Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Student in strainatate?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Tete33

Tete33

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2022
Salut! Sunt si eu elev in clasa a 12-a la profil mate-info intensiv si voiam sa stiu care sunt conditiile de admitere si cerintele pe care le au universitatile din afara pentru studentii internationali, pentru ca m-am gandit ca pentru un viitor bun, in care sa am oportunitati de a ma dezvolta si unde sa existe si posibilitatea de a face cercetare in domeniu(practica mai mult decat teorie, pentru ca mi s-a spus mult ca in tara toata lumea stie teorie dar prea putini stiu si prcatica), sa plec afara, cu precadere Canada, Elvetia sau Olanda. As vrea sa stiu care sunt cele mai bune facultati din afara la care ati studiat/ studiati acum si cum ati ajuns acolo. In primul rand, cum ati ales facultatea? Daca ati dat admitere, din ce ati dat si cat de diferit a fost fata de modul de a gandi in Romania un examen. De asemenea daca ati aplicat pentru un scholarship sau o bursa care sa te ajute sa mai scapi de taxe...

#2
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 14.02.2006
Ca tata al unui proaspat student in Olanda iti pot recomanda : Targurile de facultati ; Organizatiile de profil (gen Integraledu) ; siteurile de profil (gen edmun.do).
Trebuie muuuulta activitate de "cercetare" ; nu vor fi suficiente cateva raspunsuri primite pe un forum. Bafta multa !

#3
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,626
  • Înscris: 21.06.2016
Cele mai bune in ce?
In Elvetia ETH si Institatul Poli de la Lasuanne sunt bune, dar cel putin ETH e scump.
In Olanda, Delft e buna.
Probabil cea mai buna facultate de electronica din Europa e in Belgia la Leuven.

#4
Tete33

Tete33

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2022
Scuzati, am uitat sa preiczez, in informatica, computer science. Mai mult doresc sa ma axez pe cum pot eu sa ajung la facultatile respective si de ce anume am nevoie. Desigur ca pe fiecare site de universitate exista acele "admission requierments" dar multe nu precizeaza clar daca au un test sau e doar pe baza de dosar

#5
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
1. In unele tari europene, scolarizarea e gratuita. Iti platesti doar cazarea, cartile.
2. Pentru inscrierea la unele universitati, trebuie sa dovedesti ca esti admis la o universitate din Romania. Nu stau ei sa-ti valideze diploma de bacalaureat, o considera validata de universitatea romana.
3. Unele universitati din Romania sunt mai credibile, in procesul de admitere de la universitatea din Strainezia.
4. Unele facultati pun accentul mai mult pe practica decat altele. Conteaza tara. De exemplu, invatamantul in Austria si Germania e mult mai teoretizat (cu exceptia Fachhochschule, in care de regula se plateste scolarizarea) decat U.K.

Cum a zis si @Fratello, studiaza ofertele educationale!

#6
lex luthor

lex luthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 27.03.2007
Cred ca admission requirements reprezinta ultima ta grija daca vrei sa studiezi in străinătate. In primul rand ar trebui sa te asiguri ca ai suficiente resurse financiare ca sa urmezi o facultate acolo. Desi o facultate in străinătate suna bine, te vei lovi de multe piedici financiare.

Iti dau exemplul Olandei (pentru un student care vine dintr-o tara membra UE sa studieze in Olanda). Olanda este statul unde cheltuielile ca si student strain sunt printre cele mai mari din Europa:

- taxa de școlarizare este de cca.1000 EUR in anul întâi si de cca.2000 EUR/an începând cu anul 2;
- facultatea nu iti asigura cazare iar cazarea in Olanda este un adevărat coșmar. Exista un deficit foarte mare de locuri de cazare in Olanda (nu numai pentru studenți). Asta face ca găsirea unui loc de cazare sa fie o treaba foarte grea, uneori imposibila. Si in cazul fericit in care iti gasesti cazare trebuie sa te astepti la costuri de cazare de cel putin 1000-1200 EUR/luna in cel mai bun caz. Sunt mii de studenti care stau si la hoteluri si platesc si 3500 EUR/luna doar cazarea. Poti sa gasesti si cazari mai ieftine, dar cu cat este mai ieftina cu atat este mai "la comun" ( mai multe persoane in camera, bucatarii si bai comune, etc...). Chiar universitatile atenționează despre faptul ca daca pana in August nu ti-ai gasit cazare, este mai bine sa nu mai vii si sa amani anul scolar.
- trebuie sa-ti faci asigurare de sănătate privata. Ca student in Olanda nu poti sa-ti faci asigurare in sistemul de sanatate public olandez daca nu lucrezi undeva. Costul asigurarii poate sa fie si de 100 EUR/luna;
- transportul in comun presupune un cost semnificativ. Olanda sponsorizează transportul in comun gratuit doar pentru studentii cetateni olandezi. Studentii din alte state nu pot beneficia de transport gratuit decat daca lucreaza cel putin 56 ore/luna. Transportul este destul de scump, daca ai mai multe mijloace de transport de schimbat intre casa si facultate, poti plăti lejer peste 200 EUR/luna. Exista întotdeauna alternativa bicicletei pentru cine stie sa merga pe ea. Dar daca este urat afara si ploua (cum este vremea de obicei in Olanda) este mai dificil cu bicicleta.
- costul vietii de zi cu zi (alimente, utilitati, etc.) este cu mult mai mare decat in Romania. Daca vrei sa limitezi cheltuielile cu masa este neapărat necesar sa-ti gatesti singur si nici asa nu este foarte ieftin.
- mai ai nevoie si de carti (multe costa in jur de 70-100 EUR exemplarul - pentru Computer Science)
- abonamentele telefonice nu sunt ieftine. cel mai ieftin abonament telefonic cu 20GB/internet luna este in jur de 20 EUR. Nu exista abonamente ca prin Romania unde pentru 5 EUR/luna ai zeci de GB de internet sau chiar nelimitat.

Una peste alta, trebuie sa te astepti la un cost lunar de cca.2000 EUR/luna, excluzand taxele scolare. Olanda nu ofera burse de scolarizare studentilor straini (decat in mod cu totul exceptional si in cazuri bine determinate) asa ca nu te astepta sa ti se acopere unele din aceste costuri de catre statul olandez.

Cred ca situatii similare sunt si in Germania sau in statele nordice, atât doar ca in statele nordice nu exista taxe de scolarizare. Dar restul cheltuielilor cu chirie, utilitati, etc. sunt probabil similare sau poate un pic mai mici decat in cazul Olandei.

Edited by lex luthor, 16 September 2022 - 08:14.


#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
1. contactează „edmundo”, noi Posted Image am ajuns să terminăm computer science în coventry
1.1. bine, erau în UE p-atunci
2.marele avantaj al unei diplome semnate de defuncta regină? te poți angaja în orice colț al terrei, ba chiar și pe marte Posted Image - fără să trebuiască să aduci dovezi și echivalări de pe la tot felul de ministere Posted Image
3.alt avantaj: găsești instant de lucru, la firme, în universități, ba chiar și-n primării

da, nu este ieftin:
-era 9000 lire/an, plătibili după angajare, la o dobândă fixă de 3% pe 15 ani
-cazare > 400 lire/lună dacă vrei să stai singurel în casă cu bucătărie și baie (avans prima lună + depozit echivalent o lună)
-utilități între 200 și 300 lire/lună, depinde de furnizori (apă, curent, eventual gaze, internet)
-masa costă cam dublu față de .ro, depinde ce îngurgitezi

io sfătuiesc ca toți care-și permit să fugă cât îi țin puterile!

uite acilea:

Attached Files


Edited by gushpi, 16 September 2022 - 10:54.


#8
alind-xxx

alind-xxx

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.11.2022

View Postvrajitoruldinoz, on 16 septembrie 2022 - 05:13, said:


Probabil cea mai buna facultate de electronica din Europa e in Belgia la Leuven.


Top trei facultati cu profil electronica in momentul de fata din Europa sunt :  RWTH Aachen University ( Germania ) , Technische Universität München ( Germania ) si Universidad Politécnica de Madrid ( Spania ).

#9
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,626
  • Înscris: 21.06.2016

View Postalind-xxx, on 12 noiembrie 2022 - 17:32, said:

Top trei facultati cu profil electronica in momentul de fata din Europa sunt :  RWTH Aachen University ( Germania ) , Technische Universität München ( Germania ) si Universidad Politécnica de Madrid ( Spania ).


Sunt curios de unde ai informatiile astea si ce masoara ele, pentru ca daca te uiti la articole tehnice/stiintifice si la informatiile de angajare aceste universitati nici nu exista. E drept ca TUM are reputatie foarte buna ca scoala de inginerie in general, dar de electronica in particular nu auzi mare lucru de ei. D eaialtai 2 chiar nu am auzit niciodata.
ETH e cea mai buna universitate din Europa continentala, Leuven e ultracunoscuta in electronica cu adevarate celebritati intre profesori si absolventi in electronica, Delft e cunoscuta, mai e ceva prin Italia (Pavia si inca una).
Ma refer din pdv al unuia care care lucreaza in Silicon Valley in chip design, se duce la conferinte, citeste articole si angajeaza/intervioeveaza frecvent oameni. De la univresitatile pe care le-ai enumerat tu nici nu m-as chinui sa deschid resume-ul, singurele din Europa care atrag atentia sunt cele pe care le-am mentionat.

#10
dembrovski_c

dembrovski_c

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.11.2022

View Postvrajitoruldinoz, on 15 noiembrie 2022 - 01:34, said:



Sunt curios de unde ai informatiile astea si ce masoara ele, pentru ca daca te uiti la articole tehnice/stiintifice si la informatiile de angajare aceste universitati nici nu exista. E drept ca TUM are reputatie foarte buna ca scoala de inginerie in general, dar de electronica in particular nu auzi mare lucru de ei. D eaialtai 2 chiar nu am auzit niciodata.
ETH e cea mai buna universitate din Europa continentala, Leuven e ultracunoscuta in electronica cu adevarate celebritati intre profesori si absolventi in electronica, Delft e cunoscuta, mai e ceva prin Italia (Pavia si inca una).
Ma refer din pdv al unuia care care lucreaza in Silicon Valley in chip design, se duce la conferinte, citeste articole si angajeaza/intervioeveaza frecvent oameni. De la univresitatile pe care le-ai enumerat tu nici nu m-as chinui sa deschid resume-ul, singurele din Europa care atrag atentia sunt cele pe care le-am mentionat.

Chip design ? Interesant... cercetare , proiectare ?
...partea cu angajeaza / intervieveaza oamenii suna mai mult a HR...
Fara intentie de flame... , lucrezi in domeniu electronicii si nu ai auzit de RWTH Aachen University... nu de alta dar este cea mai renumita facultate de electronica ( si nu numai facultate...vorbim ca si centru de cercetare in electronica aplicata din Europa si nu de ieri de azi ... de vreo 20 si ceva de ani ).
...eu unul nu lucrez in Silicon Valley dar am in spate ani buni de electronica ( medicala ) pe la Drager ( Germania ) si Philips ( Franta ).

#11
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 15.07.2008
Daca-ti pui problema asta in clasa a XII-a  este mult prea tarziu ca sa "prinzi" o facultate buna......

Edited by cucur, 17 November 2022 - 18:46.


#12
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,626
  • Înscris: 21.06.2016

View Postdembrovski_c, on 17 noiembrie 2022 - 16:21, said:

Chip design ? Interesant... cercetare , proiectare ?
...partea cu angajeaza / intervieveaza oamenii suna mai mult a HR...
Fara intentie de flame... , lucrezi in domeniu electronicii si nu ai auzit de RWTH Aachen University... nu de alta dar este cea mai renumita facultate de electronica ( si nu numai facultate...vorbim ca si centru de cercetare in electronica aplicata din Europa si nu de ieri de azi ... de vreo 20 si ceva de ani ).
...eu unul nu lucrez in Silicon Valley dar am in spate ani buni de electronica ( medicala ) pe la Drager ( Germania ) si Philips ( Franta ).

Quote

...partea cu angajeaza / intervieveaza oamenii suna mai mult a HR...

Cum ar putea sa aiba opinii aia de la HR despre un inginer?
Interviul stadard e o zi, pe vremuri chiar doua, de vreo 6-8 ore cu 6-8 ingineri. Probleme, interbari tehnice. Deci de inceputul carierei de inginer esti implicat intr-o multime de interviuri. De angajat se angajeaza permanent. Plus interviurile pe care le dai pe care le dai ca sa te angajezi undeva.
Nu e nici un HR in procesul asta, doar daca e in persoana si trebuie sa-l primeasca pe ala cineva la poarta, desi nici asa.

Oricum chiar daca as fi de la HR, nu crezi ca as sti ce universitati sunt cele mai bune, ca sa sortez CVuri? Macar atit Posted Image

Quote

Fara intentie de flame... , lucrezi in domeniu electronicii si nu ai auzit de RWTH Aachen University... nu de alta dar este cea mai renumita facultate de electronica ( si nu numai facultate...vorbim ca si centru de cercetare in electronica aplicata din Europa si nu de ieri de azi ... de vreo 20 si ceva de ani ).

Serios ca nu am auzit in viata mea. Merg pe mina voastra, daca voi ziceti ca e buna.
Electronica e un domeniu vast, eu ma vad numai o parte a lui si ma uit la cu totul alta piata, nu cea europana.

Ce vad eu e asa:
1. Cine scrie articole in Journal of Solid State si ce articole din astea au impact major. Sunt unele care sunt prcatic la bazele disciplinei respective.
2. Cine prezinta chestii misto la ISSCC.
3. Cine scrie cartile celebre, dupa care se preda la cursuri.
4. De unde vin aia cu pozitii importante din companiile de profil importante (Qualcomm, Broadcom, Intel, Samsung, Apple, Mediatek).

In nici unul din cazurile astea nu am auzit de cineva de Aachen astia.

Edited by vrajitoruldinoz, 18 November 2022 - 02:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate