Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

heliocentrism vs geocentrism

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#55
Wilee_Coyote

Wilee_Coyote

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.08.2021

View Posthorny_hornet, on 14 octombrie 2022 - 08:34, said:

Păi biserica trebuia să fie compasul moralității, cu iubire și iertare și toate chestiile de prin NT.
Dacă așa erau mentalitățile din acele vremuri, pentru ce mai avem nevoie de biserică?
Chiar e nevoie de altă instituție coruptă însetată de putere și sânge?
Poate trebuia, dar ar trebui si sa tinem cont de faptul ca NT nu e scris de Iisus, e scris in mare parte de Pavel si asa numitii evanghelisti. Daca il citesti cu atentie pe Pavel vei vedea ca el nu e chiar asa pacifist precum Iisus, el condamna ceea ce nu-i place si pe cei care nu-i plac. Daca studiezi Biserica crestina vei vedea ca ea se bazeaza mai mult pe scrierile lui Pavel si mozaism decat pe invatatura lui Iisus. Si de cate ori n-a invocat Biserica textele din VT pentru a-si justifica crimele? de exemplu "pe vrajitoare sa n-o lasi sa traiasca".
Pentru ca in societate inca mai avem oameni asa de primitivi incat lipsa credintei religioase i-ar transforma in pericole sociale. Nu spun ca acesta e neaparat un argument deoarece ii vedem pe musulmani, care in numele lui Allah sunt dispusi sa se arunce in aer si sa-i arunce pe altii in aer.
Se pare ca cei care conduc lumea au nevoie de aceasta institutie corupta si insetata de putere. Dupa cum sigur observi si tu, preotii se roaga pentru cei care merg in razboaie, adica merg sa ucida alti oameni. Poate in lipsa religiei nu ar mai fi dispusi asa de multi sa ucida sau sa-si lase oasele prin diferite locuri in care sunt conflicte.
Sunt de acord cu cel care a spus " un om bun face lucruri bune si un om rau face lucruri rele, dar pentru ca un om bun sa faca lucruri rele ai nevoie de religie.

View PostDaculScoril0, on 13 octombrie 2022 - 21:35, said:

De ce?
Mai ales că ai pretenția să mă judeci pe mine, acum, după precepte din secolele întunericului?
Nu-mi dau seama de unde ai reusit sa tragi aceasta concluzie nastrusnica. Eu nu te judec sub nici o forma, cel mult ma pot minuna de faptul ca explicandu-ti de doua ori pozitia mea, tu tot nu ai inteles-o.

#56
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostWilee_Coyote, on 14 octombrie 2022 - 13:57, said:

Nu-mi dau seama de unde ai reusit sa tragi aceasta concluzie nastrusnica. Eu nu te judec sub nici o forma, cel mult ma pot minuna de faptul ca explicandu-ti de doua ori pozitia mea, tu tot nu ai inteles-o.
mai explică-mi odată, poate sunt eu tare de cap: e moral să omori în chinuri groaznice pe cei care nu sunt de acord cu tine?
Încearcă să răspunzi cu da sau nu, pentru că nu există cale de mijloc.

View PostWilee_Coyote, on 14 octombrie 2022 - 13:57, said:

Eu nu te judec sub nici o forma,
tu personal poate nu, dar majoritatea celor care de dau creștini o fac.

#57
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View PostDaculScoril0, on 14 octombrie 2022 - 18:46, said:

mai explică-mi odată, poate sunt eu tare de cap: e moral să omori în chinuri groaznice pe cei care nu sunt de acord cu tine?
Încearcă să răspunzi cu da sau nu
Omul ți-a explicat foarte clar.
Și dacă-ți va răspunde cu "da" sau "nu", tot nu vei înțelege.
Este atât de evident că ești predestinat să nu pricepi! Posted Image

:rolleyes:

Edited by Sfantul Jakob, 15 October 2022 - 11:21.


#58
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostSfantul Jakob, on 15 octombrie 2022 - 11:21, said:

Omul ți-a explicat foarte clar.
când? unde?
răspunde tu. Dacă ești în stare.
Dar nu cred că ești.

Edited by DaculScoril0, 15 October 2022 - 15:19.


#59
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Eu aș pune altă întrebare, mai profundă: este moral să chinui la nesfârșit, pe cineva care nu este de acord cu tine, dar ar fi o întrebare off-topic, aici...

#60
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View PostDaculScoril0, on 15 octombrie 2022 - 15:14, said:

Dar nu cred că ești.
Facă-se după necredința ta, Dacule!

View Postdark, on 15 octombrie 2022 - 15:16, said:

Eu aș pune altă întrebare, mai profundă: este moral să chinui la nesfârșit, pe cineva care nu este de acord cu tine
Aici e foarte simplu de răspuns: NU! :habarnam:
La întrebarea Dacului e mai greu. Că ăla nici nu știe ce vrea să întrebe :)

#61
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostSfantul Jakob, on 15 octombrie 2022 - 15:26, said:

La întrebarea Dacului e mai greu. Că ăla nici nu știe ce vrea să întrebe Posted Image
ori ești dislexic, ori minți ca de obicei.

#62
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Ii ok sa torturezi si sa ucizi pe cineva? Nu.
Era ok sa torturezi si sa ucizi pe cineva in evu' mediu? Nu. Doar ca aveau o atitudine mult mai relaxata fata de problema asta.
Inchizitia nu te lua de pe strada, si in timp ce te târa catre temnita pregateau deja rugu' in piata. Chiar si inchizitia avea nevoie de o condamnare ca sa faca asta, de aceea erau procesele alea. Erau procele alea drepte? Evident ca nu. Te torturau, recunosteai, aia te deposedau de averi, te excomunicau si te trimiteau in treaba ta, imbracat intr-un sac cu cenusa in cap in piata publica.

#63
Wilee_Coyote

Wilee_Coyote

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.08.2021

View PostDaculScoril0, on 14 octombrie 2022 - 18:46, said:

mai explică-mi odată, poate sunt eu tare de cap: e moral să omori în chinuri groaznice pe cei care nu sunt de acord cu tine?
Încearcă să răspunzi cu da sau nu, pentru că nu există cale de mijloc.
Nu.

#64
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007
:lol:
Nici acum nu a înțeles!

#65
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020

View Postastf123, on 18 septembrie 2022 - 20:36, said:

Ce sustine biblia ca fiind real,geocentrismul sau heliocentrismul?
Despre care vorbeste?
Geocentrism explicit nu este arătat, fiindcă nu era cazul.
Dar implicit este: soarele și luna după facerea pământului.
Soarele stă pe loc pentru a nu trece ziua mai repede și ca iudeii să izbândească în bătălie.

#66
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,063
  • Înscris: 28.07.2008

View Posthorny_hornet, on 18 septembrie 2022 - 20:56, said:

Biblia vorbește despre un Pământ plat, rotund, ca un disc, cu un firmament pe care sunt lipiți "luminătorii", adică Soarele, Luna, stelele. Mno, tu ce crezi?

View Postodastramosilor, on 18 septembrie 2022 - 20:59, said:

omu intrebase daca in mod concret este specificat, ori nu zice nicaieri ca Dumnezeu a creat pamantul ca sfera sau altfel, in ziua cutare... rezulta din alte pasaje, asa cum am prezentat, dar nu concret... si aici mergem in alta directie, cea cu teoria pamantului plat... care e alta discutie Posted Image
”El şade deasupra cercului pământului, şi locuitorii lui sunt ca nişte lăcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o maramă subţire şi le lăţeşte ca un cort, ca să locuiască în el.” Isaia 40:22

#67
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 15.10.2020

View PostAtreides7, on 21 decembrie 2022 - 15:35, said:

”El şade deasupra cercului pământului, şi locuitorii lui sunt ca nişte lăcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o maramă subţire şi le lăţeşte ca un cort, ca să locuiască în el.” Isaia 40:22
E exact ce spuneam, Biblia vorbește despre un Pământ plat, rotund, ca un disc, cu un firmament pe care sunt lipiți "luminătorii", adică Soarele, Luna, stelele.

#68
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007
Ai imaginație! :yes:

#69
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 15.10.2020
Nu e nevoie de prea multă imaginație, că scrie negru pe alb:

Quote

"Când El privea până la marginile pământului şi îmbrăţişa cu ochii tot ce se află sub ceruri,"  (Iov 28:24)
"Vedenia pe care am avut-o, când eram culcat în patul meu, a fost: "Mă uitam şi iată un copac în mijlocul pământului, înalt foarte.
Copacul creştea şi era puternic şi vârful lui ajungea până la cer şi se putea vedea până la capătul pământului."  (Daniel 4:7-8)

E nevoie să menționez că Pământul nu are margini, mijloc sau capăt fiindcă e cam sferic?

#70
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007
Dacă nu ai auzit încă de limbajul figurat folosit în literatura universală ar cam fi nevoie să menționezi câte clase ai!

Uite unii și în 2019 cred că există marginile pământului Posted Image
https://en.wikipedia...arth_(2019_film)
https://endsofearthfilm.com/

Edited by Sfantul Jakob, 23 December 2022 - 08:26.


#71
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 15.10.2020

View PostSfantul Jakob, on 23 decembrie 2022 - 08:17, said:

Dacă nu ai auzit încă de limbajul figurat folosit în literatura universală ar cam fi nevoie să menționezi câte clase ai!
Avem noroc de cei ca tine, care pot să interpreteze corect metaforele bibliei, pentru niște bani, desigur. :lol:
Eu oricum încadrez biblia la ficțiune, dacă nu ți-ai dat seama încă. Afirmațiile mele sunt pentru cei care o iau în serios.

Alte citate biblice amuzante:

Quote

"El zguduie pământul din temelia lui, aşa încât stâlpii lui se clatină."  (Iov 9:6)
"Cutremuratu-s-a pământul şi toţi cei ce locuiesc pe el; Eu am întărit stâlpii lui."  (Psalm 74:3)


#72
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View Posthorny_hornet, on 23 decembrie 2022 - 09:16, said:

Eu oricum încadrez biblia la ficțiune
Parca interesează pe cineva cum se fac de râs "experții" habarniști comentând pictura lui Picasso sau scrierile Bibliei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate