Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Ajung la/în/pe

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Puteți să mă ajutați vă rog cu următoarea dilemă.
1) Cum ați spune voi așa fără să vă gândiți prea mult, instinctiv
a) Vrea să ajung în piața Matache
b) Vreau să ajung la piața Matache

Diferența între a) și b) e că în prima variantă intentionez chiar să intru în piață, în al doilea caz nu se știe poate doar merg până acolo si nu intru și mă întorc.
2) Varianta 1.b) este corectă? mie mi se pare corectă doar că nu aș folosi-o instinctiv cu o piață. De obicei intrii în piața respectivă nu stai și te uiți pe dinafară.

Eu aș folosi instinciv varianta 1.a).

3) Este corect "Vreau să ajung la Cernavodă."? - mie nu mi se pare corect, trebuie spus în Cernavodă.
4) Este corect "Vreau să ajung la bulevardul Ana Ipătescu?" - mie mi se pare incorect, ar trebui să fie pe bulevardul...
5) Este corectă afirmația că, cu nume de străzi se folosește doar prepopziția "pe". Mie mi se pare corectă.

Dacă mai cunoașteți alte cazuri aș fi interesat să le aflu.


În toate cazurile se presupune că sunt destul de departe de locul respectiv de exemplu la 3Km.

Vă mulțumesc

#2
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Fiecare după cum are treabă în zonă până la urmă. Poți să ai treabă în zona pieței Matache, nu e sf. Sau în zona unei piețe; și normal că spui la piața cutare.
Deci, chiar depinde de context. Nu e nici una greșită în sine.
Cu aia cu bulevardul Ana Ipătescu, oricare ai fi varianta e greșit. Acum îi zice Lască Catargiu. Doar cu mașina timpului merge.

#3
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Cand esti in fata portii, ai ajuns la Piata Matache. Cand ai trecut de poarta, ai ajuns in piata Matache.

#4
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
... iar dar urca pe acoperisul pietiii, se afla pe Piata Matache.

#5
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Nu stiu, nu-s din Bucuresti 😁

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

View Postleny29, on 16 septembrie 2022 - 23:09, said:

2) Varianta 1.b) este corectă?... De obicei intrii în piața respectivă...

Vă mulțumesc
Pana la intrebarile existentiale pe care le pui, mai revezi putin pe la verbe, conjugari, pluralul englezescPosted Image
Zic si io, ca nu ma pricep la astea cu mai multi de i (sau multii de iii?)

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
parca zicea saddam paraschivescu hussein ca corect se zice "in" nu "la". nu mai stiu ce argumenta mustaciosu, doar atat am tinut minte.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Locația sau în locație. Dar asta e modelul englez. La noi, merge oricum. Ajung mâine, voi ajunge mâine.

#9
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Vreau sa ajung la piața Matache. = vrei sa ajungi la punctul geografic numit piața Matache. Asta poate fi perimetral in jurul pieței sau in interior. Oricum ești acolo.
Mergi la Paris . Aterizezi la Paris . Nu mergi in Paris si nu aterizezi in Paris.

Poate exista o stradă numita Piața Matache. Atunci vrei sa ajungi pe (strada) Piața Matache. Dar normal ar fi sa nu se omită cuvântul strada când se folosește pe.
La fel cum nu e normal sa omiți cuvântul mașină atunci când te referi la mașini electrice.

In Paris este aglomerat = In (interiorul orașului ) Paris este aglomerat.   De Paris știe toată lumea dar ideal ar fi sa se precizeze ca este vorba de orașul Paris si nu de un protocol web sau cine stie ce alta chestia mai poate purta numele Paris.


In piața Matache este aglomerat.  = in interiorul pieței este aglomerat , imediat ce treci de intrare devine aglomerat.
La piața Matache este aglomerat.  = aglomerația este perimetrala obiectivului si nu este sigur ca si in interior este aglomerat.

#10
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View Postlaffin, on 17 septembrie 2022 - 09:43, said:

parca zicea saddam paraschivescu hussein ca corect se zice "in" nu "la". nu mai stiu ce argumenta mustaciosu, doar atat am tinut minte.
Asta ai pus-o la fileu servită. Altfel, funny cu saddam. Și cred că are drepate; „în” merge și despre înăuntru(zic și înauntru) și în zona.

View Postquantico2708, on 17 septembrie 2022 - 10:21, said:

Mergi la Paris . Aterizezi la Paris . Nu mergi in Paris si nu aterizezi in Paris.
Sunt de acord cu tot ce ai scris, mai puțin cu asta. Poți să și mergi în Paris. Nu mă refer strict la activitatea de a merge, păși ci la intenția de a vizita. E foarte clar dacă spui:„Merg în Paris”.
Cu „Aterizezi” sunt de acord. Deși, mă rog, dacă ar avea aeroport în oraș/centru, ar merge și așa.

#11
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014
"Vreau sa ajung la Piata Matache." - exprima decizia de a parcurge un drum pina la destinatia dorita. Iar in momentul in care ai atins capatul drumului, spui:
"Am ajuns in Piata Matache.", exprimind astfel ca te afli in acel loc, dupa ce ai parcurs distanta de 3 km.

Rationamentul e aceleasi si in cazul bulevardului. :)










#12
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Mulțumesc celor serioși care au reușit să rămână ontopic. Mulțumesc și celui care a găsit o greșeală în primul meu post într-adevăr era un singur i.

Eu am deschis topicul cu o întrebare clară, legată de cum este corect să spui când ești departe de locul acela și vrei să ajungi acolo, nu e vorba de alte cazuri care sunt clare/evidente: ai ajuns deja într-un loc e clar că ești în piața respectivă sau pe strada respectivă.

Mie mi s-ar părea corect gramatical varianta 1.b) dar nu și logic. În special cu obiective mari precum o piață. Vrei să ajungi în piața respectivă, oricare ar fi ea, un nume inventat piața marii uniri. Dacă vrei să ajungi pe lângă piața marii uniri, poți să spui Vreau să ajung în piața marii uniri, pe lângă fântâna arteziană.

View Postquantico2708, on 17 septembrie 2022 - 10:21, said:

Vreau sa ajung la piața Matache. = vrei sa ajungi la punctul geografic numit piața Matache. Asta poate fi perimetral in jurul pieței sau in interior. Oricum ești acolo.
Mergi la Paris . Aterizezi la Paris . Nu mergi in Paris si nu aterizezi in Paris.

Mie mi se pare greșit să spui că mergi la Paris. Dacă vrei să mergi pe lângă Paris spui că vrei să mergi la Orly, sau poți să spui vreau să merg în suburbia Parisului.
Fie ai fost în Paris, fie ai fost în afara Parisului, nu există poarta Parisului să faci pasul ăla ca să intri în Paris. Poți să spui am fost pe lângă Paris. Eu dacă merg în Alcala de Henares pot să spun că am fost în regiunea Madridului sau pe lângă Madrid, altfel mă intreabă colegii ce am vizitat și le răspund că am fost la casa lui Cervantes care nu e în Madrid...


View Postquantico2708, on 17 septembrie 2022 - 10:21, said:

La piața Matache este aglomerat.  = aglomerația este perimetrala obiectivului si nu este sigur ca si in interior este aglomerat.

Subtilitatea asta nu cred că o să fie folosită vreodată. Că de fapt aglomerația ar fi sau nu ar fi în piața respectivă și toți stau masați pe la marginea pieții așa în cerc frumos, nici unul nu pășește înăuntru ca să poată să spună reporterul la Antena 1 că e de fapt la piață și nu în piață. Presupun că ar spune, în jurul pieții, sau pe lîngă piața marii uniri.

#13
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 28.07.2008
-Daca merg pe strada asta gasesc Gara de Nord?
-Gara e pe strada asta indiferent daca dumneata mergi sau nu pe strada

#14
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014

View Postleny29, on 17 septembrie 2022 - 11:49, said:


Mie mi s-ar părea corect gramatical varianta 1.b) dar nu și logic.

Ti se pare in mod gresit. :)

Prepozitia "la" introduce un complement circumstantial de loc sau un un atribut care arata locul. In timp ce prepozitia "in" indica interiorul spatiului unde are loc o actiune (de ex.: "Imi fac cumparaturile in Piata Matache."), unde se afla ceva/cineva (de ex.: "Tarabele pline cu marfa proaspata sint in Piata Matache."/Am ajuns in Piata Matache.") sau spre care are loc o miscare (de ex.: "Intru in Piata Matache.").

Edited by honeybee, 17 September 2022 - 13:31.


#15
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postonisifor12, on 17 septembrie 2022 - 10:33, said:



Sunt de acord cu tot ce ai scris, mai puțin cu asta. Poți să și mergi în Paris. Nu mă refer strict la activitatea de a merge, păși ci la intenția de a vizita. E foarte clar dacă spui:„Merg în Paris”.
Cu „Aterizezi” sunt de acord. Deși, mă rog, dacă ar avea aeroport în oraș/centru, ar merge și așa.
tocmai ca nu !  E foarte des folosit dar e oribil si incorect.

Ma plimb in Paris . Mergeam pe jos in Paris când ceva s-a întâmplat.  = OK

Dar e oribil sa spui : Plănuiesc sa vizitez Parisul . Voi merge in Paris.

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Maine ma duc la Constanta
Maine ma duc la Germania.

Corect? Gresit? De ce?

#17
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postleny29, on 17 septembrie 2022 - 11:49, said:

Mie mi se pare greșit să spui că mergi la Paris. Dacă vrei să mergi pe lângă Paris spui că vrei să mergi la Orly, sau poți să spui vreau să merg în suburbia Parisului.
Fie ai fost în Paris, fie ai fost în afara Parisului, nu există poarta Parisului să faci pasul ăla ca să intri în Paris. Poți să spui am fost pe lângă Paris. Eu dacă merg în Alcala de Henares pot să spun că am fost în regiunea Madridului sau pe lângă Madrid, altfel mă intreabă colegii ce am vizitat și le răspund că am fost la casa lui Cervantes care nu e în Madrid...

Ba exista. Localitățile sunt bine delimitate geografic. Se cearta unii pentru un centimetru de mejde (sau mejdie - cuvânt din slava veche).
[ https://en.wikipedia.org/wiki/Paris#/media/File:Paris_plan_jms.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://en.wikipedia...is_plan_jms.png

Mergi la Alcalá de Henares  iar când ai ajuns în localitatea (în interiorul localității) respectiva te afli în Alcalá de Henares si te poti plimba cat vrei în Alcalá de Henares.

Înțeleg așa se vorbește la sud de Carpați. Aia e....

View Postabac, on 18 septembrie 2022 - 16:23, said:

Maine ma duc la Constanta
Maine ma duc la Germania.

Corect? Gresit? De ce?
daca nu vrei sa pari ca făcând parte din pleava societății nu zici : ma duc la Germania .
Zici si tu : ma duc pe Germania; la cerșit, furat si stat pe HartzIV

#18
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014

View Postquantico2708, on 18 septembrie 2022 - 16:14, said:


Ma plimb in Paris . Mergeam pe jos in Paris când ceva s-a întâmplat.  = OK


As fi putut sa jur, ca te plimbi prin Paris si mergeai pe jos prin oras, cind ceva s-a intimplat! :tomato: :D

View Postabac, on 18 septembrie 2022 - 16:23, said:

Maine ma duc la Constanta
Maine ma duc la Germania.

Corect? Gresit? De ce?

E corecta prima propozitie si incorecta cea de-a doua.
In prima se face referire la o asezare geografica, respectiv, un oras cu o populatie restrinsa; iar cind se vorbeste despre Germania, se face referire la un tinut locuit de un popor organizat din punct de vedere administrativ si politic intr-un stat. Deci, miine te duci in Germania. Ca asa-i corect! :P

Desigur, miine ai putea sa te duci si in judetul Constanta. Asta insemnind ca nu specifici o locatie precisa, ci o zona mai extinsa, in componenta careia intra mai multe orase si comune. :)

Edited by honeybee, 18 September 2022 - 18:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate