ei vor sa-mi schimbe ''locul de munca'' nu sa ma delege pentru o perioada la o alta locatie

Edited by fab1an, 21 September 2022 - 09:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate