Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Parere - Audi A4 B8 S-line 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
La bugetul tau si pe foamea asta de masini nu m-as uita la masini premium batrane.
Decat o fotomodela trecuta si calarita mai bine una iesita din prima casnicie lunga, chiar si autohtona. Si daca se poate, sa nu-i placa bautura cu camionagii.

Mai simplu, benzinara.

#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Benzina consuma si nu fuge Posted Image

#21
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostTruculMagic, on 19 septembrie 2022 - 13:44, said:

Benzina consuma si nu fuge Posted Image
spuse un adevarat dieselar care nu stie ca turometrul trece de 3.

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006

View Postchris_dvb, on 19 septembrie 2022 - 10:18, said:

Citat din anuntul vanzatorului: "an 2008 motor kaga 2000 Diesel mașina este adusă din Austria pe platforma Nu are nici un rând de nr roși scoase Mașina arată ca și in poze..."

Cum naiba de in poze are numere de Romania?

S-a scos direct numarul definitiv, fara numere rosii?

#23
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostdanX, on 19 septembrie 2022 - 14:04, said:

spuse un adevarat dieselar care nu stie ca turometrul trece de 3.

2.0 diesel 350nm , benzina pe compacta cum l-ati sfatuit... de 1.6 undeva la 150nm ... despre ce vorbim ? Posted Image Un 2.0 aspirat tot pe la 190-200nm are.

#24
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostTruculMagic, on 19 septembrie 2022 - 14:28, said:


2.0 diesel 350nm , benzina pe compacta cum l-ati sfatuit... de 1.6 undeva la 150nm ... despre ce vorbim ? Posted Image Un 2.0 aspirat tot pe la 190-200nm are.
Nu conteaza numai "dimensiunea" cuplului, mai conteaza si "cat timp" faci ceva cu el.

#25
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 11.03.2010

View Postadisz, on 19 septembrie 2022 - 14:17, said:

numere rosii?

Numere "rosi" spune vanzatorul. De asemenea masina arata "ca si in poze" si are o factura de "servis" "ca si act".

@initiator
Daca iti pasa de banii proprii, fugi cat poti de asemenea anunturi.

Edited by trandafirdoru, 19 September 2022 - 16:47.


#26
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://ireland.apollo.olxcdn.com/v1/files/eyJmbiI6InVteHh3eHprazQ5NS1BVVRPVklUUk8iLCJ3IjpbeyJmbiI6InE3bXo1M2JpZnB6ay1BVVRPVklUUk8iLCJzIjoiMTYiLCJwIjoiMTAsLTEwIiwiYSI6IjAifV19.MneMsKqZb5VUo3IFR-wGgdYYxf4nejgg2LNsf2hyLdw/image;s=1080x720 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un Ford Mondeo inmatriculat, an 2011, norma euro 5, motor diesel 1997 cm*, 199.600 km, 140 CP, cutie automata, la pret bun 6.150 euro: https://www.autovit....t-ID7H42bk.html

#27
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Numai Turnier nu e ala....

#28
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View PostIgnatAndrei, on 19 septembrie 2022 - 11:50, said:

Ai dreptate, dar na, in bugetul asta nu poți sa îți cumperi ceva nou. Și nici nu as vrea sa dau 6000€ pe un Matiz sau Dacia, na așa gândesc eu. Dacă ma duce 5-6 ani mașina e Numa bine, nu sunt genul sa le forjez, drifturi etc. Acum piesele cad și la mașinile noi, n-ai de unde știi niciodată
M-am uitat și la Opel-uri, VW, Ford, dar nu mi face nimic cu ochiul. Dacă aveți voi recomandări de mașini in banii ăștia as aprecia foarte mult.
Pai ce sa-ti mai recomandam noi daca tu n-ai ochi decat pentru BMW si Audi ? Ia-ti Audi si asta e.

Ce a recomandat @xmanyacs77 e o masina buna cu un motor foarte durabil in timp. Am eu masina cu motorul ala si am aproape 400 000km si inca merge foarte bine.
Masina e spatioasa, se conduce foarte ok.

Edited by tehnics, 19 September 2022 - 20:09.


#29
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Cauta Seat Exeo 2.0 TDI 143 sau 170 cai.
O sa imi spui sarut' mana apoi.

#30
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
Degeaba, e Audi dar in acelasi timp nu e Audi. Simt ca orice i-am spune si recomanda, tot pe Audi ar merge, ma gandesc ca e un tanar la ~20 de ani. De ce sa nu recunosc, si eu cand am luat prima masina voiam sa fie cat mai premium, chick magnet, asta e mentalitatea varstei pana la urma. Oricat am incerca sa il convingem ca un Renault Megan 3 1.5 dci e mult mai fiabil (doar un exemplu), cel mai probabil nu il va atrage.

@initiator: daca tot esti setat pe Audi B8, macar sa mergi cu ea (cand o gasesti), la o verificare, si sa nu te astepti sa gasesti tu dieselul din 2008 cu 170.000km reali la 7000 euro, macar pe partea asta sa stii la ce sa te astepti. Ca fiabilitate, la orice masina sh conteaza cum a fost intretinuata de fostii proprietari. Daca as fi in locul tau cu bugetul respectiv m-as orienta spre altceva, dar nu sunt asa ca, banii tai, alegerea ta. Pana la urma trebuie sa iti iei o masina care sa iti placa tie, dupa care sa intorci capul cand pleci de langa ea, si sa merite eventualele dureri de cap ce ti le va produce.

#31
IgnatAndrei

IgnatAndrei

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2022

View Posttehnics, on 19 septembrie 2022 - 20:06, said:

Pai ce sa-ti mai recomandam noi daca tu n-ai ochi decat pentru BMW si Audi ? Ia-ti Audi si asta e.

Nu am zis ca am ochi doar pentru BMW si Audi, de ex m-am uitat si la Chevrolet Malibu, imi plac foarte mult, dar nu sunt foarte multe la vanzare si ce sunt la vanzare sunt modele mai noi. Nu am ochi doar pentru BMW si Audi, dar vreau ceva sa imi placa, cum zice si Galacticul, ceva ce sa nu-mi para rau ca am cumparat-o si sa intorc capul dupa ea. Caut ceva ce sa imi placa, si ce mi-a recomandat @xmanyacs77 m-am uitat dupa modelele de genul, sunt frumoase, dar nu pe gustul meu.

View PostGalacticul, on 19 septembrie 2022 - 20:42, said:

Degeaba, e Audi dar in acelasi timp nu e Audi. Simt ca orice i-am spune si recomanda, tot pe Audi ar merge, ma gandesc ca e un tanar la ~20 de ani.

La varsta m-ai nimerit, chiar 20 am. Nu sunt genul de persoana ce vrea adrenalina, viteza, drifturi etc, vreau ceva ce sa imi placa, cum ai zis si tu, sa intorc capul dupa ea. Iar de dureri de cap sunt complet pregatit, pana la urma nu iau o masina noua, iau un SH. Intre timp cautand am mai gasit si asta: https://www.facebook...33842558106010/
Eu zic ca arata destul de bine, acum ramane sa o vad si face-to-face, acum m-am axat strict pe modelul asta si nu mi-l mai pot scoate din cap deoarece are si un prieten modelul asta, imi place cum arata si cum se conduce, cum se tine pe drum, adica de la un golf 4 1.9 alh la audi ul asta e o diferenta.

Edited by althea, 20 September 2022 - 05:29.
nu mai folosi Bold pe tot textul, e atât inutil cât ?i obositor pentru ochi


#32
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View PostIgnatAndrei, on 19 septembrie 2022 - 23:45, said:

acum m-am axat strict pe modelul asta si nu mi-l mai pot scoate din cap deoarece are si un prieten modelul asta,

Nu am zis ca am ochi doar pentru BMW si Audi,
Mno, am pus textul in ordine inversa ca sa intelegi ce ziceam...da, esti axat doar pe Audi pentru ca mna, are prietenul tau si vrei si tu sa ai.

Raman la parerea mea: ia-ti Audi. Restul e can-can.

L.E. Ti-am explicat ca am condus Audi modelul ala si comparativ cu Mondeo al meu, nu m-a dat pe spate. Nici la condus, nici la acceleratie, nici la interior. Uite cateva poze din interiorul unul Mondeo cu navigatie si Convers+. Mna, poate am eu o varsta dubla cat a ta si cum arata masina pe exterior nu prea ma mai intereseaza. La cat am reparat la masini, am ajuns la concluzia ca cel mai important e sa functioneze motorul si sa fie fiabil, nu ca are far cu led si xenon.

Edited by tehnics, 20 September 2022 - 08:19.


#33
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014

View PostIgnatAndrei, on 19 septembrie 2022 - 23:45, said:

La varsta m-ai nimerit, chiar 20 am. Nu sunt genul de persoana ce vrea adrenalina, viteza, drifturi etc, vreau ceva ce sa imi placa, cum ai zis si tu, sa intorc capul dupa ea. Iar de dureri de cap sunt complet pregatit, pana la urma nu iau o masina noua, iau un SH. Intre timp cautand am mai gasit si asta: https://www.facebook...33842558106010/
Eu zic ca arata destul de bine, acum ramane sa o vad si face-to-face, acum m-am axat strict pe modelul asta si nu mi-l mai pot scoate din cap deoarece are si un prieten modelul asta, imi place cum arata si cum se conduce, cum se tine pe drum, adica de la un golf 4 1.9 alh la Audi ul asta e o diferenta.

Vad ca anuntul a fost pus de o 'pisi', daca ea este si vanzatoarea cu care te intalnesti poate impusti 2 iepuri :)
Dar odata este cu numere de franta (nu este o tara cu renume pentru intretinerea masinilor) apoi cu nr de Romania .... de ce nu cauti un A4 mai 'normal'?

#34
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmarius2k, on 20 septembrie 2022 - 08:24, said:

de ce nu cauti un A4 mai 'normal'?
pentru ca alea nu atrag, nu intorc capul, nu ii face cu ochiul, nu de ala are prietenul lui...

#35
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postxmanyacs77, on 19 septembrie 2022 - 19:57, said:



Un Ford Mondeo inmatriculat, an 2011, norma euro 5, motor diesel 1997 cm*, 199.600 km, 140 CP, cutie automata, la pret bun 6.150 euro: https://www.autovit....t-ID7H42bk.html
Never EVER EVER Ford automat din anii aia. Cutiile de viteze sunt niste gunoaie, cu volanta interna si foarte picarete. Si cele dublu ambreiaj si cele cu convertizor de cuplu.

#36
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007

View PostIgnatAndrei, on 19 septembrie 2022 - 23:45, said:

Intre timp cautand am mai gasit si asta: https://www.facebook...33842558106010/
Eu zic ca arata destul de bine, acum ramane sa o vad si face-to-face,

Ca idee, in anunt scrie multe lucruri care nu se regasesc in poze. Eu nu vad senzorii de parcare in poze, nici sistem Bose (nu Boose cum scrie ea) nu vad vreo dovada ca ar avea, trebuie sa aiba pe boxele din usi emblema cu Audi Bose. "Faruri cu led automate", adica drl-uri, sa nu te astepti sa aiba led pe faza scurta. Are xenon intr-adevar. Ornamentele alea de carbon nu stiu unde sunt. Volanul mi se pare cel standard Audi, nu pare de piele (ar trebui sa se vada perforatiile), dar ma rog, sa zicem ca din poze nu se vede bine. Ai grija la astfel de persoane, care infloresc anunturile. Nu zic, arata bine din poze, dar vezi ca nu e chiar ce zice. Si toate chestiile ce zice ca le-a schimbat sunt fix nule fara o factura de la un service. Trebuie sa vezi si cand a schimbat ultima data uleiul la cutie, cel mai probabil niciodata de cand e la ea. Mai costa si asta in jur de 1500 lei.

De obicei femeile se scapa de masini rapid cand incep sa aiba probleme, pentru ca sunt imediat sfatuite sa le "marite". Stiu pentru ca o prietena si-a luat anul trecut un E-klasse, tot asa ca si tine voia doar acea masina. Si a gasit una la pret bun, a luat-o fara sa o verifice, pentru ca stia cat de cat proprietarul. Cateva luni mai tarziu se bucura ca a scapat de ea. Pierdea antigel, ulei, motorina, pompa de servo functiona intermitent, bratele suspensiei praf etc. Masina bibelou altfel, cu "toate consumabilele schimbate". Nu avea schimbat mai nimic, placutele si discurile erau gata etc.

Referitor la faptul ca ai condus masina prietenului si iti place cum se conduce, cum sta. Sa stii ca Mondeo si Focus sunt mai distractive la condus. Am un Focus 3 in familie si am condus si Audi, e mai dinamic focus-ul. Nu ca Audi nu ar sta bine la capitolul asta, dar ca idee.

Edited by Galacticul, 20 September 2022 - 11:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate