Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

astia suntem. de all inclusive. cu bani (grei).

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 13.09.2022

 LunaCrystal, on 18 septembrie 2022 - 08:12, said:

Da-mi mie buget de vacanta 5000 de euro/an si stiu eu cum sa calatoresc perioade lungi nu doar 7 zile de banii aia.

Da, si eu calatoresc anual vreo 2 luni in total adunate  cam la banii astia (chiar mai putin).
Cand aud astfel de pretentii, gence marca sa fie faianta din baie...pentru mine poate nici sa nu fie, oricum cazarea o folosesc doar intre 22-07 ptr dus si dormit.
In rest, sa ii lasam pe cei care au bani, sa si-i cheltuie in locuri scumpe, sa ramana alea la pret decent ptr noi :))

#20
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

 zile_san, on 18 septembrie 2022 - 09:20, said:

regula la mine e ca nu ma duc in concediu intr-o cazare care sa fie sub nivelul meu de trai de acasa
Pentru mine, asta este prima regula cand plec in vacanta.

#21
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Zicea cineva de mall. Logica este ca nu exista nici o alta activitate, mai ales ca din cate weekenduri sunt intr-un an, se intampla sa mai racesti, sa mai fie vremea naspa.
Daca este vreme naspa? Inafara de mall si cinema nu ai ce face.
Si la cinema se intampla sa fie filme pe care le-ai vazut, filme pe care iti pare rau sa dai bani.

Si Mall-ul cred ca este a mai ieftina varianta de socializare, macar cumperi ceva haine, faci cumapraturile.
Mall-ul este ieftin pe langa varianta cu iesit in oras. Ca nivel de socializare cred ca suntem in top 10 tarile cele mai scumpe de mancat si de socializat in oras.

Nu judec bugetul nimanuia de vacanta, citesc "dar au redus durata sejurului pentru a contracara majorările de tarife".
Pai dupa cateva vacante facute in Romania, ma gandesc si eu la Turcia all inclusiv, macar o data in viata.

Si cred ca din cauza la pandemie a fost mai usor cu nuntile, cu cheltuit bani aiurea.

Imi aduc aminte ca o cunostinte s-a dus la eforie nord, all inclusiv era un fel de cum te duci la Caciulata si ai fisa cont, la discretie aveai bere la pahar si cam atat. Si te gandesti? Ba? Cata bere sa tot beau, adica ma intorc din vacanta si povestesc ca a mai faina chestie era ca aia la hotel/pisicina aveau bere nelimitat.
Si ca plata era pe undeva cu Grecia, cred ca pentru perioada respectiva, de Turcia.

Pentru cei din sud este Bulgaria, o varianta mai ok ca litoralul Romanesc.
Daca stai sa zicem la Craiova si te gandesti cat faci pana la Mamaia, pai te duci cu masina la bulgari, all inclusivul lor este mult mai bun.

Subiectul oricum este putin tabu, am cunostinte care incep de la All inclusiv turcia, incep discutia, linkuri, frumos.
Si apoi trimit mesaje cu sa inchiriem un apartament sau vila, apoi casuta, pe undeva. Si ma gandesc? Stiu sa gatesc, dar mi-ar placea sa gatesc in vacanta?
Chiar si micul ala dejun suedez, in vacanta parca este superb sa te trezesti undeva intr-o destinatie de vacanta, sa iesi la terasa, sa iti bei cafeaua sau ceaiul, sa iti iei mancarea si sa te asezi la masuta sa iti planuiesti ziua.
Asta in loc sa te trezesti sa te apuci de fiert oua, cumparat branza, ce mai mananca fiecare la micul dejun, spalat vase.

Sunt idei si idei. Am fost la 4 stele la hotel, dragut, este din categoria "o data in viata", sa vezi luxul ala, dus de nu stii sa mergi cu el si te simti ca Nea Marin(Amza Pellea), atat. Sa vezi cum este si apoi te orientezi spre pensiune pentru libertate si pret mai mic.

Edited by MindArchitect, 18 September 2022 - 13:05.


#22
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009

Quote

a declarat, sâmbătă, Lucian Bădîrcea, CEO IRI Travel, despre vanzarile IRI Travel

voi ce dezbateti?

Edited by solitaryman, 18 September 2022 - 13:10.


#23
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011

 cristiany, on 18 septembrie 2022 - 12:59, said:

Pentru mine, asta este prima regula cand plec in vacanta.

evident.adica e common sense chestie asta pt mine :)) dar colegul de mai sus de tine are alta parere si a citit pe diagonala postul meu. cel mai bun exemplu, daca acasa am baie mare si o cabina de dus de 2x1m, nu o sa ma duc la o cazare cu cada de aia de plastic pe jos si perdea la dus ce se lipeste toata de mine si curge toata apa in baie. cazare cu mancare nu imi iau de principiu pentru ca mananc cand ma taie capul. oricum pretentiile costa, asta e, csf ncsf

#24
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Depinde de zona, depinde ce ai in plan, cat o sa stai in camera.
Nu cred ca am prins hotel/pensiune cu cada.

De obicei in statiune esti plecat, te trezesti, mananci, pleci, te intorci seara si hotarasti daca mananci la restaurantul hotelului sau unde mancati.
Nu credeam ca am vreo pretentie legata de camera, am citit mesajul tau si mi-am dat seama ca am fost la hotel cu balcon, bun, poti sa fumezi acolo.

Edited by MindArchitect, 18 September 2022 - 13:15.


#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011

 Bogotta, on 18 septembrie 2022 - 09:22, said:

... Asa sunt de satul ......
De prosperitate ?!  :eek:

#26
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Mie imi place subiectul si am observat ca sunt tot mai multe subiecte despre vacante.
Cum ziceam, o data in viata trebuie incercata si varianta aia si varianta aia.

Mai departe este hate si capra vecinului, daca cineva de pe forum face subiect cu masina de 2000 de euro, majoritatea sfatuiesc, cativa dau cu hate ca "cazan".
Daca cineva de pe forum face subiect cu masina de 20.000 de euro SH, majoritatea dau cu hate si cativa sfatuiesc.

Asa si cu vacantele astea. Este greu pana te duci intr-o vacanta adevarata, dar subliniez vacanta adevarata, nu ca te duci cu cativa amici si 1-2 zile o ardeti cu hamsia la cornet si impinge tava.
Dupa ce faci o vacanta adevarata, atunci intelegi placerea.

Eu am facut rost de bani de vacante cand am incetat sa mai ma duc la nuntile altora.
De obicei am avut buget 500 de lei pe zi, vacantele din Romania, nu am depasit vreodata bugetul asta, cu intrari pe la muzeu, statiune, castel etc...

In strainatate este o alta mancare de peste, in prima faza eram adeptul all inclusiv, sa fie cum sunt statiunile din Bulgaria si Turcia, ai caracatita, homar, icre negre, orice iti doresti. Acolo in complex.
Dupa ceva timp incepi si te gandesti, ca dragut all inclusiv dar hai totusi sa vizitez si ceva pe aici, adica sa mananc si la alte restaurante, ca dupa primul all inclusiv, cam incerci preparatele care te interesau.

Imi aduc aminte prima vacanta adevarata pe buget mai generos, am fost la Sinaia, am fost de la castel, cota 2000, restaurant unguresc, restaurant vanatoresc, am mancat carne de cerb, caprioara, urs, vreo 2 sticle de vin, a fost o factura generoasa, de acolo am fost la Brasov. In vacanta aia nu ne-am uitat la bani.
Aia a fost vacanta adevarata.
Acum mai faceam asa ceva? Nu, au fost din categoria o data in viata. De cate ori sa vizitezi castelurile, de cate ori sa mananci mancare de vanat?

M-ar interesa carne de sarpe, crocodil, mancaruri faine.

Edited by MindArchitect, 18 September 2022 - 18:14.


#27
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 06.08.2015
eu sunt adeptul vacantelor ieftine, cat mai multe sa fie Posted Image sunt tanar, consider ca iau cu  mine dintr-o vacanta amintirile, nu camera de hotel. prefer sa fac putin research inainte, sa ma orientez la destinatie de ex cum sunt preturile la mancare cazare atractii etc, si atunci imi stabilesc un obiectiv.
am vazut aproape toata europa plus o parte din Asia, si cred-ma ca am facut excursii cu 150 euro(turcia -istanbul 3 nopti, transport dus intors si mancare bufet la hotel cu spa de 4 stele, asa am fost de 2 ori) acum aprox 2 saptamani merg in roma, italia 2 nopti cu mancare, zbor cazare , transport si tot cu 100 euro
deci..de ce sa dau la restaurant 25 euro pe un stake de vita(bine, un pret decent de ce sa fiu cacanar dar a fost un ex) cand pot sa mananc la bufet suedez 12 feluri de mancare in Dubai cu 25 lei ?all you can eat
si exemplere pot continua...
ieftin si mult, adica cat mai multe excursii, dar nu fac economie la atractii si mancare, doar ca ma documentez unde e mai ieftin Posted Image

Edited by gogosaru100, 18 September 2022 - 20:08.


#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
INu vreau sa iti tai avantul dar cate 2-3 zile intr-un loc de genul Roma sau Istanbul nici nu iti permite sa vizitezi tot ce de vizitat.
Alea sunt niste citybreak-uri ca sa iesi un pic din rutina. Vizitatul capitalei unei tari nu inseamna ca ai vizitat tara.

Foarte bine ca faci excursii, iti doresc sa ai parte de cat mai multe.
Cand o sa ai mai multi bani iti recomand sa faci niste vacante mai lungi si cel putin mancarea sa o alegi si dupa calitate, nu numai dupa pret.

Edited by AlexEn, 18 September 2022 - 20:16.


#29
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 06.08.2015

 AlexEn, on 18 septembrie 2022 - 20:14, said:

INu vreau sa iti tai avantul dar cate 2-3 zile intr-un loc de genul Roma sau Istanbul nici nu iti permite sa vizitezi tot ce de vizitat.
Alea sunt niste citybreak-uri ca sa iesi un pic din rutina. Vizitatul capitalei unei tari nu inseamna ca ai vizitat tara.

Foarte bine ca faci excursii, iti doresc sa ai parte de cat mai multe.
Cand o sa ai mai multi bani iti recomand sa faci niste vacante mai lungi si cel putin mancarea sa o alegi si dupa calitate, nu numai dupa pret.

 AlexEn, on 18 septembrie 2022 - 20:14, said:

INu vreau sa iti tai avantul dar cate 2-3 zile intr-un loc de genul Roma sau Istanbul nici nu iti permite sa vizitezi tot ce de vizitat.
Alea sunt niste citybreak-uri ca sa iesi un pic din rutina. Vizitatul capitalei unei tari nu inseamna ca ai vizitat tara.

Foarte bine ca faci excursii, iti doresc sa ai parte de cat mai multe.
Cand o sa ai mai multi bani iti recomand sa faci niste vacante mai lungi si cel putin mancarea sa o alegi si dupa calitate, nu numai dupa pret.
fiecare cum considera  .nu am scris ca m-am dus doar odata in ele Posted Image in italia am stat o luna de ex acum cativa ani, dar e o diferenta sa iti placa tara/orasul respectiv cum e italia/roma, care personal nu sunt pe gustul meu asa mult .merg doar sa scap de monotonie  .iar legat de ce o sa fac pe viitor, cred ca tot pe acelasi principiu o sa merg . nu din punct material neaparat, pt ca salariul imi permite si acum si o sa imi permita mai ales pe viitor sa mananc/stau cat vreau unde vreau,
pur si simplu consider ca trebuie sa vad cat mai mult, decat sa arunc 2000 euro pe 5 zile undeva. de aia 2000 euro pot sa vad linistit 2-3 tari cu putin efort-5 zile in medie.

Edited by gogosaru100, 18 September 2022 - 20:44.


#30
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005
ce tare. topicul arata exact cum suntem si cat de "banosi".

deci articolul arata clar realitatea majoritatii.

Felicitari si la mai mare.

pana deunazi radeam cand auzeam de "zona de confort " Si de discutii depre ea.
din ce se vede, zona asta la noi este foarte clar definita de lux( sau apropiere de).
deci nu e de mirare ca e plin de case de pariuri, jocuri etc. pana si in cartierele sarace

interesat este ca  nu s-a realizat ca tot ce "the shit" in viata - e free:)

#31
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Daca topicul o ia in directia - discutie la o cafea, diverse moduri de a merge intr-o vacanta si de a te bucura de ea - e misto.

Daca o ia in directia “capra vecinului” - no thanks.

Edited by mdt, 18 September 2022 - 21:23.


#32
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

 AlexEn, on 18 septembrie 2022 - 20:14, said:

INu vreau sa iti tai avantul dar cate 2-3 zile intr-un loc de genul Roma sau Istanbul nici nu iti permite sa vizitezi tot ce de vizitat.
Nici nu e nevoie sa vizitezi tot ce e de vizitat, in orasele unde sunt multe de vizitat e fain sa ajungi de mai multe ori in viata. 2-3 zile e mai mult decat suficient pentru a iti face o parere solida despre oferta turistica/istorica/culturala a unui oras. Prima data cand am fost in Florenta sau Venetia nu am vizitat nici un interior, mi-au ajuns exterioarele. Abia a doua oara am vizitat si interioare... Si am lasat destule de vizitat si pentru a 3-a/a 4-a oara, pentru ca stiu ca voi mai reveni in ambele.

#33
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011

 mdt, on 18 septembrie 2022 - 21:22, said:

Daca o ia in directia “capra vecinului” - no thanks.

Mai degrabă, din păcate, ,,ce fac eu este bine, ce fac alții este nasol ".

Deja este un film, o franciză mult uzitată, nu știu la ce nații de pe acest pământ o mai regăsești.

#34
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007

 gogosaru100, on 18 septembrie 2022 - 20:42, said:

fiecare cum considera  .nu am scris ca m-am dus doar odata in ele Posted Image in italia am stat o luna de ex acum cativa ani, dar e o diferenta sa iti placa tara/orasul respectiv cum e italia/roma, care personal nu sunt pe gustul meu asa mult .merg doar sa scap de monotonie  .iar legat de ce o sa fac pe viitor, cred ca tot pe acelasi principiu o sa merg . nu din punct material neaparat, pt ca salariul imi permite si acum si o sa imi permita mai ales pe viitor sa mananc/stau cat vreau unde vreau,
pur si simplu consider ca trebuie sa vad cat mai mult, decat sa arunc 2000 euro pe 5 zile undeva. de aia 2000 euro pot sa vad linistit 2-3 tari cu putin efort-5 zile in medie.

Evident ca fiecare cum considera.
Ce incercam sa iti spun este ca a vizita o capitala nu este egal cu a vizita o tara decat daca vorbim despre o tara foarte mica/saraca in atractii care nu are nimic deosebit in afara de capitala.

Nu iti critic modul de a calatori. Fiecare face cum ii este mai bine (asa e si normal). Pe de alta parte, nu e in regula nici ca tu sa ii critici pe altii ca prefera sa stea la all inclusive cu banii pe care tu i-ai folosi sa vizitezi 2-3 tari Posted Image

De curiozitate, in ce tari ai fost (daca tot ai zis ca ai vizitat tota Europa si o parte din Asia) si in cate ai fost in mai mult de 1 sau 2 orase?

 utopium, on 18 septembrie 2022 - 22:02, said:

Nici nu e nevoie sa vizitezi tot ce e de vizitat, in orasele unde sunt multe de vizitat e fain sa ajungi de mai multe ori in viata. 2-3 zile e mai mult decat suficient pentru a iti face o parere solida despre oferta turistica/istorica/culturala a unui oras. Prima data cand am fost in Florenta sau Venetia nu am vizitat nici un interior, mi-au ajuns exterioarele. Abia a doua oara am vizitat si interioare... Si am lasat destule de vizitat si pentru a 3-a/a 4-a oara, pentru ca stiu ca voi mai reveni in ambele.

Si este perfect in regula.
Si eu am destinatii in care revin fiindca nu am terminat de vizitat tot ce vroiam. Dar nu o sa spun ca am vizitat o tara fiindca am trecut prin 2-3 orase, mai ales cand vorbim despre tari (foarte) bogate in atractii turistice.

On topic: daca exista all inclusive exista fiindca e cerere. Nu sunt genul care sa zaca la piscina, nu mi-a placut niciodata sa stau mai ales daca este vorba despre vizitat o tara straina. Asta nu inseamna ca trebuie blamati cei care au placerea asta.
De asemenea, daca am pretentia sa fiu cazata intr-un loc in care nu e nevoie sa imi iau fierul de calcat cu mine ca sa dezinfectez asternuturile, chiar daca folosesc camera doar ca sa dorm noaptea, nu inseamna ca am fite sau ca nu stiu sa calatoresc.

Edited by AlexEn, 19 September 2022 - 06:53.


#35
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007
N-am fost niciodata in strainatate la all inclusive si nici nu intentionez sa merg (asta nu inseamna ca nu am cheltuit pe unele cazari mai mult decat dau unii la all inclusive). Pana la urma modul in care te cazezi/mananci/calatoresti in concediu e o alegere personala care tine de venituri, pretentii, asteptari.

Dar decat sa stau acasa si sa nu merg intr-o destinatie faina, as prefera si sa ma duc sa stau la 2 stele si sa-mi duc conserve de-acasa, serviciul turistic in sine nu e motivul pentru care calatoresc. Din fericire nu trebuie sa fac compromisuri la cazare/masa, de cele mai multe ori stau in locatii de 4 stele cu note peste 9 pe Booking si mananc la restaurante recomandate pe Tripadvisor, dar as face si compromisuri la serviciile de cazare/masa daca as fi nevoit.

Cel putin pana acum puteai face concedii de o saptamana 2 persoane in locuri faine cu 1.000 de euro fara sa faci compromisuri radicale la cazare/masa, mai ales daca cunosti cum merg treburile in domeniul turistic. Destinatii ieftine si faine exista destule inca. Iar oportunitati exista permanent, eu deja am bilete de avion pentru vara viitoare pe Coasta de Azur si am platit, cu tot cu bagaj de cala, 40 de euro de persoana dus-intors. Sigur, Coasta de Azur nu intra deloc la categoria destinatii IEFTINE si faine, dar poti si acolo sa mergi si cu un buget mai mic. Eu nu ma astept sa ies sub 300 de euro/zi pentru 3 persoane (mai ales ca vom inchiria si masina pentru a vizita usor ce dorim), dar sunt convins ca se gasesc solutii sa vizitezi zona si la 150 de euro/zi pentru 3 persoane. Pentru noi nu ar avea sens sa economisim 150 de euro/zi pentru ca toata excursia ne va costa mai putin decat economisim intr-o luna, dar pentru cei care isi doresc foarte tare sa ajunga intr-o locatie mai scumpa si nu vor sa intre in datorii pentru asta, tot e posibil. Sigur, nu vei avea o cazare de nota 9+, nici nu vei manca la restaurante cu multe recomandari, vei pierde o mica parte din farmecul destinatiei facand economii, dar tot vei ramane cu 80% din experienta celui care cheltuie dublu. Si 80% s-ar putea sa fie suficient pentru a o face cea mai memorabila excursie din viata ta.

Edited by utopium, 19 September 2022 - 09:26.


#36
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

 foxbat, on 17 septembrie 2022 - 21:12, said:

Cand mai aveti intrebari despre ce grea e viata in Ro si ce scumpa i motorina- cititi-l.

ce are sula cu prefectura? :o
1.se compară cifrele de azi cu cele din 2021 - o idioțenie :(
2.din alte surse - în turcia fură cam 200000 de rumâni, în grecia cam 500000, în bulgaria tot cam atât
2.1. Romania are 20 de milioane de cetățeni, iar tu te miri că 8% dintre ei își petrec CO-urile decent? :o :o :o

 foxbat, on 17 septembrie 2022 - 21:12, said:

60+ eur / noapte pentru un pat, o buda si un dus?

nu nene, am dat 120 coco/noaptea de cazare UAI, dar fă și tu calculele:
1. io beau un cocktail (5 euro) la fiece 30 de minute, adicătelea cam 20/zi = 100 coco
1.1. adaugă asta la cognacul de dimineață și dezmățul din discoteca de noapte
1.2. rezultă că IO și familia mea își „scoate” biletul de UAI numai din beutură :P

2. 3 ore la terme costă 18 euro, deci 9 ore (cât utilizezi facilitățile respective de la UAI) fac 54 euro/zi

3. calculele mele îmi arată că: avionul, autocarul dormitul, mâncarea și șezlongu' sunt din partea casei

4. la anu' vii și tu-n grupul nostru? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate