Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum va protejati "terminalele"

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Periodic mai inlocuiesc folia de pe ecran. Pe "vremuri" cand se vindeau produse dedicate, parca folia era mai durabila. Mereu apelam la un butic dintr-un mall, unde curata telefonul, se aplica folia noua. Inainte de mania asta cu scumpirile, o folie pe ecran costa 16 lei parca sau 20 ceva de genul, si era dedicata, adica ambalata cu eticheta din fabrica ei de unde venea, rezista si  6 luni.
Acuma s-au smecherit, au un miniploter in care baga o folie "blank" seteaza modelul telefonului, si se debiteaza respectiva folie conform dimensiunilor necesare. Problema este ca folia asta e mai proasta si afacerea costa 69 de lei sau 70.  Ca sa nu mai spun ca huse  " uag" nici nu se mai gasesc pentru modelele mai vechi.

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
eu il protejez cu… grija. n-am suportat niciodata husele sau foliile, mi se pare ca distrug tot design-ul…

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Ce folie ?
Am ajuns deja la generatia a sasea de Gorilla Glass
Folia este inutila

O husa transparenta si ... gata

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Husa doar cu spate, neagra. Fara folie, am dat-o jos pe cea de plastic existenta default dupa primii 2 ani. Telefonul e din octombrie 2018 si e ca nou, Huawei Mate 10 Pro.

Mi-a cazut de vreo 5 ori pana acum chiar si pe suprafete dure, zici ca e blindat, nu pateste nimic, pe cand Lumia 640 cu mult laudata sticla de gorila se spargea la prima lovitura.

#5
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
De la cumparare adica de mai mult de cinci ani am am aplicat pe ecranul telefonului folie de sticla securizata. Si-a facut treaba si nici nu se observa ca exista. adica ceva de genul asta: https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#6
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Cand cumpar un telefon, inainte sa bag cartela sim, obligatoriu husa+folie.  La iPhone am pus si "geam".  S-a facut si ala țăndări in vreo doua randuri, si a protejat displayul.  La samsung  fix cand am scos husa sa o curat am reusit sa il scap si sa fac o fisura pe ecran..



#7
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Am un galaxy S6. Au trecut anii peste el, fara folie, fara husa.
Sotia in schimb NU a reusit sa foloseasca un telefon mai mult de 11 luni.
Recordul, de 80 zile, a fost realizat chiar saptamana trecuta.
Cu huse, cu folii, cu juraminte ca de acum inainte voi avea grijaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
NU regret absolut nimic, viata mea sexuala infloreste cand sparge telefoane.

Edited by tioopedi, 16 September 2022 - 16:35.


#8
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Mi se pare asa o chestie, sa faci praf un "obiect uzual si banal" ca un telefon, si parca pe masura ce sunt mai scumpe sunt si mai sensibile. Am zgariat un iphone fara sa vreau cand l-am bagat in buzunar. Pai nu-i bibelou sa il tii in cutie.

#9
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Folie de la smartprotection.ro dedicata, aplicata de mine, rezista de 2 ani si pare ca noua si acum. Pe Note 9. Folosesc de multi ani numai folii de la ei si sunt foarte multumit.

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Husă tip copertă. Modelul care stinge ecranul la închidere.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Cu toate că mi-a venit telefonul cu folie de sticla aplicata de nou, am dat-o jos după ce s-au crăpat. E mai catifelat fara folie.
Vrei sa te tina 20 de ani?

#12
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005
eu am un Nokia 3310. cand il scap pe beton se sparge betonul, nu telefonul

#13
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Cumperi folii dedicate pe modelul tau din China si la fel si cu husele UAG. Nu mai sunt la $1 dar tot gasesti folii super ok la $2 :-) Eu am una de peste 1 an si totul ok.

#14
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,449
  • Înscris: 17.04.2006
Da ce faci cu telefonul ala?
Nu am avut niciodata folie pe telefoane si husa doar cand este in masina sa stea in suportul magnetic.

Vezi ca pe amazon inca sunt acele huse foarte groase. Ajung destul de repede produsele in Romania.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Doar folia cu care a venit telefonul din fabrica si o husa tot de la fabricantul telefonului.
Atat.

#16
thedude00009

thedude00009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 24.07.2022

View Posticename, on 16 septembrie 2022 - 16:36, said:

Folie de la smartprotection.ro dedicata, aplicata de mine, rezista de 2 ani si pare ca noua si acum. Pe Note 9. Folosesc de multi ani numai folii de la ei si sunt foarte multumit.

70-90 Ron o folie ? De banii aia comand de pe ali folii pentru următorii 40 ani . Numai Smart nu e sa cumperi la preturile alea .

#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View Postthedude00009, on 16 septembrie 2022 - 20:52, said:



70-90 Ron o folie ? De banii aia comand de pe ali folii pentru următorii 40 ani . Numai Smart nu e sa cumperi la preturile alea .
si  mie mi se par aberante preturile astea.

Doar nu-i doare mana sa scrie pe site ca "nu este o folie obisnuita"..

View Postdorin_2k, on 16 septembrie 2022 - 16:49, said:

Cu toate că mi-a venit telefonul cu folie de sticla aplicata de nou, am dat-o jos după ce s-au crăpat. E mai catifelat fara folie.
Vrei sa te tina 20 de ani?
la ce preturi sunt mai nou, nu vad de ce sa renunt la un telefon care isi face treaba.  Am vazut ca noul trend este cu telefoanele pliante,  ca doar se stie ce preturi obscene au.
Si din ce am vazut prin review-uri, sunt gandite pentru 30000 de "folds".  Daca il deschizi de 100 de ori pe zi, dupa un an se rupe in doua singur.

Edited by tfmercedez, 16 September 2022 - 21:26.


#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,550
  • Înscris: 07.02.2003
Nu folsoesc niciodata folii, dar imi plac husele flip wallet de calitate ale brandului cu detctie inchidere si materiale decente sum are Samsung. In general am grija de terminale si nu le dau pe jos, in aproape 12 ani de spartphoneala nu am spart niciunul.

Edited by andreic, 16 September 2022 - 22:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate