Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Numarare pasi

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Mi-a ajuns Amazfit Trex 2 , toate bune si frumoase cu el, e ce trebuie. Aplicatia Zepp instalata pe Iphone 12 , deci Ios.

Am observat o anomalie, daca ii pot spune asa, cu privire la masurarea pasilor. Spre exemplu, cea mai concludenta, astazi, de dimineta de cand m-am trezit pana la o anumita ora , purtat ceaul la mana in permanenta si telefonul in buzunar, in aplicatia Zepp imi arata 2855 de pasi, in aplicatia Healt Ios imi arata 3250 de pasi iar in noua aplicatie introdusa fâde Apple , Fitness sau ceva de genul, imi arata 4500 de pasi.

Care e explicatia? De ce sunt date mult diferite ? Ma gandeam ca poate le dubleaza, deoarece in Healt am pus sa fie trimise datele din Zepp dar nu si invers, dar daca fac suma,  u e dublul pasilor. Care e explicstia, de ce sunt diferente asa de mari, in ideea in care ceasul a stat la mana , iar telefonul in buzunar, in tot timpul deplasarii.

#2
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Cred ca bratara/ceasul masoara si miscarea mainii impreuna cu deplasarea in teren,pe cand terminalele gsm doar deplasarea in teren. Se foloseste un algoritm pentru transpunerea rezultatelor in pasi.
Este de asteptat ca rezultatele sa nu fie asemanatoare.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
E cam la fel peste tot.
Eu am de la Huawei - Watch Fit, telefonul tot de la ei si aplicatia lor.

De ex ieri mi-a aparut mesaj ca am depasit 10.000 de pasi. Ma uit la ceas - 8200...
La fel si cand stau cu telefonul pe birou si ma mai misc prin firma.

Si mai intereasnt e ca ediferente apar si cand activez GPS-urile, atat pe telefon cat si pe cceas - imi apar distante diferite.

Ma tem ca sunt doar algoritmi aproximativi. Nu sunt rezultate exacte, dar ptr uz "casnic" sunt ok.

#4
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Mie imi place cand GT2pro imi spune ca am facut 10 000 de pasi si eu sunt la volan.

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
și tu câți pași ai numărat ca să vezi care aplicație este bună?

#6
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 EMPP, on 18 septembrie 2022 - 20:47, said:

și tu câți pași ai numărat ca să vezi care aplicație este bună?
Daca tu stai si numeri pasii…2500-3000 de pasi…esti tare….de unde vrei sa stiu cati am facut pe numarate? Tata-mare ii numara. Dooohh

Am bagat 2 km de alergare asa scurt, in seara asta, vad ca diferentele s-au mai redus, am acut telefonul in buzunarul de la jacheta si ceasul la mana. Daca de dimineta erau diferente de aprox. 1000 de pasi fara de aplicatia ios, acum vad ca s-a redus la vreo 200. Ciudat algoritm

Edited by cuculea, 18 September 2022 - 20:54.


#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,449
  • Înscris: 17.04.2006
Este doar o aproximare bazata pe multiplii senzori (de acceleratie, miscare, poate chiar si gps) si este normal sa difere de la aparat la aparat.
Foarte posibil sa ai rezultate diferite pentru acelasi nr de pasi in functie de unde este tinut telefonul.

2 litri de apa au fost inlocuiti cu 10000 de pasi mai nou? Posted Image

Edited by Sef-chenko, 18 September 2022 - 21:38.


#8
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 cuculea, on 18 septembrie 2022 - 18:53, said:

Mi-a ajuns Amazfit Trex 2 , toate bune si frumoase cu el, e ce trebuie. Aplicatia Zepp instalata pe Iphone 12 , deci Ios.

Am observat o anomalie, daca ii pot spune asa, cu privire la masurarea pasilor. Spre exemplu, cea mai concludenta, astazi, de dimineta de cand m-am trezit pana la o anumita ora , purtat ceaul la mana in permanenta si telefonul in buzunar, in aplicatia Zepp imi arata 2855 de pasi, in aplicatia Healt Ios imi arata 3250 de pasi iar in noua aplicatie introdusa fâde Apple , Fitness sau ceva de genul, imi arata 4500 de pasi.

Care e explicatia? De ce sunt date mult diferite ? Ma gandeam ca poate le dubleaza, deoarece in Healt am pus sa fie trimise datele din Zepp dar nu si invers, dar daca fac suma,  u e dublul pasilor. Care e explicstia, de ce sunt diferente asa de mari, in ideea in care ceasul a stat la mana , iar telefonul in buzunar, in tot timpul deplasarii.
Intrebare evidenta: la ce iti trebuie sa stii, exact, numarul de pasi? :D

Nu exista recomandari clinice serioase pentru asemenea ceasuri. Ce fac apps alea sunt niste aproximari. Probabil metodele sunt diferite - unele folosesc distanta parcursa, altele datele de la senzori/accelerometre etc - de aceea si datele pot diferi, uneori semnificativ.

Lasati prostiile si faceti miscare, dra nu fiti obserdati de numarul pasilor. Nu prea ajuta la nimic sa stii exact numarul de pasi.

#9
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Desi m-am urcat de doua ori in viata mea pe motocicleta, cronologia mea google imi arata lunar vreo 50 de km cu motocicleta!Posted Image

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Eu fac pasi in somn, desi nu sunt somnambul...

#11
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Nici un dispozitiv din astea nu numara efectiv pasii.
Toate fac estimari.
Deci, la finalul zilei, fa si tu o medie a estimarilor si aia e.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Exact. Si nici distanta nu o calculeaza exact - tot estimativ. Ca nu au toate persoanele aceeasi lungime la pasi.

Dispozitive care sa numere exact pasii ar exista, dar se monteaza in pantofi , prevazuti cu loc special ptr ele.

#13
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 aaaa4567, on 18 septembrie 2022 - 22:52, said:



Lasati prostiile si faceti miscare, dra nu fiti obserdati de numarul pasilor. Nu prea ajuta la nimic sa stii exact numarul de pasi.
Intrebarea era alta, dar ma rog, ai preferat sa o intelegi cum ai vrut tu…intrebasem strict cu privire la algoritm si diferentele dintre ceas si telefon, nicidecum nu s a pus problema de o obsesie a numararii pasilor.

 eiffel, on 19 septembrie 2022 - 08:15, said:

desi nu sunt somnambul...
Mai stii….

#14
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Ia un dispozitiv din acela de numărare contor mecanic, e ieftin, până în 20 ron și plimba-te pe afară și vezi pe unde se situează pașii contorizați de ceas, în comparație cu acesta.

Evident că sunt aproximări, dar un ceas bun nu ar trebui să arate o diferență mai mare de câțiva zeci de pași, în plus sau în minus.

Și da, e cam useless nr. pașilor... Dacă chiar m-ar interesa, am aplicație pe Samsung.

Edited by Vlad_22, 19 September 2022 - 12:49.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu e chiar useless - te poate ajuta, iarasi aproximand, sa aflii cat ai mers intr-o zi ca distanta.

Oricum ca o constatare - telefoanele indica mai mult decat ceasurile la nr de pasi. Chiar si cand stau pe birou o mare parte din timp.
Dupa parerea mea ceasurile sunt ceva mai exacte.

#16
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 eiffel, on 19 septembrie 2022 - 13:03, said:

Nu e chiar useless - te poate ajuta, iarasi aproximand, sa aflii cat ai mers intr-o zi ca distanta.

Oricum ca o constatare - telefoanele indica mai mult decat ceasurile la nr de pasi. Chiar si cand stau pe birou o mare parte din timp.
Dupa parerea mea ceasurile sunt ceva mai exacte.
Google Maps location history/cronologia Google, ding ding... Vezi și acolo, cam ce distanță ai parcurs, aproximativ. G Maps detectează foarte exact, dacă mergi pe jos, ori cu mașina, bicicletă, transport public, tren, avion etc.

Și dacă afli cât ai mers într-o zi ca distanță, ce? Mișcarea trebuie cam zilnic făcută.

Edited by Vlad_22, 19 September 2022 - 13:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate