Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Cum va protejati "terminalele"

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Depinde prin ce mediu il folosesti, daca ai praf sau riscul sa-l scapi de la inaltime ( m-a salvat de cel putin trei ori), flip-flop.
Altfel, e suficient cu ce vine.

#20
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
Dupa ce doua huse de piele + plastic au crapat la colturi si din cauza asta imi cadea telefonul din husa, am comandat UAG. Alta viata.
Plus ca am sticla securizata.
Nu de alta, dar eu imi cam bat joc te telefon... ca fac poze cand lucrez diverse lucruri si nu-l menajez deloc. Asa ca are nevoie de protectie

#21
Lawnmower

Lawnmower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 06.07.2009
Nu suport deloc sa ating ecranul "gol" cu degetele. Am lucrat cu multe tipuri de telefoane si stiu cum e. Folosesc folie de tip sticla ("grizzly glass"), plus husa flip care se inchide peste ecran.

#22
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Huawei P Smart Z 2019, cumparat in noiembrie 2019. Merge in continuare excelent si ieri a primit update la EMUI 12.
In general incerc sa am grija de lucruri asa ca la 10 minute dupa achizitie i-am luat husa de silicon si folie de sticla.
In 3 ani cred ca am schimbat 5 sau 6 folii de sticla care s-au spart. Una cand telefonul a cazut de pe masa (singura data). Restul s-au crapat in general cand pica pe telefon tigara electronica. Aici e si vina mea, ca tin de obicei tigara si telefonul in fata tastaturii, ating tigara, pica pe telefon. Nu de la inaltime.
Oricum nu stiu ce e cu sticla pentru el - prea repede si prea multe s-au spart si cateva din senin se ciobeau/zdrentuiau pe la margini. Fara impact direct. Am cumparat din 3 locuri diferite. La fel. Parca e si mai subtire decat sticla asa cum o stiam eu.
Telefonul anterior era un Motorola Moto G, cu folia de sticla pusa de proprietarul de dinainte. L-am tinut 2 ani. A cazut si ala cu fata in jos, a picat si tigara pe el, n-avea nimic sticla. Dar era mai groasa.
Pana la urma m-am enervat si i-am pus celui actual cea mai ieftina folie de plastic. Merge brici de 6 luni.

De cand cu telefoanele cu touch, intotdeauna am folosit minimum folie, dar in general folie si husa. La primul meu smart, la care nu aveam husa, o porcarie de Allview, corpul telefonului era foarte alunecos. S-a intamplat inevitabilul - mi-a alunecat din mana, a cazut pe parchet si s-a crapat ecranul. Touch mort.

Singurul smart unde nu am pus pun folie (nu gaseam pe stoc si trebuia sa plec in concediu) a avut viata scurta. O alta chinezarie - Cubot. In prima zi de concediu a cazut pe gresie si ecranul s-a spart in model panza de paianjen. Nu stiu daca o folie l-ar fi salvat, dar poate, cine stie.

Imi plac husele de silicon chiar daca nu mai vezi designul telefonului si il face mai mare. Dar din punctul meu de vedere merita. S-ar uza carcasa pe la colturi (imi place ca lucrurile mele sa aiba aspect frumos), plus protejeaza la socuri/zgarieturi/nu aluneca din mana. Idem pentru folii. Cand se zgarie sau matuieste, o schimb. Ecranul nu vreau sa-l schimb.

#23
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Husă niciodată. Ce, s-au chinuit ăştia să le facă tot mai subţiri ca să le îngroşăm la loc cu tot felul de huse? lol
Dar nici nu le prea scap, că am grijă de ele. Maxim am mai scăpat telefonul actual pe masă câteodată, că e cel mai greu pe care l-am avut, la 180g, şi câteodată din an în Paşti nu-l apuc chiar bine înainte să-l ridic.

Folie, în schimb, întotdeauna. Nu suport aspectul de oglindă să-mi văd moaca în el oricând afişează ceva negru, şi nici amprente nu vreau să văd pe el. Până se mai fabrică încerc să iau tot folii româneşti mate de la FoliaTa (24GSM). Fiind difuze ca o sticlă parţial sablată strică un pic la rezoluţie, sigur, dar în epoca 1080p şi peste... avem de unde să pierdem, n-aveau telefoanele nevoie niciodată de mai mult de 720p. Deci 1080p cu folie un pic difuză e fix ce trebe. (Oricum şi la monitoare şi televizoare se tot încorporează soluţii de genul la ultimul strat de pe ecran, pentru difuzie, că nu e în regulă să te vezi în el ca-n oglindă imediat ce vine o scenă mai întunecată în film, deci exact la fel nu accept la telefon să fie ecran gol lucios sau folie supertransparentă lucioasă, din sticlă sau ce-o fi.)

#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,521
  • Înscris: 15.06.2007

 donjoe, on 26 martie 2023 - 23:51, said:


Dar nici nu le prea scap, că am grijă de ele. Maxim am mai scăpat telefonul actual pe masă câteodată, că e cel mai greu pe care l-am avut, la 180g, și câteodată din an în Paști nu-l apuc chiar bine înainte să-l ridic.


De cate ori aveam telefonul in poala, fiind la volan, si cand m-am dat jos a zburat in mijlocul drumului. Atata tot ca n-a trecut nici un camion peste este el. De picat , am reusit sa-l scap fix in timp ce ii schimbam husa , si atunci s-a fisurat ecranul.

La noi telefoanele mai lasa urme si pe pereti, depinde cat de tare enerveaza idiotul care suna. S-a intamplat sa cumpar o gioarsa de telefon doar ca sa inlocuiesc ecranul, ca sa pot recupera datele de pe telefonul indoit de la impactul cu betonul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate