Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Comparatie KFC Romania franta

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
In acest film au facut niste analize pe fast food intre tari si reiese ca in India aceeasi mancare de la acelasi brand are de 2-6 ori mai multe grasimi, zahar si alte nasoale comparativ cu Franta.
Cum se compara Franta cu Romania ?
E KFC din Romania la fel de nasol ca in India,avand in vedere ca ambele tari sunt cum sunt?
Poate ne zice cineva care a mancat din Franta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/urLsbc2Xp_0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu e nici o conspiratie. Se adapteaza specificului local.

#3
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 25.12.2016
Ce treaba are Romania cu documentarul ala?

#4
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 18.06.2017
Iti poti face singur acasa KFC si pui cat zahar vrei.

#5
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,352
  • Înscris: 19.01.2015
Diferenta principala ar fi ca noi avem sosul Glenn fata de francezi care nu-l au deloc oferind chiar si ketchup-ul in plicuri de la Heinz de unde ofera si plic de maioneza.

Si inafara de asta nu se compara puiul nostru cu al lor, sa fim seriosi.

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,426
  • Înscris: 30.08.2017
In Franta nu am incercat, insa acum vreo 10 ani cand am fost in New York am mancat de curiozitate la McDonalds si KFC, ca sa le compar cu ale noastre. McDonalds mi s-a parut asemanator (mi-a placut ca aveai refill la bauturi). KFC mi s-a parut oribil in comparatie cu al nostru.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
pui de crevedia.

la noi e diferenta majora si intre doua magazine alflate la nici o statie de tramvai.

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Nu e secret că multe branduri au rețete diferite în diferite țări, pentru că nu suntem la fel.
Probabil diferă și materia primă, o fi locală.

#9
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,190
  • Înscris: 24.07.2022
nu ar trebui sa difere reteta. cum ar fi ca vinurile din afara sa ajunga direct spritz in tara?

#10
denisbirda1

denisbirda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 07.03.2022
In Romania KFC e mai bun.

#11
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 04.09.2013

 Punter, on 17 septembrie 2022 - 17:57, said:

nu ar trebui sa difere reteta. cum ar fi ca vinurile din afara sa ajunga direct spritz in tara?

Pai vinurile alea se exporta din aceeasi tara catre alte tari. E clar ca toate au acelasi gust daca provin din acelasi loc.

Dar in cazul de fata, ne trimite americanul puii sa-i frigem noi aici?

#12
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,694
  • Înscris: 29.10.2017
https://www.kfc.fr/notre-carte

Mie imi place meniul lor, e mai variat ca al nostru... Sauce original recipe pare a fi ceva asemanator cu glenn

#13
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011
Sunt lanturi de distributie regionale, in europa nici nu poti importa puiul crescut in SUA datorita normelor mai stricte.

Dar nu conteaza asta, ori ca mananci KFC din Franta, Romania sau USA tot otrava e. Cantitatea de sare din preparatele lor depaseste de vreo 4 ore doza zilnica recomandata, si asta doar pentru o portie de o persoana. Daca adaugi ce e in sosuri, zaharul din chifle, prezervativi si grasimi nu e de mirare ca incepem sa aratam ca muricanii.

Copiii tocmai au inceput scoala, si multi sunt foarte dolofani, asta e o epidemia de obezitate. Nu e doar KFC vinovat, au inflorit fast food-urile si parintii nu stiu ce e aia mancare sanatoasa sau activitati sportive, macar de ar merge pe jos 30 minute/zi.

Edited by Ephesos, 17 September 2022 - 18:18.


#14
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,190
  • Înscris: 24.07.2022

 wld-ro, on 17 septembrie 2022 - 18:07, said:


Pai vinurile alea se exporta din aceeasi tara catre alte tari. E clar ca toate au acelasi gust daca provin din acelasi loc.

Dar in cazul de fata, ne trimite americanul puii sa-i frigem noi aici?
puiul local. dar modul de preparare si ingredientele si proportiile ar trebui sa fie la fel.

#15
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Pun și eu întrebarea: de ce ar trebui să fie la fel rețeta?
Eu zic că mai bine cu specific local.
Până la urmă calitatea materiei prime contează, nu rețeta.
O fi mai bun KFC altundeva pentru că nu e la fel ca cel din România. Ca atunci când ești musafir și îți place acea mâncare doar pentru că e diferită de rețeta ta obișnuită de acasă. Dacă ai manca noua rețetă des, nu ți-ar mai plăcea nici aia 😄

#16
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

 Punter, on 17 septembrie 2022 - 18:18, said:

puiul local. dar modul de preparare si ingredientele si proportiile ar trebui sa fie la fel.
se adapteaza dupa specificul si legislatia locala. si coca-cola e diferita in bulgaria fata de Romania, acolo legea le permite indulcitori artificiali mai ieftini, interzisi in Romania. despre preferintele locale de gust nici n-are sens sa vorbim.

#17
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 18.06.2009
Dorian Popa a comparat KFC Franta cu cel local si a reiesit ca la noi carnea este mult mai buna, plus ca avem si sosul glenn.

#18
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,190
  • Înscris: 24.07.2022
eu daca ofer mici unor englezi, le dau mici romanesti nu arabesti, si cu mustar dulce nu de-ala tare de sunt ei obisnuiti. pai ori sunt mititei ori sunt kebabi? nu le place, asta e.
la fel si la coca-cola, vreau sa simt new york-ul, nu siropul de dambovita.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate