Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

O intrebare stomatologica

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
andol

andol

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.09.2022
Buna ziua!

Mi-am pus aparat dentar acum 7 luni. Problema atunci era ca un incisiv lateral era mult in spate si am decis atunci impreuna cu medicul extractia lui, spunandu-mi ca nu se va vedea mare diferenta din punct de vedere estetic, insa acum realizez ca a fost o greseala. Caninul este acum langa incisivul central si nu imi place deloc cum arata. Intrebarea mea este : Acum, in timpul purtarii aparatului, este posibila o extractie a unui premolar pentru a face loc unui implant in locul incisivului lateral extras la inceputul tratamentului? Si deasemenea, ce variante ar mai fi in acest caz pentru rezolvarea acestei probleme estetice?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

 andol, on 16 septembrie 2022 - 10:38, said:

Acum, in timpul purtarii aparatului, este posibila o extractie a unui premolar pentru a face loc unui implant in locul incisivului lateral extras la inceputul tratamentului? Si deasemenea, ce variante ar mai fi in acest caz pentru rezolvarea acestei probleme estetice?

Medicul stomatolog pe care-l frecventezi ce raspuns ti-a dat la intrebarile de mai sus?

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Medicul care face extracția ce-a zis ?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 andol, on 16 septembrie 2022 - 10:38, said:

incisiv lateral era mult in spate si am decis atunci impreuna cu medicul extractia lui

Acum, in timpul purtarii aparatului, este posibila o extractie a unui premolar pentru a face loc unui implant in locul incisivului lateral extras la inceputul tratamentului?



Nu sunt medic stomatolog deci posbil sa spun prostii.. un implant se face la cateva luni dupa extractie, nu astepti ani.. dupa risti o migrare a dintilor, sau chiar sa nu mai fie posibil implantul deloc. Bine, pt unul care are doar 3 dinti in gura, implantul este posibil si dupa mai mult timp, dar si acolo intervine resorbtia osoasa ceea ce este nasol. Discuta cu medicul si vezi ce solutii iti propune.

Dar eu sa fiu in locul tau as schimba medicul. De ce? Pt ca ti-a propus extractie a unui dinte sanatos. Probabil se putea reveni la pozitia lui fireasca cu aparat dentar sau alta interventie.

Edited by MembruAnonim, 16 September 2022 - 12:24.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

 MembruAnonim, on 16 septembrie 2022 - 12:23, said:

Dar eu sa fiu in locul tau as schimba medicul.
Probabil se putea reveni la pozitia lui fireasca cu aparat dentar

 andol, on 16 septembrie 2022 - 10:38, said:

Mi-am pus aparat dentar acum 7 luni. Problema atunci era ca un incisiv lateral era mult in spate si am decis atunci impreuna cu medicul extractia lui, ....


#6
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
adica sa scoti un dinte sanatos?? iar??
exclus
nici primul nu trebuia scos
trebuie sa existe o solutie...

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 adisz, on 16 septembrie 2022 - 13:16, said:


Stomatologul a decis in momentul acela ca incisivul nu poate fi indreptat si o solutie ar fi extractia. Am vazut dantura praf si totusi s-a reusit prin aparat dentar indreptarea. Deci nu stiu cat de ok a fost decizia stomatologului de a face extractia. Uneori medicii aleg calea cea mai usoara pt ei insa total in defavoarea pacientului. Stiu cazuri cand au ales extractia unui molar cariat decat incercarea de a-l salva, desi starea molarului nu era nici pe departe grava. Asta este cauza pt care as schimba medicul stomatolog.

edit: sunt clipuri pe youtube cu dantura plecata la vale de-a binela, si totusi s-a reusit redresarea prin aparat dentar. D-asta zic ca nu trebuia scos acel incisiv. Trebuia ceruta parerea altui medic.

Edited by MembruAnonim, 16 September 2022 - 13:28.


#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
se fac extractii estetice? Dorian Popa a vrut sa isi puna full coroane si medicii i-au refuzat si a ajuns sa aibe doar full fatete. Imi amintesc ca ca doctorita mea mi-a zis ca anumite interventii sunt interzise de codul de conduita si sunt permise doar daca dintele e distrus sau viata pacientului e pusa in pericol. Si eu am vrut sa fac o fantezie si m-au refuzat vreo 3 medici la rand.

Si Selly are (sau a avut, nu mai stiu situatia) canin in cerul palatin si cu aparat dentar il aduce pe pozitie.

Vezi mai multi doctori. Ca nu cred ca poti face implant cu aparat dentar.... daca chiar vrei implantul e posibil vreo 6 luni sa renunti la aparat.

Edited by MooF2010, 16 September 2022 - 14:00.


#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Doamne dumnezeule, a zis cineva sa schimbi stomatologul, FUGI !!
Cum sa-ti scoata dinte sanatos ? Doar sa fie in cerul gurii, si chiar si atunci ceream inca 1 -2 pareri.

Cine a sugerat sa mai scoti un dinte ?
Daca tot el inseamna ca e macelar nu stomatolog !!

Si tu cu capu-n nori, iti scoti dintii din gura ca sa ce, .. in loc de dinti sanatosi dai ~5000lei/ buc implant ?
Care e 'logica' ta ca imi scapa...

Edited by sirgoofy, 16 September 2022 - 14:39.


#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,214
  • Înscris: 05.06.2002

 sirgoofy, on 16 septembrie 2022 - 14:33, said:

Care e 'logica' ta ca imi scapa...
arcada dentara mica si dintii pur si simplu nu incap aliniati pe ea. dintii n-ai cum sa-i micsorezi, arcada n-ai cum s-o maresti asa ca singura solutie e extractia de obicei a doi dinti (pt simetrie), pt a crea spatiu si a-i putea alinia ulterior cu aparatul ortodontic. se practica in ortodontie astfel de extractii, nu-i nica asa extraordinar.

Edited by Fane, 16 September 2022 - 20:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate