Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Router sim 5g ieftin

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cristipop212

cristipop212

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.04.2019
Doresc sa achizitionez un router care sa suporte 5g si cu slot sim. Caut un model mai iefitn. Imi poate recomanda cineva ceva modele?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Unul ieftin o sa iti dea max 20MB (valabil si la alea LTE).

Un modem router decent e cam 1000 de lei...

Ai vreun telefon 4G prin casa? s-ar putea ca ala sa prinda viteze mult mai bune :)

#3
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Stiu ca nu-l ajuta pe initiator, dar se prinde semnal decent pe 5G IN CASA?
Am un router de la orange pe 4G si-mi vine sa plang pana se incarca ceva pe Disney+

Nu am cablu pe strada...

#4
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
In primul rând trebuie să verifici dacă ai semnal 5g in casă. Altfel mi se pare supraapreciat 5g-ul, l-am testat in Arad.

#5
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
nu prea gasesti routere ieftine... depinde cati bani esti dispus sa pui la bataie... cred ca unul ieftin ar bate spre vreo 500 lei.

#6
Bratu_danut_007

Bratu_danut_007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 10.10.2006
Am telefon mobil care suporta 5G iar in Bucuresti putine sunt zonele cu semnal 5G.
Initiatorul nici nu are cablu pe strada deci cu siguranta este o zona fara semnal 5G , cu 4G+ cred ca si-ar rezolva nevoie de internet.
Sunt pe OLX hotspoturi cu 200-300 lei sau router 4G+ de la TPlink la 500 -700 lei nou, exemplu 4G+ Cat6 AC1200 TP link.

Edited by Bratu_danut_007, 16 September 2022 - 11:57.


#7
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 26.05.2022
De 300lei iei un Huawei b535 nou care n-sre nicio legătură cu niciun tplink...

#8
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
Cel mai ieftin modem 5g pleaca de la 400euro in sus. Ce vorbiti voi acolo nu are nici o treaba. Omu a zis clar 5g nu 4g nu 4g+ nu lte.

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,380
  • Înscris: 08.02.2011
O fi zis omul 5G, dar poate că nu se pricepe și crede că înlocuiește conexiunea fixa cu așa ceva.

Sau poate 5g înseamnă 5Ghz, am mai auzit persoane ce spun asta.

Edited by modoran, 17 September 2022 - 07:47.


#10
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010

 modoran, on 17 septembrie 2022 - 07:46, said:

O fi zis omul 5G, dar poate că nu se pricepe și crede că înlocuiește conexiunea fixa cu așa ceva.

Sau poate 5g înseamnă 5Ghz, am mai auzit persoane ce spun asta.
hai sa nu tragem concluzii poate omu stie ce vrea, recomandam daca stim folosim restu ca am vazut pe nu stiu ce site bla bla bla le lasam acolo

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
LTE (si 5G) sunt de mai multe categorii. In functie de ce categorie de modem ai, poti obtine viteze mai mari sau mai mici.
Cu un 4G LTE cat 12 de exemplu poti avea lejer 600mbps download si 150mbps upload, ceea ce este o banda ultra suficienta pentru orice casa normala.

Pe scurt, ce vrea initiatorul nu exista (router 5G ieftin). Daca vrei ceva sa te tine "o viata" si sa il folosesti fara griji in casa, recomand produse de la Teltonika (NU IEFTIN).

5G gateway (iti trebuie router separat) : https://teltonika-ne...product/trb500/
5G router (cu suport de 5G fallback in caz ca ai si o retea de internet prin cablu): https://teltonika-ne...product/rutx50/

#12
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
teltonika fac modemuri industriale, nu are ce sa faca cu asa ceva, in plus are doar un singur port lan, o sa spui ca pui un switch da corect dar majoritatea vor all in one intelegi, in plus e posibil ca cu antenutele de fabrica sa nu prinda prea bine si va trebui sai puna antena externa care costa cat pe masa, in plus tre sa aibe maxim 50cm de cablu altfel pierderi mai mult decat castig, nu stiu daca teltonika are poe ca sal poti pune afara langa antena. Mai degraba merge pe mikrotik.

Edited by Ravy, 17 September 2022 - 18:19.


#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Vezi ca sunt 2 linkuri acolo. Primul e un gateway , al doilea e ruter (cu switch incorporat. etc).
Calitatea minunilor astora mi-a depasit asteptarile. Sunt indestructibile, sensitivitate f buna, OS bazat pe open source (linux - openwrt).
M-am jucat cu unul cu modem 4G caci am avut nevoie de asa ceva. Merita fiecare banut - de aia le-am si dat ca exemplu. Macar acum lumea e mai informata, chiar daca nu le cumpara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate