Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 

Rasadnita... altfel!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Salutare tuturor... eu nu prea sunt pasionat de legumicultura si altele de gradina, ma plictisesc. Sotiei ii place sa se ocupe de asta. Eu, in schimb, ma ocup de lucrarile care tin de "infrastructura" gradinii.
In concluzie, sotia ma bate la cap sa ii fac o rasadnita. Sezonul trecut mi-a insirat rasadurile prin casa. Acum, prin intermediul rasadnitei, spera ca poate lasa rasadurile in aer liber sa isi faca treaba, bineinteles, ingrijite, dar sa nu le mai tina in casa.
Am cautat pe net, modele sunt destule, dar m-am gandit la o solutie de compromis...
In curte am o masina mai veche care este nefolosita, avand nevoie de niste reparatii cu privire la care nu mai vreau sa investesc... dar nici nu sunt hotarat sa scap de ea, avand valoare sentimentala...
Masina este batuta de soare de la rasarit pana pe la ora 17.30 (pe timp de vara), deci primavara ceva mai putin...
Ma gandeam daca as scoate scaunele si banchetele din ea si sa ii amenajez un mic spatiu in interior, in care sa se poata dezvolta rasadurile...
Astept pareri si sugestii...

#2
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Daca asiguri conditiile de caldura. lumina si umiditate(inclusiv pe timpul noptii totul e OK!

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
în mașină poți usca fructe.răsadurile ziua se coc și noaptea îngheață.numai o oră să uiți să deschizi mașina și s-au dus răsadurile

#4
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

View Postiuliean50, on 20 septembrie 2022 - 08:27, said:

Daca asiguri conditiile de caldura. lumina si umiditate(inclusiv pe timpul noptii totul e OK!

Pai si intr-o rasadnita "oficiala", cum se asigura aceste conditii? Nu tot afara este destinatia ei?

#5
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 19.09.2005
Eu stiu ca la tara se obisnuieste pe pat de balegar cu paie, care prin descompunere ofera caldura necesara.

#6
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Plantele din rasadnita au nevoie de căldură, apă,  lumină, mâncare, aerisire și tratamente, programul CALMAT, cum îi zic eu.
Trebuie să știi ce răsaduri vrei să produci, câte și în ce perioadă,  apoi mai vorbim. Avem și un topic dedicat, sere și solarii,  unde câțiva dintre noi și-au prezentat rasadnitele.


#7
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postbonygy, on 20 septembrie 2022 - 08:34, said:

nu vrei s-o dai pe nevasta-ta la telefon?
ca tu pari distrat tare!

rasadnita se orienteaza spre sud, ca sa aiba soare mereu, nu doar spre rasarit si trebuie iluminare totala, nu doar cat asigura ferestruicile masinii, caz in care nu e decapotabila, nu ai specificat.

deci ai vreo 3 variante, depinde de ce vrea scumpa ta nevasta:

1 - faci o lada sapata in pamant, inconjurata/izolata cu polistiren si deasupra ii faci un capac. Inauntru pui pamant bun pt rasaduri/flori, de preferinta amestecat cu niste gunoi de grajd de cal, ca asta incalzeste mai bine un pic. Daca faci treaba buna, nu va ingheta. Depinde si de zona unde esti.

2 - Faci un mic solar ca o casuta, mic, si inauntrul lui mai faci un solar, adica solar in solar, ca sa nu inghete. Pui folii cele mai transparente, sau policarbonat transparent.

3 - Face un solar ca la metoda 2, numai ca inauntrul lui faci niste rafturi/etajere si nu mai faci celalalt solar, si duci plantele ziua acolo si le aduci noaptea undeva in casa, dar NU la caldura, pe vreun hol, ceva, unde ai de preferinta 16-17 grade.

Si la metoda 1 dar mai ales la metodele 3 si 2, poti folosi acel solar si dupa ce ai terminat cu rasdurile, mai ales toamna tarziu, pt salate, ridichi, samd...

de asemenea poti folosi tot ca rasadnita, sa pregatesti alte rasaduri pt cultura de toamna, sau sa pui flori ...

aia cu masina va fi epic fall!

#8
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Nu ai nici o sansa in masina. Eu si in casa a fost nevoie sa adaug lumina artificiala pentru ca lumina de la fereastra nu era suficienta primavara devreme si rasadurile se lungeau spre lateral. In masina nu o sa ai nici o sansa sa le oferi suficienta lumina si caldura.

#9
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Multumesc de sfaturi... ideea cu masina a fost doar in speranta ca m-as fi folosit de ceea ce deja aveam... nu m-am hotarat direct.
Am inteles ideea, voi vedea ce fac...

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,013
  • Înscris: 28.10.2006
Un hol cu geamuri spre sud, instalatie de lumina artificala (LED, 50 W cel putin) cu temporizator sau declansare crepusculara.
Pentru rasaduri, 20-25 grade, finctie de plante.
Control al umiditatii recomandat.
Io asa am facut sute de rasaduri care au produs din plin in solar.

Edited by viceroy56, 20 September 2022 - 18:41.


#11
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Cum reușești să controlezi umiditatea?

#12
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Oricum, daca faci rasadnita afara trebuie sa ai un plan de urgenta s-o incalzesti in caz ca vin -10 grade la sfarsitul lui martie sau aprilie(au mai fost, nu exagerez). Cel mai ieftin si sigur tot in casa e, intr-o camera mai rece, cu instalatie de lumina cu leduri. Daca ai doar pana in cateva sute e ok si dormi noaptea linistit ca nu ingheata. Mai poti sa faci o incinta izolata bine si incalzita cu cablu sau folie de incalzire, cu termostat, dar la pretul curentului, nu mai dormi noaptea din alte motive.

#13
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,013
  • Înscris: 28.10.2006

View Postcorsica, on 20 septembrie 2022 - 20:01, said:

Cum reușești să controlezi umiditatea?

Manual, cu mana!
Ceva sonde montate in rasadnite si cu alarma la scaderea umiditatii in sol.
Iei stropitoarea si umezesti pamantul!
N-am facut rasadnita profesionala, permanenta sa pun instalatii automate de udare.
Pe niste rafturi metalice din comert, alveole de plastic cu 24 de cuiburi, benzi de led pentru iluminat, comandate cu senzor crepuscular.
Nimic profi, doar hobby!
Si solarul de la tara, tot hobby, ceva stalpi, ceva arce, udare cu picurare.

#14
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Am facut o micro rasadnita. cca 2mp. Cadru de lemn, jos si spre nord polistiren, sus si trei laturi 2 x policarbonat cu 3cm intre placile de policarbonat. Incalzire prin pardoseala :)

O sa o folosesc doar pentru plante cultivate afara. deci insamantat 1martie. Cel mai devreme 15februarie. Are sens sa-i pun iluminare?

La udare cum e mai bine? stropitoare sau prin scufundare? Daca fac prin scufundare atunci trebuie sa bag si ceva robineti sa se scurga apa.

#15
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
Incalzire prin pardoseala, iluminare, scufundare...
Cate rasaduri speri sa produci de pe 2 mp? Si la ce costuri?

#16
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,067
  • Înscris: 17.03.2005
Încălzirea substratului,folosind cabluri este o metoda folosita de mulți dintre noi.
Folosirea policarbonatului este inutila, cutia merge lejer sa fie opaca și cât mai bine izolata.
Fie ca se folosește polistiren, fie ca se folosește panou Sandwich pt a face cutia, ideea 3 sa pierzi cât mai outin căldură.
Ziua oricum se deschide, noaptea oricum nu e lumina, policarbonatului nu izolează decât extrem de putin iar lumina pe care o lasă e oricum puțina.

Costurile sunt alea care sunt, depinde, oricum depinde și csnd semeni și când plantezi, sa te apuci mukt prea devreme e oricum cvasiinutil.
Plantatul prea devreme în solar e riscant și contraproductiv, și daca nu suferi accidente gde gen sa pierzi plantele oricum vor suferi și le da înapoi încât poți produce mai prost și chiar mai târziu decât alții care au antat după tine.
Pentru afara nici nu se pune problema sa semeni foarte devreme, e arhisuficinet sa ai minime condiții pentru cele câteva săptămâni de început, deja martie înseamnă lumina multa,căldură multa ziua, nevoie de aerisire ziua...
Același pericol, afara nu ai risc de îngheț ca în solar în aprilie, ai însă risc mare de vreme rece și ploioasa, vânt.... Temperaturile pozitive dar prea mici afara produc același efect, ții plantele pe loc, apar dereglări metabolice, îmbătrânesc și nu enicio jmecherie.
Planifici sa plantezi în solar la 15 aprilie în solar neincalzit și la 10-15 mai afara și ești safe, mai devreme orice zi contează, o poți nimeri uneori și câștigi dacă plantezi mai devreme, riști sa afecteze răsadurile per total și având în vedere ca sezonul 3 lung, mai ales în solar(acum le poți tine lejer pana la final de octombrie dacă sunt sănătoase) nu vad sensul grabei.

Mai e ceva... În special în solar dar și afara 3 valabil.

Spațiul ala poate și ar fi bine sa fie exploatat cu mai multe culturi.
Culturile. De sezon rece au utilitatea lor și beneficiile lor, de la produse proaspete pana la întreruperea ciclului unor boli sau dăunători, epuizarea acestora...
Sa faci doar roșie sau ardei e ok dwr mult mai util e sa. Ai și spanac, ceapa verde, ierburi de frunză pt. Salata, salata, ridichi, etc...
De la menținerea solului activ pana la egalizarea nutrientilor care sunt consumați diferit de diferite culturi, îndepărtarea sau epuizarea unor dăunători care nu mai au specia țintă la dispoziție dar sunt momiți sa continue sa fie activi și pot fi astfel eliminați aproape total, similar și pentru boli...


Sa câștigi o luna în plus la roșie dar sa Pierzi 5-6 lăsând pământul ala sa doarmă cu toate bolile și dăunătorii la hibernare nune neapărat o chestie deșteaptă.... Uneori are sens dar cel mai adesea... Nu.

E mișto asa sa vezi la unii roșii în mai sau în final de noiembrie dar pragmatic trebuie sa și poți, sine cam greu, dar mai ales trebuie sa fii și pragmatic... Din august te cam saturi de rosii, iarna e lunga, e mult mai util sa ai verdeață permanent cu excepția a 1-2 luni de geruri decât 3 roșii de care ești satul, în octombrie...



#17
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Nu cred sa ma coste mult incalzirea ca martie si aprilie nu sunt prea friguroase. Sunt insa perioade de cateva zile cu -5 chiar mai mult noaptea si fara incalzire, cam sufereau plantele. Daca consuma mult, pun polistiren peste tot noaptea. fac un capac din polistiren cu cadru de lemn , nu e mare lucru

In mod normal, calculez sa plantez afara dupa 1mai. ceva mai tarziu castraveti, pepeni, mai repede varza, gulii..



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate